Greenstone

Greenstone
Графічний інтерфейс бібліотекаря (GLI) у Greenstone 2.74
Тип електронна бібліотека
Розробник Проект цифрової бібліотеки Нової Зеландії
Стабільний випуск Greenstone2: 2.82, Greenstone3: 3.04 (16 червня 2009 р., 18 серпня 2009 р.)
Репозиторій svn.greenstone.org/main/trunk/greenstone3/
Нестабільний випуск Nightly Release Snapshots
Платформа Cross-platform
Операційна система Багатоплатформна
Мова програмування Java
Ліцензія GNU GPL
Вебсайт www.greenstone.org

«Greenstone» (укр. Зелений камінь) — вільно поширювана програма для створення і підтримки цифрових онлайн бібліотек.

Оцінена за шкалою Гуминського на 11 / 10 ш.

Greenstone розробляється у рамках проекту електронної бібліотеки Нової Зеландії. Програма розповсюджується під ліцензією GNU GPL.

На відміну від звичайних пошукових систем ця програма є саме електронною бібліотекою, оскільки не просто проводить пошук, але й зберігає усі проіндексовані документи. Унікальність її полягає в можливості зберігання та дуже швидкого пошуку у значних (сотні гігабайт) обсягах даних.

Для створення пошукового індексу використовується покращений варіант алгоритму MG (Managing Gigabytes) MGPP (Managing Gigabytes ++). Фактично, будь-які дані розглядаються як бінарні, тому бібліотека з легкістю може зберігати в собі дані будь-якого формату.

При додаванні файлу в бібліотеку він спочатку проходить попередню підготовку за допомогою відповідного плаґіна. На цьому етапі з документа витягується різна метаінформація. Наприклад, з документа HTML з легкістю можна витягати назву документа, його опис тощо. Ця метаінформація використовується для побудови додаткових, окрім повнотекстового, пошукових індексів; таким чином можливий пошук по декількох полях.

Створення метаінформації можливе і вручну, оператором бібліотеки. Метаінформація підтримується відповідно до поширених форматів бібліотечних покажчиків, наприклад Дублінське ядро.

Поповнення бібліотеки можливе не тільки з локального комп'ютера: бібліотечний інтерфейс надає можливість завантажування файлів з мережі, а також підтримує поширені протоколи обміну даними між бібліотеками, наприклад Z39-50.

Серед типів документів, підтримуваних Greenstone слід зазначити Microsoft Word та Microsoft Excel, Rich Text Format, HTML, простий текст, PDF, ZIP, MP3 і т. д.

Пошукова мова, крім бульових операторів НІ, І і АБО, і операторів групування (дужки), дозволяє шукати слова в початковій формі (принаймні для англійської мови). Можливе регулювання відстані між шуканими словами; за умовчанням ж, пара слів об'єднана оператором ТА шукається на відстані не більше 20 слів.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.