XLink

XML Linking Language або XLink — це розроблена в консорціумі W3C мова розмітки, що дозволяє вставляти в XML документи елементи, щоб створити і описати посилання між ресурсами. Вона використовує синтаксис XML, щоб створити структури, які зможуть описати як прості однонаправлені посилання сьогоднішнього HTML, так і складні посилання.

Посилання в XML складається з двох частин: XLink і XPointer. XLink (англ. XML Linking Language, Розширювана мова з'єднань) визначає, як один документ зв'язується з іншим. XPointers (англ. XML Pointer Language, Розширювана мова вказівників) описує, як зв'язуються окремі частини документів. XLink указує на універсальний локатор ресурсу (URI), який встановлює окремий ресурс. XLink призначений виключно для роботи з документами XML.

XLink 1.0 лишається поточною версією XLink, відтоді як 27 червня 2001 вона набула статусу рекомендації W3C (W3C Recommendation).[1] XLink 1.1 теж має такий статус від 06 травня 2010.[2]

XLink визначає набір атрибутів, які можна додати до елементів іншого простору імен XML. XLink забезпечує два види гіпер-посилань для використання в XML документах. Розширені посилання це окремий елемент зі зв'язками, які можуть посилатися на ресурси, які розташовані поза нашим контролем. Прості посилання пропонують функціональність подібну до звичайної в HTML (типа теґів <a> чи <img>), і є вбудованими в контекст.

Прості посилання

Прості посилання подібні до своїх класичних аналогів з HTML; вони просто створюють однонаправлене посилання з одного елементу на інший через URI. Ось приклад:

<?xml version="1.0"?>
<document xmlns="http://example.org/xmlns/2002/document" xmlns:xlink="http://www.w3.org/1999/xlink">
 <heading id="someHeading">Some Document</heading>
 <para>The <anchor xlink:type="simple" xlink:href="#someHeading">Some Document</anchor> header.</para>
</document>

Розширені посилання

Специфікація XLink підтримує не тільки прості посилання, але також і розширені посилання. Розширені посилання дозволяють багатьом ресурсам, віддаленим або локальним, бути з'єднаними багатьма зв'язками (англ. arcs, арки термінології специфікації XLink). Зв'язки-арки явно однонаправлені — кожна визначає перехід в одному напрямку. Але групуючи відмічені ресурси і використовуючи один або більше зв'язків-арк, розширене посилання може забезпечити специфічний путь перегляду ресурсів.

Наприклад, якщо всі ресурси в розширеному посиланні матимуть мітку A, тоді арка всередині посилання, яка вказує напрямок from="A" to="A" буде з'єднувати кожен ресурс з кожним та дозволятиме перегляд з кожного ресурса всередині розширеного посилання кожного іншого ресурсу з цього посилання.

Розширені посилання не зобов'язані міститися в тому самому документі, чиї елементи вони пов'язують. Це робить можливим асоціювати метаданні або іншу допоміжну інформацію з ресурсами без потреби в редагуванні самих ресурсів.

XLink також підтримує ширшу інформацію щодо типу і ролі для кожного ресурса, що згаданий в посиланні XLink.

Виноски

  1. XML Linking Language (XLink) Version 1.0
  2. XML Linking Language (XLink) Version 1.1

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.