Чаван

Чаван (茶碗; дослівно «чай-чайшка») — традиційний посуд у східній Азії, що використовується для приготування та пиття чаю (чайна церемонія).

Біла чашка стилю «раку» Фудзі-сан (Гора Фудзі) by Хонамі Коетсу, Період Едо, 17 ст. Національні скарби Японії

Історія

Чашки чаван походять з Китаю. У Японію проникли між 13 та 16 ст під назвою «тенмоку чаван». Їм надавалася перевага у чайних церемоніях до 16 ст.[1]

У кінці періоду Камакура (1185—1333) чайна церемонія стала популярним атрибутом у Японії і чашки чаван поширилися серед різних верств населення.

У Період Муроматі (1336—1573) популярні були корейські чашки «ідо чаван», що в Кореї використовувалися для споживання рису. Сен-но Рікю (1522—1591) цінував саме корейський стиль за простоту.

У Період Едо (1603—1867) чашки переважно виробляють в Японії, проте з В'єтнаму продовжують привозити чашки, що на батьківщині використовують для рису, «аннан» з біло-синею поверхнею і високою ніжкою.

Наразі найбільше цінуються чашки кераміки раку, хагі, каратцу. Існує навіть приказка, яку говорять у школах для чайних церемоній — «раку перший, хагі другий, каратцу третій».[2]

Галерея

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.