Ціна поділки шкали

Ціна́ по́ділки шкали́ аналогового вимірювального приладу — різниця значень вимірюваної величини, що відповідає двом сусіднім позначкам шкали[1].

Шкали індикатора годинникового типу з цінами поділки 0,01 мм (велика) і 1 мм (мала)

Приклад. Якщо наконечник індикатора годинникового типу перемістити на 0,01 мм, то стрілка зміститься на одну поділку великої кругової шкали, отже, ціна поділки становить 0,01 мм (див. рисунок).

Ціна поділки залежить від верхньої і нижньої межі вимірювання приладу і від числа поділок шкали. Особливо це треба мати на увазі тоді, коли використовується при вимірюванні прилад, в якого верхня межа вимірювань має декілька значень.

Величина, обернена до ціни поділки приладу, називається чутливістю приладу. Чутливість приладу визначається відношенням збільшення кутового або лінійного переміщення покажчика приладу в градусах, міліметрах або просто в поділках шкали до відповідного збільшення тієї величини, що вимірюється.

В цифрових вимірювальних приладах (приладах з цифровим табло) метрологічною характеристикою, що замінює ціну поділки шкали, є дискретність відліку.

Див. також

Примітки

  1. ДСТУ 2681-94. Метрологія. Терміни та визначення.

Джерела

  • Цюцюра В. Д., Цюцюра С. В. Метрологія та основи вимірювань. Навч.посіб. — К.: Знання-Прес, 2003. -180с. — (Вища освіта XXI століття). — ISBN 966-7767-39-6
  • ГОСТ 8.009-84 ГСИ. Нормируемые метрологические характеристики средств измерений.
  • ГОСТ 5365-83 Приборы электроизмерительные. Циферблаты и шкалы. Общие технические требования.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.