Російське вторгнення в Україну (2022)

Російське вторгнення в Україну 2022 року — відкритий воєнний напад Росії на Україну, розпочатий 24 лютого, в 5 годині ранку 2022 року. Вторгнення є частиною російсько-української війни, розв'язаної Росією 2014 року, участь у якій Росія постійно заперечувала.

Російське вторгнення в Україну 2022
Російсько-українська війна (з 2014)
Територіальна карта України станом на 5 березня 2022 року. Детально див. карту в реальному часі
     Україна
      Сусіди, зокрема Росія, Білорусь та ПМР
     Українська територія (АР Крим та ОРДЛО), яка була окупована російськими окупаційними корпусами та регулярними військами ЗС РФ до 18 лютого 2015
     Територія України, тимчасово окупована Росією та сателітами РФ з 24 лютого 2022
 Напрямок просування окупаційних військ Росії

Територіальна карта України станом на 5 березня 2022 року. Детально див. карту в реальному часі
     Україна
      Сусіди, зокрема Росія, Білорусь та ПМР
     Українська територія (АР Крим та ОРДЛО), яка була окупована російськими окупаційними корпусами та регулярними військами ЗС РФ до 18 лютого 2015
     Територія України, тимчасово окупована Росією та сателітами РФ з 24 лютого 2022
 Напрямок просування окупаційних військ Росії
Дата: 24 лютого 2022 триває (9 днів)
Місце: Україна, Росія (авіабаза в Міллерово)
Результат:  
Сторони
 Україна

Збройна підтримка
 НАТО (з 25 лютого 2022)
 Європейський Союз (з 27 лютого 2022)
Грузинський національний легіон[1]

 Росія
 Білорусь
За підтримки
ДНР
ЛНР
ПМР (потенційно)
Командувачі

Володимир Зеленський
Денис Шмигаль
Дмитро Кулеба
Олексій Резніков
Валерій Залужний

Володимир Путін

Михайло Мішустін
Сергій Лавров
Сергій Шойгу
Валерій Герасимов
Олександр Лукашенко
Роман Головченко
Віктор Хренін
Віктор Гулевич
Олександр Вольфович

Військові сили
209 тис. збройних сил,
102 тис. воєнізованих,
900 тис. резервних сил
[2]
900 тис. збройних сил,
554 тис. воєнізованих, 2 млн
резервних сил
[2][3]
 • ≈ 20 тис.[2]
 • ≈ 14 тис.[2]
 • 45,35 тис. збройних сил, 110 тис.
  воєнізованих, 289,5 тис.
  резервних сил[2]
Втрати
Українські дані станом на 2 березня:
[4]

1 тис.—2 тис. загиблих

Російські дані станом на 2 березня:[5]
2800 загиблих

Українські дані станом на 3 березня:[6]

особового складу — близько 9 тис. осіб
танків ‒ 217 од
ББМ ‒ 900 од
артилерійських систем — 90
РСЗВ — 42
засоби ППО — 11
літаків — 30 од
гелікоптерів — 31 од
автомобільної техніки — 374
легкі швидкісні катери — 2 од
цистерн з ППМ — 60
БПЛА оперативно-тактичного рівня — 3

Дані США станом на 3 березня:[7]
6 тис. загиблих

Російські дані:[8]
498 загиблих

Військова кампанія почалася після тривалого нарощування російських військ з листопада 2021 року вздовж кордону України з РФ і Білоруссю та визнання органами влади Росії 21 лютого 2022 р. терористичних утворень на території України «ДНР» і «ЛНР» — як державних утворень. Неодноразово різні ЗМІ, західні та українські політики розцінювали накопичення російських військ біля кордонів з Україною як підготовку Росії до війни з Україною[9][10]. Практично одночасно Збройні сили Російської Федерації почали неприховане перекидання додаткових військ на окуповані території Донецької і Луганської областей.

Близько 5 години за київським часом (UTC+2) 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про військову операцію нібито з метою «демілітаризації та денацифікації України»; через кілька хвилин почалися ракетні удари по всій Україні, в тому числі поблизу Києва. Російські війська вдерлися до України поблизу Харкова, Херсона, Чернігова[11], Сум[12], увійшовши з Росії, Білорусі та тимчасово окупованого Росією Криму[11]. Разом із Росією війну проти України веде й Білорусь, з прикордонних районів якої завдають ракетних ударів по території України[13] і яка згодом ввела свої війська[14]. Контрольоване Росією Придністров'я (Молдова) також є потенційною загрозою[15].

Завдяки спротиву української армії і сил самооборони вже в перші дні агресії російська армія зазнала значних втрат у живій силі і техніці. У своїй новітній історії, за оцінками України, Росія в усіх війнах, які вона вела, ще не зазнавала навіть приблизно таких великих втрат за такий короткий час[16]. За визнанням західної розвідки, Росія зустріла сильніший, ніж очікувалося, опір[17], що зумовило матеріально-технічні проблеми для її військ, нестачу пального, боєприпасів і продовольства, підрив бойового духу нападників. Швидке об'єднання країн світу для допомоги Україні, як і запровадження потужних санкцій проти Росії, стало несподіваним ударом для країни-агресора[18].

З першого дня вторгнення Росія порушує правила ведення війни і масово чинить воєнні злочини.

Передумови

Євромайдан (2014) став поворотною подією у стосунках України з Росією

Вторгнення пов'язане з тривалою російсько-українською гібридною війною, яка почалася на початку 2014 року. Її підґрунтям є те, що Україна була наріжним каменем Радянського Союзу, доки не проголосувала переважною більшістю населення за незалежність на демократичному референдумі 1 грудня 1991 року. Позбувшись політичного тиску Радянського Союзу, більшість східноєвропейських держав здійснили прагнення своїх народів до європейської інтеграції і приєдналися до Організація Північноатлантичного договору (НАТО). У 2004 році до НАТО увійшли балтійські країни Естонія, Латвія та Литва. Чотири роки по тому, 2008 року, Україна заявила про свій намір добиватись майбутнього членства в НАТО шляхом поступового наближення до його політичних і військових стандартів[19].

Окрім того, Київську Русь, яка є підґрунтям історії та національним спадком України, російська пропаганда подає як нібито духовну колиску їхньої нації та культури, а хрещення Русі 988 року чомусь трактують як джерело духовного, культурного та національного спадку саме російського етносу, а не українського, як є насправді. Існування незалежної України, як і незалежної української православної церкви, для Росії нестерпне[20].

На початку 2014 року масові протести в Києві, відомі як Євромайдан, завершилися усуненням від влади проросійського президента України Віктора Януковича, який тривалий час заявляв про намір підписати угоду про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС), однак під впливом Росії відмовився від цих намірів[19]. Щоб виправдати вторгнення в Україну та зміну її влади на проросійську, путінська Росія розпочала широку пропаганду. Головною тезою Росії було те, що в Україні нібито панує нацизм, підтримуваний Заходом, і відбувається геноцид росіян, яких Росія повинна врятувати[21].

Граючи на політичній нестабільності в Україні, Росія анексувала український півострів Крим і організувала сепаратистський заколот на сході України, засилаючи на Донбас свою агентуру, війська та зброю. Використовуючи своїх маріонеток, підкуп і політичні впливи на Заході, Росія під загрозою ескалації воєнних дій нав'язала Україні контроверсійні Мінські угоди, в порушенні яких постійно звинувачувала Україну, ігноруючи невиконання їх з боку терористичних угруповань Донбасу. В умовах безперервних порушень домовленого «режиму тиші» було неможливим досягнення стабільного миру, але лінія фронту майже не переміщалася, зв'язуючи бойові частини України на цьому напрямку і відвертаючи їх від усіх інших. Внаслідок конфлікту на Донбасі загинули майже 14 тис. людей, а 1,5 млн українців стали внутрішньо переміщеними на безпечні території. Так звана гібридна війна проти України складалася з кібератак, економічного тиску, пропаганди для розпалювання внутрішнього розбрату. Таку тактику російські пропагандисти активізували в останні місяці 2021 року. Держдепартамент США заявив, що Путін готує операцію під фальшивим прапором, щоб створити «привід для вторгнення»[19]. Паралельна російська інтервенція в Сирію, що відбувалася з 2015 року під час тамтешньої громадянської війни, повинна була створити Росії репутацію миротворця[22].

Напруга між Україною та Росією посилилася через будівництво газопроводу «Північний потік-2» у Балтійському морі, запуск якого давав би змогу припинити чи обмежити транзит російського газу через Україну на Захід[19].

У грудні 2021 року Росія висунула низку претензій до західних країн, звинувачуючи їх у нібито «експансії НАТО» і вимагаючи від Заходу забрати свої війська й озброєння з країн колишнього «Східного блоку», претендуючи на відновлення військово-політичного впливу колишнього Радянського Союзу. Конкретно від України вона вимагала гарантії неприєднання до НАТО, а також відмови від постачання західних озброєнь, і погрожувала невизначеною військовою відповіддю, якщо ці вимоги не будуть задоволені повністю. НАТО відхилило ці абсурдні вимоги, і Сполучені Штати попередили Росію про «швидкі та суворі» економічні санкції у разі подальшого вторгнення в Україну[23].

Упродовж лютого зброю Україні на випадок вторгнення Росії надали Канада[24], Естонія[25], Литва[26], зокрема надали зенітно-ракетні комплекси та протитанкові ракетні комплекси.

21 лютого 2022 року Росія офіційно визнала дві самопроголошені квазідержави на сході України, «Донецьку Народну Республіку» та «Луганську Народну Республіку», незалежними державами і ввела війська на Донбас, що інтерпретується як вихід Росії з Мінського протоколу[27]. Т. з. «республіки» визнавали в межах відповідних українських областей, які виходять далеко за межі лінії зіткнення[28]. 22 лютого Путін заявив, що Мінські домовленості більше не діють. Того ж дня Рада Федерації одноголосно схвалила застосування військової сили на цих територіях[29].

Аналітик Йоганн Мішель, який працював над звітом Міжнародного інституту стратегічних досліджень про армії світу, зауважив, що хоча Росія має в цілому значно більше військ, ніж Україна, але на початку вторгнення біля кордонів було зосереджено далеко не всі, а приблизно 200 тис. військовослужбовців, поділених на 60 бойових груп[30]. За даними оборонного відомства США, Росія зосередила біля кордонів України 150 тис. військовослужбовців[31]. Як повідомляли пізніше полонені російські солдати, частину з них відправили для участі в бойових діях обманним шляхом, кажучи, що це нібито військові навчання[32].

За даними американської розвідки, Китай попросив Росію відкласти заплановане вторгнення через проведення в себе Зимової Олімпіади[33] (4—20 лютого 2022).

Вторгнення

Наслідки ракетного удару по Голосіївському району Києва

24 лютого

24 лютого 2022 року незадовго до 05:00 за українським часом (UTC+2) (06:00 за московським часом, UTC+3) Путін оголосив, що прийняв рішення розпочати військову операцію на сході України[34][35][36].

За кілька хвилин після оголошення війни пролунали вибухи в Києві, Харкові, Одесі та на Донбасі[37]. Росія запустила крилаті та балістичні ракети по аеродромах, військових штабах і військових складах у Києві, Харкові та Дніпрі[38].

Після 06:30 (UTC+2) російські війська вдерлися сухопутним шляхом поблизу міста Харкова[38]. О 07:40 ВВС з посиланням на інші джерела повідомило, що російські війська увійшли в Україну також із території Білорусі. Українські прикордонні сили повідомили про атаки на об'єкти в Луганську, Сумах, Харкові, Чернігові та Житомирі, а також наступ з боку окупованого Криму.

Незадовго до 07:00 (UTC+2) Президент Зеленський оголосив про запровадження в Україні воєнного стану[39]. Повітряний простір над Україною повністю закритий для цивільної авіації[40], а Агентство з авіаційної безпеки Європейського Союзу вважає всю територію зоною активного конфлікту[41]. Зеленський оголосив про розрив дипломатичних стосунків із Росією[42]. Цивільні польоти над Україною, а також Молдовою та частиною Росії були закриті через загрозу ураження, подібного на ураження ракетою рейсу 17 Malaysia Airlines[43].

У Генштабі Збройних Сил України повідомили, що станом на 10:30 українські військові контролюють міста Маріуполь та Щастя[44]. До острова Зміїний підійшли 2 російські кораблі та вимагають від прикордонників здатися[45].

Автобус палає на дорозі з Києва до Харкова

Станом на 11:00 російські військові на двох напрямках просунулися на відстань до п'яти кілометрів — на півночі Харківської та Чернігівської області[46]. На об'їзній дорозі Харкова, поблизу мікрорайону Північної Салтівки, спалено 4 танки російських окупантів[47].

Станом на 11:30 в боях на території Сумської області поранено 6 вояків ЗСУ[48]. Ближче до полудня збито 7-й літак окупантів[49]. У Подільському районі Одеської області внаслідок російського удару по військовій частині загинули 18 осіб.[50]. Над Межигір'ям Київської області ЗСУ збили російський гелікоптер Ка-52.[51] Сили ППО України збили три російські гелікоптери біля аеропорту Гостомель[52]. В аеропорту висадився російський десант; зав'язався бій[53] В обідню пору на території Житомирської області російські війська пішли на прорив державного кордону — через пункт пропуску «Вільча».[54] На півдні окупанти захопили головну споруду Північнокримського каналу та Каховську ГЕС[55].

В інтернеті фіксували численні фейкові новини, що нібито українська армія не чинить опору Росії, планує відступи, що ворог ввійшов у Харків чи що ООС на Донбасі начебто знищено, спростовані журналістами[56].

У Генеральному штабі Збройних Сил України о 14-ій годині повідомили, що тривають бої за міста Генічеськ, Скадовськ і Чаплинка. Голова Сумської ОДА проінформував, що ведуться бої за Охтирку[57]. Станом на 15-ту годину українські сили ведуть бій під Сумами[58]. Під Глуховом ліквідовано 15 Т-72 за допомогою ПТРК «Javelin»[59]. Після 16-ї російські війська увійшли в Генічеськ[60]. Після 17-ї окупанти були в Олешках[61]. Володимир Зеленський підписав указ про мобілізацію в ряди ЗСУ[62].

У другій половині дня російський розвідувальний взвод 74 мотострілецької бригади здався в полон на Чернігівщині[63]. 20 вертольотів «КА-52» та «Мі-8» РФ висадили десант на аеродромі Гостомель, йде бій[64]. Станом на 19:20 аеропорт захопили російські війська[65].

Станом на 19:00 російські окупанти захопили Чорнобильську атомну електростанцію, персонал станції перебуває в заручниках[66].

Президент України прозвітував, що на Донбасі Збройні сили України діють на відмінно, але харківський напрямок складний і проблемна ситуація на півдні[67]. На тлі нападу в усіх областях України створено військові адміністрації, де посади держслужбовців можуть заміщати військові[68].

Міністерство внутрішніх справ України повідомило, що станом на 20:00 ситуація у Донецькому оперативному районі напружена, але контрольована Об'єднаними силами: ворог не зміг просунутися вглиб України на східному напрямку; нові спроби прориву противника не зафіксовані, спостерігається зменшення вогневої активності на деяких напрямках[69].

Станом на 21:00 десантні сили ЗСУ відбили Гостомельський аеропорт[70]. Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк звернувся до західних партнерів України про сприяння в закритті неба над країною, щоб зупинити повномасштабну агресію Російської Федерації[71].

Ближче до опівночі російські окупанти таки захопили острів Зміїний[72], де загинули 13 українських прикордонників. Механізовані підрозділи ЗСУ відбили автомобільний міст і закріпилися на лівому березі Дніпра в районі Херсона[73]. Станом на 4:00 окупанти зайняли Суми і взяли в облогу Конотоп; захисники міста Охтирка двічі відбили наступ[74].

25 лютого

Будинок у Києві (вулиця Олександра Кошиця, 7-А), частково зруйнований 25 лютого[75]

Президент України у своєму брифінгу дорікнув країнам, які зволікають із запровадженням санкцій проти Росії, сказав що самих санкцій недостатньо та запевнив, що захисники України тримаються[76]. Зеленський закликав українців зупиняти російсько-окупаційні війська «всюди, де бачите»[77] і підписав наказ про загальну військову мобілізацію[78]. Він підкреслив, що Росія теж зазнає втрат і рано чи пізно держави мусять розпочати переговори[79].

25 лютого по 4-й ранку сили української протиповітряної оборони (ППО) збили 2 балістичні ракети і літальний апарат над Києвом[80]. Задля зупинення наступу військ окупантів що рухалися із зони відчуження українські після бою сили підірвали міст на Іванків біля села Демидів[81]. Уночі було завдано ракетного удару по аеропорту Рівного[82]. Ведуться бої у Дергачах і Печенігах[83]. При відбитті атаки під Трьохізбенкою ліквідовано 2 російські танки і 1 БМП[84]. У Києві знешкодили диверсантів, які захопили автомобілі ЗСУ та прорвалися в місто; за окупантами рухалася колона ворожих вантажівок. Киян просили повідомити про пересування окупантів — їх оперативно знешкодили[85].

В Чорнобильській зоні відчуження було зафіксовано підвищений рівень радіації, який, проте, лишився в межах норми. Найімовірніша причина — здіймання в повітря зараженого пилу проїздом техніки[86].

Колона російської техніки рухалася на Старобільськ і готувалась переправитися через річку Айдар. Українські артилеристи розбили окупантів; противник відступив[87].

Близько 08:30 поблизу села Вознесенське Золотоніського району українські військові збили ворожий літак. Під час падіння літака пілот встиг катапультуватися[88].

Станом на 10:00 російські інтервенційні формування зайняли Конотоп[89].

Інженер окремого батальйону морської піхоти матрос Віталій Скакун підірвав Генічеський автомобільний міст разом із собою, що сповільнило просування окупантів і надало можливість підрозділу ЗСУ організувати оборону[90] На Херсонщині під Олешками розбито групу російських окупантів[91].

Під Вінницею ЗСУ збили російську крилату ракету[92].

Повітряні сили України завдали удару по авіабазі ворога в Міллерові (Ростовська область). Знищено Су-30СМ ВКС агресора та кілька одиниць авіатехніки.[93]

Підрозділи Оперативного командування «Північ» знищили близько 20 одиниць ворожих танків на менському напрямку. Також ліквідовано колону ворожої техніки, яка рухалася з боку Ріпок на Чернігів — втрати близько 10—15 одиниць техніки.[94]

ЗСУ у Великих Копанях Херсонської області розбомбили колону російської техніки, що наступала з Криму[95].

О 14-й годині розпочато оборону Києва[96].

Путін заявив Сі Цзіньпіну, що Росія готова провести переговори на високому рівні з Україною з приводу американського «стратегічного виклику»[97]. Пєсков також розповів, що Путін готовий відправити до Мінська делегацію для переговорів з Україною[98]. Проте, вже за кілька годин Путін відкрито закликав до держперевороту в Україні з метою повалення законної влади[99].

Опівдні поблизу Біловодська українські воїни прорвали позиції загарбників та закріпили успіх контрнаступом. Зазнавши значних втрат, російські підрозділи рятуються втечею у напрямку кордону РФ[100].

В місті Гола Пристань українські військові збили російський вертоліт[101].

При обороні Маріуполя ЗСУ та Нацгвардія дали бій танковій дивізії, знищено 22 танки.[102]

За уточненими даними станом на 16:15 місто Суми не перебувало під контролем окупантів[103].

Станом на 17-ту годину переправу в напрямі Херсона було втрачено[104].

Радник Президента Михайло Подоляк прозвітував, що ЗСУ, підрозділи МВС та територіальна оборона ефективно виконують свої задачі[105]. Президент попередив: «Ця ніч буде тяжчою, ніж день, ворог піде на штурм»[106]. За добу Російськими силами було пошкоджено щонайменше 40 об'єктів цивільної інфраструктури[107].

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка вимагала від Росії вивести війська з України. «За» виведення проголосували 11 країн, утрималися Китай, Індія та Об'єднані Арабські Емірати[108].

