Шанхайська різанина (1927)

Шанхайська різанина, також відома як Інцидент 12 квітня — масове винищення китайських комуністів, вчинене 12 квітня 1927 року силами Гоміньдану та його союзниками в Шанхаї.

Привселюдне обезголовлювання комуніста на вулиці Шанхая

Прибічники Гоміньдану називають інцидент «Партійною чисткою», натомість комуністична традиція йменує його «Шанхайською різаниною 1927 року»[1], «Контрреволюційний переворот 12 квітня» або «Трагедія 12 квітня». В результаті інциденту багатьох відомих членів КПК було вбито чи заарештовано. Убивства комуністів і терор тривали в усьому Китаї впродовж кількох тижнів. Після перемоги над прибічниками КПК у великих містах Чан Кайші цілковито захопив владу в Гоміньдані й невдовзі став диктатором Китаю. Після падіння 15 липня 1927 року Уханьського уряду комуністи були змушені остаточно піти у підпілля.

Передумови

Впродовж кількох років до самих подій 12 квітня 1927 року Комуністична партія Китаю (КПК) і Гоміньдан співпрацювали в межах Першого об'єднаного фронту. Їхньою спільною метою було повалення влади китайських мілітаристів, які панували в країні після падіння династії Цін. 1923 року уряд Сунь Ятсена, засновника Китайської республіки, домовився про допомогу з боку СРСР. Радянський уряд був єдиним, що визнав його. До Китаю почали прибувати політичні та військові радники Бородін, Блюхер тощо. Їхнім завданням була реорганізація Гоміньдану, щоб створити з нього потужну політичну партію накшталт ВКП(б), а також формування боєздатної армії. Членам КПК дозволили вступати до лав Гоміньдану. За допомогою Комінтерну й засновників КПК Лі Дачжао й Чень Дусю Сунь Ятсен заснував у Кантоні уряд і започаткував військову академію для підготовки офіцерських кадрів. Начальником академії був призначений Чан Кайші. Деякі члени КПК стали впливовими людьми в Гоміньдані; Чжоу Еньлай і Є Цзяньїн служили політінструкторами академії, а Мао Цзедун у той період був адміністратором від Гоміньдану в провінції Хунань.

1925 року Сунь Ятсен помер, а після його смерті між правим крилом Гоміньдану на чолі з Чан Кайші та лівим крилом на чолі з Ван Цзінвеєм виник конфлікт. Останній став головою національного уряду, втім військова влада була зосереджена в руках Чан Кайші, який командував Національно-революційною армією (НРА). В липні 1926 року розпочався Північний похід — військова експедиція НРА, метою якої було вигнання мілітаристів і об'єднання Китаю. Після того, як комуністи й ліве крило Гоміньдану спробували провести земельну реформу та передати землю селянам у регіонах, захоплених НРА, симпатії поміщиків і заможних торговців перейшли на бік Чан Кайши. Його підтримували й іноземці, які проживали в концесіях у великих містах Китаю.

В січні 1927 року за підтримки КПК і радянських агентів Ван Цзінвей перевів уряд до захопленого НРА міста Ухань та проголосив його новою столицею. 3 березня 1927 року робітники під проводом Чжоу Еньлая підбурили в Шанхаї повстання, розбивши війська військового губернатора та його союзників. Робітники зайняли всю територію Шанхая за винятком іноземних концесій міжнародного поселення та французької концесії, які охоронялись військовиками та моряками США, Великої Британії, Італії, Японії й інших країн. Невдовзі до міста підступили частини НРА під командуванням Бай Чунсі, відданого соратника Чан Кайші. Праве крило Гоміньдану було занепокоєне зростанням впливу комуністів як у новому уряді, так і в профспілках і робітничому ополченні[2]. Після міжнародного скандалу, що стався після Нанкінського інциденту, Чан Кайші вирішив порвати з комуністами й ліваками в Гоміньдані.

