Іва Тогурі
Іва (Айва) Ікуко Тоґурі Д Акіно (англ. Iva Ikuko Toguri D Aquino) або Іва Ікуко Тоґурі (яп. 戸栗郁子 アイバ Тоґурі Ікуко Іва); 4 липня 1916 — 26 вересня 2006) — американська радіоведуча японського походження, яка під час Другої світової війни працювала в англомовній редакції служби Токійського радіо і вела англомовну програму «The Zero Hour». Себе Іва називала «Сиріткою Енні», проте серед японців та американців вона отримала негласне прізвисько «Токійська Троянда», яким називали англомовних жінок-радіоведучих, які виходили в японському ефірі та здійснювали антиамериканську і прояпонску пропаганду на Тихоокеанському театрі військових дій.
Іва Тоґурі | |
---|---|
яп. 戸栗郁子 | |
Народилася |
4 липня 1916[1] Лос-Анджелес, Каліфорнія, США |
Померла |
26 вересня 2006[2][1] (90 років) Чикаго |
Країна |
Японія США |
Діяльність | радіоведуча |
Alma mater | Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі |
Знання мов | англійська[3] |
Заклад | NHK |
Партія | Республіканська партія США |
IMDb | ID 1535587 |
Після поразки Японії Тогурі була заарештована військовими США та близько року знаходилася під вартою, після чого була відпущена на свободу. Міністерство юстиції США не вбачає нічого протизаконного чи небезпечного в її радіоефірах, однак при спробі повернутися у США ФБР відновило розслідування щодо Тогурі і завело кримінальну справу за звинуваченням у державній зраді. Прокуратура США визнала її винною за вісьмома пунктами обвинувачення у державній зраді (сама Іва не визнавала себе винною), а суд засудив до 10 років позбавлення волі, з яких Іва відсиділа шість. Пізніше розслідування, організоване журналістами та урядовими чиновниками, встановило, що ключові свідки звинувачення сфальсифікували свої свідчення. У 1977 році Президент США Джеральд Форд помилував її[4].
Ранні роки
Іва Ікуко Тоґурі народилася 4 липня 1916 року в Лос-Анджелесі в родині японських емігрантів[5][6]. Її батько Дзюн Тоґурі приїхав в США в 1899 році, а мати Фумі — в 1913 році[7]. Іва була дівчинкою-скаутом[8], виховувалася як християнка[9]. Навчалася в школах Мехіко і Сан-Дієго, пізніше повернулася в Лос-Анджелес, де навчалася в середній школі[7]. Закінчила Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі в 1940 році за спеціальністю «зоологія»[6][10]. У 1940 році на президентських виборах підтримувала республіканського кандидата[11].
5 липня 1941 року Тоґурі вирушила до Японії з Сан-Педро, щоб відвідати хвору тітку[4][6][12]. Державний департамент США надав їй Сертифікат ідентифікації (англ. Certificate of Identification), оскільки у Тоґурі не було паспорта[13][14]. У серпні Тоґурі звернулася до віце-консула США з проханням про отримання паспорта, бажаючи повернутися в США[15]. Запит був перенаправлений Державному департаменту, проте у 1942 році, вже після нападу на Перл-Гарбор і початку війни США проти Японії прохання було відхилено[16].
The Zero Hour
Багатьом американцям, які опинилися на території Японської імперії, японський уряд поставило вимогу відмовитися від громадянства, однак Тоґурі не пішла на це. Її визнали громадянином ворожої держави і відмовилися видавати їжу за талонами[17][6]. Щоб не пропасти з голоду, вона влаштувалася працювати стенографісткою в японському інформаційному агентстві, а пізніше перейшла на токійське радіо[18].
У листопаді 1943 року полонених громадян США та інших країн антигітлерівської коаліції направили на примусові роботи — Іва зобов'язалася здійснювати прояпонську та антиамериканську пропаганду у радіопередачі «The Zero Hour»[19] під наглядом полоненого майора австралійської армії Чарльза Кузенса, який раніше працював на радіо і потрапив у полон під Сінгапуром[20]. Кузенс працював спільно[17][21] з капітаном Армії США Уоллесом Інсом і лейтенантом Армії Філіппін Нормандо Ільдефонсо (Норманом) Рейєсом[22]. Тоґурі таємно приносила їжу в'язням табору військовополонених, де сиділи Інс і Кузенс, завоювавши довіру[23]. Вона відмовилася зачитувати антиамериканські звернення, однак Кузенс і Інс обіцяли, що будуть складати тексти, в яких нічого не буде йтись проти США, і в текстах, які зачитувала Іва, нічого антиамериканського не було виявлено[17]. У листопаді 1943 року Іва і Кузенс зробили кілька спроб перетворити прояпонскую пропаганду в посміховисько — так, вона стала нести відверту нісенітницю в ефірі («Я той сонячний промінчик, якому ви, наші друзі, вірніше — вороги, охоче б перерізали горло»)[14]; втім, радіо ніхто серйозно не сприймав[4].