26 лютого

Будинок у Києві (проспект Валерія Лобановського, 6-А) після обстрілу 26 лютого[109]

Близько 00:50 над Київською областю сили протиповітряної оборони збили російський літак Іл-76 із ворожим десантом[110]. На Вінниччині окупанти пробували вночі несподівано атакувати військову частину Нацгвардії, але наразились на вогонь[111]. Ворог завдав поодиноких авіаційних ударів у районах Сум, Полтави, Маріуполя[112].

Володимир Зеленський звернувся до прем'єр-міністра Ізраїлю Нафталі Беннета з проханням стати посередниками в переговорах між Україною та Росією[113].

В Києві ракета влучила у багатоповерхівку[114] поблизу аеропорту «Київ»[115]. На станції київського метро «Берестейська» українським силам вдалося знищити колону російської техніки[116]. Національна поліція виявила та частково знищила розвідувально-диверсійні групи, що проникли в Київ[117].

На Слобожанському напрямку Збройні сили України зупинили наступ противника, оборона тримається в Харківській області, тривали бої на вулицях Охтирки[112]. Столичне метро припинило рух потягів і цілковито перетворилось на укриття для цивільних мешканців від ворожих атак[118].

До 8:30 Каховську ГЕС Збройним силам України вдалося повернути під контроль і забезпечити її штатну роботу[119].

Президент Володимир Зеленський у відеозверненні до українців повідомив, що бої тривають, але ворожі атаки успішно відбиваються[120]. Міський голова Києва Віталій Кличко доповів, що у місті не лишилося російських військ, але діють ворожі диверсійні групи[121]. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заперечив твердження речника Росії Дмитра Пєскова про відмову України від переговорів і пояснив, що переговори повинні відбутися у повноцінному форматі, а не як висунення Росією ультиматумів[122].

У Генштабі ЗСУ близько 13 години проінформували, що військові підрозділи російських окупантів втрачають наступальний темп, очікують надходження додаткових підрозділів та вимушені зупинятися для поповнення запасів[123]. Чернігівська обласна держадміністрація водночас повідомила, що російські війська обстрілюють місто з «Градів»[124]. У селищі Бородянка Бучанського району на Київщині снаряд влучив у житловий будинок, загинули троє людей[125].

Росія заблокувала судноплавство в українських водах Чорного моря. Ворожі дрони наближалися до узбережжя Одеської області та гирла Дунаю[126].

Державна прикордонна служба України припустила, що захисники острова Зміїного, котрі вважалися загиблими, можуть перебувати в російському полоні[127]. Персонал ЧАЕС надалі лишався в заручниках, станція продовжила роботу в плановому режимі[128]. За повідомленням Координаційного штабу зони відчуження, російські сили зімітували повітряний бій над зоною, щоб звинуватити Україну в нападі[129].

Щоб унеможливити просування ворожих сил залізницею, українські війська підірвали залізничні вузли, що зв'язують українську залізницю з російською[130].

Ввечері російська військова техніка, зокрема «Гради», наблизилася до міста Енергодара і розвернулася в бік Запорізької АЕС[131].

Радник керівника Офісу президента України Олексій Арестович доповів, що просування російських військ до Києва зупинилося через «величезні втрати», завдані українськими силами[132]. Офіційні особи США та Великої Британії визнали, що Росія стикається з жорсткішим, ніж очікувалося, опором в Україні. За оцінками розвідки США, в Україні є «ознаки життєздатного опору», а російські війська не досягли бажаного ними прогресу, особливо на півночі; російським військам бракує палива та матеріально-технічної підтримки[31].

27 лютого

Руйнування в с. Чайки, Бучанський район на Київщині

В ніч на 27 лютого о 00:50 у Василькові через ракетний удар РФ загорілася нафтобаза KLO[133][134] Тривали бої за аеропорт у Василькові[135].
У Харкові українським силам вдалося відбити атаки ворога, зберігши контроль над містом. Суми лишилися під контролем України, як і Охтирка. Під час боїв за Охтирку була пошкоджена ТЕЦ[136].
Продовжилося знешкодження диверсійних груп у Києві[137]. Під час обстрілів Києва о 01:20 снаряди влучили в пункт захоронення ядерних відходів київської філії державного спецпідприємства «Об'єднання Радон». Герметичність сховища порушилася[138].

Українські сили знешкодили у районі Гостомеля спецпідрозділ Росгвардії Чечні[139].

Близько 9 години у місто Буча Київської області заїхала російська техніка, розпочалися вуличні бої[140].

Українські військові близько 12 години відновили контроль над містом Волноваха в Донецькій області. Інфраструктура міста сильно постраждала до того часу[141]. До 13 години російські військові захопили два цивільні українські судна (танкер «Афіна» і суховантаж «Принцеса Ніколь») з їхніми екіпажами[142].

За оцінкою США, російське вторгнення наражається на жорсткий опір, його лінії постачання «доволі вразливі»; українська протиповітряна оборона працювала краще, ніж передбачала американська розвідка перед вторгненням; українські ВПС і системи протиповітряної оборони борються за контроль над повітряним простором[143].

Українська делегація домовилася зустрітися з російською без попередніх умов на українсько-білоруському кордоні, в районі річки Прип'ять. Олександр Лукашенко взяв на себе відповідальність за безпеку під час проїзду, переговорів та повернення української делегації. Всі літаки, гелікоптери та ракети, розміщені на білоруській території, повинні були лишатися на землі[144]. Зустріч запланували на ранок наступного дня[145].

Під час зустрічі з міністром оборони Сергієм Шойгу та головою Генштабу Збройних сил РФ Валерієм Герасимовим, Володимир Путін доручив перевести сили стримування РФ в особливий режим несення служби, з-поміж них і ядерні сили[146]. Втім, аналітик DW у справах Росії Костянтин Еггерт зауважив, що є чотири рівні готовності ядерної зброї: регулярний, підвищений, загроза війни та повний або завершений. Еггерт зазначив: «Ядерні сили майже завжди перебувають у підвищеній готовності», а «Вираз, який він [Путін] використав для вказівки на якийсь підвищений стан готовності, не передбачений російськими військовими статутами»[145].

Близько 18 години аеропорт у Житомирі зазнав ракетного удару з території Білорусі[147].

За зведенням військового командування, російські військові застосували тактику переодягання з форму українських військових, поліціянтів і представників ДСНС, захоплення карет швидкої допомоги та поліційних машин для здійснення підривної діяльності[148].

Згідно з опитуванням соціологічної групи «Рейтинг» 26—27 лютого, бойовий дух українців високий. Зазначалося, що «у жодному регіоні не спостерігається переважання песимістичних настроїв». 91 % опитаних підтримують дії президента України Володимира Зеленського[149].

28 лютого

Ніч з 27 на 28 лютого минула в Києві відносно спокійно. Міська влада відкрила магазини, відновила рух наземного транспорту і частково — метро[150]. За даними Генерального штабу, станом на 6 годину ранку, окупанти продовжили завдавати ударів по військових та цивільних аеродромах, пунктах управління військами, об'єктах системи ППО, важливих критичних об'єктах інфраструктури, населених пунктах та підрозділах у районах оборони. В той же час, вони завдали ракетного удару по житлових будинках у Житомирі та Чернігові, порушивши цим норми міжнародного гуманітарного права. За оцінкою Генштабу, «Противник деморалізований та зазнає великих втрат. Відзначено часті випадки дезертирства та непокори»[151].

Радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив близько 14 години, що Харків зазнав обстрілу з реактивних систем залпового вогню «Град»[152]. Атаки зазнали два житлових масиви[153].

З Нової Каховки, окупованої напередодні ворогом, організували евакуацію населення[154]. У Харкові через артилерійські обстріли міста, зокрема й житлових районів, 11 людей загинули, десятки зазнали поранень[155]. Російські війська, що зайшли напередодні в Бердянськ[156], зіткнулися з мітингом містян. В Енергодарі зафіксували присутність диверсантів[157]. Також Росія обстріляла житлові квартали Сєвєродонецька[158].

Володимир Зеленський підписав заяву на отримання Україною членства в Європейському Союзі[159].

О 18:40 на околиці Броварів у бік Києва було здійснено авіаналіт, внаслідок якого постраждало 6 мирних жителів[160]. У столиці ж пролунали численні вибухи через запущені після переговорів на Прип'яті балістичні ракети[161]. У Держспецзв'язку також повідомили з посиланням на очевидців із Білорусі, що з території країни в бік Києва вилетіли до 20 гелікоптерів[162].

28 лютого 2022 року по українському Харкову завдав удар російський стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-22М3. Про це 1 березня, повідомило Командування Повітряних Сил ЗСУ. З літака по мирному місту було випущено 16 ракет класу «повітря-поверхня»[163].

1 березня

Зранку через обстріл Охтирки було зруйновано військову частину в місті, загинули численні українські солдати[164].

Унаслідок ракетного обстрілу будівлі Харківської ОДА російськими силами постраждало шестеро людей, з них одна дитина. Великий вибух стався біля будівлі ОДА на площі Свободи[165]. Пізніше літак, який завдав цього удару, вдалося збити ЗСУ[166].

Білорусь ввела свої війська на Чернігівщину[14]. Водночас шторм у Чорному морі завадив висадці російського десанту в районі Одеси та Миколаєва[167].

У Краснопіллі відбувся перший у цій війні обмін полоненими[168]. З міста Волноваха на Донеччині, яке вже п'ятий день перебуває під обстрілами російських військ, вдалося евакуювати 346 жителів[169].

Близько 17-ї години російські війська обстріляли телевежу в Києві[170], внаслідок чого трансляція звідти телеканалів та радіомовлення по Україні тимчасово припинилася. До вечора трансляцію було частково поновлено[171]. Сама вежа практично не постраждала, ворожі снаряди пошкодили сусідні будівлі та впали неподалік пам'ятника Жертвам Бабиного Яру[172], загинули перехожі[173].

2 березня

Після півночі російські війська завдали ударів по Житомиру, цілячи по території 95 бригади; при цьому під обстріл потрапили також житлові будинки[174]. У Харкові від російських обстрілів загорівся дах будівлі облуправління МВС і житлові будинки[175].

За ранковим повідомленням Генштабу, російська армія намагалася продовжити наступ на всіх напрямках, зокрема блокувати Київ та Маріуполь, зазнаючи при цьому суттєвих втрат[176]. За допомогою безпілотників у Сумській області ЗСУ вдалося знищити колону ворожої бронетехніки[177].

Опівдні 2 березня Генштаб ЗСУ повідомив, що українські військові на окремих напрямках «починають перехоплювати ініціативу у російських окупантів», а саме ворожий наступ припинився на Волинському, Чорнобильському, Чернігівському напрямках, напрямках на Малин та Ірпінь, на рубежах Богодухів, Чугуїв, Шевченкове[178].
Українські військові закріпилися на околицях окупованої Горлівки та повісили прапор України над нею.

У Лисичанську російські війська завдали удару по телевежі, а потім по Сєвєродонецьку, влучивши у дитячий садок і газопровід[179]. Потім унаслідок авіаційного удару отримав пошкодження газопровід у Харківській області, без газопостачання лишилося місто Ізюм[180].

До вечора ЗСУ звільнили Макарів Київської області та закріпилися там[181].

Жителі Енергодара, зібравшись на масовий мітинг, намагались не впустити в місто окупантів[182].

Близько 21:30 окупанти знов обстріляли Київ ракетами. Уламок ракети, збитої протиповітряною обороною, впав поблизу Південного вокзалу[183].

3 березня

Пресслужба Генерального штабу Збройних сил України станом на 6 ранку 3 березня повідомила, що російсько-окупаційні війська не досягнули успіху майже на всіх напрямках, на яких здійснювали просування вперед[184]. Українські прикордонники та ЗСУ вийшли на лінію державного кордону на Сумщині[185].

Близько 13-ї години окупанти завдали ракетного удару по багатоповерховому житловому масиву в центрі Чернігова[186], загинули цивільні[187].

Тривали бої в напрямку Броварів (Київська область), де українські захисники знищили 4 ворожі БМП й 2 танки[188].

4 березня

Близько 2-ї години ночі російські військові обстріляли енергоблоки Запорізької АЕС, виникла пожежа[189]. Після 6-ї ранку пожежу загасили[190].

Станом на 17:30 у Миколаєві українські військові звільнили місто від окупантів, зокрема аеропорт «Кульбакине»[191].

Станом на 18:00 основні зусилля російських військ були спрямовані на оточення Києва та на терор і придушення опору в заблокованих населених пунктах[192].

У Херсоні спроба окупантів роздавати жителям гуманітарну допомогу провалилася. Водночас домовитися з окупантами про гуманітарні коридори для Маріуполя не вдалося[193].

Реакція української влади

Світська влада

Президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і розірвання дипломатичних відносин із Росією та прокоментував її напад словами, що Росія підло і самовбивчо напала на Україну, а російська держава стоїть на шляху зла. Верховна Рада України підтримала введення воєнного стану в Україні голосами 300 народних депутатів[194]. Також він анонсував зняття санкцій з усіх громадян України, які готові захищати країну у лавах Сил територіальної оборони[195]. 25 лютого президент закликав Путіна сісти за стіл переговорів, наголосивши, що «вторгнення Росії в Україну — це не просто вторгнення, це початок війни проти Європи, проти єдності Європи, елементарних прав людини в Європі, усіх правил співіснування на континенті, проти того, що європейські держави відмовляються ділити кордони силою»[196]. Кремль повідомив, що готовий провести в Мінську переговори про нейтральний статус України за умови, що Україна складе зброю[197]. 26 лютого Володимир Зеленський звернувся до прем'єр-міністра Ізраїлю Нафталі Беннета виступити посередником у переговорах із Росією як дійсно нейтральна сторона[113]. 28 лютого він підписав заяву на членство України в Європейському Союзі[159]. Європарламент своєю резолюцією підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС[198]. Як повідомив 4 березня радник глави Офісу президента Михайло Подоляк, «Зеленський точно не піде на жодні поступки, які можуть так чи інакше принизити нашу боротьбу, яка сьогодні ведеться в Україні за її територіальну цілісність та свободу»[199].

Попередній президент України Петро Порошенко сказав, що «Путін, який збожеволів і вийшов проти всього світу, сьогодні загрожує не тільки Україні. Жодна країна світу не може зараз почуватися в безпеці» та представив Володимиру Зеленському план дій для збільшення фінансування армії та зміцнення оборони[200].

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав: «Світ має діяти негайно. На карту поставлено майбутнє Європи та світу». Він рекомендував ввести проти Росії «руйнівні санкції» негайно, включаючи SWIFT, цілком ізолювати Росію у всіх форматах, надати Україні зброю, обладнання та гуманітарну допомогу[201]. Пізніше того ж дня Кулеба закликав партнерів України розірвати дипломатичні відносини з Росією[202].

Збройні Сили України спростили процедуру вступу до Сил територіальної оборони та зняли максимальне вікове обмеження в 60 років[203].

Міністерство освіти і науки України закликало громадян зберігати спокій і розсудливість. За його оголошенням, заклади освіти, за можливості, здійснюватимуть навчання в дистанційній формі[204]. 25 лютого міністерство рекомендувало припинити на два тижні навчальний процес заради безпеки[205].

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко закликав не довіряти жодним російським ЗМІ та інформресурсам; читати офіційні джерела інформації задля уникнення впливів пропаганди та маніпуляцій агресора[206].

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів звернулося в МАГАТЕ для запобігання використанню окупантами плутонію з Чорнобильської АЕС у військових цілях[207].

«Укравтодор» закликав населення демонтувати дорожні знаки, щоб дезорієнтувати ворога[208].

Міністерство цифрової трансформації звернулося до YouTube, Meta і Netflix із проханням зупинення роботи сервісів в РФ і блокування російських пропагандистських ЗМІ[209]. В Росії відімкнули Twitter, було сповільнено роботу соцмереж[210]. Українські мобільні оператори Київстар, Vodafone та Lifecell заблокували доступ до своїх мереж для абонентів із Росії та Білорусі[211]. Водночас міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що з вечора 26 лютого запрацювала гаряча телефонна лінія для росіян, чиїх рідних влада їхньої країни могла відправити на війну в Україну, щоб дізнатися долю зниклих[212].

27 лютого Україна офіційно направила позов проти Росії до Міжнародного суду ООН у Гаазі, щоб притягнути Росію до відповідальності за спотворення нею поняття геноциду. Адже свою агресію Росія вмотивовує «захистом від геноциду»[213].

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив 1 березня, що Україна готова до нових переговорів, але «виконувати російські забаганки не буде»[214].

Українське національне теле- та радіомовлення прозвітувало 2 березня, що Україна, попри атаки на її комунікації, забезпечена теле- і радіомовленням[215].

Верховна Рада 3 березня запровадила кримінальну відповідальність за колабораціонізм та посилила відповідальність за мародерство[216]. Також спеціальними законопроєктами народні депутати запропонували заборонити виправдовувати чи заперечувати збройну агресію Росії проти України у 2014 році — називати «внутрішнім конфліктом» чи «громадянською війною», заперечувати тимчасову окупацію частини території України. Окрім того під заборону підпало прославляння окупантів — збройних сил РФ та окупаційної адміністрації[217].

Духовенство

Українське християнське духовенство засудило російську агресію. Митрополит Епіфаній, настоятель Православної церкви України, закликав молитися та боротися проти зла, зауваживши: «Ті, хто розпочав і веде агресивну війну проти України, повинні знати, що за законом Божим та за законами людськими вони — вбивці та злочинці. І за їхній злочин вони дадуть відповідь перед Всевишнім та перед людством, не уникнувши осуду та покарання»[218].

Настоятель Української православної церкви Московського патріархату митрополит Онуфрій засудив вторгнення Росії в Україну, прокоментувавши: «Війна між цими народами — це повторення гріха Каїна, який із заздрощів убив свого рідного брата. Така війна не має виправдання ні у Бога, ні у людей»[219].

Глава Української греко-католицької церкви Святослав у своєму зверненні написав: «Історія минулого століття вчить нас, що всі ті, хто починав світові війни, їх програвали, а ідолопоклонники війни приносили лише знищення і занепад власним державам і народам»[220].

Духовне управління мусульман України засудило військове вторгнення РФ до України, закликало народи до мирного розв'язання цієї проблеми, взаємної підтримки, а особисто Путіна — зупинити війну[221].

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов сказав, що «Ми, мусульмани України, захищаємо нашу землю нестримною люттю і молитвами. Молитвами та зі зброєю в руках» і заявив, що примирення з мусульманами Росії в цьому питанні не буде[222].

Головний рабин України Моше Реувен Азман звернувся до росіян зі словами припинити вірити російській пропаганді та запевнив, що не боїться померти в Україні. Він вказав росіянам на блюзнірське ставлення їхніх солдатів до єврейських святинь і зумисне вбивство цивільних[223].

Реакція в Росії

Путін під час звернення «Щодо проведення спеціальної військової операції»

Прибічники війни

Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков назвав військовий напад Росії на Україну «спецоперацією», але ухилився від більшості запитань щодо її характеру та цілей у розмові з іноземними журналістами[224]. Пізніше того ж дня він заявив, що Путін готовий провести з керівництвом України перемовини щодо її нейтрального статусу та відмову від розміщення озброєнь[225].

Росія закрила свій повітряний простір для літаків Великої Британії у відповідь на ранішу аналогічну заборону з її боку[226].

26 лютого РИА Новости помилково опублікувало статтю, заздалегідь підготовану до «повернення України», що мало, як здавалося Росії, відбутися цього дня. Статтю, попри її видалення, було збережено у Wayback Machine[227][228].

Контроль над ЗМІ

В РФ місцевим ЗМІ заборонили використовувати слово «війна» у матеріалах, що стосуються війни Росії проти України[229].

