IMEI

IMEI (англ. International Mobile Equipment Identity — міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) — серійний номер мобільного пристрою (п'ятнадцятизначне число, тобто 14 цифр коду плюс 15-та контрольна цифра), який встановлюється заводом-виробником та є унікальним для кожного мобільного телефону. Цей номер встановлюється заводом-виробником при виготовленні апарату та служить для точної і повної ідентифікації телефону в мережах форматів GSM та UMTS: автоматично передається апаратом у мережу оператора при підключенні.

IMEI також необхідний задля розблокування SIM-Lock. Оператор мобільного зв'язку може заблокувати мобільний пристрій за його кодом IMEI (наприклад у випадку крадіжки). Теоретично у такому випадку пристрій недієздатний навіть із іншою SIM-картою. Для цього номери вкрадених пристроїв заносять у спеціальний список (базу даних), так званий «чорний список», який у розпорядженні багатьох мобільних операторів. Подальшу інформацію можна почерпнути із Equipment Identity Register (EIR).

Як дізнатись IMEI телефону

IMEI — код «зашитий» у прошивку — програмне забезпечення телефону, тобто записаний у його спеціалізовану пам'ять. Щоб дізнатися IMEI телефону потрібно набрати на його клавіатурі комбінацію «*#06#» (наявність SIM-карти як-правило необов'язкова, крім випадків, коли модель телефону не може працювати без SIM-картки). При цьому на екрані з'явиться 15-значне число — це код IMEI, у деяких моделях відображається 17 значне число, у цьому випадку дві останні цифри — версія прошивки. IMEI на екрані може бути показаний по-різному: суцільною стрічкою (без пробілів), або у вигляді окремих груп цифр (з пробілами, тире та ін.).

Також IMEI можна побачити на пакувальній коробці телефону (під штрих-кодом), на корпусі мобільного телефону під акумулятором, на фірмовій етикетці (наклейці), у гарантійному талоні. При купівлі апаратів рекомендується порівнювати ці номери. Не рекомендується купувати телефон при виявленні будь-якої розбіжності.

Унікальність IMEI телефону

З одним і тим же IMEI технічно не може існувати більше одного телефону, окрім випадків, коли IMEI був навмисне змінений зловмисниками. Щоб IMEI не можна було відносно легко змінити, виробники телефонів уживають заходів кодують його значення, розподіляють частини IMEI по декількох мікросхемах, записують код у пам'ять, що не перепрограмовується (OTP area) і т.і. Ризик виявити апарат з таким же IMEI як і у Вас досить невеликий, та з введенням нових засобів боротьби з різного роду зловживаннями він щоразу зменшується.

Раніше піратськими методами виявлено, що номер можна поміняти за допомогою програм на ПК. Однак в деяких регіонах такі маніпуляції вважаються кримінальним злочином. Наразі перепрограмувати номер вважається неможливим[1].

Код IMEI

Код IMEI, як правило, складається з 4-х груп цифр, а саме: TAC + FAC + SNR + SP + Х,

  • де:
    • TAC (Type Approval Code) — код моделі телефону (6 цифр, в тому числі перші 2 — код країни);
    • FAC (Final Assembly Code) — 2-значний код країни фінальної збірки;
    • SNR (Serial Number) — серійний номер телефону, що складається з 6 цифр;
    • SP (Spare) — додатковий ідентифікатор з 1 цифри (контрольна сума, яка на основі попередніх цифр по алгоритму Luhn ISO/IEC 7812),
    • Х — додаткові цифри, наприклад у телефонах Sony Ericsson.

Дані країни кінцевої збірки телефону (FAC) намагаються не розголошувати, тим паче, що FAC періодично змінюється.

  • 10\70 — Фінляндія,
  • 19\40 — Велика Британія,
  • 78\20 — Німеччина,
  • 30 — Корея,
  • 35 — Індія,
  • 67 — США,
  • 80 — Китай.

Регулювання та IMEI в Україні

Починаючи з 31 липня 2009 оператори мобільного зв'язку будуть здійснювати підключення лише тих нових телефонів, коди ІМЕІ яких зареєстровані в базі даних (див. ІСОМТУ). Для того, щоб бути впевненим в законності мобільного телефону, який купується, покупець сам зможе його перевірити. Можливість такої перевірки має бути надана в кожному пункті реалізації після 30 вересня 2009 року.

Для перевірки законності походження мобільного телефону необхідно відправити SMS з кодом ІМЕІ в тексті SMS на короткий номер 307 або на вебсайті Державного підприємства «Український державний центр радіочастот»[2]. Система перевірки мобільного телефону працює з 15 квітня 2009 року.

Мобільні телефони з «сірого» списку планувалося відключити 15 січня 2010 року.

«У роботі бази[3], за якою можна дізнатися, чи є IMEI-код вашого телефону у „білому“ списку, поки можливі збої. Але всі телефони, що були ввезені і працювали до 28 березня 2009-го — амністовані, навіть якщо їх немає в базі», — повідомила радник Голови Національної комісії з питань регулювання зв'язку Вікторія Яковлєва.[4]

Див. також

Примітки

  1. Что такое IMEI телефона. Процитовано 16 січня 2019.
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 жовтня 2009. Процитовано 18 жовтня 2009.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 березня 2012. Процитовано 12 березня 2012.
  4. вебсайті Игорь Серов «Нелегальным» мобилкам придет «SMS счастья» // Газета Сегодня. — 16.10.2009

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.