Чопан II Мухтешем

Чопан II (*д/н 1589) шамхал Газікумухський та Тарковський з 1569 до 1589 року. Мав прізвисько «Мухтешем», тобто «Розкішний». Тривалий час боровся проти Московського царства та сефевідської Персії.

Чопан II Мухтешем
Народився невідомо
Помер 1589
Буйнак
Титул шамхал
Термін 1569–1589 роки
Попередник Сурхай I
Наступник Сурхай II
Конфесія іслам
Батько Алібек I
У шлюбі з донька кайтагського уцмія Ахмед-хана
донька кабардинського мурзи Узун-Черкеса
Діти Сурхай
Мухаммад
Гірей
Султан-Мута
Ільдар
Андій

Життєпис

Походив з Кумицької династії. Син газікумуського шамхала Алібека I. Про молоді роки, дату та місце народження немає відомостей. У 1569 році після смерті шамхала Сурхая I стає новим володарем Газікумухським. Від попередника залишилися проблемні стосунки з Московським царством, яке з 1560 року сунуло на Дагестан.

Із самого початку в цьому протистоянні Чопан II вирішив спиратися на Османську імперію та Кримське ханство, з якими було укладено союзницький договір. У 1570 році Чопан-шамхал зі своїми військами бере участь у поході османсько-кримськотатарських військ на Астрахань. Проте похід виявився невдалим, Астрахань не вдалося захопити, й зрештою союзники шамхала відступили до Азова. Водночас війська Чопана зруйнували відбудовану московитами фортецю на річці Сунжа, вдерлися до Малої Кабарди, потім взяли участь у битві проти військ союзника царя Івана IV Грозного на стороні кримського хана Девлет-Гірея. Після спалення у 1571 році останнім Москви, московський цар змушений був укласти з Кримським ханством та Османською імперією невигідний для себе мир, однією з умов якого було знищення московських фортець на річках Терек й Сунжа, залоги яких були переведені до Астрахані. В результаті цього загрозу з боку Московії на землі Газікумухського шамхальства на деякий час вдалося відвернути.

У 1570-ті роки вплив Чопана II на північнокавказькі справи продовжував зростати. Він мав прямі зв'язки з османським султаном Селімом II і кримським ханом Девлет-Герея. Мав союзників серед знатних родів у Великій Кабарді, зокрема Кайтукінів, Тлостанінів, Ташбазрукінів, Капланінів, Асланбекінів, які знаходилися в залежності від шамхала Також знаходився у родинних стосунках з Кайтагськими уцміями та родом кабардинських узденей Анзорових (одружившись другим шлюбом з небогою Хотова Анзорова). В результаті його владі були підкорено Дагестан, більша частина Чечні, багато земель у Кабарді (Черкесії).

У 1576 році, після смерті Тахмаспа I підтримав Ісмаїла II під час боротьби за владу. В цей час укладається з Персією союзницький договір. Проте після загибелі Ісмаїла II разом з братом Асхаром та небогою Пері-Джихан, Чопан-шамхал переходить на бік Османської імперії. Того ж року спільно зі своїм братом Тунджі-Алавом, табасаранський беком Газі Саліхом та ширванцями виступив проти перських військ кизилбашей, яких змусив залишити межі Ширвану. За ці дії отримав нагороду від османського султана, на запрошення якого у 1578 році відвідав імперію. 17 жовтня того ж року шамхала було прийнято сардаром Лала Мустафа-пашею, яким подаровано почесний халат, шаблю і бойовий кінь з повним спорядженням. Крім того, за заслуги у війні проти кизилбашів Чопану II як спадок був виділений санджак Шабуран, а його братові Тунджі-Алаву — санджаки Ахти і Іхир. Їм також було вручено прапори, шиті золотом. Натомість шамхал взяв на себе зобов'язання захищати Ширван і забезпечувати османські війська провіантом. Все це означало остаточний розрив шамхальства з Сефевідами і входження Дагестану до складу Османської імперії.

В результаті цього Чопан II отримав від османів Дербентську область, право газікумухським купцям торгувати в Османській імперії без сплачення мит, підтверджував владу над усім Дагестаном, зберігав внутрішню незалежність своєї держави.

У 1578 році разом із османськими загонами Чопан зайняв Шемаху, проте сил для розвитку наступу не вистачало. Незабаром шамхал з союзниками перейшов до оборони від перських військ на чолі із Арас-ханом. Зрештою 30 листопада відступив до Дербента. У серпні 1579 року дочевався нової османської амрії на чолі із Мехмет-беком та кримських татар. У 1580 році усі ці війська перейшли у наступ. Армія Чопана II брала участь у захоплені Ширвана, Карабаха, вірменьких міст разом з Єриваном, Тавриза (однієї зі столиць Персії).

У 1585 році стосунки з османами погіршилися, внаслідок наміру султанів перетворити Дагестан на один зі своїх вілайєтів та будівництвом фортець на Тереку. Не бажаючи вступати у відкритий конфлікт Чопан усіляко перешкоджав цим планом. У 1587 році скористувався намагання регента Персії при шахі Аббасі I відновити свої володіння на Кавказі, щоб відійти від впливу Османської імперії. В цей час стосунки між Газікумухським шамхальством та Персією починають відновлюватися. Водночас ще у 1586 році Чопан II відправив посольство на чолі із синами Сурхаэм та Султан-Мутою до Московського царя з метою покращення відносин між державами.

Проте повністю налагодити стосунки із сусідами не вдалося: Московія почала готуватися до відновлення контролю на землях в басейні річок Терек та Сунжа, кахетинський цар Олександр II підтримував деяких синів Чопана II з вимогами на владу. При цьому Аббас I не проявив чітко своїх планів щодо Дагестану.

У 1587 році стосунки з Кахетією погіршилися, цар якої намагався спровокувати московського царя на конфлікт з шамхалом. У 1588 році московити спорудили фортецю на річці Терек Терське місто. В цьому Чопан II побачив загрозу своїм володінням й розпочав діяльність зі створення антимосковської коаліції. Водночас відмовився помогати ані османському султану, ані перському шаху, ані московському царю в обмін на підтримку. Помер у 1589 році. Після його смерті розпочався розпад Газікумухського шамхальства.

Джерела

  • Гербер И. Г. Известия о находящихся на западной стороне Каспийского моря между Астраханью и рекою Курою народах и землях и о их состоянии в 1728г. // «Сочинения и переводы, к пользе и увеселению служащие». СПб.. 1760, с.36-37.
  • Л. И. Лавров . Новое о Зирих-Геране и Казикумухских шамхалах // Из истории дореволюционного Дагестана. Махачкала, 1976. С. 216, 217
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.