Ірпінська центральна міська бібліотека
Ірпі́нська центра́льна міська бібліотека – публічна бібліотека міста Ірпеня, Київської області, багатофункціональний інформаційний, просвітницький та культурно-масовий центр. Розташована у центрі міста, по вулиці Шевченка, 3а. У цьому ж приміщенні розташована і міська бібліотека для дітей
Ірпінська центральна міська бібліотека | |
---|---|
центральний вхід | |
50°31′08″ пн. ш. 30°14′40″ сх. д. | |
Країна: | Україна |
Тип: | публічна бібліотека |
Розташування | Ірпінь |
Адреса | Вулиця Шевченка, 3а |
Заснована | 1945 |
Філії: | 4 |
Фонди: | 90 000 |
Річний обіг: | 112000 |
Читачів: | 6000 |
Директор: | Циганенко Олена Єгорівна |
Штат: | 16 осіб |
Сайт: | irpin-bibl.kiev.sch.in.ua |
| |
Медіафайли у Вікісховищі |
Книжковий фонд
Бібліотека має універсальний книжковий фонд, це:
- Довідкові видання;
- Офіційна та ділова інформація;
- Література з суспільних галузей знань: природознавча, технічна, медична, історична, економічна, політична та ін.;
- Навчальна література для вищих навчальних закладів;
- Cвітова та вітчизняна класична література;
- Сучасна художня література.
На 01.01.2018 року книжковий фонд центральної міської бібліотеки нараховує 62 тисячі примірників, передплачує україномовні періодичні видання: 17 газет та 31 журнал. Книжковий фонд міської бібліотеки для дітей - 27 тис. примірників, передплачує 7 газет та 31 журнал. Читачами бібліотеки є 6 тисяч жителів міста, в тому числі 2 тисячі дітей. При центральній міській бібліотеці створений і працює інформаційно-краєзнавчий центр, у якому можна ознайомитись з історією та сучасністю Приірпіння. В літературно-мистецькій вітальні бібліотеки проходять різноманітні масові заходи: зустрічі з письменниками, презентації нових книг, літературно-музичні вечори, інтелектуально-просвітницькі мультимедійні заходи. Бібліотека координує свою діяльність з владними органами міста, закладами освіти, громадськими організаціями, міськими творчими об'єднаннями та колективами, закладами відділу культури національностей і релігій Ірпінської міської ради.
Структурні підрозділи бібліотеки
- відділ обслуговування читачів
- методично-бібліографічний відділ
- відділ організації і використання єдиного книжкового фонду
- інтернет-центр з безкоштовним WI-FI
Творчі об'єнання, які працюють при бібліотеці
- літературна студія "Дебют"
- творче об'єднання майстрів декоративно-ужиткового мистецтва "Гармонія"
- клуб "Друга молодість" (мистецька студія рукоділля "Живопис голкою")
- розмовний клуб української мови
- розмовний клуб польської мови "Re-Re Kum-Kum"
- любительське об'єднання "Колобок" для дітей
- "Творча майстерня" для дітей
Історія Ірпінської центральної міської бібліотеки
Історія бібліотеки налічує понад 70 років - заснована в 1945 році, як Києво-Святошинська районна бібліотека, із штатом 2 бібліотечних працівники. Була розміщена при будинку культури міста Ірпеня, по вулиці 4-та лінія, в двох кімнатах площею 25 кв.м. з пічним опаленням та гасовим освітленням. Основу бібліотеки становив книжковий фонд у кількості 3 тисячі книг, які були зібрані і подаровані жителями Ірпеня, передплачувала 39 назв газет і журналів, обслуговувала за рік біля 800 читачів, в тому числі 240 дітей. Першими бібліотечними працівниками були Толпигіна К.С., Коваль Н., Біба Н.Ф., Мачуговська К.В.
У 1952 р. на посаду завідувачки бібліотеки було призначено Синиціну Наталію Олександрівну (1923-2014), яка понад 45 років віддала становленню і розвитку бібліотечної справи в місті, за що була удостоєна у 1999 році звання «Почесний громадянин міста». Основними напрямками роботи бібліотеки в 50-60-ті роки 20 століття, так звані роки «будівництва комунізму» та «формування світогляду радянської людини» були: першочергове комплектування фондів суспільно-політичною літературою, зокрема, творами класиків марксизму-ленінізму, їх пропаганда, зв’язок з школами партосвіти, проведення різноманітних лекцій.
У 1955 році була відкрита бібліотека для дітей по вулиці Садовій.
У 1961 році, центральна бібліотека отримала нове приміщення площею 150кв.м., в центрі міста по вулиці Леніна (нині Шевченка). Довгий час в бібліотеці працювали Синиціна Н.О., Гречулевич С.М., Микитянська М.Д., Толпигіна К.С., Комаренко Г.Ф.
Частими гостями бібліотеки були відомі українські письменники, які відпочивали в Будинку творчості письменників в Ірпені і радо зустрічалися з читачами. У книжковому фонді бібліотеки є книги з їх дарчими надписами. Велику роль у роботі бібліотеки займала краєзнавча діяльність по вивченню історії Приірпіння. Був згуртований колектив краєзнавців і створена міська краєзнавча комісія під керівництвом Синиціної Н.О. Зусиллями краєзнавців було підготовлено і випущено 14 томів літописів і краєзнавчих бюлетенів.
