Чотири образи
Си сян 四象 (піньїнь Sì Xiàng) - міфологічні тварини, які позначують чотири сторони світу та відповідні сектори неба ("Палаци") у китайській традиційній культурі:
Назви, іконографія, космологія та географічне узгодження
Іконографія та відповідні назви набули поширення завдяки розповсюдженню корелятивної космології під час династії Хань (206 до н.е. - 220 н.е.). Класичний текстуальний канон закріпив узгодження чотирьох образів із системою "п'яти фаз" 五行, у якій чотири сторони світу відповідали чотирьом порам року. Задля повного узгодження було введено п'ятий елемент ("Жовтий дракон"), який символізував центр 中 та землю 土. Таким чином, чотири образи узгоджувалися із деревом-весною 木, вогнем-літом 火, металом-осін?ню 金 та водою-зимою 水.
Символічні кольори елементів та характер тварин також узгоджуються:
- дерево росте з води, цін 青 (темно-зелений) чи цан 蒼 (синій) дракон, який летить з води до неба;
- вогонь жваво йде угору, чжу 朱 (гарячий червоний), птах здебільшого не сходить на землю;
- метал - ознака змушення та покарання: бай 白 (білий) - колір траура, тигр - хижа тварина;
- вода - йде донизу, найтемніша: сюань 玄 (темний, чорний), черепаха - найповільніша серед чотирьох тварин-символів, але має величезну культурну вагу, див. черепахи в китайській міфології.
На рельєфі з поховання дин. Хань, винайденому у пров. Сичуань (Пеншань 彭山, Шуанхе 双河), зображено богиню Сі Ван Му яка сидить на троні що зображує тигра та дракона. Тигр знаходиться з її правого боку, а дракон - з лівого.
Археологія
Найдавніше свідоцтво з наявності відповідних космологічних уявлень було відкрито у Сішуйпо 西水坡 (пров. Хенань) у 1987 році. У похованні М45 обабіч скелета було знайдено мозаїчне зображення дракона і тигра, орієнтація яких відповідає сторонам світу. Зображення, виконане з черепашок, зберігається в експозиції Пекінського історичного музею. Приблизне датування знахідки 4 000 років до н.е.
Вжиток в архітектурі
Зв'язок із простіром та значення у геомантії відбилися у широкому вжитку чотирьох образів у назвах брам та прикрасах будівель. Так, широко відомим є Інцидент біля Півнчної брами Сюаньву, який відбувся у Чанані у 626 році та став яскравою подією історії Тан.
Круглі торці дахівок (вадан 瓦當) часто зображують тварину-покровителя відповідної сторони світу.