Штурман (ралі)

Шту́рман (нід. stuurman. , від stuur — «кермо» і man — «людина») — другий член гоночного екіпажу, який слідкує за маршрутом по стенограмі, дорожній книзі або карті, і дає водію вказівки для пересування по трасі. Штурман у ралі-рейдах займається орієнтуванням (ця навичка не обов'язкова в класичному ралі), слідкує за дотриманням нормативів по швидкісному режиму і часу, спілкується з суддями і контролює записи на карті або в штурманському зошиті (в залежності від виду автоспорту).

Екіпаж в складі штурмана Юхи Репо і пілота Юхи Канккунена на ралі Фінляндія 2001

Задачі штурмана

Штурман виконує важливу роль у роботі гоночного екіпажу. Саме він майже завжди здійснює комунікацію між екіпажем і суддями. Ще перед початком змагань штурман повинен провести підготовку. Йому необхідно вивчити правила змагань, отримати і розібратися в суддівських документах, розрахувати середню швидкість, скласти робочі документи (маршрутний лист, таблицю середньої швидкості)[3].

У своїй роботі штурман класичного ралі, використовує самостійно створені стенограми («легенди») стенографічний опис траси, який містить умовний опис поворотів, орієнтирів та особливостей траси. Під час проходження по трасі штурман керує режимом руху автомобіля орієнтуючись на стенограму, підказуючи водію направлення руху з урахуванням вибраної швидкості. Штурман повинен слідкувати за тим, щоб дотримувався графік проходження траси, може оперативно вносити поправки, робити відмітки на карті у місцях контролю часу, раптового контролю часу та на швидкісних ділянках.[1]

У ралі-рейдах у екіпажів немає можливості заздалегідь ознайомитися з трасою, тому штурману видається перед стартом гонки дорожня книга з легендою-стенограмою, яка написана представниками організаторів змагання. Задача штурмана — правильно зорієнтуватися на незнайомій місцевості за допомогою дорожньої книги і карти або GPS-приймача[2].

Відносини між пілотом і штурманом

Іноді відносини пілота та штурмана можуть виходити за межі спорту. Нерідко можна побачити на змаганнях екіпаж, який складається з братів, як у разі з братами Жилем і Ерве Паніцці або Пером і Інгваром Карлссон, які виграли в Швеції 1988 року). В Іспанії брати Вальєхо — чемпіони Іспанії 2009 року, брати Хорхе і Хоакін Рікельме в Чилі, які спільно почали кар'єру та з 2010 року тричі ставали чемпіонами в своїй категорії. Фінський пілот Маркус Гронхольм протягом всієї своєї кар'єри виступав з Тімо Раутіайненом, який жонатий на його сестрі.[3]

Примітки

Література

  • Сингуринди Э. Г. ч. 1 // Автомобильный спорт. М.: ДОСААФ, 1982. — 304 с.
  • Шугуров Л. М. Автомобили: Энциклопедия техники. М.: Росмэн, 2008. — 62 с. — ISBN 5-353-00474-4.
  • Калинина Е. И. Транспорт. Иллюстрированный путеводитель. М.: Эксмо, 2014. — (Занимательная энциклопедия). — ISBN 978-5-699-74684-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.