49er

49er (вимовляється «фо́ті-на́йнер») — новітній олімпійський відкритий клас гоночних яхт — на яхтах цього класу дозволено змагатися як чоловікам, так і жінкам. Назва класу походить від довжини корпусу човна, що становить трохи менше 4900 міліметрів.

49er
49er

З'явився у 1995 році. Проект був розроблений австралійцем Джуліаном Бетвейтом (Julian Bethwaite).

Скіф-монотип, корпус пластиковий (скловолокно на епоксидній смолі, вуглеволокно з пінозаповнювачем). Для відкренювання оснащений висувними пластиковими крилами і двома трапеціями. Грот і стаксель з наскрізними латами. Генакер асиметричний із самовисувним композитним бушпритом. Щогла розбірна (карбоново-композитний топ і алюмінієвий низ). Має одну з найвищих швидкостей серед олімпійських класів. За рахунок гігантської площі вітрил відносно корпусу вже при швидкості вітру більше 8 вузлів 49er йде швидше вітру на 2-3 вузли. 49er лишається керованим на швидкостях до 20 вузлів[1].

Уведений до складу змагань з вітрильного спорту на Олімпійських іграх з 2000 року.

Основні характеристики

  • Довжина корпусу: 4876 мм (16 футів),
  • Маса яхти в повному озброєнні: 120 кг;
  • Ширина корпусу: без крил — 1752 мм, з крилами — 2743 мм;
  • Довжина щогли: 8.5 м,
  • Довжина бушприта: 1.7 м.
  • Площа вітрил: грот — 15 м², стаксель — 6,2 м², генакер — 33,92 м².
  • Загальна парусність: на лавіруванні — 21,2 м², на повних курсах — 55,12 м².
  • Екіпаж: 2 людини, рекомендована загальна вага екіпажу — 145—155 кг.

У гонці швидкість яхти досягає 20-25 вузлів.

Клас має досить гнучку систему вагового налаштування за рахунок висування крил і коректора ваги. Якщо вага екіпажу менша 148 кг, то крила висуваються на максимум, а до корпусу прикріплюється коректор ваги — 5 кг. При вазі 148—160 кг крила зсуваються на 5 см з кожного боку, плюс коректор ваги — 2,5 кг. При вазі понад 160 кг. — крила зсуваються на 10 см, коректор ваги відсутній.

Основною особливістю класу є максимальна завантаженість вітрилами. При однаковій вазі з яхтою класу «470», «49er» несе майже втричі більшу площу вітрил, що дає можливість раннього глісування при силі вітру 3-5 вузлів.

Іншою особливістю є наявність широких крил, які дають можливість екіпажу втримати човен на рівному кілі, збільшуючи важіль відкренювання. Обидва члени екіпажу: рульовий і шкотовий знаходяться на трапеції.

У сильний вітер на «49er» ходити вкрай складно. У Правилах класу встановлено, що змагання проводяться, якщо сила вітру не перевищує 24-х вузлів.

Гнучка щогла з 2-ма рядами краспиць складається з 2-х частин. Нижня частина — алюміній, верхня — вуглепластикова. Перші щогли на «49er» виготовлялися відразу з певним профілем, зараз щогли виготовляються прямі та гнучкіші, що дозволяє ефективніше контролювати яхту при рвучких вітрах.

Високе розташування гіка з жорсткою відтяжкою, встановленою над гіком, дозволяє вільно переходити з борту на борт під час зміни галсу.

На сьогодні є 3 верфі, що будуть «49er»: Bethweit Design (Австралія), Ovington Boats (Англія) і Mackay Boats (Нова Зеландія).

Українські яхтсмени у класі 49er: Лука Родіон Михайлович, Леончук Георгій Ігорович.

Примітки

  1. 49er.org Design Elements. Архів оригіналу за 30 серпня 2009. Процитовано 11 жовтня 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.