Тоґурі брала участь в комедійних скетчах і вела музичні ефіри, але ніколи не виступала в основних випусках програм, обмежуючись лише двома або трьома хвилинами[24]. Вона заробляла близько 150 ієн в місяць (7 доларів США за тих часів), але витрачала частину коштів на купівлю їжі для військовополонених[25][26]. У своїх ефірах вона неодноразово зверталася до американців, ставлячи американську музику і використовуючи американські жаргонні слова[27]. Однак, з літа 1943 року серед американців і їх союзників пішли чутки про групу американок, які здійснювали антиамериканську пропаганду і промивання мізків солдатам і офіцерам на фронті, яку назвали «Токійська Троянда»[28], хоча прямих доказів причетності Іви Тоґурі або когось ще до цієї пропаганди не було[29]. Всі Іва провела близько 340 випусків шоу «The Zero Hour»[17][30], представляючись як Енн (Ann, скорочення від Announcer — «провідна») і «Сирітка Енні» (англ. Orphan Annie), на честь героїні коміксів[17][24][6].
Післявоєнний суд
Арешт
Після перемоги над Японією репортер журналу Cosmopolitan Гаррі Брандидж і репортер служби International News Service Кларк Чи запропонували Іві Тоґурі 2 тисячі доларів США (величезна на ті часи сума навіть для Японії) в обмін на ексклюзивне інтерв'ю[31]. Тоґурі погодилася, щоб потрапити додому і заробити коштів на життя, але замість цього 5 вересня 1945 року була арештована в Йокогамі[32]. За інтерв'ю Брандидж відмовився платити і спробував продати рукопис під виглядом визнання Тоґурі[33], і лише через рік її звільнили — ні ФБР, ні Дуглас Макартур не змогли знайти доказів колабораціонізму Тоґурі з японцями[25], а американські та австралійські автори текстів промов для Іви також спростували чутки про якесь співробітництво своєї колеги з японцями[34].
Згідно з офіційним сайтом ФБР, розслідування тривало п'ять років, і були опитані сотні військовослужбовців Армії США, які брали участь у війні проти Японців, перевірені численні японські документи і прослухані аудіозаписи промов Д Акіно[35]. Корпус контррозвідки також нічого не зміг підтвердити, що могло б викрити Іву у злочинній діяльності[36]. Іва просила дозволу повернутися в США, щоб її дитина народилася на території США. Дитина Іви народилась в Японії, але через кілька днів померла[17][37]. Іву заарештували і доставили в Сан-Франциско 25 вересня 1948 року, де федеральна прокуратура пред'явила їй звинувачення у колабораціонізмі і співробітництву з імперським японським урядом під час війни[38].
Суд
5 липня 1948 року почалися слухання у справі Тоґурі, їй пред'явили звинувачення в державній зраді з восьми пунктів. Слухання йшли у Федеральному окружному суді Сан-Франциско[39]. Ця справа стала найдорожчим і довгим в історії США на той момент[40]. Інтереси Іви захищав Вейн Мортімер Коллінс, неодноразово захищав японських громадян в суді[41]. До справи був підключений Теодор Тамба, став близьким другом Тоґурі аж до своєї смерті в 1973 році[42].
29 вересня 1949 року суд у підсумку визнав Тоґурі винною тільки в одному пункті звинувачень: у жовтні 1944 року в ефірі Тоґурі оголосила про втрати в складі ВМС США[35]. Вирок склав 10 років позбавлення волі і 10 тисяч доларів штрафу. Коллінс заявив, що Тоґурі визнали винною без наявності будь-яких доказів проти неї[17][43]. Вона відбувала своє покарання у федеральній жіночій в'язниці в Олдерсоне (Західна Віргінія)[44]. Через 6 років і 2 місяці, 28 січня 1956 року, вона була умовно-достроково звільнена[45] і переїхала в Чикаго[46]. а незабаром ФБР встановило, що Гаррі Брандидж та Хірому Яґи, свідки звинувачення, збрехали на суді, однак нікого притягнути до кримінальної відповідальності за неправдиві свідчення не вдалося[35].
Президентське помилування
Справа Д Акіно виявилося надзвичайно складною. Присяжні сумнівалися в необхідності такого рішення: так, Том Девульф, спеціальний помічник генерального прокурора, неодноразово був учасником справ з приводу пропаганди на радіо і зрештою зажадав переглянути справу Тоґурі, навіть написавши промову з приводу 4 липня. Однак Девульф зіткнувся з низкою нових проблем: вже після засудження Хірому Яги зізнався, що збрехав на суді[47]. У 1976 році розслідування Рона Єйтса з Chicago Tribune встановило, що свідки звинувачення Кенкіті Оки і Джордж Міцусіо, які дали основні обвинувальні свідчення проти Тоґурі, спеціально збрехали на суді: ФБР і окупаційна поліція США два місяці змушували їх заучувати свідчення, погрожуючи віддати під суд у разі відмови[48]. Правда розкрилася у передачі 60 Minutes в репортажі Морлі Сейфера[49].
