Ямашинська війна

Ямасінська війна (англ. Yamasee War) війна між британськими поселенцями провінції Кароліна та племенем ямасі, яких підтримували інші племена корінних індіанців, як-то мускоги, черокі, катоба, апалачі, апалачикола, ючі, шауни, конгарі, воксо, санті, піді, плем'я Кейп-Фір, черо та інші, що точилася в південній Кароліні з 1715 до 1717 року. Деякі з племінних груп брали мінімальну участь у бойових діях проти колоністів, натомість інші здійснювали масовані атаки по всій південній Кароліні, намагаючись повністю знищити поселенців.

Ямасінська війна
Yamasee War
Індіанські війни
Карта Ямасінської війни

Карта Ямасінської війни
Дата: 14 квітня 1714 1717
Місце: Південна Кароліна
Результат: перемога колоніального уряду
сили ямасі розгромлені
колоністи Південної Кароліни заснували стабільний та повний контроль над узбережжям
Катоба стали домінантним племенем у регіоні
Сторони
Британська Америка
* колоніальна міліція Південної Кароліни
* колоніальна міліція Північної Кароліни
* колоніальна міліція Вірджинії
* катоба (з 1715)
* черокі (з 1716)
ямасі
мускоги
катоба (до 1715)
черокі (до 1716)
воксо
санті

Американські корінні індіанці атакували багато населених пунктів, вбиваючи сотні колоністів і руйнуючи усі їхні поселення, одночасно було вбито багато торговців по всьому південно-східному регіону. Колоністи покинули кордони і втекли до міста Чарльз-Таун. Коли в них закінчилися припаси, чимало померло від голодної смерти. Протягом 1715 року постало питання виживання колонії Південної Кароліни. Ситуація в корні змінилася на початку 1716 року, коли черокі перейшли на бік колоністів проти племені мускоги, їхнього традиційного ворога. Останні бійці корінних американців вийшли з конфлікту в 1717 році, в колонії утворився неміцний мир.

Ямасінська війна була одним з найбільш руйнівних і трансформаційних конфліктів в історії колоніальної Америки. Більше року колонія перебувала на межі повного знищення. Близько 7 % поселенців Південної Кароліни було вбито, що зробило війну однією з найкривавіших війн в американській історії. Війна та її наслідки змінили геополітичну ситуацію як європейських колоній, так і корінного населення, і сприяли утворенню нових конфедерацій корінних американців, таких як Маскогі-Крик та катоба.

Причини спалаху війни були доволі складними та багатогранними, а приводи для участі у веденні бойових дій відрізнялись у багатьох індіанських груп, які брали в ній участь, у залежності від мотивів чи визначених цілей. Багато чинників, що спровокували війну, залежали від існуючої системи торгівлі між племенами та поселенцями, фактів зловживання торговцями, работоргівлі полоненими з числа корінного американського населення, зменшення популяції оленів - одного з основних джерел їжі для тубільного населення, наростання індіанських боргів на відміну від збільшення багатства серед деяких колоністів, розширення рисових плантацій та інших угідь сільського господарства на землях корінного населення, французька влада в Луїзіані, яка пропонувала альтернативу британській торгівлі, давні встановлені зв'язки індіанців з іспанською Флоридою, боротьба за владу серед індіанських груп та недавній досвід у військовій співпраці між раніше віддаленими племенами.

Див. також

Примітки

Виноски
    Джерела

      Література

      • Ramsey, William L. (2008). The Yamasee War: A Study of Culture, Economy, and Conflict in the Colonial South. University of Nebraska Press. ISBN 978-0-8032-3744-5.(англ.)
      • Gallay, Alan (2002). The Indian Slave Trade: The Rise of the English Empire in the American South 1670—1717. Yale University Press. ISBN 978-0-300-10193-5.(англ.)
      • Oatis, Steven J. (2004). A Colonial Complex: South Carolina's Frontiers in the Era of the Yamasee War, 1680—1730. University of Nebraska Press. ISBN 978-0-8032-3575-5(англ.)

      Посилання

      This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.