Шар-гора

Шар-гора — гора, що лежить біля північно-східної околиці села Приліпка Козельщинського району Полтавської області на краю вузького виступу на правому березі Псла неподалік від місця впадіння в Псел Говтви. Назва гори, ймовірно, пішла від шаровидної форми узвишшя[1].

Шар-гора
Шар-гора з боку Приліпки
Шар-гора з боку Приліпки

49°24′25″ пн. ш. 33°50′58″ сх. д.
Розташування правий берег Псла, с. Приліпка, Козельщинський район, Полтавська область
Висота бл. 125 м
Ідентифікатори і посилання
Шар-гора
Шар-гора (Земля)
 Шар-гора у Вікісховищі

Географія

Шар-гора лежить на правому березі Псла, в місці, де річка в місці впадіння Говтви утворює петлю, повертаючи зі сходу на захід, біля північно-східної околиці села Приліпка, яке ніби «приліпилося» збоку до гори[1].

На захід від Шар-гори лежить інша безіменна гора, а між ними — підвищена рівнина, яку називають Лиса гора[2].

Об'єкти

В урочищі розташована пам'ятка археології — група курганів (23 насипи, у складі трьох мікрогруп, в тому числі 2 майдани), які в офіційних документах відносять до II тис. до н. е. (Бронзової доби)[3].

Ще до початку XX століття на Шар-горі зберігалися залишки валів — сліди середньовічних укріплень, а також печер, які одні дослідники вважали спорудами первісної людини, інші датували пізнішими часами, та підземні ходи, які були складовою частиною говтвянських укріплень[4].

На думку деяких дослідників, два великі кургани на вершинах Шар-гори та сусідньої безіменної були спостережними пунктами, за твердженнями інших, груповими похованнями загиблих у Повстанні Острянина (саме тут був табір повстанців і відбулася Говтвянська битва)[4][1][5].

Фестиваль «Козацької слави цілюще джерело»

30 вересня 1995 року на честь 900-річчя поселення-фортеці Говтва, яка була форпостом Київської Русі на південно-східних рубежах, на Шар-горі вперше провели обласний фестиваль «Козацької слави цілюще джерело», на якому було відкрито пам'ятний знак козакам від нащадків. Відтоді це свято проводиться щороку.[2]

Галерея

Примітки

  1. Жовнір Наталія (7.06.2010). Козацька минувшина повернулася на Шар-гору. Полтавщина. Процитовано 4 червня 2020.
  2. Інформація про район. Офіційний сайт Козельщинської районної ради. Процитовано 4 червня 2020.
  3. Пам'ятки культурної спадщини національного значення, занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації. Процитовано 4 червня 2020.
  4. Полтавщина, 1992, с. 182.
  5. Шерстюк, 2017.

Література

  • Полтавщина: енцикл. довід. / за ред. А. В. Кудрицького; «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана. — Київ: «Укр. Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1992. — 1022 с., [24] арк. іл.: с. 182.
  • Шерстюк В. Говтвянське та Гребінківське городища пізньосередньовічного часу на Полтавщині // Нові дослідження пам'яток козацької доби в Україні. — К., 2009. — Вип. 18. — С. 120—127.
  • Шерстюк В. В. До реконструкції Говтвянської битви 1638 р. // Археологія і давня історія України: Зб. наук. пр. — К.: ІА НАН України, 2017. — Вип. 1 (22). — С. 230—237.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.