3 березня 2022 року Комітет Держдуми Росії з держбудівництва та законодавства схвалив поправку про запровадження відповідальності та штраф до 5 мільйонів рублів або позбавлення волі терміном до 15 років за «публічне поширення завідомо неправдивої інформації про використання Збройних сил Російської Федерації».[230] Після початку бойових дій в Росії протягом тижня було заблоковано кілька ЗМІ.[231]

Були закриті опозиційні канали «Дождь» і «Ехо Москви»[232].

Противники війни

Понад 200 муніципальних депутатів Російської Федерації оприлюднили відкритий лист, в якому засудили збройну агресію Росії проти України. Депутати закликали росіян не брати участь в агресії та не схвалювати її[233].

Депутат Держдуми Росії Михайло Матвєєв проголосував за визнання Донецької та Луганської народних республік, але пізніше засудив вторгнення Росії в Україну[234].

Співвласник «Альфа-Банку», олігарх Михайло Фрідман назвав війну в Україні трагедією і закликав припинити кровопролиття[235]. Олігарх Олег Дерипаска також закликав припинити конфлікт, спровокований нападом президента Володимира Путіна на Україну[236].

Російський чиновник та голова делегації на кліматичній конференції ООН Олег Анісімов на онлайн-засіданні, де брало участь 195 країн, вибачився за вторгнення Росії в Україну[237].

Російські громадські діячі створили Антивоєнний комітет Росії та висловили свою незгоду з чинною владою: «Для людей, які виросли на ідеалах звільнення світу від нацизму, загарбницька війна — найбільш страшне і ганебне явище. Неопір такій війні є пособництвом. А протидія — єдина можлива і гідна лінія поведінки». Документ підписали Михайло Ходорковський, Гарі Каспаров, Сергій Алексашенко, Сергій Гурієв, Юрій Пивоваров, Євген Кисельов, Володимир Кара-Мурза, Дмитро Гудков, Борис Зімін, Євген Чичваркін та Віктор Шендерович[238].

Лідер російської опозиції Олексій Навальний, який перебуває в ув'язненні, закликав до щоденних протестів проти вторгнення Росії в Україну[239].

Реакція Білорусі

Президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив 24 лютого, що білоруські війська не беруть жодної участі у цій війні, але «якщо треба, будуть»[240].

27 лютого він підтвердив, що з території Білорусі відбувалися ракетні удари, вмотивувавши їх тим, що з України начебто готувалися удари по територіях проведення військових навчань. Разом із тим Лукашенко заявив, що військ його держави в Україні немає[241].

3 березня Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь хочуть «заштовхати у війну в Україні» та підкреслив, що білоруси боротимуться лише на своїй землі. За його словами, «війна Білорусі з Україною потрібна ворогам, щоб оголити інші кордони Білорусі, але він „розкусив“ цей план»[242].

Міжнародна реакція

Міжнародна реакція на російське вторгнення в Україну 2022 року
   Країни, які засудили вторгнення
   Країни, які дотримуються нейтральної позиції
   Країни, які схвалили вторгнення / заперечують вину Росії
   Немає даних

   Росія
   Україна
Маніфестація солідарності з Україною 24 лютого 2022, Вроцлав, Польща.

Зміцнення власної безпеки іншими державами

 • Литва та Молдова оголосили в себе надзвичайний стан через повномасштабний напад РФ на Україну[243][244]. Наступного дня після нападу Росії Молдова призупинила залізничне сполучення з Україною[245].
 • Посол України в Туреччині закликав цю країну-члена НАТО закрити свій повітряний простір і перекрити протоки біля входу в Чорне море для російських кораблів[244]. 26 лютого Туреччина закрила Чорне море для російських кораблів, унеможлививши їхній прохід крізь протоки Босфор і Дарданелли[246].
 • Уряд Великої Британії оголосив про надання візових пільг громадянам України[247].
 • Вперше в історії 25 лютого НАТО активувало багатонаціональні сили, що складаються з сухопутних, повітряних, морських сил і сил спеціальних операцій, для захисту Альянсу. Водночас Верховний головнокомандувач Об'єднаних сил НАТО, генерал Тод Волтерс, уточнив, що в Україну війська Альянсу вводитися не будуть[248].
   Країни, що закрили повітряний простір для російських літаків
   Росія
   Україна
   Окуповані території (Крим, «ДНР», «ЛНР»)
 • Велика Британія[249], Бельгія[250], Норвегія, Італія[251], Німеччина, країни Балтії, Польща, Чехія, Болгарія, Румунія, Словенія[252], Чорногорія[253] послідовно закрили свій повітряний простір для російських літаків[252]. До вечора 27 лютого Європейський Союз повністю закрив свій повітряний простір для всіх літаків, які зареєстровані в Росії або контролюються Росією. Заборона на польоти торкнулася і приватних літаків[254]. Свій повітряний простір закрила також Канада[255], а потім США та Чорногорія[256].
 • Німеччина 27 лютого виділила безпрецедентні додаткові $113 млрд на свою армію[257].
 • США 1 березня вислали 12 російських дипломатів при ООН за звинуваченням у шпигунстві[258].

Фінансова та правова допомога Україні

 • Польща, Словаччина, Угорщина та США погодилися приймати біженців з України[259].
 • Ірландія скасувала візовий режим для України[260].
 • Правління Національного банку Польщі прийняло рішення надати Національному банку України 4 млрд злотих (950 млн доларів США)[261].
 • Президент Молдови Мая Санду заявила, що її держава готова прийняти десятки тисяч біженців[262].
 • Естонія дозволила українцям залишатися в країні після закінчення терміну дії віз[263]. Пізніше вона пообіцяла передати більше протитанкових комплексів[264].
 • Президент Азербайджану Ільхам Алієв і президент Туреччини Реджеп Ердоган ввечері 26 лютого запропонували організувати переговори з Росією[265].
 • Іспанія, Японія та Італія також засудили вторгнення[266], згодом Японія заявила про можливість повернення до свого складу Курильських островів, втрачених нею після Другої Світової війни.
 • Польща, Румунія, Литва, Латвія та Естонія ініціювали консультації НАТО з безпеки згідно зі Статтею 4 (проведення консультацій у випадку загрози для когось із союзників, або коли хтось із союзників вважає, що існує загроза для їхньої територіальної цілісності, політичної незалежності, безпеки). Уряд Естонії оприлюднив заяву прем'єр-міністра Каї Каллас: «Розлога агресія Росії є загрозою для всього світу та для всіх країн НАТО […]. Найефективнішою відповіддю на агресію Росії є єдність»[267][268]. Президент Польщі Анджей Дуда виступив за прискорений шлях вступу України до ЄС[269].
 • Meta дозволила українським користувачам блокувати свої сторінки в Фейсбуці після того, як США попередили, що Росія створює списки українців, які підлягають розстрілу або відправленню в табори після вторгнення[270].
 • Президент Франції Еммануель Макрон у розмові з президентом Володимиром Зеленським пообіцяв надання економічної, фінансової підтримки, а також оборонного обладнання[271].
 • Президент Польщі Анджей Дуда також повідомив, що НАТО та ЄС не залишать Україну без підтримки[271].
 • Гана підтримала суверенітет і територіальну цілісність України[272].
 • Японія ухвалила рішення надати $100 млн допомоги та схвалила відімкнення Росії від SWIFT[273].
 • Сполучені Штати Америки ухвалили рішення про надання майже $54 млн доларів додаткової гуманітарної допомоги[274].
 • Президент Естонії Керсті Кальюлайд підтримала Україну[275].
 • Європейський суд з прав людини оголосив про призупинення усіх процесів та комунікацій, які вимагали би відповіді або дій з боку українського уряду[276].
 • Генасамблея ООН засудила вторгнення Росії і закликала негайно вивести війська з України. За відповідну резолюцію проголосувала 141 країна, 5 були проти і 35 утрималися[277].
 • Експрезидентка Литви Даля Грибаускайте закликала НАТО вступити у війну за Україну[278].
 • Російський олігарх Роман Абрамович виставив на продаж англійський футбольний клуб «Челсі» та заявив, що гроші, отримані від продажу, підуть до благодійного фонду «допомоги всім жертвам війни в Україні»[279].
 • Рада ООН з прав людини створила комісію з розслідування військових злочинів проти українців[280].
 • Європейський інвестиційний банк схвалив негайну фінансову підтримку Україні на 668 млн євро[281].

Збройна допомога Україні

 • Польща 25 лютого доставила в Україну колону боєприпасів[282].
 • Чехія 26 лютого надала кулемети, автомати, снайперські гвинтівки, пістолети та набої вартістю 250 млн грн.[283]
 • Нідерланди 26 лютого погодилися надати Україні зенітні ракети для захисту від повітряних атак[284].
 • 26 лютого Німеччина погодилась відправити 400 протитанкових гранатометів із Нідерландів в Україну[285], які доставили 2 березня[286]. Канцлер Німеччини Олаф Шольц повідомив, що Німеччина поставить Україні 1000 одиниць протитанкової зброї та 500 ракет Stinger[287]. Посол Німеччини Анка Фельдгузен повідомила про відпралення 35 тис. шоломів[288]. Пізніше Німеччина повідомила про намір поставити Україні 2700 зенітних ракет «Стріла»[289].
 • Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон 27 лютого анонсував надання Україні летальної зброї[290].
 • Високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель 27 лютого анонсував постачання Європейським Союзом Україні летальних засобів[291].
 • Фінляндія заявила 27 лютого, що надсилає Україні 2000 бронежилетів, 2000 композитних шоломів, 100 носилок, а також обладнання для двох станцій швидкої медичної допомоги[292].
Британська Палата лордів обговорює ситуацію в Україні
 • ООН (Болгарія, Словаччина та Польща) 1 березня виділили Україні 70 літаків МіГ-29 та Су-25[293], які базуватимуться в Польщі[294].
 • Міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес оголосила 4 березня про доставку 1370 протитанкових засобів та 700 тис. набоїв для штурмових гвинтівок і кулеметів[295].

Санкції проти Росії

Держави та наддержавні утворення

 • Прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон оголосив про заборону поїздок і про фінансові санкції для вісьмох членів Ради національної безпеки РФ[296].
 • Європейський Союз запланував заморозити активи президента Росії Володимира Путіна і міністра закордонних справ Сергія Лаврова[297] та запровадив санкції того ж дня, 25 лютого[298].
 • Президент США Джо Байден відгукнувся, що «США і партнери відреагують спільно і рішуче. Світ притягне Росію до відповідальності»[271]. Наприкінці 24 лютого він проголосив: «Путін — агресор. Путін обрав цю війну. І тепер він і його країна зазнають наслідків». Джо Байден запевнив про запровадження додаткових санкцій проти Росії, і «Це призведе до серйозних витрат для російської економіки як негайно, так і з часом»[299]. Речник Держдепартаменту США Нед Прайс повідомив у інтерв'ю, що Зеленський «багато в чому представляє — навіть уособлює — демократичні прагнення та амбіції України — українського народу», а тому є ціллю № 1 для російської агресії[300]. Сполучені Штати повідомили також, що розглядають можливість накладення санкцій на Центральний банк РФ[301] і 3 березня слідом за ЄС заморозили активи російських мільярдерів та наближених до кремлівської влади людей[302]. Хоча прохання України про закриття її неба для російських літаків було відхилено 4 березня, США, за словами речника Державного департаменту Неда Прайса, готові посилювати санкції проти Росії[303].
 • 25 лютого Рада Європи припинила членство Росії в усіх своїх органах за порушення її статуту, а саме статті 3 (про повагу до верховенства права та фундаментальних свобод)[304]. Також було припинено спрощену видачу віз громадянам Росії[305].
 • Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики Жозеп Боррель повідомив, що Росія зіткнулася з «безпрецедентною ізоляцією» у зв'язку з її нападом на Україну, і зазнає «найжорсткіших санкцій», які коли-небудь запроваджував ЄС[201].
 • Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш закликав Росію зупинити агресію проти України, а посли Франції та США заявили, що 25 лютого 2022 року нададуть резолюцію до Радбезу ООН[306][307].
 • Швейцарія, котра досі займала нейтралітет, 28 лютого запровадила проти Росії повний пакет санкцій Європейського Союзу[308].

Організації

 • Хакери угрупування «Anonymous» оголосили «кібервійну» Росії 25 лютого. Вони атакували вебсайти Кремля, Міністерства оборони Російської Федерації та новинного ресурсу «RT»[309]. 26 лютого, близько 15 години, вони атакували сайти Кремля, сайт президента РФ, уряду, Держдуми, Ради Федерації, «Госуслуг», «Роскомнадзора», вивівши їх із ладу, та, ймовірно, зламали російські телеканали, транслюючи там українську музику. Пізніше угрупування Anonymous заявило про злам бази даних сайту Міністерства оборони Російської Федерації[310].
 • Футбольний клуб «Манчестер Юнайтед» відкликав спонсорські права російського «Аерофлоту»[311].
 • Європейська спілка радіомовлення і телебачення заборонила російським виконавцям брати учать у Євробаченні-2022[312]. У відповідь російські ВДТРК, Перший канал і Радіо дім «Останкіно» оголосили про вихід із Європейського мовного союзу[313]. Організатори Євробачення заявили, що повторне включення Росії може «зашкодити репутації конкурсу».[314][315]
 • Meta запровадила обмеження що до російських ЗМІ, представлених у Facebook. З російського боку Роскомнадзор частково обмежив доступ до Facebook[316].
 • Массачусетський технологічний інститут (MIT) оголосив про припинення співпраці зі Сколківським інститутом науки та технологій[317].
 • Європейська комісія оголосила про рішення призупинити співпрацю з російськими організаціями у галузі досліджень, науки та інновацій[318].
 • Європейський футбольний орган УЄФА вирішив перенести фінал Ліги чемпіонів із Санкт-Петербурга до Сен-Дені (Франція) після засідання виконавчого комітету цього органу. Збірні Польщі, Чехії та Швеції з футболу відмовилися від будь-яких матчів із Росією[319]. Формула-1 скасувала Гран-прі Росії на цей рік через кризу, а чемпіони світу Себастьян Феттель і Макс Ферстаппен назвали «неправильним» змагання в країні[320][321].Міжнародний олімпійський комітет закликав міжнародні спортивні федерації перенести або скасувати будь-які спортивні заходи, заплановані в Росії чи Білорусі[322][323].
 • Міжнародний олімпійський комітет відкликав олімпійські ордени Володимира Путіна та його соратників. Російських та білоруських спортсменів комітет рекомендував не запрошувати на міжнародні змагання[324].
 • Корпорація Alphabet (власниця Google) заборонила російському державному медіа RT та іншим каналам отримувати гроші за показ реклами на сайтах Alphabet, в застосунках та відео, розміщених на YouTube[325].
 • Visa та Mastercard 1 березня заблокували кілька російських фінансових установ у своїй мережі[326].
 • Каннський кінофестиваль заборонив Росії брати участь у ньому 2022 року[327].
 • Apple, ExxonMobil, Ford, Boeing, Airbus[328], Nike[329], Dell[330], Microsoft[331] згорнули чи призупинили свої операції в Росії.

Санкції проти Білорусі

 • Європейський Союз 27 лютого анонсував запровадження нових санкцій проти поточного режиму Білорусі на чолі з Олександром Лукашенком, якого Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала «ще одним агресором у цій війні»[332].
 • 2 березня Європейський Союз запровадив санкції проти 22 білоруських воєначальників[333].

Підтримка Росії

 • Митне агентство Китаю схвалило імпорт пшениці з усіх регіонів Росії, що може допомогти зменшити вплив можливих санкцій Заходу, введених через атаку Москви на Україну[244].
 • Президент Венесуели Ніколас Мадуро висловив повну підтримку діям Володимира Путіна на території України[334].
 • Президент Чечні Рамзан Кадиров заявив, що зібрав понад 12 тисяч силовиків і 70 тисяч добровольців, які готові «виїхати на будь-яку спецоперацію»[335].

Протести проти війни

Бранденбурзькі ворота засвітилися кольорами українського прапора під час акції солідарності в Берліні, Німеччина, 24 лютого 2022 року.
Філармонія Мечислава Карловича у Щецині під час акції солідарності з Україною, 24 лютого 2022 р.

За даними ОВД-Інфо, 24 лютого поліція затримала понад 1800 росіян у 51 місті Росії за протести проти вторгнення.[336][337][338][339] Міністерство внутрішніх справ Росії виправдовувало ці арешти «обмеженнями щодо коронавірусу, у тому числі на публічні заходи», які продовжують діяти[340]. Російський лауреат Нобелівської премії миру Дмитро Муратов оголосив, що «Новая газета» випустить свій наступний номер українською та російською мовами. Муратов, журналіст Михайло Зигар, режисер Володимир Мірзоєв та інші підписали документ про те, що Україна не становить загрози для Росії та закликали громадян Росії засудити війну[341]. Олена Черненко, журналіст «Коммерсанта», розповсюдила критичний відкритий лист, підписаний 170 журналістами та науковцями[234]. Проукраїнські протести відбулися у кількох посольствах України та Росії за кордоном, зокрема у Вірменії, Австралії, Азербайджані, Болгарії, Бельгії, Канаді, Естонії, Грузії, Німеччині, Угорщині, Ісландії, Ірландії, Італії, Японії, Казахстану, Молдові, Нідерландах, Норвегії, Португалії, Румунії, Словаччині, Іспанії, Швеції, Тайвані, Туреччині, Великобританії та США. У Чехії близько трьох тисяч людей протестували на Вацлавській площі в Празі.

Рух бойкоту проти російської та білоруської продукції поширився в деяких країнах, особливо в країнах Балтії. В Естонії багато мереж супермаркетів прибрали з полиць російські продукти та напої[342]. У Латвії більшість супермаркетів вилучили російські та білоруські продукти, як-от харчові продукти, напої, журнали та газети, а Coop, Rimi, Maxima та Barbora були найвідомішими мережами супермаркетів, які приєдналися до бойкоту[343]. У Канаді комітетам із контролю за алкогольними напоями кількох провінцій, включаючи Раду контролю за алкогольними напоями Онтаріо[344], Société des alcools du Québec[345], Newfoundland and Labrador Liquor Corporation,[346] Manitoba Liquor & Lotteries Corporation[347] і Nova Scotia Liquor Corporation,[348] було наказано вилучити російську алкогольну продукцію з роздрібних магазинів. Уряд Британської Колумбії припинив імпорт російської алкогольної продукції[349]. У Сполучених Штатах багато барів і алкогольних магазинів також прибрали з полиць російську горілку[350].

Коментарі

 • Посол Китаю в ООН Чжан Цзюнь сказав, що всім сторонам потрібно «зберігати холодну голову й раціональність», і що «особливо важливо наразі уникнути підігрівання напруженості»[351]. Позиція Китаю полягала в засудженні як розвитку війни, так і запровадження односторонніх санкцій проти Росії[352]. Помічниця міністра закордонних справ КНР Хуа Чуньїн висловилася за те, щоб не називати події в Україну «у типовому західному стилі» вторгненням[353].
 • Колишній президент США Дональд Трамп спершу похвалив Путіна за «рішучість» і оцінив його дії як «миротворчі». Разом із тим пізніше він закликав молитися за український народ[354].
 • Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон описав російське вторгнення як «катастрофу для нашого континенту» й анонсував, що обговорить ситуацію з лідерами країн «Великої сімки»[355].
 • Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок відгукнулася, що «російський уряд порушує найелементарніші правила міжнародного порядку на очах світу» та заявила, що німецькі дипломати, які залишилися в Києві, покинуть столицю[244]. Федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав напад Росії «чорним днем для Європи» і закликав Путіна зупинитися негайно[271].
 • Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг назвав «безвідповідальним» заклик президента Росії Володимира Путіна підвищити рівень бойової готовності його ядерних сил. Бен Годжес, колишній командувач армії США в Європі, відгукнувся: «Ніхто не повинен дивуватися, що він [Путін] зробить це [такий заклик]»[145].
 • Папа Римський Франциск відвідав російське посольство та провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським. Папа висловив «глибокий біль» за страждання країни[356].
 • Голова Ради муфтіїв Росії, муфтій шейх Равіль Гайнутдін, закликав мусульман Росії та всіх інших єднатися навколо молитви за мир, відновлення дружніх стосунків і відвернення повномасштабної війни[357].
 • Верховний муфтій Росії Талгат Таджуддін схвалив рішення Путіна ввести війська в Україну, подякував Путіну за визнання ЛНР і ДНР від імені «мільйонів російських мусульман»[358].
 • Радикальний ісламістський рух Талібан закликав вирішити конфлікт мирним шляхом[359].
 • Понад 150 нобелівських лавреатів підписали листа на підтримку України, де порівняли Росію з гітлерівською Німеччиною та засудили її дії[360].

