Червона Гірка (Мелітополь)
Червона Гірка — історичний район Мелітополя, що включає в себе приватний сектор в північно-східній частині міста.
Географічне положення
Червона Гірка розташована на північ від історичного центру Мелітополя і відділена від нього Кизиярським струмком. На заході Червона Гірка межує з Кізіяром (кордон умовно проводиться по вулиці Ломоносова) і Мікрорайоном (до Мікрорайону відносяться багатоповерхові будинки, до Червоної Гірки — приватний сектор). На північ від Червоної Гірки розташовані Красногірське кладовище (по Піонерській вулиці), сад Корвацького і районна лікарня. На схід від Червоної Гірки розташовані лісопарк і Круча.[1]
Найважливішими вулицями району є вулиці Карла Лібкнехта і Пушкіна.
Історія
Красногірське селище згадується в документах, принаймні, з 1923 року.
22 травня 1928 року Малий Президія Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету змінив міську межу Мелітополя, і Червона Гірка увійшла до складу міста.[2]
У 1929 році згадується вже діюча на той час філія міської бібліотеки на Червоній Горі. Це було одина з двох філій, і разом вони обслуговували 425 читачів.[3]
До 1940 року нинішня територія Червоної Гірки вже була повністю забудована.[4]
Після війни Червона Гірка мала репутацію самого кримінального району Мелітополя.
«У Мелітополі була своя знаменита Червона Гірка. Так називалася одна з його околиць, розташована на височинах, розділених глибокими ярами. Будинки стояли там негусто, потопаючи влітку в розкішних садах. Ходити туди чужинцям не рекомендувалося. Червона Гірка славилася своєю круговою порукою, темними справами, потаємним блатний життям; найзнаменитіші хулігани і бандити були звідти. Красногорська шпана володарювала в центрі міста.»
— Д. І. Дубровський, «Воспоминания»[5]
У 1953 році міськвиконком прийняв рішення про відкриття нової бібліотеки імені Лесі Українки на Червоній Горі і зобов'язав міську бібліотеку ім. Лермонтова виділити для нової бібліотеки книжковий фонд в кількості 2000 примірників.[6]
У 2003 році через низьку наповнюваність класів була закрита одна з двох шкіл, які працювали на Червоній Горі, СШ № 12. Її учні були переведені в розташовану по сусідству СШ № 4, а будівля передана вечірній школі.[7]
Транспорт
По території району проходять автобусні маршрути № 18 і 19.[8]
Освіта
Средня школа № 4
Школа знаходиться за адресою вул. Пушкіна, 77. У ній 853 учня, 29 класів і 92 співробітника. Мова навчання українська. Профіль — економічний та української філології. Директор Коваленко Анжеліна Михайлівна[9]
У 2003 році через низьку наповнюваність класів була скорочена розташована по сусідству школа № 12, і учні з неї були переведені в школу № 4[10]. Школу № 4 відвідують вихованці обласного притулку для дітей, розташованого неподалік.[11]
За кількістю медалістів школа № 4 є однією з перших у місті[12]. Шкільні команди досягають помітних успіхів на міських спортивних змаганнях, особливо з футболу[13] і карате[14]. Щороку в травні в школі проводиться свято, на якому учням вручаються нагороди за перемоги в різних конкурсах протягом навчального року[15]. У школі працює театральний гурток.[16]
Відомі вчителя:
- І. Г. Шестопалов — заслужений учитель УРСР, кавалер ордена Трудового Червоного Прапора (1948)[17]
- Ольга Крилова — вчитель праці, Відмінник освіти України (2007)[18], переможець обласного конкурсу «Учитель року» (2007)[19]
Школа-інтернат № 1
Інтернат розташований за адресою вул. Піонерська, 14/1. В інтернаті 11 класів, 193 вихованця і 79 співробітників[20], у тому числі 38 педпрацівників[21]. Директор Володимир Дмитрович Мальцев, Відмінник освіти України[22]. Мова викладання російська[23].
Інтернат має спортивний профіль[20], спеціалізуючись, насамперед, на кікбоксингу, в якому учні домагаються значних успіхів на Всеукраїнському рівні[24].
Вечірня школа № 1
Школа розташована за адресою вул. Пушкіна, 95. У школі 10 класів, 191 учень та 22 викладача. Мова викладання українська.[25]
Школа була створена в 1938 році[26] (за іншими даними в 1936 році) і називалася школа для дорослих. На час війни школа закривалася, а в 1944 році знову відкрилася і була перейменована в Середню школу робочої молоді № 1. З 1991 року школа є єдиною вечірньої школою в місті[27]. До початку 2000-х років будівля вечірньої школи виявилося в аварійному стані, і в 2003 році школа була переведена в будівлю, яку до цього замала школа № 12, розформована через малу кількість учнів[28].
Директора:[29]
- 1938–1946 — Михайлова О. М.
- 1946–1967 — Чепиков Ф. Ф.
- 1967–1969 — Лихобабин І. П.
- 1969–1972 — Ніколенко Н. Д.
- 1972–1975 — Горський М. П.[30]
- 1975–1982 — Городецький О. А.
