Чайковський Андрій Андрійович

Андрій Андрійович Чайковський (15 жовтня 1895, м. Бережа­ни 20 квітня 1978, м. Коломия Івано-Франківська область) — український діяч культури. Син Андрія Яковича та Наталії, брат Богдана і Миколи Чайковських.

Андрій Андрійович Чайковський
Народився 15 жовтня 1895(1895-10-15)
м. Бережани, Україна
Помер 20 квітня 1978(1978-04-20) (82 роки)
м. Коломия, Івано-Франківська область, Україна
Громадянство  Австро-Угорщина Польща УРСР
Національність українці

Життєпис

Закінчив Бережанську гімназію. Воював в УГА (четар). 1920-ті навчався в Гірничій академії в Чехословаччині. 1920—1930-ті працював в українській кооперації у м. Перемишль (нині Поль­ща).

Від 1939 — в Коломиї, де був багатолітнім директором міської бібліотеки № 1. Активіст громадсько-культурного життя міста: депутат міської ради, учасник самодіяльного театру, хору Будинку культури.

1962 року я відбував практику в Коломийській міській бібліотеці № 1. Моїм керівником був син письменника, завідувач бібліотеки Андрій Андрійович Чайковський. Це був освічений, скромний, дотепний чоловік, доволі товариський.

З перших днів моєї практики ми подружилися. Хоч він був набагато старшим від мене, у нас були дружні, цікаві розмови, особливо про літературу. Від сина славного письменника я вперше дізнався про літературну спадщину Андрія Чайковського. Про свого батька він розповідав неохоче. Коли я наполегливо розпитував про твори Андрія Чайковського, він заводив мене у книгосховище і якось крадькома, боязко оповідав про батька. Саме тоді я вперше прочитав “Олюньку”. Книга викликала в моїй душі хвилюючий трепет і гордість, бо я тримав твір, якого торкалася рука знаменитого письменника. Лише згодом я зрозумів, чому такою таємничістю була оповита особа молодшого Чайковського, адже його вважали сином ворога народу, сином українського буржуазного націоналіста. Працівники КДБ так залякали його, вимуштрували, що він завжди пошепки і тільки довіреним людям розповідав про батька.

— © Михайло Мандзюк

Джерела

  • Мельничук, Б. Чайковський Андрій Якович // Тернопільський енциклопедичний словник. — Т. 3 : П — Я. Тернопіль, 2008. — С. 580.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.