DynaRig
DynaRig (динариг, дайнариг) — тип вітрильного озброєння, розроблений німецьким інженером Вільгельмом Прельсом (Wilhelm Prölß) у 1957 р.
Опис
Прельс запропонував нову конструкцію щогли, що розвивала ідею прямого вітрильного озброєння. У його проекті виключалися щілини між вітрилами, що створювало суцільну вітрильну панель на всю висоту щогли, з винятковими характеристиками. Додатково профіль створювали спеціальні реї, вигнуті в одну сторону. У проекті «Динаріг» вітрила прибиралися не до рей, як зазвичай, а до щогли, а точніше, втягувалися в неї накручуванням на внутрішні барабани. Таким чином виключалися використання бігучого такелажу і необхідність роботи на щоглах, яка ставала повністю автоматизованою. Щогли також були позбавлені стоячого такелажу. Спочатку щогли передбачалося зробити поворотними і тригранно-ґратчастими, але потім була запропонована конструкція нерухомої щогли з вітрилами, які прибиралися всередину, а різний кут щодо вітру по висоті забезпечували поворотні реї, як і на класичному озброєнні.
Прельс отримав кілька патентів на подібну конструкцію і заснував дві фірми, в США та Данії, які повинні були зайнятися просуванням його ідеї. Він пропонував шестищогловий балкер водотоннажністю близько 17000 т як ідеальне судно для відродження вітрильного флоту. Однак висока вартість споруди і низька вартість палива не дозволяли проекту втілитися в життя. Правда, з початком енергетичної кризи 1973 року інтерес до вітрильних суден істотно виріс. Проте досі «Динариг» не набув поширення. Найбільшим судном, оснащеним подібними щоглами, є яхта «Мальтійський сокіл» (The Maltese Falcon) — найбільша вітрильна яхта у світі довжиною 88 м, побудована на замовлення американського мільйонера Тома Перкінса.
Література
- Крючков Ю. С., Перестюк И. Е. Крылья океана. — Л.: Судостроение, 1983. (рос.)
Ресурси Інтернету
- The Maltese Falcon
- Weiterführende Links mit Fotos, auch zum 4-Mast-Schiff Cape Horn
- PIK-Institut für Klimafolgenforschung
- B9shipping
- Fairtransport