Contra (серія відеоігор)

Contra (яп. 魂斗羅) — серія популярних японських відеоігор в жанрі шутера («біжи і стріляй»), випущених компанією Konami. Перша гра серії з'явилася в 1987 році у вигляді аркадного ігрового автомата, пізніше серія отримала велику популярність за рахунок домашніх версій гри.

Contra
[[Файл:]]
Жанр біжи і стріляй
Розробник Konami
Видавець Konami
Платформи Arcade, Commodore 64, Amstrad CPC, ZX Spectrum, IBM PC, Nintendo Entertainment System, MSX2, Amiga, Game Boy, Game Boy Color, Super Nintendo Entertainment System, Mega Drive/Genesis, Microsoft Windows, PlayStation, Sega Saturn, PlayStation 2, PlayStation Network, Game Boy Advance, Mobile, Xbox Live Arcade, Nintendo DS, WiiWare, Virtual Console
Перша гра Contra
1987
Остання гра Contra Evolution
2011

Ігровий процес

Contra (1987)

Contra істотно вплинула на розвиток жанру «біжи і стріляй», який поєднує елементи платформера і шутера. Гравець чи два гравця керують героями гри, солдатами, що б'ються з противниками за допомогою різної зброї. В більшості ігор серії відсутні очки здоров'я, таким чином, гравець повинен уникати потрапляння в свого персонажа будь-якого ворожого об'єкта — герой може лягати на землю, перестрибувати кулі, а також ховатися з головою під воду.

Велика частина ігор серії використовує двомірну графіку. Ігри включають рівні різних типів — з видом збоку і горизонтальної або вертикальної прокруткою, рівні з видом зверху і «ззаду». У 1996 році вийшла перша гра серії, що використовує тривимірну графіку Contra: Legacy of War. Вона не отримала успіху, і наступні ігри серії використовували як двомірну, так і тривимірну графіку, а також їх поєднання.

Сюжет

Дії оригінальної Contra і декількох її продовжень розгортаються на планеті Земля в XXVII столітті, а головними героями виступають Білл Райзер і Ленс Бін, два бійці повстанського спецпідрозділу під кодовою назвою «Контра». Обидва персонажа названі на честь акторів, що знялися у фільмі «Чужі»: ім'я першого запозичене у акторів Білла Пекстон і Пола Райзера, другий — у Ленса Хенріксена і Майкла Біна. За наказом «Контри» герої послані на боротьбу з армією прибульців, які атакують планету.

Деякі пізні ігри, випущені після Contra III: The Alien Wars, відійшли від первинної ідеї. Наприклад, події Contra Force відбуваються не в майбутньому, а в теперішньому на час виходу гри часі (1992 рік); в Contra: Hard Corps протагоністами виступають зовсім інші персонажі, ніяк не пов'язані з оригінальними. Після довгої відсутності Білл Райзер знову з'являється в Contra: Shattered Soldier, де грає роль засудженого військового злочинця, покликаного протистояти колишньому напарнику Ленсу, який став лідером терористичної організації. Найпізніша в хронологічному плані Neo Contra описує пригоди Білла в 4444, але цей Білл виявляється клоном, створеним через 1800 років після смерті свого прототипа. Contra 4 повертається до звичної схеми, Білл і Ленс знову протистоять інопланетному вторгненню перед подіями Contra: Shattered Soldier.

Ігри серії

Contra 4Neo ContraContra: Shattered SoldierThe Contra AdventureContra: Legacy of WarContra: Hard CorpsContra ForceContra III: The Alien WarsOperation CSuper Contra

Основна серія

Contra (Arcade, NES, MSX2, DOS, C64, CPC, ZX) (1987)

Перша гра серії. Багато характерних особливостей серії як зброя, пауер-апи та гра вдвох пішли саме з неї. Гра поєднувала вигляд збоку та ззаду, який імітував тривимірне середовище. Версія для NES в загальному ідентична версії з аркадних автоматів, але має довші рівні та деякі невеликі відмінності. В Японії Famicom-версія використовувала чип VRC2 який дозволяв відтворювати анімацію фонів та відеовставки, відсутні у версії для NES в Європі та Північноамериканському регіоні.

Super Contra (Arcade, NES, DOS, Amiga) (1988)

Продовження попередньої гри. Початково, як і оригінал, вийшла на аркадні автомати. В Північній Америці мала назву Super C, в Європі та Австралії — Probotector II: Return of the Evil Forces. Головними героями виступають ті самі Білл і Ленс, послані на захоплену прибульцями базу.

Operation C (Game Boy) (1991)

Перша гра в серії, випущена спеціально для портативної платформи. Маючи геймплей, як у Super C для NES, Operation C мала пауер-ап самонаведення зброї.

