Ікономія
Ікономія — принцип поблажливого відношення до особистостей і опущення деяких канонів задля її користі, спасіння[1].
У церковнослов'янській мові також вживається форма домостроительство як слов'янська калька грецького терміну οἰκονομία (тобто «устрій дому»).[1]
З міркувань ікономії для московського патріарха була надана можливість рукопокладати Митрополита Київського з дозволу Вселенського Патріарха.[2]
Приклади церковної ікономії
Святий Кирило Єрусалимський був висвячений від аріанського єпископа (єресь Арія), потім він прийшов до православ'я і був прийнятий як архієрей, а також і ті, кого він висвятив, без повторних хіротоній.
Святий Анатолій Константинопольський був висвячений начальником монофізтської єресі Діоскором, який убив святого Флавіана Константинопольського, але Анатолія не запитували, чому він був висвячений єретиком і вбивцею.
Всі висвячені єпископи і священики від єретика патріарха Олександрійського Петра ІІІ Монга після того, як вони залишили єресь євтихіанців і прийняли Халкидонський Собор, були прийняті Церквою в своїх відповідних ступенях без перерукоположенія (див. Акакіанська схизма).
У житії святого Сави згадується, що коли Єрусалимський патріарх Ілія помер, северіани (єретики) поставили Іоанна ІІІ, одного з їх числа, на трон патріарха, який після напоумлення від святих Сави і Феодосія звернувся в православну віру. І все ж той факт, що він отримав свячення від єретиків, не був поставлений йому в докір[3].
І багато подібних історичних прикладів існує у праці митрополита Хійського Григорія «про возз'єднання Вірмен зі східною Православною Церквою» в 1871 році.
Щось подібне сталося з Болгарською Церквою, яка перебувала в розколі близько 70 років. У 1945 році вона була відновлена і, звичайно, всі ієрархи і священики були прийняті без повторної хіротонії, незважаючи на те, що до цього були розкольниками.
Примітки
- http://poradnyk.ucu.edu.ua/theological-comments/iconomia/
- https://www.kpba.edu.ua/publikatsii/all-news/news/2638-jk.html
- Афиногенов Д. Е. Иоанн III, патриарх Иерусалимский - православный или монофизит? // ВДИ. 2009. № 3. С. 13-17
Посилання
- Ікономія // Українська Релігієзнавча Енциклопедія
- Ікономія // Європейський словник філософій. Лексикон неперекладностей. / Наукові керівники проєкту: Барбара Кассен і Констянтин Сігов. — Київ : Дух і літера, 2009. — Т. 1. — С. 330-335.