Ян Вейчжень

Ян Вейчжень (楊维楨, 1296 1370) — китайський каліграф, живописець, вчений часів династії Юань.

Ян Вейчжень
Псевдо Ляньфу (廉 夫), Фуя (鈇 崖), Фу даожень (鈇 道人), Тея (鐡 崖)
Народився 1296(1296)
Гуйцзі
Помер 1370(1370)
Підданство Династія Юань
Національність китаєць
Діяльність каліграф,

Життєпис

Народився у 1296 році у м. Гуйцзі (сучасний Шаосин, провінція Чжецзян). Походив з уславленого вченого роду, що дав китайській культурі у Х ст. видатного каліграфа Ян Нінши. Батько Ян Вейчженя володів величезною бібліотекою, що розташовувалася в павільйоні «Залізний стрімчак» (Тея), до якого юний каліграф був прив'язаний настільки, що пізніше назва павільйону стане одним з його псевдонімів. У 1327 році Ян Вейчжень склав іспити на вищий вчений ступінь цзіньши, після чого протягом десятиліть обіймав високі посади в монгольської адміністрації. Після відставки за віком Ян Вейчжень жив у своєму маєтку, що розташовувався в околицях сучасного Шанхаю. Поезію, каліграфію і живопис він поєднував з даоськими практиками. В головному уборі монаха, в одежі з пір'я цей вчений муж плавав по річці на човні, награючи на флейті старовинні мелодії. Помер у 1370 році.

Каліграфія

Стиль Ян Вейчженя у дрібноформатному статуті був значно відмінний від манери Чжао Менфу. Він наслідував Оуян Туну, стиль якого, в свою чергу, пов'язаний з пам'ятниками Південних і Північних династій. Пластика рис Ян Вейчженя будується на значній зміні натиску й відповідно товщини лінії в межах однієї риси, що надає знакам додаткову внутрішню динаміку, яка місцями виходила зовні. Прагнення забарвлювати пластику статичних почерків прийомами письма, взятими з скорописних почерків, характерно в цілому для творчості Ян Вейчженя. Він створив оригінальну версію почерку сіншу, наближену до листа куанцао. Пензель Ян Вейчженя починал свій рух з широких розчерків густою, вологою тушшю і діяла до повної її віддачі, скорочуючи натиск до ледве видимого дотику. Майстер спеціально писав старими китицями, що створювали розпатлані і м'які риси. Його ієрогліфи виглядали незвично та порівнювалися китайськими знавцями з «водним потоком, що летить».

Найбільш відомі сувої «Чжоу Шанцин мучжімін» (почерк кайшу, музей провінції Ляонін), «Чженьцзинань муюань шу» (почерк сіншу, Шанхайський музей мистецтв).

Джерела

  • Pierre Ryckmans (trad. Traduction et commentaire de Shitao), Les propos sur la peinture du Moine Citrouille-Amère, Plon, janvier 2007, 249 p. (ISBN 9782259205238), p. 119, 132, 230, 231
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.