Ready-made

Ready-made ('реді-мейд', від англ. Ready готовий, і Made зроблений) — техніка в різних видах мистецтва (головним чином — в образотворчому мистецтві і в літературі), при якій автор представляє як свій твір деякий об'єкт або текст, створений не ним самим і (на відміну від плагіарта) не з художніми цілями. Тільки стосовно до поезії в майже ідентичному значенні використовується інший англомовний термін found poetry («знайдена поезія»).

Пісуар, виставлений як свій витвір мистецтва у 1917 Марселем Дюшаном

Історія

Термін ready-made в контексті образотворчого мистецтва вперше використав французький художник Марсель Дюшан в 1913, створив у цій техніці декілька робіт: «Велосипедне колесо» (1913), «Сушарка для пляшок» (1914), скандальний «Фонтан» (1917). Авторство художника чи письменника, котрий використовує ready — made, полягає у переміщенні предмета з нехудожнього простору в художнє, завдяки чому предмет відкривається з несподіваного боку, в ньому проступають не помітні поза художнього контексту властивості. Наприклад, поет Віра Павлова переписує у вигляді вірша замітку з енциклопедичного словника про гологамия: Гологамия (грец. holos — повний, Gamos — шлюб) — найпростіший тип статевого процесу (у деяких зелених водоростей, нижчих грибі), при якому зливаються не статевий Клітини, а цілі особини. — При цьому в описі маловідомого неспеціалістам біологічного явища виступає метафора любові, що припускає повне злиття душ і тіл. У сучасній поезії різниця між Ready — made і found poetry полягає у ставленні до використовуваному матеріалу. Зразком першого випадку можемо вважати flarf, коли поет повністю абстрагується від використовуваного тексту, часто, скомпілірованнного комп'ютером. Випадок found poetry ближче до технікам постмодернізму, оскільки передбачається авторство цитати.

Вплив на масову культуру

Представники

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.