Іван XXIII (антипапа)

Життя

Неаполітанець Бальтазар Косса (1370, Неаполь 22 грудня 1419, Флоренція) — один з пап епохи занепаду. Вивчав право в Болоньї; прийнявши духовний сан, перший раз зведений Боніфацієм IX в кардинали-диякони (1402 рік). За час своєї кар'єри звинувачувався, за даними, наведеними Едуардом Гібоном в XVIII столітті, в піратстві, вбивствах, содомії, інцесті та інших злочинах. Починаючи з XIX століття історики вважають, що злочинність Косси була сильно перебільшена його опонентами.

Правління

Під час Західної схизми, коли вже існувало двоє пап (в Рим і Авіньйоні), Косса став учасником групи з 7 кардиналів, що відкололися в 1408 році від Григорія XII і скликали собор у Пізі. Собор завершився поглибленням розколу і обранням третього папи Олександра V, що мав резиденцію в Пізі (1409). Через рік, після смерті Олександра, представники цієї гілки розколу обрали його наступником Бальтазара Коссе. Після 5 років понтифікату в Пізі Іван, після утисків Владиславом Неаполітанським, змушений був погодитися на скликання Констанцького собору і особисто туди податися. Він узяв участь в арешті Яна Гуса і висуненні звинувачень проти нього (спалений Гус був вже після втечі Івана з Констанца).

Надгробок Івана XXIII (антипапи) у Флоренції

Коли Констанцський собор зажадав від усіх пап зречення, Іван спочатку дав клятву відректися, але потім втік під заступництвом Фрідріха IV Австрійського з міста. Собор засудив Івана, а імператор Сигізмунд змушений був видати засудженого. Іван був арештований у Фрайбурзі і відмовився від папства. Звільнившись з ув'язнення, Іван добровільно з'явився до нового папи Мартіна V, який призначив його єпископом Тускуландським. Антипапа Іван XXIII помер 22 грудня 1419. Похований у баптистерії у Флоренції. Монумент на його саркофазі був створений скульпторами Донателло та Мікелоццо в 1424—1425 роках. Його особистість була настільки одіозна, що після нього майже 550 років жоден папа не брав імені Іван (до того найпопулярніше серед римських понтифіків). У 1958 році кардинал Ронкаллі, обраний на папський престол, прийняв знову ім'я Іоанн XXIII, підкресливши тим самим, що Бальтазар Косса не був законним папою.

Примітки

Посилання

Іван XXIII (антипапа) в католицькій енциклопедії (англ.)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.