- 1982–1994 — Карпуша Р. А.
- 1994–2008 — Пономаренко В. І.
- з 2008 — Черненко Олена В'ячеславівна
Випускники:
Примітки
- Карта Мелітополя на сайті «Наш Мелитополь», сайт ВМелитополе
- М. В. Крилов, «Улицы Мелитополя. Историко-географический словарь»
- Крилов М. В., Крилова А. М. — «История Мелитополя в датах: 2014 год. Календарь и краткие справки» — Мелітополь, «Мелитополь», 2013.
- Німецька військова карта 1943 рік. Архів оригіналу за 29 вересня 2016. Процитовано 23 лютого 2015.
- Дубровський, Давид Израилевич Воспоминания. — Москва: Канон+, 2009. — 335 с.
- Крилов Н. В., Крилова А. Н. — «История Мелитополя в датах: 2013 год. Календарь и краткие справки» — Мелітополь, «Мелитополь», 2012.
- «Мелитополь. 12-ю школу хотят сократить», замітка в «Мелитопольских ведомостях»
- «Мелитополь. Горожанам предлагается обсудить маршрутную сеть», стаття в «Мелитопольских ведомостях».
- Мелітопольська загальноосвітня школа І — ІІІ ступенів № 4 на сайті інформаційної системи управління освітою.
- «12-ю школу хотят сократить», «Исполком решил избавиться от долгостроев», замітки у «Мелитопольских ведомостях»
- «Дети хотят любви и заботы», стаття у «Мелитопольских ведомостях».
- «67 золотых и 18 серебряных медалей вручат мелитопольским выпускникам 2007 года», замітка у «Мелитопольских ведомостях»
- «Команда гимназии-19 — победитель соревнований на приз клуба „Кожаный мяч“», «В соревнованиях „Кожаного мяча“ победили футболисты ООШ-4», «Кубок Олега Олексенко по мини-футболу завоевала команда ООШ № 4», замітки у «Мелитопольских ведомостях».
- «Спартакиада по спортивному каратэ: СК „Олимп“ и ООШ-4 рулят!», «Команда ООШ-4 — победитель второй городской спартакиады по каратэ», «Каратисты СШ-4 — лучшие в городе», замітки у «Мелитопольских ведомостях».
- «Праздник чествования одаренных и талантливых детей», «20-го мая во дворце культуры имени Шевченко чествовали самых талантливых и одаренных школьников Мелитополя», статті на сайті телекомпанії «МТВ-плюс».
- «Мелитопольские школьники показали свое театральное творчество на большой сцене», замітка в «Мелитопольских ведомостях».
- Про відзначення орденами і медалями працівників промисловості, сільського господарства, науки, культури і мистецтва: Указ Президії Верховної Ради СРСР // Більшовик Запоріжжя. — 3 лютого 1948 р.
- «В честь праздника мелитопольские педагоги получат награды», замітка в «Мелитопольских ведомостях».
- «Мелитопольцы — в числе победителей областного этапа Всеукраинского конкурса „Учитель года“», замітка в «Мелитопольских ведомостях».
- Мелітопольська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів № 1 на сайті Інформаційної системи управління освітою Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України.
- «Мелитопольская школа-интернат отмечает день рождения», замітка в «Мелитопольских ведомостях».
- «Губернатор Евгений Червоненко вручил награды мелитопольским педагогам», замітка в «Мелитопольских ведомостях».
- Сайт Школи-інтернату № 1
- «Мелитопольские кикбоксёры — среди лучших в Украине», «Владимир Сотин и Денис Шлыгин — чемпионы Украины по кикбоксингу», «Кикбоксеры вернулись из Бахчисарая с медалями», «Кикбоксеры Мелитополя определили достойных для участия в чемпионате Украины», «Мелитопольские кикбоксеры подвели итоги года», «Мелитопольский кикбоксер Дмитрий Яровой выступит на чемпионате мира в Греции», «Мелитопольские кикбоксеры добились серьезных успехов на чемпионате мира в Греции», «У воспитанников школы-интерната № 1 Дед Мороз оказался… шотландским кикбоксером», замiтки в «Мелитопольских ведомостях».
- Мелітопольська вечірня школа № 1 Архівовано 4 липня 2012 у Wayback Machine. на сайті Інформаційної системи управління освітою Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України.
- Свій 70-ти річний ювілей відзначила цього року одна з найстаріших, єдина в Мелітополі вечірня змішана школа номер один. ТРК «МТВ-плюс» (14 жовтня 2008). Перевірено 15 лютого 2014.
- Історія школи на сайті Вечірньої школи № 1.
- «12-ю школу хотят сократить», замiтка в "Мелитопольских ведомостях».
- Візитка вечірньої школи на Запорізькому освітньому порталі ЗапоВікі.
- О М. П. Горском подробнее см.: Кумок В. Н, Воловник С. В. Евреи Мелитополя. — Мелитополь: Изд. дом МГТ, 2012. — Т. 1.
- Пономаренко, Володимир Олександрович у Великій біографічної енциклопедії; Пономаренко Володимир Олександрович на форумі «Здравниця»