Contra III: The Alien Wars (SNES, Game Boy, Game Boy Advance) (1992)

Перша гра серії на 16-бітну консоль, Contra III дозволяла персонажеві гравця застрибувати на стіни і носити два види зброї, а також бомби, які знищували більшість ворогів на екрані. Було випущено два сильно модифікованих порти — на Game Boy, названий Contra: The Alien Wars; і в 2002 на Game Boy Advance під назвою Contra Advance: The Alien Wars EX, яка включала деякі рівні з Contra: Hard Corps. В 2007 році гра вийшла на Wii Virtual Console.

Contra Force (NES) (1992)

Contra Force поєднувала стиль біжи і стріляй, вже характерний для серії Contra з системою пауер-апів, подібною до Gradius. Вперше можна було вибирати персонажа, кожен з яких мав власний набір зброї. Події Contra Force відбувалися не в майбутньому, а в час виходу гри, в 1992, і показували боротьбу з терористами.

Contra: Hard Corps (Mega Drive/Genesis) (1994)

Перша Contra для платформи Sega. Hard Corps мала чотирьох персонажів з унікальними наборми зброї та спеціальними можливостями, і нелінійний сюжет, в якому дії гравця впливали на подальші події.

Contra: Legacy of War (PlayStation, Sega Saturn) (1996)

Перша з двох ігор серії, розроблених Appaloosa Interactive, геймплей яких відбувався в повному 3D і перша 32-бітна. Продавалася в комплекті з парою анагліфних окулярів. Перша гра серії, яка видавалася в PAL-регіоні без змін. Японський реліз Legacy of War планувався, але був скасований.

The Contra Adventure (PlayStation) (1998)

Друга гра серії від Appaloosa Interactive. Поєднувала звичайний вид збоку та з інших ракурсів. Contra Adventure вийшла тільки в Північній Америці.

Contra: Shattered Soldier (PlayStation 2) (2002)

Використовувала повністю тривимірну графіку, але вигляд збоку (2.5D). Кожен персонаж мав закріплений набір з трьох видів зброї. Зброю можна було заряджати для потужнішого пострілу. Contra: Shattered Soldier завершувала історію боротьби з прибульцями, розкриваючи чому вони нападали на Землю і хто насправді стоїть за минулими катастрофами.

Neo Contra (PlayStation 2) (2004)

Перша гра серії з виглядом зверху на всіх рівнях. Гравець тепер міг вибирати конфігурацію зброї. Події Neo Contra відбувалися в 4444 році і не зачіпали традиційної для серії боротьби з прибульцями.

Contra 4 (Nintendo DS) (2007)

Розроблена WayForward Technologies. Події Contra 4 розгорталися в 2638, між Contra III і Contra: Hard Corps. Геймплей відбувався на двох екранах. З'явилася можливість користуватися альпіністським гаком. Геймплей наслідував Contra III, з апгрейдами, як в Super Contra. В цій грі повернулися тунельні рівні з виглядом ззаду. З персонажів були доступні як Білл та Ленс, так і персонажі Contra: Hard Corps[1]. Гра не виходила в Європі.

Contra ReBirth (Wii) (2009)

Розроблена M2 і випущена Konami для WiiWare. Геймплей повернувся до двовимірного, наслідуючи 8-бітні та 16-бітні ігри. Білл Райзор та Ягуар Генбей з Neo Contra знову боролися з вторгненням іншопланетян в кількох епохах.

Hard Corps: Uprising (PlayStation 3, Xbox 360) (2011)

Розроблена Arc System Works, це перша Contra без слова «Contra» в назві. Стала доступна в Xbox Live Arcade 16 лютого 2011, та в PlayStation Network 15 березня 2011. Hard Corps: Uprising використовує 2.5D-графіку і нехарактерний для серії стиль аніме. Події відбуваються до оригінальної Contra і є приквелом до Contra: Hard Corps. Серед ігрових персонажів є полковник Бахамут, головний антагоніст Contra: Hard Corps. Початково гра вийшла з двома ігровими персонажами на вибір (Бахамут і Кристал), Konami додала інших персонажів в DLC.

Contra Evolution (Arcade, Android, IPhone, IPad) (2011)

Ремейк оригінальної Contra, випущений 2011 в Китаї і портований на iOS та Android в 2013. Гра має осучаснену графіку, додаткових персонажів, додаткові рівні і систему покупок, щоб отримати нові життя, вдосконалення чи спеціальні можливості[2].

Скасовані ігри

Contra Spirits 64 (Nintendo 64)

Анонсована наприкінці 1998 для Nintendo 64, ця гра, що розроблялася Konami Computer Entertainment Osaka, але була відмінена, коли команда розробників розпалася.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.