Перебіг подій

Вважаючи, що комуністи готують захоплення влади, 2 квітня Чан Кайші, Лі Цзунжень і Бай Чунсі потай організували Центральний наглядовий комітет Шанхая. Той комітет склав план фізичного знищення прибічників КПК і розпочав підготовку до його реалізації.

Чан Кайші провів перемовини з Ду Юешеном та іншими лідерами Зеленої банди й Банди Хонмен, щоб ті підготували напад на опорні пункти червоногвардійців. 9 квітня Центральний наглядовий комітет оголосив у Шанхаї надзвичайну ситуацію, звинувативши комуністів, які входили до складу Уханьського уряду, в дестабілізації обстановки. 11 квітня до всіх провінцій, що перебували під контролем Чан Кайші, було надіслано секретний наказ про те, що комуністів необхідно вичистити з партійних та урядових органів.

Території іноземних концесій були обнесені колючим дротом і ретельно охоронялись військовими та моряками з іноземних кораблів.

Було досягнуто домовленості з Муніципальною радою про те, що люди Ду Юешена зможуть вільно перетнути територію Міжнародного поселення. Голова Муніципальної ради Стерлінг Фессенден не лише забезпечив бандитів перепустками, але й надав їм вантажівки та зброю.

За сигналом корабельної сирени о третій ранку 12 квітня бандити атакували опорні пункти червоногвардійців у районах Чжабей, Нанші й Пудун. В результаті бійні загинули від 4 до 5 тисяч осіб. Солдати 26-ї армії Гоміньдану роззброїли робітниче ополчення. При цьому поранень зазнали близько 300 осіб.

13 квітня тисячі робітників і студентів вийшли на вулиці та вирушили до штаб-квартири 2-ї дивізії 26-ї армії, протестуючи проти дій Чан Кайші та йог союзників. Солдати відкрили вогонь по демонстрантах. За різними даними загинули від 100 до 300 осіб.

Чан Кайші розпустив уряд Шанхая, профспілки й інші організації, що перебували під контролем комуністів. Понад тисячу осіб було заарештовано, близько 300 — страчено. Арешти та страти відбулись у Кантоні, Сямені, Фучжоу, Нінбо, Нанкіні, Ханчжоу й Чанші. В Пекіні 28 квітня Чжан Цзолінь наказав стратити 20 комуністів, взятих у заручники в радянському представництві. Серед страчених був Лі Дачжао, один із засновників КПК.

Наслідки

Після влаштованої бійні члени Центрального комітету Уханьського уряду оголосили Чан Кайші зрадником революції, в тому числі й вдова Сунь Ятсена, Сун Цінлін. У квітні 1927 року Чан Кайші оголосив про створення нового уряду в Нанкіні, тим самим кинувши виклик Уханьському уряду, який контролював Ван Цзінвей. Протистояння двох столиць тривало недовго: «ліве крило» Гоміньдану також почало вичищати комуністів з уряду. Не маючи військової підтримки, останні були змушені залишити Ухань. Головний політичний радник Бородін, Сун Цінлін, а також кілька іноземних кореспондентів, які співчували китайській революції, вирушили різними шляхами до СРСР.

У червні 1928 року Пекін захопили союзники Гоміньдану, що призвело до остаточного об'єднання країни під владою Чан Кайші. В Шанхаї адміністрація китайської частини міста розпустила організовану комуністами Шанхайську федерацію профспілок і реорганізувала мережу профспілок уже під своїм керівництвом на чолі з Ду Юешеном.

Примітки

  1. Zhao Suisheng. [2004] (2004). A Nation-state by Construction: Dynamics of Modern Chinese Nationalism. Stanford University Press. ISBN 0-8047-5001-7
  2. Elizabeth J. Perry. (11 квітня 2003). The Fate of Revolutionary Militias in China. Hobart and William Smith Colleges. Процитовано 1 травня 2019.

Джерела

  • Документальний фільм Шанхайский документ (рос.)
  • Костарев Н. К. Мой китайский дневник. — Л.: Прибой, 1928 (рос.)
  • Барякина Э. В. Белый Шанхай. — М.: Рипол-классик, 2010 — ISBN 978-5-386-02069-9 (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.