Ян Цзічжоу

Ян Цзічжоу (*楊斷洲, 1522 1620) — китайський лікар часів династії Мін.

Ян Цзічжоу
Ім'я при народженні Ян Мейгу 楊梅孤
Псевдо Ян Цзіши
Народився 1522(1522)
Чжецзян
Помер 1620(1620)
Пекін
Підданство династія Мін
Національність китаєць
Діяльність лікар

Життєпис

Походив з родини лікарів Ян. Його дід свого часу обіймав посаду придворного лікаря імператорської медичної академії. У родині Ян була зібрана велика бібліотека медичних книг, зокрема дуже рідкісних. Особливий наголос в лікуванні завжди робився на чженьцзю-терапію (голковколювання, акупунктуру). Народився Ян Цзічжоу у провінції Чжецзян. Здобув гарну домашню освіту.

Зважаючи на видатні успіхи в медицині у 1551 році призначений придворним лікарем, а в 1568 році отримав посаду в Імператорській медичної академії. Протягом багатьох років вивчав давню медичну літературу, більше 50 років успішно займався медичною практикою, зокрема вилікував від оніміння Чжао Веньбіна, цензора провінції Шаньсі. Помер Ян Цзічжоу в Пекіні у 1620 році.

Творчість

Відомий своєю фундаментальною ілюстрованою працею з теорії та практиці акупунктури і мокси: «Чжень-цзю дачен» (針灸大成, «Велика збірка з голковколювання і припікання» з 10 цзюней), в якому підбито підсумки багатовікового розвитку чжень-цзю терапії. Основою послугували як багаторічні знання автора, так й родинної медичної хроніки «Вейшен чжень-цзю сюаньцзі біяо» («Таємна сутність і потаємні механізми чжень-цзю при захисті здоров'я»), яку він розширив, відредагував і додав нові матеріали. Вийшла у 1601 році.

Має високу довідкову цінність. У книзі дані теоретичні основи акупунтури, детально описані меридіани з розташованими на них акупунктурними точками, відзначена їх координація з тимчасовими циклами, наведені рецепти для лікування різних хвороб, прийоми візуальної діагностики і масажу, методи акупунктури і припікання, їх поєднання з лікарською терапією, зокрема трав'яними ліками. Наведені невдалі приклади голковколювання і припікання.

Багато поколінь лікарів приділяли їй найпильнішу увагу. Книга Ян Цзічжоу незабаром придбала велику популярність у медиків і регулярно перевидавалася в наступні століття. Витримала 1 видання за часів Мін, після цього ще 50, з яких 28 в часи династії Цін. Була доволі популярною в Японії та Кореї.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.