Інформаційне упередження (психологія)

Інформаційне упередження — це тип когнітивного упередження, що стосується викривленої оцінки інформації. Прикладом такого упередження є переконаність, що чим більше інформації можливо отримати до прийняття рішення, тим краще, навіть якщо така додаткова інформація не стосується предмету рішення.[1]

Приклад

В одному з експериментів (Baron, Beattie та Hershey, 1988), його учасникам запропонували наступну діагностичну проблему, яка включала вигадані хвороби[2]:

Пацієнт має симптоми та історію хвороби, які вказують на діагноз «глобома» з ймовірністю 80%. Якщо це не «глобома», тоді це «попітіс» чи «флапемія». Кожна хвороба має власне лікування, яке не діє на інші хвороби. Тест під назвою «скан ЕТ» дасть позитивний результат, якщо у пацієнта «попітіс» та негативний, якщо «флапемія». Якщо ж у пацієнта «глобома», позитивний чи негативний результат однаково ймовірні. Якщо «скан ЕТ» — єдиний можливий тест, чи слід його робити? Чому «так» чи чому «ні»?

Багато учасників експерименту зазначили, що вони б робили «скан ЕТ», навіть якщо цей тест дорогий чи єдиний, який можна зробити. Однак, цей тест не впливає на те, як буде здійснюватись лікування, адже не будь-який результат тесту не вкаже на відсутність "глобоми". Оскільки ймовірність «глобоми» така висока (80%), а тест не може її відкинути, пацієнту призначать лікування від «глобоми», незважаючи на результати тесту. «Глобома» залишається найбільш ймовірним діагнозом до та після «скану ЕТ». 

Див. також

Примітки

  1. Vaughan, Michael (2013). The Thinking Effect: Rethinking Thinking to Create Great Leaders and the New Value Worker. Nicholas Brealey Publishing. с. 29. ISBN 978-1-85788-933-8.
  2. Baron, Jonathan (2006). Information bias and the value of information. Thinking and Deciding (вид. 4th). Cambridge University Press. с. 177. ISBN 978-0-521-68043-1.

Дослідження

  • Baron, Jonathan; Beattie, Jane; Hershey, John C (1988). Heuristics and biases in diagnostic reasoning. Organizational Behavior and Human Decision Processes 42 (1). с. 88–110. doi:10.1016/0749-5978(88)90021-0.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.