Імперська конституція Бісмарка

Імперська конституція Бісмарка — конституція Німецької імперії, що діяла з 1871 по 1919 рік; заснована на конституції Північнонімецького союзу. Передбачала великий вплив короля Пруссії, який за посадою був також президентом союзу, або німецьким імператором. Він призначав рейхсканцлера і імперських посадових осіб. Рейхсканцлер контрасигнував розпорядження імператора і очолював бундесрат. Конституція передбачала наявність бундесрату (представництва держав-учасниць імперії, а з 1911 р. і Ельзасу-Лотарингії, з правом вето Пруссії на зміни конституції) і рейхстагу (обирався загальним голосуванням громадян чоловічої статі, згідно з початковою редакцією конституції на 3 роки, з 1888 р. на 5 років). Конституція не містила каталогу прав людини.

У складі бундесрату в 1871-1919 були:

Зе́млі
Примітки
Голоси
Королівство Пруссія
(включаючи князівства анексовані в 1866)
17
Королівство Баварія
6
Королівство Саксонія
4
Королівство Вюртемберг
4
Велике герцогство Баден
3
Велике герцогство Гессен
3
Мекленбург-Шверін
2
Брауншвейг
2
17 інших малих земель
кожна з 1 голосом
17
Ельзас-Лотарингія
після 1911
3
Загалом
61

У 1873 внесена поправка (Lex Miquel-Lasker), що відносила до імперської компетенції усе цивільне право. Восени 1918 передбачена відповідальність уряду перед рейхстагом (Oktoberreform).

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.