Інші реакції

 • Очільниця білоруської опозиції Світлана Тихановська проголосила, що представлятиме Білорусь замість Лукашенка, котрий, за її оцінкою, більше не є гарантом незалежності та територіальної цілісності Білорусі[361].
 • Премʼєр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Грузія не планує вводити фінансові й економічні санкції західних країн проти Росії, пославшись на те, що це більше нашкодить його країні та населенню[362].
 • Казахстан відмовився допомагати Путіну у війні проти України[363].
 • Президент Туреччини Реджеп Ердоган запевнив, що Україна та Росія є ключовими торговими партнерами, тож конфлікт між двома країнами може завдати шкоди економіці Туреччини. Він засудив вторгнення Росії в Україну як «важкий удар по регіональному миру та стабільності»[364], а також розкритикував НАТО за відсутність конкретних дій у вирішенні конфлікту (станом на 25 лютого)[365].
 • Президент Сербії Александар Вучич пообіцяв офіційно засудити визнання Росією незалежності ЛНР і ДНР, якщо президент України так само публічно засудить бомбардування Югославії НАТО в 1999 році. Щодо поточної ситуації, він висловив військовий нейтралітет і підтримку суверенітету України[366].
 • Протести проти російської агресії відбулися в Лондоні (Велика Британія), Мюнхені (Німеччина), Дубліні (Ірландія), Таллінні (Естонія), Парижі (Франція), Гаазі (Нідерланди), Токіо (Японія), Римі (Італія), Осло (Норвегія), Мадриді (Іспанія), Відні (Австрія), Стамбулі (Туреччина), Варшаві (Польща) та інших містах. Низка акцій відбулася також біля російських дипломатичних установ[367]. Протести проти війни пройшли також у Росії[368], де були розігнані. Російська влада попередила громадян, що участь в антивоєнних протестах може призвести до кримінального переслідування та кримінальної відповідальності[369].
 • Американський мільярдер Ілон Маск вночі з 26 на 27 лютого розгорнув супутниковий інтернет Starlink над Україною та анонсував, що термінали для доступу до нього вже відправлено. Свій жест він пояснив протидією Росії на випадок, якщо вона блокуватиме доступ до інтернету в Україні[370].

Військові втрати окупантів

Люди оглядають знищену у Конотопі БМП

За даними Генштабу ЗСУ від початку бойових дій до півдня 3 березня 2022 року, тобто за 7 днів війни, орієнтовні втрати Росії становлять: особового складу — близько 9000 осіб. Знищено та пошкоджено літаків — 30, гелікоптерів — 31, танків — 217, бронемашин — 900, артилерійських систем — 90, РСЗВ — 42, 60 цистерн, 11 засобів ППО, БПЛА оперативно-тактичного рівня — 3; катери — 2 одиниці, автомобільної техніки — 374.[6]

Вже в перші дні агресії російські загарбники зазнали значних втрат у живій силі й техніці. У своїй новітній історії Росія у всіх війнах, які вона вела, ще не зазнавала таких великих втрат за такий короткий час.[16] Натомість 25 лютого 2022 року, коли втрати російських загарбників сягали понад 1000 осіб,[16] представник Міністерства оборони Росії І. Конашенков звітував, що «втрат у збройних силах Росії немає».[371]

26 лютого 2022 року віцепрем'єрка І. Верещук звернулася до Червоного хреста з проханням у допомозі вивезення тіл ліквідованих російських окупантів із території України[372]. Наступного дня, 27 лютого, настоятель ПЦУ Епіфаній із подібним проханням звернувся до керівництва РПЦ. У зверненні говорилося про 3000 тіл.[373]

Лише 26 лютого 2022 року, на 3-й день війни, коли кількість ліквідованих російських загарбників обчислювалася у кілька тисяч осіб, в Росії вперше визнали загибель 1 російського військового в Україні, причому це було зроблено не центральною владою, а регіональною — головою Дагестану.[374][375] В наступні дні ще були поодинокі визнання, зроблені владами регіонального рівня. 2 березня 2022 року Міноборони Росії вперше оприлюднило дані щодо військових втрат Росії в Україні,[376] знизивши їх у своєму звіті щонайменше у 12 разів від фактичних.

24 лютого

Загалом підтверджено знищення понад 50 російських солдатів[377][378].

Поблизу Щастя знищено два танки та декілька вантажівок[379]. Під Харковом знищено 4 танки[380].

Загалом збито 7 російських літаків[381]. Біля аеропорту Гостомеля збито 3 вертольоти[382][383]. Над Межигір'ям збито гелікоптер Ка-52[384]. Ще один вертоліт збито у Вишгороді[385].

Два російські танки та один БТР у бою під Старобільськом[386]. 5 БТР на білоруському кордоні біля Виступовичів[387]. Біля Пищевика з ПТРК NLAW знищено 3 танки ворога[388]. Під Глуховом ліквідовано 15 Т-72 з ПТРК «Javelin»[389]. Танк-тральник у місті Сновськ[390]. У боях за Щастя знищено два ворожих танки та захоплено один танк і одну ЗУ-23-2[69]

Понад взвод росіян у бою в Гостомельському аеропорту[391].

Загалом за перший день повномасштабного вторгнення втрати окупанта були такі: близько 800 вбитих, знищено 500 одиниць техніки, 2 батальйони покинули техніку та пішим порядком покидають позиції[392][393].

25 лютого

До 15-ї години Росія втратила понад 1000 військових убитими. Сухопутні війська ЗСУ прокоментували, що «Такої кількості втрат військовослужбовців за такий короткий час бойових дій Росія не зазнавала протягом усього часу свого існування ще в жодному збройному конфлікті, який вона розпочинала. Російські матері відправляють своїх синів на вірну смерть, бо Збройні сили України стійко тримають оборону і будуть боронити свою землю від окупанта»[16].

За уточненими даними станом на 15:00 від початку вторгнення: 2800 осіб, до 80 танків, 516 броньованих машин, 10 літаків, 7 гелікоптерів[394].

26 лютого

Близько 00:30 українські військові збили важкий військово-транспортний літак Іл-76МД із російським десантом поблизу військового аеродрому в м. Василькові Київської області[395][396].

О 03:00 українські військові збили важкий військово-транспортний літак Іл-76МД з російським десантом у повітряному просторі над м. Білою Церквою Київської області[397][398].

О 18:27 Збройні сили України проінформували про знищення російського винищувача Су-30 СМ над Чорним морем[399].

Ввечері українськими силами було взято в полон російського капітана поліції з Новокузнецька, що проник до України з Білорусі[400].

Було вбито генерала (за іншими даними — полковника) Магомеда Тушаєва, командира 141-го моторизованого полку нацгвардії Чечні[401].

Служба безпеки України повідомила, що заблокувала 7 тис. ботів із Російської Федерації, які поширювали неправдиву інформацію про бойові дії. Основними майданчиками для поширення дезінформації, за її словами, були Telegram, WhatsApp і Viber[402].

27 лютого

Вночі на сайті інформаційного агентства Росії ТАРС з'явилися дані про загальні втрати Росії у війні: 14 літаків, 5 вертольотів, 102 танки, 536 бронемашин, 15 артилерійських установок, 1 зенітно-ракетний комплекс «Бук», понад 3500 солдатів. Ці дані збігалися з тими, які надавала українська влада. Невдовзі ця інформація була видалена з сайту[403].

Увечері Міністерство оборони РФ визнало жертви та поранених «в ході спецоперації Росії в Донбасі», не назвавши конкретних цифр[404].

28 лютого

За повідомлення міністра оборони України Олексія Резнікова, за весь час бойових дій втрати російської армії складають понад 5300 осіб убитими та пораненими[405].

1 березня

За повідомлення Генерального штабу ЗС України сумарні орієнтовні втрати противника з 24.02 по 01.03.2022, станом на 06:00, склали: особового складу — 5710 осіб, полонених — 200. Знищено та пошкоджено: літаків — 29 од., гелікоптерів — 29 од., танків — 198, ББМ — 846, артилерійських систем — 77, засобів ППО — 7, РСЗВ — 24, цистерн із ПММ — 60, БПЛА оперативно-тактичного рівня — 3, катери — 2 одиниці, автомобільної техніки — 305[406].

Ліквідований заступник командуючого 41-ї загальновійськової армії РФ генерал-майор Андрій Суховецький[407]

3 березня

Згідно з Генштабом ЗСУ, окупанти втратили на цей час близько 9 тис. військових, а також: танків — 217; бойових броньованих машин — 900 од; артилерійських систем — 90; РСЗВ — 42; засоби ППО — 11; літаків — 30 (інформація уточнюється); гелікоптерів — 31 (інформація уточнюється); автомобільної техніки — 374; легкі швидкісні катери — 2; цистерн з ПММ — 60; БПЛА оперативно-тактичного рівня — 3[408].

4 березня

Загальні бойові втрати противника, за даними Генштабу ЗСУ, з 24 лютого по 4 березня орієнтовно становили: особового складу — близько 9166 осіб, танків ‒ 251 од., бойових броньованих машин — 939, артилерійських систем — 105, РСЗВ — 50, засобів ППО — 18, літаків — 33 (уточнюється), вертольотів — 37 од. (інформація уточнюється); автомобільної техніки — 404, легких швидкісних катерів — 2 од., цистерн з ПММ — 60, БПЛА оперативно-тактичного рівня — 3[409].

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що трофейної техніки, захопленої у російських військ, уже більше, ніж надійшло Україні з вітчизняного оборонно-промислового комплексу за попередні 8 років[410].

Втрати України

24 лютого

На ранок 24 лютого було підтверджено смерть понад 40 українських солдатів і 18 цивільних[377]. За оцінками Міністерства охорони здоров'я України, загинуло 57 українців і 169 поранено[411].

Спершу ГШ ЗСУ повідомляв, що при обороні острова Зміїний полягло 13 прикордонників[412]., але згодом стало відомо, що принаймні частину військових було захоплено в полон

Згідно повідомлення Президента Зеленського, упродовж 24 лютого українська армія у боях із російською армією, що здійснила нову масштабну атаку на Україну, втратила 137 військовослужбовців, з них — 10 офіцерів[413].

25 лютого

Парламентський заступник державного секретаря зі збройних сил Джеймс Гіпі доповів про загибель із початку вторгнення 194 українських військоволсужбовців, а також 57 цивільних[414].

26 лютого

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив про загибель від початку російського вторгнення 198 людей, серед них 3 дітей[415].

Росіянами захоплено та утримується українське цивільне рятувальне судно «Сапфір», що виконувало гуманітарну місію в районі острова Зміїний[416].

На ділянці траси Ізюм-Харків російські військові обстріляли автобус із цивільними, 5 людей загинули і 6 поранені[417].

27 лютого

Російські сили захопили танкер «Афіна» та суховантаж «Принцеса Ніколь» у територіальних водах Румунії[142]. У результаті повітряної атаки російських військ на аеропорт Гостомель під Києвом частково згорів один із найбільших та найпотужніших літаків у світі українського виробництва АН-225 «Мрія»[418].

За даними МВС України станом на вечір загинуло понад 350 українців, серед них за різними даними від 14 до 16 дітей. Водночас понад 1670 українців були поранені[419].

Російська сторона в особі прессекретаря Міністерства оборони РФ генерал-майора Ігоря Конашенкова заявила, що ніби-то Збройні сили Росії за весь час знищили майже 1000 об'єктів військової інфраструктури України «в рамках спеціальної операції на Донбасі». Зокрема 38 літаків, 7 вертольотів, 11 безпілотних літальних апаратів і 2 тактичні ракети «Точка-У»[404].

28 лютого

За інформацією газети «День», «Скільки-небудь достовірних даних про українські втрати немає, але можна припустити, що вони в кілька разів менші за російські втрати, як у людях, так і в техніці»[420].

1 березня

Унаслідок удару крилатою ракетою по центру Харкова щонайменше 10 людей загинули, понад 20 травмовані[421].

5 людей загинули внаслідок обстрілу Київської телевежі[422].

2 березня

Згідно з повідомленням Держслужби з надзвичайних ситуацій, за минулі 7 днів війни загинули понад 2 тис. цивільних українців. Росія знищила сотні об'єктів транспортної інфраструктури, житлових будинків, лікарень та дитячих садків[423]. За даними Офісу уповноваженого з прав людини, з початку вторгнення Росії в Україні загинула 21 дитина та постраждали ще 55 дітей. [424]. Військові втратили один літак МіГ-29[425].

Побічні втрати

24 лютого 2022 року поблизу Одеси стався вибух на турецькому судні. Під час вибуху ніхто не постраждав, судно спрямували до Румунії[426].

25 лютого 2022 року в нейтральних водах Чорного моря було пошкоджено комерційне судно під прапором Молдови з російськими моряками[427].

25 лютого 2022 року о 12:10 на якірній стоянці морського торгівельного порту «Південний» у північно-західній частині Чорного моря після влучення ракети було пошкоджено судно «NAMURA QUEEN», яке веде морехідну діяльність під державним прапором Панами. Ракета потрапила в кормову частину, зруйнувала гвинто-рульову групу, на судні виникла пожежа. Для гасіння пожежі на судні були спрямовані буксири «Бриз-1», «Вікторі», «ПК-888», «КПЛ-99»[428].

26 лютого російський військовий корабель дружнім вогнем збив військовий літак Росії над Чорним морем[429].

2 березня в порту «Ольвія» російська ракета пошкодила судно Бангладеш «Banglar Samriddhi», спалахнула пожежа[430]. Росіяни вбили одного члена екіпажу, решту захопили в заручники[431].

3 березня в одеському порту внаслідок вибуху затонуло естонське вантажне судно «Helt», екіпаж врятувався[432].

Фрегат «Гетьман Сагайдачний», який перебував на ремонті в Миколаєві, було вирішено затопити, щоб не дістався РФ[433].

Наслідки

Допомога біженцям у Празі, Чехія
Евакуація громадян з вокзалу «Дарниця»

Гуманітарні

Станом на 1 березня 2022 року, за даними ООН, понад 500 тис. громадян України та інших мешканців країни стали біженцями до Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини та Молдови[434]. Водночас 80 тис. громадян повернулися в Україну з-за кордону[435], зокрема понад 66 тис. чоловіків[436]. За вісім днів війни «Укрзалізниця» евакуювала понад 1 млн громадян з гарячих точок[437].

На сході України близько 40 тис. людей залишилися без світла та їжі, їхня евакуація ускладнена російськими військовими[438]. Через західний кордон в Україну з 25 лютого по 3 березня прибуло понад 800 автомобілів і 19 вагонів гуманітарної допомоги. Польща спростила проїзд для українських перевізників гуманітарної допомоги. Митниця пропускає в Україну гуманітарну допомогу за спрощеною процедурою[439].

Політичні

Росія та її президент Володимир Путін дедалі більше ізолюються іншими країнами. Довгострокові союзники різко обернулися проти Путіна після вторгнення Росії в Україну, а західні країни стали надавати Україні різні види допомоги, зокрема і постачати зброю. Надії Путіна на швидку перемогу не виправдалися перед обличчям запеклого опору українських солдатів і добровольців. Президент України Володимир Зеленський відкинув його ультиматум із вимогою капітуляції Києва. Головний потенційний союзник Росії, Китай, відмовився від прямої підтримки, зайнявши нейтралітет[440].

Україна

Українські торгівельні мережі прозвітували 24 лютого, що продуктів є вдосталь, уже наявних складських запасів вистачить на 15—20 днів. Деякі супермаркети в Києві закрили, щоб забезпечити безпеку працівників та покупців. Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк застеріг, що можливий спекулятивний попит[441]. «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (ДПЗКУ) запустила млини для забезпечення борошном населення та військових підрозділів в умовах воєнного стану[442]. Планується використати законсервовані млини, щоб переробити 7 тис. тонн пшеничного борошна та 450 тонн житнього борошна[443].

На спеціальний рахунок Нацбанку для допомоги ЗСУ надійшло 7,8 млрд гривень пожертв[444]. Гроші надходили від бізнесу, громадян України та країн ЄС, США, Канади, Британії тощо[445]. За 25 та 26 лютого, українські громадяни, що мають рахунок у ПриватБанку, надіслали на потреби Збройних сил понад 1 млрд гривень[446]. За тиждень війни громадяни пожертвували вже 6 млрд гривень[447].

За постановою Нацбанку було заборонено видавати готівку з рахунків клієнтів в іноземній валюті, проте цю валюту й надалі можна продати та видавати готівкою у гривнях[448].

З 1 березня уряд України почав продавати облігації для оплати своїх збройних сил. Міністерство фінансів України повідомило, що кожна річна облігація матиме номінальну вартість 1000 гривень (33,27 долара США), а відсоткова ставка, запропонована інвесторам, «визначиться на аукціоні»[449]. За день продали облігацій на 8,1 млрд грн[450].

НБУ з 1 березня заборонив роботу емітованих у РФ та Білорусі карток[451].

Гроші, що надавалися вакцинованим від COVID-19 за програмою «єПідтримка» (1 тис. гривень на людину) з 2 березня дозволили витрачати на будь-які продукти чи товари. Раніше ці гроші можна було використовувати лише на певні витрати (книжки, спортзали, квитки в кіно, театр, музеї тощо)[452]. 3 березня Володимир Зеленський повідомив, що українці, які втратили можливість працювати через війну, отримають грошову допомогу в 6,5 тис. гривень[453].

Верховна Рада 3 березня ухвалила низку законів, якими дозволила націоналізувати все російське майно в Україні й посилила відповідальність за мародерство, диверсії та держзраду — за них загрожує 15 років тюрми або довічне ув'язнення з конфіскацією майна[454].

Світ

Фондові індекси по світу різко впали[455], а ціни на нафту зросли майже на 6 доларів за барель (на 7 %) після того, як президент Володимир Путін почав військові дії Росії в Україні. Еталонна марка нафти Brent вперше з 2014 року піднялася у ціні до $100 за барель[456]. 25 лютого Китай призупинив закупки російської морської нафти[457].

Також обвалився курс криптовалют. Згідно з даними Coinmarketcap, за останню добу ринок криптовалют загалом утратив понад $160 мільярдів[458].

Ціни на нафту 1 березня піднялися максимумів з 2014 року. Американська нафта подорожчала на 10 % до внутрішньоденного максимуму в $105,14 за барель. Еталонна нафта Brent піднялася приблизно на 8 % до $105,40 за барель[459].

На Україну та Росію разом припадає близько 14 % світового виробництва пшениці, і вони забезпечують 29 % усього її експорту. Війна та санкції проти Росії зумовили підвищення цін на пшеницю[460].

Роскосмос у відповідь на санкції проти Росії відмовився запускати космічні супутники для мережі OneWeb[461].

Ціни акцій в Азії впали після пожежі на Запорізькій атомній електростанції. Японський еталонний індекс Nikkei впав на 2,5 %, а Hang Seng в Гонконзі на 2,6 %. Ціни на нафту зросли на азійських ранкових торгах: нафта Brent перевищила $112 за барель[462].

Росія

Ескалація Росією війни в Україні спричинила безпрецедентні економічні санкції проти неї[463].

