Ійа Накуаа

Ійа Накуаа (*1063 1115) — політичний та військовий діяч міштеків у 1079—1115 роках, намагався утворити централізовану державу. Ім'я перекладається як «Восьмий Олень».

Ійа Накуаа
Ійа Накуаа (зображено праворуч)
Народився 1063(1063)
м. Тілантонго
Помер 1115
м. Тілантонго
·страта
Країна  Мексика
Національність міштеки
Діяльність політик
Посада шешси
Термін 1079—1115 роки
Попередник П'ятий Крокодил
Конфесія поганство
Батько П'ятий Крокодил
Мати Пані Дев'ятий Орел

Життєпис

Народився у 1063 році у місті Тілатонго. Був сином жерця і вождя П'ятого Крокодила «Сонячного дощу» і Дев'ятого Орла «Квітка какао», принцеси з Текамачалько. У 1079 році успадкував владу після смерті батька. Того ж року здійснив перший вдалий похід, приєднавши до підконтрольних земель к"раїну порослих травою пагорбів".

У подальшому заручився підтримкою міштеко-тольтецького володаря «Четвертий Ягуар» з Чолули, а також здобув прихильність впливового міштецького жрецтва, якому обіцяв активізувати храмове будівництво й надати більшого розмаху культовим церемоніям.

У 1099—1101 роках провів успішну воєнно-дипломатичну кампанію проти іншого претендента на загальноміштецьке домінування — міста-держави Божественний Вузол (Шипе-Вузол), розташованого на теуантепецькому узбережжі Тихого океану. Він рішуче втрутився в династичну сварку після смерті правителя держави Шіпе — «Одинадцятого Вітру». В результаті три сини й племінник померлого владики були принесені в жертву богам, а з їхньою сестрою Тринадцята Змія одружився, ставши законним володарем Шіпе-Вузла.

Наступним і найпотужнішим конкурентом Ійа Накуаа у боротьбі за загальноміштецьке домінування стала войовнича правителька міста-держави «Димна Гора», яку кодекси іменують Зміїною накидкою або за днем її народження — правителькою «Шість Мавпа». Втім Ійа Накуаа вдалося її перемогти у 1111 році.

Водночас Ійа Накуаа хитрістю і спритною політикою зумів підкорити загалом 94 міштецькі міста-держави. Він вбивав їх правителів їх разом із синами та одружуючися з їхніми вдовами і дочками. Було розширено владу на гірські, низинні та прибережні області міштеків. Фактично більшість Міштекії підкорювалося Ійа Накуаа. У своїй державі він почав формувати потужний централізований бюрократичний апарат імперського зразка.

Щоб підкреслити свій новий статус взяв собі нове ім'я — Тейусі Нана («Кіготь Оцелота»). За нез'ясованих обставин загинув його союзник Чотири Ягуари, що позначилося на успіхах Ійа Накуаа.

У 1115 році його військо зазнало поразки в битві, в результаті чого він втратив вплив. Вважається, що цим скористалися внутрішні вороги (при підтримці зовнішніх) — в результаті Ійа Накуаа було схоплено й принесено в жертву в його рідному місті.

Джерела

  • Рубель В. А. Історія цивілізацій Доколумбової Америки. К. — С. 109—111
  • Wolfgang Gockel: Mexiko. Das zentrale Hochland und Yucatán. Von den Stätten der Maya und Azteken zu barocken Kirchen und Konventen. DuMont, Köln 1998, S. 68–70
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.