Євфросинія Дукена Каматирена

Євфросинія Дукена Каматирена (бл. 1155 1210/1211) візантійська імператриця.

Євфросинія Дукена Каматирена
Ευφροσύνη Δούκαινα Καματερίνα
Народилася бл. 1155
Константинополь
Померла 1210/1211
Країна  Візантійська імперія
Національність грекиня
Діяльність суверен
Титул імператриця
Посада візантійська імператриця-консорткаd
Рід Каматири
Батько Андронік Каматир
Мати Кантакузина
У шлюбі з Олексій III Ангел
Діти 3 доньки

Життєпис

Походила з аристократичного роду Каматирів (Каматерів). Донька Андроніка Каматира, великого друнгарія, та невідомої жінки з роду Кантакузин. Її бабця по батьківській лінії належала до династії Дук. Тому Євфросинія в подальшому додала це прізвище до родинного. Народилася близько 1155 року в Константинополі. Близько 1169 року її пошлюбив Олексій Ангел. У 1185 році рід Ангелів захопив владу в Візантії, заснувавши власну династію. Євфросинія, що мала значний вплив на чоловіка, підтримувала його амбіції. У 1195 році сприяла долученню аристократів до змови Олексія Англеа проти брата — імператора Ісаака II.

після сходження на трон Олексія, Євфросинія взяла на себе керування палацом, невдовзі фактична влада в імперії перейшла до неї, оскільки чоловік поринув у розкоші та розваги. Євфросинія стала видавати накази та здійснювати призначення не радячись з імператором. В управлінні їй допомагав Костянтин Месопотаміт. Ними було здійснено спроби вирішити проблеми імперії, насамперед дефіцит бюджету, хабарництво, приборкати місцеву знать та військовиків. Втім така влада викликало заздрощі, тому її брат Василь Каматир та зять Андронік Контостефан переконали Олексія III у перелюбі Євфросинії з аристократом Ватацом. В результаті останнього було страчено, а імператриця втратила свій титул та була запроторено до монастиря Нематареа. Але навесні 1197 року зуміла повернутися до імператорського палацу.

Але Євфросинія вже не мала такого впливу та влади. Втім, намагалася переконати чоловіка-імператора у необхідності зміцнення уряду та приборкати здирників, втім марно. У 1203 році війська хрестоносців підійшли до Константинополя. Чоловік Євфросинії втік зі столиці, захопивши з собою 10 кентинаріїв золота і доньку Ірину. Євфросинію було арештовано прихильниками Олексія IV Ангела, втім влада незабаром перейшла до Олексія Дуки, який був коханцем її дочки Євдокії.

У квітні 1204 року Константинополь було захоплено хрестоносцями, тому Євфросинія втекла з Євдокією і імператором Олексієм V до Егейського узбережжя, зупинившись в Мосинополі. Тут колишній імператор Олексій III наказав схопити Олексія V, якого було передано хрестоносцям. Слідом за цим Євфросинія разом з чоловіком рушила до Фессалії, а звідти до Коринфу, але були полонені Боніфацієм Монферратським. У 1209 або 1210 році вони були викуплені родичем — Михайлом I Комніном Дукой, деспотом Епіру. Олексій відправився до Конійському султанату, а його Євфросинія оселилася в Арті (столиці деспотату), де і померла в 1210 або 1211 році.

Родина

Чоловік Олексій III Ангел, візантійський імператор.

Діти:

  • Ірина, дружина: 1) Андроника Констостефана; 2) деспота Олексія Палеолога
  • Євдокія (1173 — бл. 1211), дружина Стефана II, великого жупана Рашки; 2) Олексія V, візантійського імператора; 3) Льва Сгура, архонта Коринфу.
  • Анна (1176—1212), дружина: 1) Ісаака Комніна, себастократора; 2) Феодора I, імператора Нікеї.

Джерела

  • Lynda Garland, Byzantine Empresses. Women and Power in Byzantium, AD 527—1204, Routledge, 1999 (ISBN 0-415-14688-7)
  • Judith Herrin, Women in Purple: Rulers of Medieval Byzantium, Phoenix Press, Londres, 2001, (ISBN 1-84212-529-X)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.