Іванківський історико-краєзнавчий музей

Іванківський історико-краєзнавчий музей — історико-краєзнавчий музей у центрі громади Київської області смт Іванкові, в якому демонструвалися та зберігалися зібрання матеріалів і предметів з історії, культури та персоналій колишнього Іванківського району. 27 лютого 2022 музей був спалений російськими окупантами під час Іванківської битви в ході російського вторгнення в Україну.

Іванківський історико-краєзнавчий музей
50°55′46″ пн. ш. 29°54′16″ сх. д.
Тип музей
Країна  Україна
Розташування  Україна, смт Іванків
Адреса вул.Шевченка, 14, смт Іванків, Вишгородський район, Київська область, 07203
Засновано 22 лютого 1981
Закрито 27 лютого 2022
Директор Л. Кірей (з 1997 року)
Сайт ivankiv-museum.site
Іванківський історико-краєзнавчий музей (Україна)

Відомості

Музей був відкритий 21 лютого 1981 року. Він був розміщений у колишньому панському маєтку, перебудованому за радянських часів. На цій території у Х–ХІІІ ст. було розташовано давньоруське городище.

До знищення російськими окупантами в ньому зберігалося 410 експонатів. Експозиційні розділи: «Фауна і флора району», «Довоєнний період», «Друга світова війна», «Чорнобильська катастрофа», «Іванків сучасний». Функціонувала виставка портретів і картин. Музей проводив зустрічі з відомими земляками, музейні уроки, літературні години, історико-краєзнавчі конференції.

Гордістю музею була колекція художніх творів української народної художниці в жанрі «наївного мистецтва», лауреатки Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Марії Примаченко (1908—1997).

У 2016—2018 роках приміщення музею було капітально відремонтовано, експозицію вибудувано заново на основі колекції, що від моменту створення музею значно розширилася[1].

Звіти про знищення

Повідомляється, що 27 лютого 2022 року під час Іванківської битви, бойових дій під час російського вторгнення в Україну в 2022 році, музей був спалений,[2] і, очевидно, було втрачено понад двадцять робіт художниці Марії Примаченко.[3][4] Директор Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко у дописі в соцмережі назвала втрату «непоправною».[5] Однак містяни врятували картини Приймаченко із вогню[6].

У відповідь міністр культури України Олександр Ткаченко попросив позбавити Росію членства в ЮНЕСКО.[7] 28 лютого Національний комітет США Міжнародної ради музеїв опублікував заяву, в якій засуджує «навмисне знищення (вогнем)» музею, яке «висвітлює відчутний і незворотний вплив цієї аморальної та неспровокованої війни».[8]

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.