Ірбейський район

Ірбейський район (рос. Ирбейский район) адміністративна одиниця та муніципальне утворення в південно-східній частині Красноярського краю. Адміністративний центр — село Ірбейське.

Ірбейський район
Ирбейский район
Прапор Ірбейського району
Основні дані
Суб'єкт Російської Федерації: Красноярський край
Утворений: 4 квітня 1924 року
Населення: 15 316
Площа: 10 921 км²
Густота населення: 1,4 осіб/км²
Населені пункти, округи та поселення
Адміністративний центр: село Ірбейське
Влада
Вебсторінка: http://ирбейское.рф/index.php?id=24

Географія

Суміжні території:

Площа території за даними на 2008 рік — 10920,85 км².[1]

Історія

З утворенням Єнісейської губернії в 1822 році, в губернію і зокрема в Ірбей і села розташовані навколо нього засилали велика кількість людей, що знаходилися не дрежили з законом, в їх число входили солдати й матроси, засуджені за різні військові проступки, а крім цього в губернії була велика кількість бродяг і втікачів. Засланці в Сибіру не мали в той час від уряду ніякої допомоги. З моменту прибуття на місце вони повинні були самі собі заробляти на хліб й при цьому платити податки. Всі ці люди жили серед жителів старожильських сіл, тим самим завдаючи останнім масу неприємностей. Ось перший губернатор Єнісейської губернії А. П. Степанов і вирішив побудувати для цих неспокійних людей так звані казенні поселення. За висловом самого Степанова, щоб через посилений нагляд і заняття в хліборобстві, утримати злочинців від пагонів і неробства. Для розміщення 5955 чоловіків і 155 жінок планувалося побудувати 22 казенних поселення. 15 вересня 1827 року царем Миколою I був затверджений проект створення цих поселень. На території майбутнього Ірбейського району до 1837 року було побудовано 4 таких поселення (Миколаївка, Олександрівка, Прирічне, Маловка). Сюди направляють учасників селянських заворушень, членів народницьких і народовольческих організацій, учасників Польського повстання 1863—1864 років, а починаючи з кінця XIX століття — членів лівих політичних організацій.

В кінці XIX-початку XX століття починається активне переселення українців, білорусів та чувашів. Саме тоді на території майбутнього Ірбейського району з'являються села переважно з українським населенням: Орловка, Єлисеївка, Михайлівка, Преображенка, Кам'янка. Більшість білорусів селилися в Ірбейській, Тальський і Усть-Ярульській волостях, змішане українсько-білоруське населення було в Покровці і Арангаші. В 19061910 рр. починається столипінське переселення. Села майбутнього Ірбейського району входили до складу Ірбейської, Тальський та Амонашевської воллостей. (1910 рік)

Радянська влада на території району була встановлена в період з 1919 по 1920 рр. Ірбейський район був утворений 4 квітня 1924 року.

Примітки

  1. База данных показателей муниципальных образований Красноярского края. Федеральная служба государственной статистики. Архів оригіналу за 12 березня 2012. Процитовано 22 ноября 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.