Російський рубль упав до історичних мінімумів, Центральний банк Росії розпочав валютні інтервенції (значний разовий продаж або закупівля великих партій іноземної валюти). Курс долара та євро до рубля вранці у 24 лютого виріс майже на 10 % і досяг історичних максимумів. Акції найбільших російських компаній упали на відкритті торгів Московської біржі, котра призупинила діяльність з 8 до 10 години. Керівник операцій на валютному та грошовому ринку російського Металінвестбанку Сергій Романчук прокоментував, що «Росіянам треба приготуватися до того, що ми відкинуті в минуле на багато років з погляду інфраструктури ринку і взагалі»[464]. Путін попередив керівників бізнесу країни, що очікується «обмеження» російської економіки, але заявив, що Росія вжила «необхідних заходів»[465].

Російські мільярдери після запровадження санкцій втратили понад $90 млрд[466]. Ціни на електроніку в Росії різко зросли через накладені на державу санкції[467].

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що Німеччина, як ключовий торговий партнер Росії, виступає проти відімкнення Росії від банківської системи SWIFT, але припустив, що такий крок можливий. Таку ж думку підтримав Джо Байден, сказавши, що відімкнення можливе, «Але зараз це не та позиція, яку хоче зайняти решта Європи»[468]. 25 лютого міністр фінансів Крістіан Лінднер висловився, що Німеччина готова відключити Росію від SWIFT, але спочатку має прорахувати наслідки для своєї економіки[469]. 26 лютого Угорщина, Німеччина та Кіпр повідомили, що не перешкоджатимуть негайному запровадженню санкції. Почалася технічна підготовка до ухвалення рішення про те, щоб відключити Росію від SWIFT[470]. Частину російських банків згодом було відключено[463].

Російський голова Криму Сергій Аксьонов заявив, що Крим готується приймати воду Північнокримським каналом із Дніпра, проте 24 лютого вона так і не надходила[471]. 26 лютого російські сили опублікували відео з нібито підривом дамби, що блокує надходження води. Пізніше з'явилася інформація, що це фейк, оскільки справжня дамба виглядає інакше[472].

Сервіси Apple Pay та Google Pay 26 лютого припинили роботу в Росії[473].

Внаслідок запровадження санкцій проти Росії, 28 лютого вона більш ніж удвічі підвищила ключову процентну ставку, рубль впав на 30 % відносно долара США. Центральний банк Росії заявив, що підвищив ставку з 9,5 % до 20 %, аби пом'якшити вплив падіння курсу рубля на ціни[474]. Центральний банк Росії спочатку відклав відкриття Московської біржі на три години, а потім заявив, що вона буде закрита весь день[475]. 2 березня депозитарні розписки «Сбербанка» в Лондоні впали більш, ніж на 90 % до 1,7 цента[476].

Падіння курсу рубля продовжувалося, курс російської валюти перевищив 100 рублів за 1 долар[477].

За висновком Bloomberg 1 березня 2022 року, «російські ринки починають виглядати непридатними для інвестицій»[478]. До 4 березня міжнародні санкції скоротили доступні валютні резерви Росії майже вдвічі, включно з депозитами в іноземній валюті та цінними паперами, що поставило Росію на межу дефолту[479][480].

Порушення Росією правил ведення війни

З метою введення в оману агресор використовує державну символіку України. Також зафіксовані випадки, коли противник вивішує білий прапор на своїй техніці нібито для того, щоб здатись. Але після наближення до українських позицій російські війська починають відкривати вогонь на ураження.[481]

Злочини російських військових

Вулиця Харкова, зруйнована російським бомбардуванням

Від початку російської агресії проти України зафіксовані чисельні випадки руйнувань житлової інфраструктури, вбивств мирних жителів та мародерств з боку російських військових на захопленій українській території.[482]

У четвер, 24 лютого, після того, як росіяни вторглися на Херсонщину, вони розстріляли під Новою Каховкою родину з п'яти людей.[483] Під Херсоном російські окупанти розстріляли машину швидкої допомоги.[484] У смт Іванків на півночі Київської області від обстрілів російських окупантів згорів історико-краєзнавчий музей, у якому зберігалися роботи відомої української народної художниці Марії Приймаченко.[485] Починаючи з 24 лютого протягом чотирьох днів, коли Росія почала повномасштабну війну проти України, в Україні загинуло 16 дітей.[486] 26 лютого 2022 року на трасі Ізюм-Харків поблизу села Волохів Яр російські окупанти обстріляли пасажирський автобус із людьми, загинули п'ятеро та поранених шестеро людей.[487] Під час обстрілу російськими військами Маріуполя загинули десять греків.[488] 28 лютого 2022 року у Бердянську російський окупант застрелив мешканця за відмову дати телефон.[489] Російська ракета влучила у багатоповерхівку біля аеропорту «Київ».[490] За чотири дні російські окупанти пошкодили понад сто будинків біля лінії розмежування на Донбасі.[491] Гуртожиток та дві житлові 5-поверхірки зруйновані у результаті російського ракетного удару по м. Васильків, м. Біла Церква та с. Калинівка, що у Київській області, увечері 28 лютого.[492] Російські окупанти зруйнували будівлю виконкому міськради Мелітополя.[493] Російські загарбники обстріляли центр Чернігова — пошкоджень зазнали дитяча й доросла стоматологічні поліклініки, адмінбудівлі та багатоповерхові житлові будинки.[494] У Харкові відбувся бій між диверсантами та українськими військовими, загинула жінка, двоє дітей поранені.[495] У Харкові внаслідок обстрілів російськими військами 28 лютого загинули 9 людей, 37 поранені.[496] Російські окупанти обстріляли житлові квартали Харкова з «Градів», є десятки загиблих і сотні поранених.[497] За добу в Харкові було ліквідовано 24 пожежі, спричинених ворожими обстрілами.[498] В Охтирці після ворожого обстрілу багато жертв, тіла витягають з-під завалів.[499] Відповідно до даних ООН, станом на 28 лютого 2022 року від бойових дій загинуло 102 мирних жителів.[500] Унаслідок удару крилатою ракетою по центру Харкова щонайменше 10 людей загинули, понад 20 травмовані.[501] Російські окупанти вдарили по Харкову авіацією. Частково зруйнований п'ятиповерховий житловий будинок.[502] Російські військові у селі Чорноморське на Херсонщині обстріляли місцевих жителів, унаслідок чого дві людини загинули, троє тяжко поранені.[503] Російські окупанти обстріляли житлові райони в Чернігові з ракетних систем залпового вогню «Град».[504] 2 березня 2022 року війська РФ завдали удару по будівлі обласного Управління поліції в Харкові.[505]

В Україні за дні війни станом на 1 березня 2022 року пошкоджено понад 80 навчальних закладів та лікарень.[506] Російський літак 1 березня 2022 року скинув бомбу на житловий будинок у селищі Бородянка Київської області.[507] Під завалами в зруйнованій Бородянці може знаходитися до 100 людей[508] Російська армія здійснила обстріл житлових районів Маріуполя 1 березня 2022 року. Внаслідок військового теракту постраждали кілька будинків та школа у тому ж районі.[509] Російські окупанти 1 березня 2022 року обстріляли ракетами київську телевежу.[510] П'ятеро людей загинули, ще п'ять отримали внаслідок удару по Київській телевежі.[511] Російська авіація 1 березня 2022 року продовжує завдавати удари по житловому сектору Бородянки (Київська область), і навіть не дає можливості врятувати людей з-під завалів.[512] Російські війська 1 березня 2022 року завдали авіаційного удару по Харківському заводу підйомно-транспортного устаткування: є жертви та поранені.[513] У місті Мелітополь Запорізької області станом на 1 березня 2022 року обстрілами військ Російської Федерації зруйновано 31 житловий будинок.[514] На Київщині російські окупанти вбили священника ПЦУ, який був у рясі, щоб заволодіти його машиною.[515] Окупанти вдарили ракетою по базі 95-ї ОДШБр у Житомирі: Палають житлові будинки.[516] Четверо людей загинули.[517] Житомирі внаслідок російського авіаудару пошкоджено 10 приватних будинків. Є жертви.[518] Внаслідок повітряного удару росіян у Житомирі загинули 2 людини, а ще 16 отримали травми.[519] Внаслідок обстрілів Маріуполя станом на 1 березня 2022 року до лікарень потрапили 128 цивільних осіб.[520] Вночі з 1 на 2 березня 2022 року російські СУ-25 бомбардували Чугуєв та Харків. За добу в області загинула 21 особа, постраждали-112 осіб.[521]

Державна служба з надзвичайних ситуацій повідомила, що станом на 2 березня 2022 року за сім днів війни Росія знищила сотні об'єктів транспортної інфраструктури, житлових будинків, лікарень та дитячих садків. За цей час уже загинули понад 2000 українців, не рахуючи наших захисників.[522] В Ірпені під Києвом російські загарбники бомбардували житлові квартали та зруйнували багатоповерхівку.[523] Росіяни обстріляли з повітря блокпост у Коростені на Житомирщині, загинуло четверо людей, ще п'ятеро поранені.[524] На Харківщині по місту Ізюм 3 березня 2022 року російські окупанти здійснили авіаудар, внаслідок якого загинуло щонайменше 3 мирних мешканців.[525] Кількість жертв від авіаудару російських окупантів по Ізюму на Харківщині зросла до 8 загиблих, а в місті значні руйнування.[526] Під час російських обстрілів Попасної Луганської області 3 березня 2022 року двоє місцевих жителів загинули, ще шестеро зазнали поранень.[527] 34 мирних жителі загинули та 285 — із них 10 дітей — отримали поранення у результаті російських обстрілів Харківської області станом на ранок 3 березня.[528] Вранці 4 березня російські війська завдали ракетного удару по школі № 25 у місті Житомирі — навчальний заклад зруйнований.[529]

Російські військові злочинці в Україні провокують екологічні катастрофи — обстріляли нафтобазу під Києвом та газопровід у Харкові. Розміщують артилерію в жилих районах Нової Каховки на Херсонщині. Влучають у будинки і лікарні. Розстрілюють евакуаційні автобуси і блокують швидкі, закладають вибухівку в житлових кварталах Києва, несуть смерть і ненависть.[530] Внаслідок авіаційних ударів РФ у Чернігові загинули щонайменше 33 людини і 18 травмовано.[531] Російські окупанти розбомбили Бородянку на Київщині (див. відео).[532][533][534]

Зовнішні відеофайли
[https://www.youtube.com/watch?v=zF2NBDtvcJw Бородянка с дрона. Видео без комментариев

На Харківщині у селі Яковлівка російські окупанти обстріляли мирне населення. Вбито щонайменше 3 людей, 2 з них — цивільні.[535] Російські окупанти 4 березня 2022 року розстріляли машину в селі Ворзель на Київщині. Загинуло двоє і ще четверо людей було поранено.[536] На Харківщині внаслідок російського нападу вже загинули 188 людей, з яких 122 цивільні.[537]


Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що російські військові, які вбивають людей і руйнують міста в Україні, будуть притягнуті до відповідальності, всі їхні дії документуються.[538] Президент Зеленський заявив, що Росія буде відповідати перед міжнародним трибуналом за масові обстріли Харкова.[539] Прокурор Міжнародного суду особисто ініціював розслідування щодо злочинів Росії в Україні.[540] Європейський суд з прав людини виніс рішення, в якому наказав Російській Федерації припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів в Україні.[541]

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у вівторок 1 березня 2022 року у Раді ООН з прав людини, що російські злочини в Україні множаться щогодини, а удари вражають лікарні, школи та житлові будинки.[542]

Резолюція Європарламенту від 1 березня 2022 року засуджує війну Росії проти України, вимагає від РФ вивести всі свої війська з української території.[543]

Канада подала до Міжнародного кримінального суду ООН у Гаазі позов проти Росії через можливе вчинення нею воєнних злочинів в Україні.[544]

Головний прокурор Міжнародного кримінального суду (ICC) у Гаазі Карім Хан заявив, що стартувало розслідування щодо військових злочинів, скоєних Росією в Україні.[545]

У ніч на 4 березня російські війська обстріляли найбільшу в Європі Запорізьку атомну електростанцію, що викликало пожежу безпосередньо біля реактора. За попередніми даними також було потрапляння снаряду до першого енергоблоку АЕС. Протягом тривалого часу окупанти заважали працівникам Державної служба України з надзвичайних ситуацій почати ліквідацію пожежі, що створило загрозу виникнення глобальної екологічної катастрофи. Станом на ранок 4 березня пожежу було ліквідовано[546],[547].

Російська пропаганда щодо агресивної війни Росії проти України

Президент Росії Путін та російська пропаганда називають агресивну війну Росії проти України, яка супроводжується вторгненням Росії з південного, східного та північного кордону України «спеціальною військовою операцією на Донбасі» з метою «демілітаризації та денацифікації України»[548]. Неонацизм є головною темою проросійської пропаганди та приписується чинній українській владі та її союзникам. Насправді ознаки нацизму в Україні відсутні, а це зокрема: територіальні амбіції, спонсований державою тероризм, нестримний антисемітизм, фанатизм, диктатура. В Україні в 2015 році прийнятий закон про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки.[549] Путін також висловлювався, нібито країни НАТО підтримують неонацистів[550].

Російським школам роздали методички як виправдовувати війну проти України перед дітьми[551].

Численні протести в Росії проти війни не отримали висвітлення у провладних ЗМІ. Водночас за участь у протестах поліція затримала вже понад 6 тис. людей[552].

Російська Федеральна служба з нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій та масових комунікацій звернулася до цілої низки ЗМІ з вимогою про видалення «недостовірної інформації про спеціальну військову операцію ЗС Росії із захисту Донбасу». Пізніше на вимогу Генпрокуратури Роскомнадзор заблокував доступ до інтернет-ресурсів радіостанції «Ехо Москви» та телеканалу «Дождь»[553]. Також було заблоковано телеканал «Настоящее время», створений «Радіо Свобода» з участю «Голосу Америки», радіостанцію «Ехо Москви», «The Village», «Тайга.інфо», «DOXA», «The New Times» та низку українських видань[232].

Депутати Державної думи РФ схвалили у першому читанні поправки до Кримінального Кодексу про покарання до 15 років позбавлення волі за «дезінформацію про дії Збройних сил РФ у військових операціях»[554].

Переговори

У ході розмови в обід 27 лютого 2022 року Президента України Володимира Зеленського із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком домовилися, що українська делегація зустрінеться з російською без попередніх умов на українсько-білоруському кордоні, в районі річки Прип'ять[146].

27 лютого українська делегація прибула до кордону з Білоруссю на переговори з Росією[555]. Самі переговори відбулися 28 лютого. Жодного рішення не було прийнято, лише окреслено деякі пріоритетні теми для наступних обговорень. Увечері сторони повернулись до своїх столиць[556].

Другий раунд завершився 3 березня в Білорусі. Було ухвалено тільки рішення про організацію гуманітарних коридорів[557].

