The Mother of All Demos

«The Mother of All Demos» (дослівно — «пращур усіх технологічних демонстрацій») — термін, яким описують демонстрацію, що стала віхою у розвитку технології взаємодії людини з комп'ютером. Демонстрація відбулася у Сан-Франциско на Осінній об'єднаній комп'ютерній конференції, організованій спільно ACM і IEEE 9 грудня 1968 року, а доповідачем був Дуглас Енгельбарт[1]

Перший прототип комп'ютерної миші, спроектованої Білом Інґлішем. Зображення з чорновиків Дугласа Енґельбарта[1]

У «живій» демонстрації тривалістю 90 хвилин було представлено закінчену комп'ютерну систему «oN-Line System» (NLS) — як апаратне, так і програмне забезпечення. Енгельбарт продемонстрував практично всі фундаментальні елементи комп'ютерної технології, якою людство користується у 21-му столітті: віконний інтерфейс користувача, гіпертекст, комп'ютерну графіку, ефективну навігацію і введення даних, відео-конференцію, комп'ютерну мишу, обробку тексту програмою-процесором, динамічне зв'язування бібліотек, керування версіями, а також редактор реального часу, орієнтований на спільну роботу. Презентація Енгельбарта стала першою, де публічно було продемонстровано всі дані елементи у складі єдиної системи. Вплив її на розвиток технологій був величезним; робота над схожими проєктами почалася також у Xerox PARC на початку 1970-х, і продовжилася у формі операційних систем Mac OS і Microsoft Windows у 1980-90-х роках.

Етимологія

Перше використання словосполучення «The Mother of All Demos» стосовно презентації Енгельбарта зустрічається 1994-го року у книзі Insanely Great: The Life and Times of Macintosh, the Computer That Changed Everything журналіста Стівена Леві, де він описує подію як «спокійний голос Центру керування польотом у момент, коли довгоочікувана ціль з'являється перед очима. Це був пращур всіх демонстрацій.»[2]:42 Andries van Dam, що був присутній на події, повторив фразу 1995-го року, презентуючи Енгельбарта на Симпозіумі Веннівера Буша у MIT[3]; власна гіпертекстова система ван Дама FRESS запозичила з демонстрації кілька концепцій. Фраза також цитується у книзі Johnide Markoff What the Dormouse Said (2005 рік).[4]

Демонстрація

На початку 1960-х років Енгельбарт зібрав команду інженерів-комп'ютерників і програмістів у Augmentation Research Center (ARC), що розміщувався на той час у SRI International — підрозділі Стенфордського університету.[5] Його головною ідеєю було перевести комп'ютинг з розряду простого «перемелювання чисел» у потужний інструмент для отримання і обробки інформації, а також для комунікації. [6]:237

Енгельбарту хотілося перетворити ідею пристрою «мемекс» Венівера Буша на робочу систему, яка б у інтерактивній роботі «доповнювала» інтелект людини.[6]:237 Протягом шести років, за фінансування NASA і DARPA, команда у ARC змогла створити з розрізнених елементів таку комп'ютерну систему. На прохання керівника ARPA Роберта Тейлора NLS повинна була вперше представлена для публіки на об'єднаній осінній комп'ютерній конференції 1968-го року у Сан-Франциско у аудиторії Bill Graham Civic Auditorium.[6]:240.

Джерела

  1. Edwards, Benj (9 грудня 2008). The computer mouse turns 40. San Francisco: Macworld. Архів оригіналу за December 7, 2013. Процитовано 16 квітня 2009.
  2. Levy, Steven (1994). Insanely Great: The Life and Times of Macintosh, the Computer that Changed Everything (англ.). New York: Viking Adult. ISBN 978-0-670-85244-4.
  3. Brown/MIT (1995). 1995 Vannevar Bush Symposium, Tape 2 – Doug Engelbart. Doug Engelbart Video Archives (англ.). The Internet Archive. Процитовано December 6, 2013.
  4. Metroactive (1 червня 2005). From Pranksters to PCs: An excerpt from John Markoff's 'What the Dormouse Said' explains how the '60s counterculture shaped the computer industry. Metro, Silicon Valley's Weekly Newspaper (англ.) (San Jose). Архів оригіналу за December 6, 2013. Процитовано 6 грудня 2013.
  5. Wolvertone, Troy (9 грудня 2008). Remembering Engelbart's epic demo. Mercury News (San Jose). Архів оригіналу за 11 грудня 2013. Процитовано 6 грудня 2013.
  6. Markoff, John (2005). What the Dormouse Said: How the Sixties Counterculture Shaped the Personal Computer Industry. New York: Penguin Group. ISBN 978-1-1012-0108-4.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.