У 1977 році Джеральд Форд підписав указ про остаточне помилування Іви Тоґурі Д Акіно та її виправданні, ґрунтуючись на нововідкритих обставин[50]: 19 січня 1977 року, в останній день перебування в Білому домі, цей указ набрав чинності[4][51]. Одноголосно рішення було підтримано Легіслатурою Каліфорнії, Лігою американських громадян японського походження і сенатором від Каліфорнії Семюелом Ітіе Хаякавою[6]. Також було відновлено громадянство США у Тоґурі[14].
Смерть
15 січня 2006 року Тоґурі була нагороджена премією Едварда Герліга за «незламний дух, любов до країни і приклад відваги, виявленої щодо американців»[52]. Один з біографів назвав цей день в житті Тоґурі найбільш незабутнім у її житті[48]. 26 вересня того ж року вона померла у Чикаго від природних причин[53][54]
Див. також
- Езра Паунд
- Токійська Троянда
- Пелем Ґренвіль Вудгауз
Примітки
- Encyclopædia Britannica
- http://www.nytimes.com/2006/09/27/world/asia/28rose.html
- Identifiants et Référentiels — ABES, 2011.
- Токійська троянда пішла прощеною(рос.)
- Duus, 1979, с. 40.
- Goldstein, Richard (27 вересня 2006). D’Aquino, Convicted as Tokyo Rose, Dies at 90. The New York Times.
- Duus, 1979, с. 41.
- Duus, 1979, с. 43.
- Duus, 1979, с. 42.
- Edward J. Herlihy 2005 Citizenship Award Recipient Iva Toguri. American Veterans Center. Архів оригіналу за December 2, 2008. Процитовано 21 червня 2009.
- Duus, 1979, с. 44.
- Duus, 1979, с. 46.
- Duus, 1979, с. 50.
- Bernstein, Adam (28 вересня 2006). Iva Toguri, 90, branded as WWII 'Tokyo Rose'. Boston Globe. Washington Post. Процитовано 4 липня 2010.
- Duus, 1979, с. 53.
- Duus, 1979, с. 57.
- {{{title}}}.[необходимо уточнить]
- Duus, 1979, с. 63—64.
- Duus, 1979, с. 79.
- Duus, 1979, с. 71.
- Close, Frederick P. (2009). Tokyo Rose / An American Patriot: A Dual Biography. Scarecrow Press. с. 97. ISBN 978-0810867772.
- Duus, 1979, с. 74.
- Duus, 1979, с. 70.
- Duus, 1979, с. 82.
- Siemaszko, Corky. (2006) "Still not Tokyo Rose: Long free, at 90, she's imprisoned by a myth, " New York Daily News (July 4), see [недоступне посилання з 01.11.2016], accessed 2 November 2015.
- Duus, 1979, с. 89.
- Duus, 1979, с. 9.
- Duus, 1979, с. 10.
- Duus, 1979, с. 13.
- Okihiro, Gary Y. (2013). Encyclopedia of Japanese American Internment. Greenwood. с. 27. ISBN 978-0313399152.
- Lee Clark, One last look around, Duell, Sloan and Pearce, 1947, стор. 84 ff.
- Duus, 1979, с. 32.
- Duus, 1979, с. 27.
- Iva Toguri D'Aquino Dies at 90. NPR. 27 вересня 2006. Процитовано 2 листопада 2015.
- FBI Famous Cases & Criminals: Iva Toguri d'Aquino and 'Tokyo Rose'. Архів оригіналу за 22 грудня 2015. Процитовано 21 грудня 2015.
- Rex B. Gunn (1977). They Called Her Tokyo Rose. Self-published. с. 35–36. ISBN 978-0979698705.
- Duus, 1979, с. 119.
- Duus, 1979, с. 129, 133–134.
- Duus, 1979, с. 151.
- Okihiro, Gary Y. (2013). Encyclopedia of Japanese American Internment. Greenwood. с. 28. ISBN 978-0313399152.
- Japanese Americans, the Civil Rights Movement and Beyond. Процитовано 10 квітня 2009.
- Duus, 1979, с. 231.
- Duus, 1979, с. 219.
- Duus, 1979, с. 224.
- Duus, 1979, с. 225.
- Duus, 1979, с. 226.
- Pfau, 2008, с. 47.
- Death ends the myth of Tokyo Rose. BBC. 28 вересня 2006.
- {{{title}}}.
- Pfau, 2008, с. 44, 47.
- Duus, 1979, с. 223.
- Setting the Record Straight. American Veterans Center. 15 січня 2006. Процитовано 2 листопада 2015.
- Woman tried as ‘Tokyo Rose’ dies in Chicago. Reuters. 27 вересня 2006.
- Obituary of Iva Toguri. London: The Times. 28 вересня 2006.
Література
- Duus, Masayo (1979). Tokyo Rose: Orphan of the Pacific. Kodansha International Ltd. ISBN 978-0870113543.
- Pfau, Ann Elizabeth (2008). The Legend of Tokyo Rose. Miss Your Lovin: GIs, Gender, and Domesticity during World War II. Columbia University Press. с. [See superscripts following for paragraph nos.]
Посилання
- Іва Тоґурі на сайті IMDb (англ.)
- EarthStation1: Orphan Ann Broadcast Audio(англ.)
- Mug shots of D Aquino(англ.)
- Іва Тоґурі на сайті Find a Grave (англ.)