Див. також

Примітки

 1. Radio Liberty Georgia
 2. The military balance 2021. Abingdon, Oxon: International Institute for Strategic Studies. 2021. ISBN 978-1032012278.
 3. Dewan, Angela. Ukraine and Russia's militaries are David and Goliath. Here's how they compare. CNN. Процитовано 25.02.2022.
 4. Від початку повномасштабної війни загинули 2000 мирних українців. Українська правда. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 5. Минобороны РФ впервые назвало число погибших россиян. Делегации отправились на переговоры/ Итоги седьмого дня войны. Meduza. 3 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 6. ВТРАТИ ВОРОГА НА 03.03.2022. YouTube. Військове телебачення України. 3.3.2022. Процитовано 3 березня 2022.
 7. Putin’s Quagmire: Russia’s Invasion of Ukraine Is a Strategic Disaster for the Kremlin. The Center for American Progress. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 8. Минобороны России впервые отчиталось о потерях на Украине: погибли 498 военных. BBC. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 9. Путин врал, что войны с Украиной не будет. Хронология обмана президента РФ
 10. Хронология ужасающей лжи. Как Россия почти четыре месяца обманывала весь мир, утверждая, что не собирается нападать на Украину(рос.)
 11. МЗС: Росія атакує Україну з Донбасу, Криму та північного напрямку. www.dw.com.
 12. Марковська, Юлія (24 лютого 2022). Воєнний стан: що відбувається на Сумщині. ОНЛАЙН. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 13. Анна Рудик. З території Білорусі по Україні завдано ударів 4 балістичними ракетами, — ОП//Українські Новини, 24 лютого 2022
 14. Білорусь вступила у війну проти України. Громадське. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 15. Загроза з Придністров'я: російські військові проводять там нібито "навчання миротворців". 24 Канал (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
 16. ЗСУ: Росія втратила за сьогодні, 25 лютого, понад 1000 військових | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 17. War in Ukraine - YouTube. www.youtube.com. Процитовано 2 березня 2022.
 18. Vladimir Putin is facing stiffer opposition than expected -- both inside and outside Ukraine. CNN. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 19. CNN, Eliza Mackintosh. What does Putin want in Ukraine? The conflict explained. CNN. Процитовано 24 лютого 2022.
 20. Raymond J. de Souza: Putin is using a 'spiritual' lie to further his imperialist aims. National Post. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 21. Ghitis, Opinion by Frida. Opinion: Putin's war was launched on a runway of lies. CNN. Процитовано 1 березня 2022.
 22. ‘Our fates are united’: Syrians rally behind Ukraine after years of Russian torment. The Quardian. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 23. Crowley, Michael; Wong, Edward (29 січня 2022). U.S. Sanctions Aimed at Russia Could Take a Wide Toll. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 24 лютого 2022.
 24. Канада доставила зброю для Збройних Сил України. Міністерство оборони України. 19 лютого 2022. Процитовано 25.02.2022.
 25. ЗСУ отримали від Естонії протитанкові ракетні комплекси «Джавелін». Мінстерство оборони України. 18 лютого 2022. Процитовано 25.02.2022.
 26. ЗСУ отримали від Литви зенітно-ракетні комплекси Stinger. Мінстерство оборони України. 13 лютого 2022. Процитовано 25.02.2022.
 27. Putin orders troops into eastern Ukraine on ‘peacekeeping duties’. the Guardian (англ.). 21 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 28. Путин: Россия признала «ДНР» и «ЛНР» в границах, закрепленных в их конституциях. Новая газета (рос.). 1645547700000. Процитовано 24 лютого 2022.
 29. Рада Федерації дозволила Путіну використовувати російську армію за кордоном. BBC News Україна (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 30. CNN, Angela Dewan. Ukraine and Russia's militaries are David and Goliath. Here's how they compare. CNN. Процитовано 26 лютого 2022.
 31. U.S., British Officials Say Russia Slowed By Logistics, 'Viable Ukrainian Resistance'. RadioFreeEurope/RadioLiberty (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
 32. Про зникнення військових із Сибіру повідомляють їхні рідні – на відео солдати кажуть, що потрапили в полон в Україні. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 33. China asked Russia to delay Ukraine invasion until after Olympics, Western intel shows. CNN. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 34. Putin announces formal start of Russia’s invasion in eastern Ukraine. Meduza (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 35. Russian President Vladimir Putin announces military assault against Ukraine in surprise speech. MSN (амер.). Процитовано 24 лютого 2022.
 36. Ukraine conflict: Russian forces invade after Putin TV declaration. BBC News (en-GB). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 37. Blasts rock Ukraine as Putin declares war. POLITICO (амер.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 38. Геращенко заявив про ракетні удари по військових складах і аеродромах у кількох містах України. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 39. Україна вводить воєнний стан — Зеленський. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 40. Україна закрила повітряний простір. LIGA (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 41. Operations in Flight Information Regions: FIR LVIV (UKLV), FIR KYIV (UKBV), FIR DNIPROPETROVSK (UKDV), FIR SIMFEROPOL (UKFV), FIR ODESA (UKOV). EASA (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 42. Богданьок, Олена (24 лютого 2022). Україна розірвала дипвідносини з Росією — Зеленський. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 43. CNN, By Gregory Wallace and Pete Muntean. Image shows empty airspace over Ukraine and its border with Russia. CNN (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 44. У ЗСУ повідомили, що українські військові контролюють Маріуполь і Щастя | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 45. Вимагають здатися: окупанти підійшли до острова Зміїний й погрожують прикордонникам — ДПСУ
 46. Війська РФ вклинились в Україну на 5 км на двох напрямках, — ОПУ
 47. Українські військові спалили чотири російських танки на об'їзній дорозі Харкова
 48. На Сумщині до лікарень почали доправляти бійців, шестеро важко поранених
 49. ЗСУ збили сьомий російський ворожий літак
 50. На Одещини внаслідок удару по військовій частині загинули 18 осіб
 51. Над Межигір'ям збили російський гелікоптер
 52. ППО України збили 3 російських вертольоти біля аеропорту Гостомель
 53. Над Межигір'ям збили вертоліт РФ, на аеродромі «Гостомель» триває бій — Геращенко
 54. Російські військові пішла на прорив в Житомирській і Київській областях — ДПСУ
 55. Російські окупанти захопили Північно-Кримський канал та Каховську ГЕС
 56. #DisinfoChronicle. Кремлівська дезінформація щодо військового наступу на Україну. detector.media (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 57. У Генштабі повідомили, що ведуться бої за низку міст | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 58. Українські військові ведуть бій біля Сум
 59. Українські війська завдали нищівного удару російським танкам
 60. У Генічеську війська РФ — мер
 61. Просування російських танків по Олешках Джерело: https://censor.net/ua/v3318824
 62. https://m.gordonua.com/ukr/news/war/zelenskij-gotujetsja-do-ogoloshennja-zagalnoji-mobilizatsiji-v-ukrajini-1596959.html
 63. «Воевать мы не собирались». Під Черніговом здався в полон російський розвідувальний взвод мотострілкової бригади — Forbes.ua. forbes.ua (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 64. 20 вертольотів Росії висадили десант під Києвом — ведеться бій
 65. Аеропорт Гостомель захоплено окупантами
 66. захопили ЧАЕС, персонал у заручниках — радник командувача Сухопутних військ ЗСУ
 67. Зеленський прозвітував про ситуацію в Україні | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 68. У всіх областях України створюють військові адміністрації | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 69. Kitsoft. Кабінет Міністрів України - Оперативне повідомлення МВС України станом на 20:00 годину. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 24 лютого 2022.
 70. ЗСУ відбили аеропорт у Гостомелі
 71. Західні партнери мають сприяти закриттю неба над Україною, щоб зупинити російську агресію – Михайло Подоляк. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 24 лютого 2022.
 72. Острів Зміїний захоплений окупантами, — Держприкордонслужба Джерело: https://censor.net/ua/n3318913
 73. В районі Херсона ЗСУ відбили автомобільний міст і закріпилися на лівому березі Дніпра
 74. Російська техніка з міста Суми виїхала у бік Києва — голова Сумської ОДА
 75. Обстріл на Позняках: троє поранених, один у важкому стані — Кличко. НВ. 25 лютого 2022.
 76. Погребна, Анна (25 лютого 2022). Росія розраховує, що наші сили втомлені, але ми не втомлені – Зеленський. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 77. Зеленський: Зупиняйте окупантів всюди, де бачите | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 78. Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 79. Погребна, Анна (25 лютого 2022). Росії рано чи пізно доведеться говорити з нами – Зеленський. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 80. У Києві пролунало два вибухи – відео. 5 канал (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 81. Біля Іванкова зупинили російські танки – ЗМІ. 5 канал (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 82. Російські військові завдали ракетного обстрілу по аеропорту "Рівне" – міський голова. 5 канал (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 83. ЗСУ і тероборона ведуть бої з окупантами в Дергачах та Печенігах на Харківщині. 5 канал (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 84. Українські сили відбили наступ окупантів в районі Трьохізбенки
 85. В Києві знешкодили окупантів, які захопили автомобілі ЗСУ. www.unian.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 86. Погребна, Анна (25 лютого 2022). У Чорнобилі — перевищення рівня радіації. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 87. Українські артилеристи розбили окупантів біля Старобільська
 88. Українські військові збили ворожий літак на Черкащині
 89. Росіяни взяли Конотоп і намагаються в обхід Чернігова здійснити наступ на Київ, триває бій за Мелітополь, — Генштаб
 90. Український матрос Віталій Скакун підірвав Генічеський міст разом із собою, щоб дати побратимам час організувати оборону
 91. На Херсонщині під Олешками розбили групу російських окупантів
 92. Під Вінницею українські військові збили крилату ракету РФ, — ОДА
 93. «А хто це зробив?»: Повітряні сили ЗСУ потролили окупантів після удару по авіабазі РФ
 94. На Чернігівщині військові знищили близько 20 одиниць ворожих танків
 95. ЗСУ розбомбили колону російської військової техніки, яка неслася з окупованого Криму
 96. Київ вступив у фазу оборони, — Кличко // 24 канал. — 2022. — 25 лютого.
 97. Putin tells Xi that Russia willing to hold high-level talks with Ukraine -China's CCTV. Financial Post (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 98. Путін готовий відправити до Мінська делегацію для переговорів з Україною — Пєсков. Суспільне (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 99. Путин призвал украинских военных взять власть в свои руки: "Легче договориться" (видео). www.unian.net (рос.). Процитовано 26 лютого 2022.
 100. Українські сили прорвали позиції окупантів в районі Біловодська — ООС
 101. Російський вертоліт збито під час боїв на Херсонщині Джерело: https://censor.net/ua/v3319146
 102. ЗСУ знищили колону з 22 російських танків при захисті Маріуполя, — мер
 103. У Сумах лунають сирени: загроза артобстрілу
 104. Українська армія втратила контроль над переправою до Херсона
 105. Прищепа, Ярослав (25 лютого 2022). Тримаємось дуже ефективно — радник президента про другий день війни. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 106. «Ця ніч буде тяжчою, ніж день, ворог піде на штурм»: Зеленський звернувся до українців | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 107. Комісарова, Олександра (26 лютого 2022). За добу війська РФ пошкодили щонайменше 40 об'єктів цивільної інфраструктури. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 108. Blasts heard in Kyiv as Russian forces close in. Washington Post (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 109. У Києві ракета влучила в житловий будинок, пошкоджено кілька поверхів. НВ. 26 лютого 2022.
 110. «Смерть ворогам!»: над Київщиною збили ІЛ-76 з ворожим десантом. Українська правда (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 111. На Вінниччині окупанти вночі спробували атакувати військову частину Нацгвардії. У відповідь відкрили вогонь ㅡ МВС | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 112. Комісарова, Олександра (26 лютого 2022). Російська армія атакує цивільну інфраструктуру на Київщині — Держспецзв'язку. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 113. Зеленський розглядає можливість переговорів із Путіним в Єрусалимі. www.eurointegration.com.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 114. У Києві ракета влучила у багатоповерхівку, на місце виїхали рятувальні служби | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 115. Комісарова, Олександра (26 лютого 2022). У Києві у багатоповерхівку влучила ракета, є постраждалі — ДСНС. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 116. Яворович, Тетяна (26 лютого 2022). У Києві йдуть активні бої: на станції метро «Берестейська» знищено ворожу колону. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 117. Яворович, Тетяна (26 лютого 2022). Сьогоднішня ніч показала, що жодних шансів у РФ точно нема — Подоляк. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 118. Яворович, Тетяна (26 лютого 2022). Метро Києва перейшло в режим укриття і не перевозитиме пасажирів — Кличко. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 119. Яворович, Тетяна (26 лютого 2022). ЗСУ відбили у росіян Київську ГЕС. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 120. «Ми вистояли і успішно відбиваємо атаки ворога. Бої тривають». Звернення Зеленського у третій день повномасштабної війни | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 121. Кличко: російських військ у Києві немає, але діють диверсійні групи | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 122. Павлюк, Олег (26 лютого 2022). Україна не відмовлялася від переговорів, але Росія висуває ультиматуми. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 123. «Підрозділи російських окупантів втрачають наступальний темп» ㅡ у Генштабі ЗСУ доповіли про ситуацію в Україні | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 124. У Чернігові повідомили про обстріли з «Градів». У місті горить багатоповерхівка | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 125. Яворович, Тетяна (26 лютого 2022). На Київщині снаряд влучив у житловий будинок, троє загиблих. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 126. Яворович, Тетяна (26 лютого 2022). Росія заблокувала судноплавство в українських водах Чорного моря. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 127. Прикордонники: є надія, що всі українські захисники острова Зміїний можуть бути живими | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 128. Яворович, Тетяна (26 лютого 2022). Захоплення ЧАЕС: персонал не випускають, станція працює в плановому режимі. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 129. Комісарова, Олександра (26 лютого 2022). РФ влаштувала над Чорнобилем імітацію повітряного бою — Координаційний штаб. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 130. Українські військові підірвали залізничні вузли, які пов'язані із Росією. 5 канал (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 131. МВС: війська РФ підходять до Енергодару і починають розміщувати «Гради» у бік Запорізької АЕС. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 132. В Офісі президента України заявили, що у Росії нова оперативна пауза через «величезні втрати». Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 133. Захарченко, Юля (27 лютого 2022). Обстріл Василькова - горить нафтобаза у Василькові після влучення ракети. ФАКТИ ICTV. Процитовано 27 лютого 2022.
 134. KLO показав, як потяг везе пальне для АЗС повз палаючу нафтобазу: Продовжуємо працювати…
 135. Причиною вибуху нафтобази під Києвом був ракетний удар Росії - КОДА. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 136. Харків відбив атаки, Суми під контролем, в Охтирці шестеро загиблих: зведення ЗСУ на початок доби. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 137. Групу російських диверсантів знешкодили у Дарницькому районі Києва (відео). Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 138. Під час обстрілів Києва снаряди влучили в пункт захоронення ядерних відходів – Держінспекція. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 139. Із посиланням на Міноборони передають про знищення спецпідрозділу Росгвардії Чечні під Гостомелем. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 140. У Бучу на Київщині заїхала російська техніка, у багатоповерхівку потрапив снаряд. Суспільне. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 141. Українські військові відновили контроль над Волновахою, але ситуація у місті «вкрай важка» ㅡ Донецька ОДА. Громадське. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 142. Окупанти захопили ще два українські цивільні судна у Чорному морі. Громадське. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 143. CNN, Jim Sciutto, Oren Liebermann and Jeremy Herb. Russian invasion runs into stiff resistance, supply lines are a 'definite vulnerability,' US officials say. CNN. Процитовано 27 лютого 2022.
 144. Українська та російська делегації зустрінуться на кордоні з Білоруссю — ОПУ. Суспільне. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 145. Ukraine agrees to peace talks with Russia — live updates. DW.COM. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 146. Путін перевів сили стримування РФ в особливий режим несення служби. Це, зокрема, і ядерна зброя. Громадське. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 147. Аеропорт у Житомирі зазнав ракетного удару з Білорусі – Держспецзв’язку. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 148. Російські війська використовують жінок і дітей для прикриття колони бронетехніки – Генштаб ЗСУ. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 149. 70% українців переконані, що Україна зможе відбити напад РФ – опитування. The Village. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 150. Відносно спокійна ніч у Києві: влада відкриває магазини, запускає наземний транспорт і частково – метро. Радіо Свобода. Процитовано 28 лютого 2022.
 151. Росіяни знизили темпи наступу, але все ще намагаються досягнути успіху — Генштаб. Радіо Свобода. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 152. Геращенко заявив про обстріл Харкова з «Градів», є загиблі. Радіо Свобода. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 153. У Харкові ㅡ масові обстріли, один снаряд влучив у будівлю. Громадське. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 154. «Коридор відкрили, процес пішов» ㅡ у Новій Каховці почалась евакуація людей. Громадське. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 155. У Харкові через обстріли 11 людей загинули, десятки – поранені – голова ОДА. Радіо Свобода. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 156. Бердянськ в окупації: поліцію розпустили, стоять блокпости, громадський транспорт не працює. Радіо Свобода. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 157. Запоріжжя: росіяни на в'їздах у Енергодар та мітинги проти них у Бердянську. Радіо Свобода. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 158. Росія обстріляла Сєвєродонецьк: є жертва і поранені – ОДА. Радіо Свобода. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 159. Зеленський підписав заявку на членство України в ЄС. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
 160. Сапожко, Ігор (28.02.2022). допис мера Броварів Ігоря Сапожка у Facebook. facebook.com.
 161. Війна Росії проти України: окупанти запустили по Києву балістичні ракети - відео — Київ. tsn.ua (Українська). 28.02.2022. Процитовано 28.02.2022.
 162. З території Білорусі в бік Києва вилетіли до 20 гелікоптерів — Держспецзв’язку. Радіо НВ (Українська). 28.02.2022. Процитовано 28.02.2022.
 163. Росіяни задіяли стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-22 для удару по Харкову. zaxid.net, 1 березня 2022.
 164. Обстріл військової частини в Охтирці: з'явилось жахливе відео руйнувань. 24 канал. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 165. Обстріл Харківської ОДА: названо попередню кількість постраждалих. Радіо Свобода. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 166. У Харкові збили ворожий літак, який бомбардував місто. Громадське. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 167. Шторм на Чорному морі не дозволяє російському десанту висадитися на півдні України – Арестович. Радіо Свобода. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 168. На Сумщині відбувся обмін полоненими – голова ОДА. Радіо Свобода. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 169. Заблокованих у Волновасі евакуювали – ОДА. Радіо Свобода. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 170. Російські війська завдали удару по Київській телевежі - Геращенко. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 171. Унаслідок обстрілу телевежі у Києві постраждали декілька співробітників та охорона – Держспецзв'язку. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 172. Денисенко: Агресор у телевежу не влучив, снаряди поцілили в будівлю апаратної та неподалік пам'ятника Жертвам Бабиного Яру. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 173. Унаслідок атаки на Київську телевежу загинули перехожі - Кличко. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 174. Агресор завдав нових ракетних ударів по українських містах. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 175. У Харкові внаслідок обстрілів горить дах будівлі облуправління МВС, житлові будинки, є загроза розповсюдження вогню - ДСНС. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 176. Російська армія намагається продовжити наступ за всіма напрямками, блокується ЗСУ та зазнає втрат – Генштаб. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 177. За допомогою "Байрактарів" у Сумській області знищено близько 180 одиниць російської техніки - голова ВЦА. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 178. Генштаб заявляє про «перехоплення ініціативи у російських окупантів». Радіо Свобода. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 179. У Лисичанську завдано удару по телевежі – А.Геращенко. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 180. Унаслідок авіаудару пошкоджено газопровід-відвід у Харківській області, без газу залишилося понад 40 тис. осіб - ОГТСУ. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 181. Макарів Київської області звільнено, українські військові там закріпилися – Генштаб. Радіо Свобода. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 182. В Енергодарі обстрілів не було, багатотисячний мітинг зупинив російські війська. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 183. Від авіаудару в Києві постраждав залізничний вокзал, звідки відбувається евакуація тисяч людей. Громадське. м. Процитовано 2 березня 2022.
 184. Генштаб ЗСУ: Окупанти взялися за нічні обстріли житлових кварталів, бо не досягнули успіху майже на всіх напрямках. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 185. Українські прикордонники та ЗСУ вийшли на лінію державного кордону на Сумщині. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 186. Окупанти вдарили ракетами по багатоповерховому житловому масиву в центрі Чернігова. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 187. Авіаудари у Чернігові: під завалами вже знайшли тіла 33 загиблих людей. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 188. У напрямку Броварів (Київська область) українські захисники знищили 4 БМП, 2 танки – Генштаб ЗСУ. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 189. Ядерну безпеку на ЗАЕС порушено, реактори в небезпеці – керівник ЗАЕС. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 190. Частково пошкоджено облаштування реакторного відділення енергоблоку № 1 ЗАЕС, майданчик захоплений окупантами – ДІЯР. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 191. У Миколаєві «вибили» російські війська з міста – Кім. Радіо Свобода. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 192. Основні зусилля російських загарбників зосереджені на оточенні Києва, тривають ракетні удари по населених пунктах – Генштаб ЗСУ. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 193. Домовитися про гумкоридори для Маріуполя не вийшло - Денисенко. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 194. Україна розірвала дипломатичні відносини з Росією. detector.media (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 195. Глава держави: Будуть зняті санкції з усіх громадян України, які готові захищати країну у лавах Сил ТрО. Міністерство оборони України. 24.02.2022. Процитовано 24.02.2022.
