Імунобіологічні препарати

Імунобіологі́чні препара́ти (медичні імунобіологічні препарати, МІБП, англ. biological drugs) — це лікарські препарати, діючі речовини яких мають біологічне походження (або є штучно синтезованими аналогами природних речовин) і призначені для проведення специфічної профілактики (імунопрофілактики), діагностики та лікування (імунотерапії) інфекційних або алергічних захворювань.

До МІБП належать: вакцини, анатоксини, імуноглобуліни, сироватки, інтерферони, бактерійні препарати, алергени, бактеріофаги та інші.

Препарати можуть отримувати шляхом: культивування штамів мікроорганізмів і клітин еукаріотів, екстракції речовин з біологічних тканин і крові, включаючи тканини та кров людини, тварин і рослин, застосування технології рекомбінантної ДНК, гібридомної технології, репродукції живих агентів в ембріонах чи організмі тварин.

До цієї категорії не відносять біогенні лікарські препарати, діючі речовини яких не несуть у собі генетично чужорідної інформації, тобто мають молекулярну масу менше 5000 дальтон (наприклад, Актовегін).

Обіг, контроль за якістю і безпекою медичних імунобіологічних препаратів практично в усіх країнах знаходиться під особливим контролем держави та здійснюється окремо від інших фармацевтичних препаратів. Відпуск здійснюється за рецептом. Це пов'язано з особливостями їх виробництва, проведення доклінічних і клінічних випробувань, оскільки процес дослідження МІБП відбувається за участі не лише хворих, а і здорових людей, у тому числі і дітей (наприклад, випробування вакцини). В Україні функцію державного органу контролю несе ДП «Центр Імунобіологічних препаратів».

Використання МІБП у специфічній профілактиці захворювань називається імунопрофілактикою, у лікуванні хвороб — імунотерапією.

У діагностиці інфекційних захворювань та алергій безпосередньо на пацієнтах використовують препарати з мікроорганізмів (наприклад, туберкулін), алергенів. Для специфічного (етіотропного) лікування інфекцій використовують широкий спектр МІБП — сироватки, імуноглобуліни, бактеріофаги. Інтерферони підвищують загальну опірність до вірусних захворювань. У лікуванні алергій як патогенетичну терапію застосовують препарати алергенів, які вводять за спеціальною схемою (так звана алергенспецифічна імунотерапія).

За міжнародною класифікацією медичних препаратів (АТХ) — імунобіологічні препарати належать до різних груп, наприклад J01XX11 (бактеріофаги), J06 (сироватки та імуноглобуліни), J07 (вакцини), L03AB (інтерферони).

Див. також

Імунотерапія

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.