 196. Зеленський закликав Путіна сісти за стіл переговорів. А ЗСУ — «стояти міцно» | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 197. Україна та Росія консультуються про місце та час імовірних переговорів — речник Зеленського | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 198. Європарламент своєю резолюцією підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Радіо Свобода. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 199. Зеленський не піде на жодні поступки в переговорах із РФ, які могли б принизити боротьбу України за територіальну цілісність – Подоляк. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 200. Путін загрожує не тільки Україні, ми маємо об'єднатися – Порошенко приніс Зеленському план дій. 5 канал (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 201. AFP. Russia faces 'unprecedented isolation' over Ukraine invasion, EU says. TheJournal.ie (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 202. Dmytro Kuleba. Twitter (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 203. Погребна, Анна (25 лютого 2022). В Україні спростили процедуру вступу до тероборони та зняли вікові обмеження. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 204. Kitsoft. Міністерство освіти і науки України - Роз'яснення щодо роботи закладів освіти у межах правового режиму воєнного стану. mon.gov.ua (ua). Процитовано 24 лютого 2022.
 205. Рябчун, Юлія (25 лютого 2022). Міносвіти запровадило двотижневі канікули в усіх закладах освіти. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 206. Ткаченко: Не довіряймо жодним ресурсам інформації з території країни-окупанта. detector.media (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 207. Прищепа, Ярослав (25 лютого 2022). Ситуація на ЧАЕС: Україна звернулась до МАГАТЕ. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 208. В Україні закликають негайно демонтувати дорожні знаки. Це допоможе дезорієнтувати окупантів | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 209. Комісарова, Олександра (26 лютого 2022). Мінцифри звернулося до Youtube, Meta і Netflix з проханням відключити сервіси. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 210. У Росії відключили Твіттер, є проблеми зі зв’язком. Українська правда (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 211. Три українських оператори заблокували доступ для абонентів з Росії та Білорусі – Держспецзв’язку. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 212. Резніков: росіяни можуть дізнатись про своїх рідних, зателефонувавши на гарячу лінію. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 213. Зеленський: Україна направила позов проти Росії в Гаагу. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 27 лютого 2022.
 214. Україна готова до нових переговорів, але «виконувати російські забаганки не буде» – Кулеба. Радіо Свобода. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 215. Україна забезпечена теле- і радіомовленням – Держспецзв’язку. Радіо Свобода. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 216. Рада впровадила кримінальну відповідальність за колабораціонізм - Стефанчук. Інтерфакс-Україна. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 217. Жодного «внутрішнього конфлікту» та прославляння окупантів: що передбачають закони про заборону російської пропаганди. Громадське. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 218. Звернення Митрополита Епіфанія з приводу нападу на Україну UA/EN/GR. OCU (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 219. «Повторення гріха Каїна»: УПЦ МП засудила російську агресію і закликала Путіна припинити війну | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 220. ЗВЕРНЕННЯ БЛАЖЕННІШОГО СВЯТОСЛАВА З ПРИВОДУ ПОЧАТКУ ВІЙНИ В УКРАЇНІ. news.ugcc.ua (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 221. Мусульмани України засуджують військове вторгнення РФ до України. Духовне управління мусульман України. Процитовано 1 березня 2022.
 222. "Примирення з мусульманами Росії не буде", - муфтій Саїд Ісмагілов. RISU. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 223. Головний рабин України звернувся до росіян та євреїв Росії: «Люди, зупиніть війну!». Радіо Свобода. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 224. CNN, By Rob Picheta, <a href='/profiles/lauren-moorhouse'>Lauren Said-Moorhouse</a> and Ed Upright (24 лютого 2022). Live updates: Russia invades Ukraine. CNN (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 225. Путін «готовий провести переговори» з керівництвом України щодо її «нейтрального статусу» | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 226. Hart, Robert. U.K. Airlines Banned From Russian Airspace As Moscow Hits Back At Western Sanctions. Forbes (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 227. Наступление России и нового мира. Wayback Machine: РИА Новости. 26.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 228. РосЗМІ заздалегідь написали статтю про перемогу над Україною: думали завоювати за два дні. www.unian.ua (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
 229. У Росії закриють усі ЗМІ, які називають війну проти України війною. https://censor.net. Цензор.НЕТ. 26.2.2022. Процитовано 27 лютого 2022.
 230. Російські ЗМІ повідомляють, що в Держдумі схвалили поправку про позбавлення волі до 15 років за «фейки про російську армію». https://www.radiosvoboda.org. Радіо Свобода. 3.03.2022. Процитовано 3 березня 2022.
 231. Владелец телеканала "Дождь" объявила о приостановке его работы. ВИДЕО. https://www.radiosvoboda.org. Радио Свобода. 3.03.2022. Процитовано 3 березня 2022. (рос.)
 232. Росія: власниця телеканалу «Дождь» оголосила про призупинення його роботи. Радіо Свобода. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 233. Более 200 муниципальных депутатов России подписали открытое антивоенное письмо. Эхо Москвы. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 234. Allsop, Jon (24 лютого 2022). Propaganda, confusion, and an assault on press freedom as Russia attacks Ukraine. Columbia Journalism Review. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 235. Один із найбагатших російських олігархів Фрідман виступив проти війни з Україною ㅡ Financial Times. Громадське. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 236. Two of Russia's billionaires call for peace in Ukraine. Reuters. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 237. Russian official apologises for war in Ukraine at UN climate meet. France 24. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 238. Российские общественные деятели создали Антивоенный Комитет России. Голос Америки. 28.02.2022. Процитовано 28.02.2022.
 239. Навальний закликав до щоденних протестів проти вторгнення Росії в Україну. Радио Свобода. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 240. Лукашенко: белорусские войска не принимают никакого участия в российской спецоперации в Донбассе. www.belta.by (ru-RU). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 241. Лукашенко назвав причину ракетного обстрілу України з Білорусі. Суспільне. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 242. Лукашенко: нас хочуть заштовхати у війну з Україною. Уніан. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 243. Литва оголошує надзвичайний стан через повномасштабний напад РФ на Україну. espreso.tv (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 244. Live updates: Ukraine’s neighbor Moldova alarmed by attack. ConchoValleyHomepage.com (амер.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 245. Погребна, Анна (25 лютого 2022). Молдова призупинила залізничне сполучення з Україною. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 246. Павлюк, Олег (26 лютого 2022). Туреччина закриває Чорне море для російських кораблів. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 247. Home Secretary announces visa concessions for Ukrainians. GOV.UK (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 248. CNN, Barbara Starr and Jeremy Herb. NATO Response Force activated for first time. CNN. Процитовано 25 лютого 2022.
 249. Reuters (24 лютого 2022). Russia's Aeroflot banned from flying to UK. Reuters (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 250. Фінляндія і Бельгія приєдналися до країн, які закривають свій авіапростір для російських літаків. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 251. Ще низка країн Європи закривають небо для Росії. Громадське. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 252. Ukraine invasion: Russian planes face near-total airspace ban to west. BBC. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 253. Чорногорія закрила повітряний простір для російських літаків через війну проти України- ЗМІ. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 254. EU closes airspace to Russian planes, bans Russian media outlets and pledges arms to Ukraine. CDS News. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 255. Canada joins with Europe in closing its airspace to Russian airliners. National Post. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 256. США та Чорногорія закрили небо для РФ – МЗС України. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 2 березня 2022.
 257. Ukraine conflict: Putin's war prompts dramatic German U-turn. BBC News (en-GB). 27 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 258. U.S. expels 12 Russian diplomats for allegedly 'engaging in espionage'. NPR. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 259. Комісарова, Олександра (25 лютого 2022). Польща, США, Чехія. Які країни готові приймати українців. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 260. Прищепа, Ярослав (25 лютого 2022). Ірландія скасувала візовий режим для України. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 261. Польща надасть Україні 1 мільярд доларів | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 262. Moldova Closes Airspace, Will Declare State Of Emergency As Influx Of Ukrainians Expected. RadioFreeEurope/RadioLiberty (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 263. Комісарова, Олександра (25 лютого 2022). Естонія дозволила українцям залишатися в країні після закінчення віз. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 264. Прищепа, Ярослав (25 лютого 2022). Естонія пообіцяла Україні більше протитанкових комплексів Javelin. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 265. Алієв і Ердоган запропонували організувати переговори з Росією – Зеленський. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 266. The Latest: Footage: Russian vehicles crossing from Crimea : [англ.] : [арх. 24 лютого 2022 року] // San Angelo News.  2022. — 24 February. — Дата звернення: 24.02.2022.
 267. Poland and Baltic countries trigger consultations under NATO article 4. CNN (англ.). 23 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 268. НАТО проведе консультації в рамках статті 4. VOA (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 269. Duda: Poland supports accelerated path of Ukraine's affiliation with EU. Interfax-Ukraine (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
 270. Dang, Sheila (25 лютого 2022). Facebook, Twitter highlight security steps for users in Ukraine. Reuters (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 271. «Темний день для Європи». Лідери вільного світу про масштабне російське вторгнення до України. detector.media (укр.). 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 272. Ukraine and Russia 'war' 2022 reason: Ghana stand wit Ukraine under Russia invasion. BBC. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 273. Japan to join grouping to block Russian access to SWIFT over Ukraine invasion. The Japan Times. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 274. США повідомили про 54 млн дол додаткової гуманітарної допомоги Україні. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 275. https://twitter.com/kerstikaljulaid/status/1496740887941943303. Twitter (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
 276. ЄСПЛ призупинив розгляд усіх скарг, поданих проти України. Європейська правда. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 277. Генасамблея ООН засудила вторгнення Росії і закликала негайно вивести війська з України. Європейська правда. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 278. Експрезидентка Литви закликала НАТО вступити у війну за Україну. Європейська правда. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 279. Абрамович продає «Челсі», гроші передадуть на «допомогу жертвам війни в Україні». Радіо Свобода. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 280. Рада ООН з прав людини створила комісію з розслідування військових злочинів проти українців – Зеленський. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 281. Європейський інвестиційний банк схвалив негайну фінансову підтримку Україні на 668 мільйонів євро. Громадське. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 282. Посилена допомога Польщі прибула в Україну Джерело: https://censor.net/ua/n3319248. Цензор.нет. 25.02.2022. Процитовано 26.02.2022.
 283. Чехія передала Україні військову допомогу на суму в 250 млн грн - Шмигаль. ТСН. 26.02.2022. Процитовано 26.02.2022.
 284. Комісарова, Олександра (26 лютого 2022). Нідерланди нададуть Україні зенітні ракети Stinger. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 285. Німеччина погодилась відправити 400 гранатометів з Нідерландів в Україну. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 286. В Україну з ФРН доставлено тисячу протитанкових гранатометів і 500 ракет для ПЗРК Stinger - ЗМІ. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 287. Німеччина надасть Україні 1000 одиниць протитанкової зброї та 500 ракет Stinger — канцлер Шольц | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 288. В Україну з Німеччини відправлено 23 тис. шоломів для ЗСУ. Інтерфакс-Україна. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 289. ФРН поставить Україні 2700 зенітних ракет "Стріла" - ЗМІ. Інтерфакс-Україна. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 290. Australia to send weapons to Ukraine, stepping up military aid. The Sydney Morning Herald. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 291. Євросоюз уперше в історії профінансує поставку летальної зброї третій країні – Україні. novynarnia.com (укр.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
 292. Finland sends Ukraine helmets, but also joins EU proposal to finance weapons. Yle. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 293. Ukraine set to receive 70 fighter jets from EU nations, officials say. Independent. 1 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 294. Ukraine to receive 70 combat aircraft from partners – Ukraine's Air Force Command. Interfax. 1 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 295. Іспанія доправила Україні 1370 протитанкових озброєнь і військової техніки. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 296. Live Updates: Russia Invades Ukraine From Land and Sea : [англ.] : [арх. 24 лютого 2022 року] / Damien Cave // New York Times.  2022. — 24 February. — Дата звернення: 24.02.2022.
 297. Kim, Lisa. EU Prepares To Freeze Putin And Lavrov’s Assets. Forbes (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 298. Baczynska, Gabriela; Siebold, Sabine (25 лютого 2022). EU agrees sanctions on Putin, Lavrov as Ukraine urges tougher action. Reuters (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 299. Michael (earlier), Joan E. Greve Chris; Michael, Chris; Michael, Chris; Michael, Chris; Lowell, Hugo; Michael, Chris; Michael, Chris; Michael, Chris (24 лютого 2022). ‘Putin chose this war,’ Biden says as he announces new sanctions against Russia – US politics live. The Guardian (en-GB). ISSN 0261-3077. Процитовано 24 лютого 2022.
 300. CNN, Jennifer Hansler and Paul LeBlanc. Ukrainian President remains 'a prime target for Russian aggression,' State Department says. CNN. Процитовано 25 лютого 2022.
 301. U.S. Weighs Sanctions on Russia’s Central Bank Over Ukraine. www.bloomberg.com. Процитовано 26 лютого 2022.
 302. [США ввели санкції проти російських мільярдерів та наближених до кремлівської влади людей https://hromadske.ua/posts/ssha-vveli-sankciyi-proti-rosijskih-milyarderiv-ta-nablizhenih-do-kremlivskoyi-vladi-lyudej] Перевірте схему |url= (довідка). Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 303. США готові посилювати санкції проти Росії – речник Держдепартаменту. Радіо Свобода. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 304. Рада Європи зупиняє членство Росії в організації, є консенсус. www.eurointegration.com.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 305. Council Decision (EU) 2022/333 of 25 February 2022 on the partial suspension of the application of the Agreement between the European Community and the Russian Federation on the facilitation of the issuance of visas to the citizens of the European Union and the Russian Federation (англ.) (32022D0333). 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 306. Russia faces 'unprecedented isolation' over Ukraine invasion, EU says : [англ.] : [арх. 24 лютого 2022 року] / Garreth MacNamee, Céimin Burke, Órla Ryan // TheJournal.ie.  2022. — 24 February. — Дата звернення: 24.02.2022.
 307. U.S. Says Russia Will Face U.N. Security Council Resolution : [англ.] : [арх. 24 лютого 2022 року] / William Mauldin // WSJ.  2022. — 24 February. — Дата звернення: 24.02.2022.
 308. Neutral Swiss join EU sanctions against Russia in break with past. Reuters. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 309. Яворович, Тетяна (25 лютого 2022). Група Anonymous оголосила "кібервійну" Росії. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 310. Павлюк, Олег (26 лютого 2022). Хакери атакували російські сайти і, ймовірно, зламали російські телеканали. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 311. United statement. www.manutd.com (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 312. Union (EBU), European Broadcasting (25 лютого 2022). EBU Statement on Russia in the Eurovision Song Contest 2022. www.ebu.ch (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 313. Котубей, Олеся (26 лютого 2022). ВДТРК, Перший канал, Останкіно оголосили про вихід з Європейського мовного союзу. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 314. Thomas, Tobi (25 лютого 2022). Russia is banned from Eurovision after invasion of Ukraine. The Guardian. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 315. EBU statement regarding the participation of Russia in the Eurovision Song Contest 2022. Eurovision Song Contest (прес-реліз). European Broadcasting Union. 25 лютого 2022. Архів оригіналу за 26 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 316. В России начали ограничивать доступ к Facebook. Крым.Реалии (рос.). Процитовано 25 лютого 2022.
 317. MIT abandons Russian high-tech campus partnership in light of Ukraine invasion. News (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 318. Єврокомісія припиняє науково-дослідну співпрацю з РФ. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 319. Vogt, Adrienne; Said-Moorhouse, Lauren; Ravindran, Jeevan; Wilkinson, Peter; Yeung, Jessie; Lendon, Brad; George, Steve; Wagner, Meg (26 лютого 2022). Poland refuses to play Russia in next month's 2022 World Cup qualifier over Ukraine. CNN (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
 320. Sebastian Vettel and Max Verstappen call for Russian GP boycott. The Daily Telegraph (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 321. Formula 1 statement on the Russian Grand Prix. F1 (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 322. International Olympic Committee urges sports bodies to cancel events in Russia, Belarus. ESPN (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 323. Russia stripped of major events as invasion of Ukraine intensifies. Reuters (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 324. IOC EB recommends no participation of Russian and Belarusian athletes and officials. IOC. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 325. Google blocks RT, other Russian channels from earning ad dollars. Reuters. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 326. Visa, Mastercard block Russian financial institutions after sanctions. Reuters. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 327. UPDATE 1-Cannes film festival bans Russia from 2022 event. Reuters. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 328. Russia says its economy is taking 'serious blows' as isolation grows. CNN Business. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 329. Nike to temporarily close all stores in Russia. Reuters. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 330. Dell Halts Sales in Russia. WSJ. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 331. Microsoft suspends new sales in Russia. Blogs.microsoft. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 332. EU says it will fund arms deliveries to Ukraine and hit Putin with new sanctions, including a ban on Russian state media. CNBC. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 333. ЄС запровадив санкції проти 22 білоруських воєначальників. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 334. World, Republic. Venezuelan President Maduro reaffirms support for Putin amid Russia-Ukraine conflict. Republic World (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 335. Кадыров заявил, что собрал более 12 тысяч силовиков, готовых «выехать на любую спецоперацию». Крым.Реалии (рос.). Процитовано 25 лютого 2022.
 336. Russian police have detained almost 1,400 people at anti-war protests across Russia after President Vladimir Putin sent troops to invade Ukraine, an independent monitor said Thursday.. AFP. 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 337. Dozens of Russian Anti-War Picketers Detained – Reports. The Moscow Times. 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 338. Ukraine crisis latest news: Kyiv urges EU to provide air defences as Russia invades on multiple fronts. The Guardian. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 339. Johnson, Jamie (24 лютого 2022). Ukraine invasion latest: Russia looking to mass 'overwhelming forces' around Kyiv. The Daily Telegraph. ISSN 0307-1235. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 340. Alec Luhn. 24 лютого 2022.
 341. Nobel Peace Prize winner, other prominent Russian figures condemn country's attack on Ukraine. The Washington Post. 24 лютого 2022. Архів оригіналу за 24 лютого 2022. Процитовано 24 лютого 2022.
 342. Supermarket chains removing Russian-origin products from shelves. ERR.ee. ERR. 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 343. More Latvian stores join Russia and Belarus product boycott. LSM.lv. Public Broadcasting of Latvia. 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 344. Rocca, Ryan; Rodrigues, Gabby (25 лютого 2022). LCBO pulling all Russian-made products from retail store shelves. Global News. Процитовано 26 лютого 2022.
 345. Olivier, Annabelle (25 лютого 2022). Quebec directs SAQ to remove Russian products from shelves over country's invasion of Ukraine. Global News. Процитовано 26 лютого 2022.
 346. Russian liquor products pulled from Manitoba Liquor Mart shelves. Global News. 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 347. N.L. liquor corp pulls Russian vodka from shelves following Ukraine invasion. CBC News. 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 348. Spurr, Bill. Russian vodka at the NSLC? Nyet! | SaltWire. www.saltwire.com (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
 349. B.C. halts sale of Russian liquor, gives $1M to Red Cross for Ukraine. Times Colonist. 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 350. Ravikumar, Vandana (26 лютого 2022). Bars, liquor stores in US pull Russian vodka off shelves to protest attack on Ukraine. Miami Herald (McClatchy). Процитовано 26 лютого 2022.
 351. CNN, Luke McGee. World leaders respond to Ukraine invasion, as fresh sanctions await Russia. CNN. Процитовано 24 лютого 2022.
 352. Ramzy, Austin (23 лютого 2022). China criticizes sanctions against Russia as ineffective and warns of wider damage.. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 25 лютого 2022.
 353. https://twitter.com/globaltimesnews/status/1496755609886019586. Twitter (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 354. Ulmer, Alexandra (27 лютого 2022). Trump condemns Russia invasion; hints again at 2024 presidential run. Reuters (англ.). Процитовано 27 лютого 2022.
 355. «Катастрофа для континенту»: Борис Джонсон скликає термінову зустріч лідерів НАТО через російську агресію | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 356. Pope called Ukraine president; expressed 'profound pain'. Reuters. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 357. Духовное управление мусульман Российской Федерации. Призыв муфтия Гайнутдина к миру. 24 февраля 2022 г. 24.02.2022. Процитовано 26.02.2022.
 358. Верховный муфтий России Талгат Таджуддин одобрил решение Путина ввести войска в Украину. RFE/RL (рос.). Процитовано 26 лютого 2022.
 359. Taliban call for 'peaceful means' of resolution to Ukraine-Russia conflict. Hindus Tantimes. Feb 26, 2022. Процитовано 26.02.2022.
 360. 159 нобелівських лауреатів підписали листа на підтримку України. Українська правда. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 361. Welle (www.dw.com), Deutsche. "Лукашенко больше не гарант": Тихановская объявила себя представителем белорусского народа | DW | 24.02.2022. DW.COM (ru-RU). Процитовано 24 лютого 2022.
 362. Грузия не присоединится к санкциям против России – премьер Гарибашвили. Эхо Кавказа (рос.). Процитовано 25 лютого 2022.
 363. One of Russia's closest allies denies request for troops. NBC News (англ.). Процитовано 26 лютого 2022.
 364. Osterlund, Paul Benjamin. Erdogan: Russia attack on Ukraine ‘heavy blow’ to regional peace. www.aljazeera.com (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 365. President Erdoğan accuses NATO, EU of failure to act over Ukraine - Turkey News. Hürriyet Daily News (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 366. Serbia will denounce Russia if Zelenskiy condemns NATO’s 1999 bombing. www.euractiv.com (en-GB). 23 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 367. «Ні війні»: у низці країн світу вийшли на протести через російську агресію проти України (ФОТО, ВІДЕО) | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 368. Times, The Moscow (24 лютого 2022). Dozens of Russian Anti-War Picketers Detained – Reports. The Moscow Times (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 369. CNN: Russian riot police tell protesters to disperse in Moscow - Democratic Underground. upload.democraticunderground.com. Процитовано 24 лютого 2022.
 370. Russia and Ukraine war 2022: Elon Musk SpaceX dey Ukraine as Russia invasion cut internet. BBC. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 371. М. Шустрова (25.2.2022). «Потерь в вооруженных силах России нет». Как продвигается операция на Украине. https://www.gazeta.ru. АО «Газета.Ру». Процитовано 25 лютого 2022. (рос.)
 372. Звернення Ірини Верещук до Міжнародного комітету Червоного Хреста.. YouTube. Офіс президента. 26.2.2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 373. У ПЦУ звернулись до РПЦ, аби ті забрали трупи росіян з території України. https://dilo.net.ua. Діло. 27.2.2022. Процитовано 27 лютого 2022.
 374. У Росії вперше визнали свої втрати в Україні. https://zaxid.net. Zahid.net. 27.2.2022. Процитовано 27 лютого 2022.
 375. Российские власти впервые признали гибель военного в Украине. https://www.svoboda.org. Радио Свобода. 27.2.2022. Процитовано 27 лютого 2022.
 376. Нарусова о потерях РФ: "Из роты в сто человек в живых осталось четверо". https://www.svoboda.org. Радио Свобода. 4.3.2022. Процитовано 4 березня 2022.
 377. 40 Ukraine, Nearly 50 Russian Soldiers Killed, Says Kyiv: 5 Latest Facts. NDTV.com. Процитовано 24 лютого 2022.
 378. Reuters (24 лютого 2022). Ukraine says 50 Russian troops killed, four tanks destroyed. Reuters (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 379. Поблизу Щастя знищено два танки та декілька вантажівок РФ – ЗСУ. Українська правда (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 380. Під Харковом знищили 4 російських танки. Українська правда (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 381. Сили ППО збили сьомий російський літак на Луганщині. Українська правда (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 382. Гостомель під Києвом обстрілюють із гелікоптерів – ЗСУ збили 2 вертольоти. Українська правда (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 383. Біля Гостомеля збито три російські вертольоти. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 384. Над Межигір’ям збили ворожий гелікоптер Ка-52. Українська правда (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 385. Українські військові збили ще один російський вертоліт у Вишгороді. 5 канал (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 386. Війська РФ намагаються захопити Старобільськ, але українські сили дають відсіч
 387. Новини України: Україна застосувала "Байрактари": ЗСУ відчайдушно б'ються з ворогом. Гал-інфо. Процитовано 24 лютого 2022.
 388. Біля Піщевика ворог намагався прорватись на 16 танках, захисники застосували NLAW. LB.ua. Процитовано 24 лютого 2022.
 389. Новини України: Українські війська завдали нищівного удару російським танкам. Гал-інфо. Процитовано 24 лютого 2022.
 390. У Сновську українці захопили і спалили російський танк, який заглух на об'їзній
 391. На аеропорту Гостомеля знаходиться до батальйону росіян, більше взводу окупантів знищено, — пресофіцер бригади НГУ Старський
 392. Війська РФ зазнали важких втрат: вбито 3200 загарбників, знищено 500 одиниць техніки
 393. За добу Росія втратила 800 солдатів – оперативні дані міноборони. glavcom.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 394. Міноборони про втрати окупантів від початку вторгнення
 395. «Смерть ворогам!»: над Київщиною збили ІЛ-76 з ворожим десантом. 26.02.2022, 00:59
 396. Над Васильковом збили російський ІЛ-76 з десантом, — Залужний. 26.02.2022, 01:07
 397. Над Білою Церквою збито другий Іл-76 із російським десантом — Держспецзв'язку. 26.02.2022, 04:09
 398. Російські окупанти втратили ще один ІЛ-76 — тепер над Білою Церквою. 26.02.2022, 04:21
 399. Українські зенітники збили винищувач Росії над морем – ЗСУ. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 400. Хотів "зайти на вулиці Києва": у СБУ показали полоненого капітана російської поліції. 5 канал (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 401. Gazeta.ua (26 лютого 2022). Украинские воины ликвидировали кадыровского генерала. Gazeta.ua (рос.). Процитовано 26 лютого 2022.
 402. СБУ заявляє, що викрила російську «ботоферму війни». Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 403. На сайті «ТАСС» з’явилися дані про великі втрати Росії, але потім ці цифри були видалені. Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 404. Минобороны России сообщило о жертвах и раненых в ходе операции в Донбассе. MSN.ru. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 405. Втрати російської армії на сьогодні становлять понад 5,3 тисячі осіб убитими та пораненими - Резніков. Інтерфакс-Україна. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 406. Генштаб ЗСУ повідомив про втрати ворога від початку війни. 01.03.2022
 407. Українці ліквідували генерал-майора ВДВ Росії Андрія Суховецького
 408. Окупанти втратили уже близько 9000 військових на війні проти України. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 409. Російська армія в Україні втратила близько 9,17 тис. військовослужбовців, 250 танків і 70 літаків і вертольотів - Генштаб ЗСУ. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 410. ЗСУ ТРОФЕЯМИ НАДІЙШЛО ЧИ НЕ БІЛЬШЕ ТЕХНІКИ, НІЖ ВІД УКРАЇНСЬКОГО ОПК ЗА 8 РОКІВ – РЕЗНІКОВ. 5 Канал. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 411. У МОЗ розповіли, скільки загинуло українців унаслідок російського нападу | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 24 лютого 2022.
 412. На острові Зміїний загинули 13 українських прикордонників
 413. 24 лютого Україна втратила 137 військових у протистоянні російському агресору. 25.02.2022, 01:10
  137 військових загинули, 316 поранено через напад Росії на Україну 24 лютого, — Зеленський. 25.02.2022, 01:05
 414. Ukraine live updates: Kyiv warns of sabotage groups as curfew imposed. BBC News (en-gb). Процитовано 26 лютого 2022.
 415. Ляшко: Загарбники вбили 198 людей, з них — 3 дітей. Українська правда (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 416. Окупанти захопили українське рятувальне судно «Сапфір», зв'язок із екіпажем втрачений | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 417. На Харківщині через обстріл військовими РФ автобуса 5 людей загинули, 6 поранені – влада. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 418. У результаті російської атаки згорів найбільший в світі літак «Мрія». Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 419. Денис Карловський. За 4 дні війни загинуло понад 350 мирних мешканців, майже 1700 поранено — МВС. Українська правда, 27 лютого 2022
 420. Вистояли та повинні вистояти!. День. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 421. Унаслідок удару крилатою ракетою по центру Харкова щонайменше 10 людей загинули, понад 20 травмовані – ДСНС. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 422. П'ЯТЬ ЛЮДЕЙ ЗАГИНУЛИ, ЩЕ П'ЯТЕРО ПОРАНЕНІ ПІСЛЯ УДАРУ ПО КИЇВСЬКІЙ ТЕЛЕВЕЖІ - ДСНС. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 423. За сім днів війни загинули понад 2 тисячі українців, не рахуючи захисників — ДСНС. Громадське. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 424. За сім днів війни загинули понад 2000 цивільних — ДСНС. radiosvoboda.org. 2 березня 2022.
 425. Українська ППО знищила два російські винищувачі на Київщині. Наші Повітряні Сили втратили один МіГ-29, пілота шукають. Громадське. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 426. Turkish-Owned Ship Hit by Bomb Off Coast of Odessa. WSJ (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 427. BREAKING O navă sub pavilionul Republicii Moldova a fost lovită de un obuz în Marea Neagră / Tot echipajul e format din marinari ruși. G4Media.ro (ro-RO). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 428. У морпорті Південний горить балкер під прапором Панами через влучення ракети. 25.02.2022, 14:47
 429. "Дружній вогонь": російський корабель в акваторії Чорного моря збив власний літак. ТСН.ua (укр.). 26 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2022.
 430. У порту "Ольвія" російська ракета влучила в іноземне судно - Держприкордонслужба. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 431. Росіяни вбили громадянина Бангладеш на судні на рейді біля Миколаєва і захопили в заручники суховантажне судно HELT - Держприкордонслужба. Інтерфакс-Україна. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 432. Ukraine: Estonian cargo ship sinks after blast in Black Sea. BBC. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 433. Фрегат «Гетьман Сагайдачний» вирішено затопити, щоб не дістався РФ – Резніков. Радіо Свобода. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 434. Ukraine's refugees: How many are there and where might they go?. BBC. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 435. За даними Держприкордонслужби, переважна більшість громадян, які повернулися до України після 24 лютого, — чоловіки.. Фокус. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 436. Наразі вже понад 66 тис. чоловіків повернулися з-за кордону для захисту країни - Резніков. Інтерфакс-Україна. 5 березня 2022. Процитовано 5 березня 2022.
 437. За вісім днів «Укрзалізниця» евакуювала понад 1 млн громадян з гарячих точок – уряд. Радіо Свобода. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 438. На сході майже 40 тисяч людей залишилися без світла і їжі – МВС. Радіо Свобода. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 439. Через західний кордон в Україну прибуло понад 800 автомобілів гуманітарної допомоги – ДПСУ. Радіо Свобода. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 440. Putin shunned by world as his hopes of quick victory evaporate. The Guardian. 26.02.2022. Процитовано 26.02.2022.
 441. Мірер, Поліна (24 лютого 2022). Продуктів достатньо. Торговельні мережі та влада запевняють, запасів вистачить. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 442. ДПЗКУ запустила млини для виробництва борошна в умовах воєнного стану. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 443. ДПЗКУ виготовить понад 7 тис. тонн борошна на знятих із консервації млинах. Інтерфакс-Україна. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 444. Понад 7,8 млрд грн надійшло для ЗСУ на спецрахунок НБУ. Радіо Свобода. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 445. За одну добу на спецрахунок для збору коштів на потреби армії надійшло майже 300 млн грн. Національний банк України (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 446. За дві доби на армію перерахували понад мільярд гривень – «Приватбанк». Радіо Свобода. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 447. На спецрахунок Нацбанку для Збройних Сил України перерахували вже понад 6 млрд грн. Громадське. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 448. Нацбанк роз'яснив порядок переведення в готівку банками валюти для клієнтів. Інтерфакс-Україна. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 449. Ukraine to sell 'war bonds' to fund armed forces. BBC. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 450. Україна залучила 8,1 млрд грн на дебютному аукціоні нових військових облігацій. Інтерфакс-Україна. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 451. НБУ з 1 березня заборонив роботу емітованих у РФ і Білорусі карток. Інтерфакс-Україна (укр.). Процитовано 2 березня 2022.
 452. Гроші «єПідтримки» тепер можна витрачати на будь-які товари. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 453. Українці, які втратили можливість працювати через війну, отримають грошову допомогу — Зеленський. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 454. Рада дозволила вилучати російське майно в Україні й призначила довічне ув'язнення за мародерство, диверсії та держзраду. Громадське. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 455. News, A. B. C. Shares dive, oil soars after Russian action in Ukraine. ABC News (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 456. Ng, Sam Meredith,Joanna Tan,Abigail (24 лютого 2022). Oil prices jump 7% as Russia invades Ukraine; Brent tops $100 for first time since 2014. CNBC (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 457. China Pausing on Buying Russian Seaborne Crude After Invasion. www.bloomberg.com. Процитовано 25 лютого 2022.
 458. Kharpal, Arjun (24 лютого 2022). Bitcoin prices and other cryptocurrencies tumble after Russia attacks Ukraine. CNBC (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 459. US oil prices reach seven-year high after emergency release agreement. CNN. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 460. How Russia's invasion of Ukraine changed the global economy in a week. CNN Business. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 461. Russia refuses to launch internet satellites, pointing at sanctions. CNN Business. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 462. Ukraine conflict: Asia stocks drop after nuclear plant attack. BBC. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 463. {cite web |title=Russia's economy in crisis as sanctions bite |url=https://www.dw.com/en/russias-economy-in-crisis-as-sanctions-bite/a-60943968 |website=DW.COM |accessdate=28 лютого 2022 |date=28 лютого 2022}}
 464. "Мы отброшены в прошлое". Рубль упал до исторических минимумов, ЦБ начал валютные интервенции. BBC News Русская служба (рос.). Процитовано 24 лютого 2022.
 465. CNN (24 лютого 2022). Putin tells business leaders there will be "restrictions" on Russian economy. CNN (англ.). Процитовано 24 лютого 2022.
 466. Martin, Iain. Russian Billionaires Have Lost Nearly $90 Billion In Wealth Amid Ukraine Invasion. Forbes (англ.). Процитовано 25 лютого 2022.
 467. В России резко подорожала электроника и, вероятно, это ещё не конец. 3DNews - Daily Digital Digest (рос.). Процитовано 25 лютого 2022.
 468. U.S., EU unlikely to cut Russia off SWIFT for now -Biden. MSN (en-GB). Процитовано 25 лютого 2022.
 469. Germany open to cutting Russia off SWIFT but must weigh consequences - fin min. Financial Post (англ.). 25 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 470. Суспільне (26 лютого 2022). Росію відключають від SWIFT: наскільки серйозно для її економіки. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 471. В Крым по-прежнему не поступает вода по Северо-Крымскому каналу – СМИ.
 472. РФ похвалилася вибухом дамби для стримування постачання води до Криму. Корреспондент. 27.02.2022. Процитовано 27.02.2022.
 473. Карты всех платежных систем в России продолжают нормально работать | Банк России. www.cbr.ru. Процитовано 26 лютого 2022.
 474. Ukraine conflict: Russia doubles interest rate after rouble slumps. BBC. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 475. Russia refuses to open stock market as sanctions hammer FTSE 100 - live updates. The Telegraph. 28 лютого 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
 476. Russia's top bank quits Europe due to sanctions. Reuters. 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.
 477. Business, Analysis by Charles Riley, CNN. Analysis: The West's $1 trillion bid to collapse Russia's economy. CNN. Процитовано 1 березня 2022.
 478. Russian markets start to look uninvestable as sanctions bite. Bloomberg. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 479. «Переддефолтний рівень»: агенція S&P оцінила кредитний рейтинг Росії. Радіо Свобода. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 480. S&P drags Russia's rating deeper into junk territory. Reuters. 4 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
 481. Ворог почав прикриватися прапором України — Залужний
 482. Військові злочини Росії в Україні: 27 лютого (оновлюється)
 483. Росіяни розстріляли під Новою Каховкою родину з п'яти людей, zaxid.net
 484. Біля Херсона росіяни обстріляли машину швидкої: двоє загиблих
 485. Окупанти спалили музей в Іванкові, згоріли роботи Марії Приймаченко
 486. За чотири дні війни в Україні загинуло 16 дітей — Ляшко
 487. Окупанти обстріляли автобус з пасажирами на Харківщини, 5 загиблих
 488. Росіяни вбили у Маріуполі 10 громадян Греції — прем'єр
 489. У Бердянську окупант застрелив мешканця за відмову дати телефон
 490. Російська ракета влучила у багатоповерхівку біля аеропорту «Київ»
 491. За чотири дні окупанти пошкодили понад сто будинків біля лінії розмежування на Донбасі
 492. На Київщині ворог ракетним ударом зруйнував три 5-поверхівки
 493. Російські окупанти зруйнували будівлю виконкому міськради Мелітополя
 494. Війська РФ обстріляли центр Чернігова — пошкоджені поліклініки й будинки
 495. У Харкові відбувся бій між диверсантами та українськими військовими, загинула жінка, двоє дітей поранені
 496. Обстріл у Харкові: 9 людей загинули, 37 поранені, — мер. ВIДЕО
 497. Окупанти обстрілюють житлові квартали Харкова з «Градів»
 498. Наслідки вчорашніх обстрілів Харкова із російських «Градів». ФОТОрепортаж
 499. В Охтирці після ворожого обстрілу багато жертв, тіла витягають з-під завалів
 500. ООН о жертвах на Украине: более 100 погибших мирных жителей, в том числе несколько детей
 501. Унаслідок удару крилатою ракетою по центру Харкова щонайменше 10 людей загинули, понад 20 травмовані, — ДСНС. ВIДЕО
 502. Окупанти вдарили по Харкову авіацією. Частково зруйнований п'ятиповерховий житловий будинок. ВIДЕО
 503. Російські війська стріляли по мирних жителях у Чорноморському, двоє загиблих
 504. Війська РФ обстріляли із «Градів» житлові райони Чернігова, — голова обладміністрації Чаус
 505. Війська РФ завдали удару по будівлі обласного Управління поліції в Харкові, — Геращенко. ВIДЕО
 506. Війська РФ пошкодили понад 80 навчальних закладів та лікарень в Україні, — Арестович
 507. Російський літак скинув бомбу на житловий будинок у Бородянці, — Бутусов. ВIДЕО
 508. Під завалами в зруйнованій Бородянці може знаходитися до 100 людей, - ДСНС
 509. Російські загарбники обстріляли житлові райони Маріуполя: постраждали кілька будинків і школа
 510. Росіяни вдарили двома ракетами по Київській телевежі
 511. Обстріл телевежі у Києві: загинули 5, постраждали ще п'ятеро
 512. «Не дають навіть людей рятувати», — війська РФ продовжують бомбити житлові квартали Бородянки. ВIДЕО
 513. Окупанти завдали авіаудару по заводу в Харкові
 514. У Мелітополі через обстріл ворога зруйновано десятки будинків
 515. На Київщині російські військові вбили священника ПЦУ, який був у рясі, — Євстратій (Зоря)
 516. Окупанти вдарили ракетою по базі 95-ї ОДШБр у Житомирі: Палають житлові будинки
 517. Росіяни завдали авіаудар по Житомиру
 518. Окупанти розбомбили 10 приватних будинків у Житомирі, є жертви, — ДСНС. ФОТОрепортаж
 519. Авіабомбування Житомира: з'явились деталі атаки
 520. Внаслідок обстрілів Маріуполя до лікарень потрапили 128 цивільних осіб, — мер Бойченко
 521. Вночі російські СУ-25 бомбардували Чугуєв та Харків. За добу в області загинула 21 особа, постраждали — 112, — голова ОДА Синєгубов
 522. Дві тисячі мирних українців загинули за сім днів війни, — ДСНС
 523. Окупанти розбомбили багатоповерхівку в Ірпені
 524. Росіяни атакували блокпост у Коростені — 4 загиблих
 525. По Ізюму на Харківщині завдали авіаударів: загиблі серед цивільного населення
 526. Кількість жертв від авіаудару в Ізюмі більша: у місті значні руйнування
 527. Внаслідок обстрілу військами РФ Попасної загинуло двоє місцевих жителів, шестеро поранені, — Гайдай. ФОТО
 528. Харківська область: від російських обстрілів загинули 34 людини, 285 поранені
 529. Окупанти розбомбили школу у Житомирі
 530. Військові злочини Росії в Україні: 27 лютого (оновлюється)
 531. В практично зруйнованій Волновасі лишилося 3 тисячі людей: у місті немає води й світла
 532. Бородянка с дрона. Видео без комментариев | Новости Би-би-си
 533. Кадри розбомбленої Бородянки з дрону. ВIДЕО Джерело: https://censor.net/ua/v3321197
 534. Кулеба показав фото розбомбленої Бородянки: Зупиніть варварську Росію негайно. Закрийте українське небо! ФОТО
 535. На Харківщині у Яковлівці внаслідок обстрілів військами РФ загинули три особи, пошкоджено 45 будинків, — Офіс Генпрокурора. ФОТОрепортаж
 536. [https://www.pravda.com.ua/news/2022/03/5/7328379/ На Київщині окупанти обстріляли автомобіль – двоє загиблих, четверо поранених]
 537. На Харківщині внаслідок російського нападу вже загинули 188 людей, з яких 122 цивільні
 538. США в ООН: Російських військових притягнуть до відповідальності за їхні злочини в Україні
 539. Буде міжнародний трибунал: Зеленський у відповідь на обстріл Росією Харкова
 540. Прокурор Міжнародного суду особисто ініціював розслідування щодо злочинів Росії в Україні
 541. ЄСПЛ наказав Росії припинити напади та бомбардування цивільних об'єктів в Україні
 542. Російські злочини в Україні множаться щогодини, удари вражають школи та лікарні, — Блінкен в Раді ООН з прав людини
 543. Європарламент рекомендував надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС
 544. Канада подала проти Росії позов у Міжнародний кримінальний суд ООН
 545. Війна РФ проти України: трибунал у Гаазі розпочав розслідування
 546. Путін оголосив військову операцію на Донбасі, Байден каже про катастрофічні жертви
 547. ЗАКОН УКРАЇНИ Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки
 548. 'Just Total Fiction': How Putin Is Using Nazi Propaganda to Defend Invasion of Ukraine. People. 27 лютого 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 549. Російським школам роздали методички, як виправдовувати війну проти України
 550. Opposition to Putin's war is alive on Moscow's streets. But no trace of it is covered on Russian TV. CNN. 1 березня 2022. Процитовано 1 березня 2022.
 551. Вашингтон обвинил Кремль в «наступлении» на свободу СМИ и правду в России. Regnum. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 552. Госдума РФ одобрила ужесточение закона о наказании за фейки. Новости Челябинска. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
 553. Українська делегація прибула до кордону з Білоруссю на переговори з Росією. ТСН (укр.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
 554. Балачук, Ірина (28 лютого 2022). Подоляк: Перший раунд переговорів закінчено, сторони їдуть до своїх столиць. Українська правда (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
 555. ОП: другий раунд переговорів із РФ завершено, є рішення про організацію гуманітарних коридорів. Радіо Свобода. 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.