23 березня 1965 року за рішенням облвиконкому (№ 188) бібліотека перестає бути Києво-Святошинською районною і перейменовується у Ірпінську міську бібліотеку для дорослих, штат бібліотеки становив 6 чоловік. На 1.01.1966 р. книжковий фонд налічував вже 21 200 примірників книг.
У січні 1977 року була проведена централізація мережі 7 масових бібліотек Міністерства культури в місті Ірпені та селищах Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське. Ірпінська бібліотека стає центральною міською бібліотекою, її штат збільшився до 16 чоловік. Відділи центральної міської бібліотеки у відповідності до своїх функцій організовували і спрямовували діяльність системи в цілому, здійснювали централізоване комплектування, облік і обробку літератури, вели центральний довідково-бібліографічний апарат, оперативно забезпечували всіх читачів міста літературою та інформацією, організовували комплексну популяризацію книги, координували роботу з філіями централізованої бібліотечної системи. Центральна бібліотека стала значним осередком культури у місті.
В 1983 році бібліотека отримала нове приміщення, загальною площею 1200 м2, в центрі міста по вулиці Леніна (нині Шевченка), збудоване за типовим проектом. У це ж приміщення була переведена і міська бібліотека для дітей. Було створено комфортні умови для читачів: запрацював читальний зал на 40 місць. Більше 100 учнів та студентів щоденно займалися в залі, готуючись до занять. На абонементі був організований широкий відкритий доступ до книжкового фонду, де були представлені кращі зразки художньої і науково-популярної літератури. У цьому ж році, директором ЦБС призначена Циганенко Олена Єгорівна. У роки "перебудови", з 1985 року у діяльності бібліотеки відбулися суттєві зміни. Важливим кроком на цьому шляху стало переосмислення її соціальної ролі, розширення функцій, оновлення принципів і змісту діяльності. У 1989 році при центральній бібліотеці була організована міська літературна студія «Дебют». В літературно-музичній вітальні постійно проводились літературні вечори, зустрічі з письменниками, організовувались виставки майстрів декоративно-прикладного мистецтва. У 1990 році була створена краєзнавча кімната, де був зібраний великий матеріал з історії та сучасності Ірпеня, зокрема, літературно-мистецькі надбання краю. З 1992 року почали надаватися послуги з ксерокопіювання документів. У 2009 році створений інтернет-центр, який надавав сервіс інформаційних послуг та консультації спеціалістів.
У 2016 році було проведено капітальний ремонт приміщення бібліотеки. Завдяки цьому, був оформлений сучасний дизайн, створені комфортні умови для читачів, оновлена матеріально-технічна база (придбані нові комп'ютери та мультимедійне обладнання). (джерело Ірпін. вісник, Ірпінь ТБ) Важливого значення бібліотека надає вивченню та поширенню бібліотечних інновацій, впровадженню автоматизації роботи, у 2017 році розпочалася робота по створенню електронного каталогу.
Джерела
- Мережа культосвітніх та дитячих установ по Києво-Святошинському району на 1945 рік.// Витяг. Додаток №2 до протоколу №6 засідання виконкому Києво-Святошинської райради від 27.02.1945.
- Архівна виписка. Ирпенский городской Совет народных депутатов. Исполнительный комитет. Протокол №2 от 16.01.1948// Держархів. Виконавчий комітет Ірпінської міської ради народних депутатів. - №05-03/10, от 21.12.1998.
- Отчетный доклад культурно-просветительной и оздоровительной комиссии на сессии исполкома Ирпенского поселкового совета// Копия Доклада. - 1955г.
- Синиціна Н. Люблю, тебе, мій рідний край:/ Спогади про Ірпінь "Почесного громадянина міста Ірпінь"// Ірпінський вісник. - 2000.- 16 вересня.
- Синиціна Н. З історії краєзнавства у Приірпінні// Приірпіння: історико-краєзнавчий альманах. №2. 2002 рік. - Ірпінь: Ред. іст.-краєзнавчого альманаху "Приірпіння", 2002. -с.21.
- Про проведення централізації бібліотек в місті:// Рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради депутатів трудящих. №608, від 06.10.1976.
- Аптека для душі:/ Бесіда з директором Ірпінської міської бібліотечної системи Циганенко О.Є.// Пульсар Приірпіння. - 2014.- №14. - с.32
- Статистичний звіт про роботу Ірпінської міської централізованої бібліотечної системи за 2017рік.
Бібліотека сьогодні.
Сьогодні книжковий фонд центральної бібліотеки налічує близько 80 тис. примірників, передплачує 13 назв газет та 32 назви журналів, нашими читачами є 6тис. дорослих та дітей нашого міста. За ці роки бібліотека перетворилася на сучасний багатофункціональний інформаційний, просвітницький та культурно-масовий центр. В інтернет-центрі можна користуватися сервісом інформаційних послуг та отримати необхідну консультацію спеціаліста, у затишному читальному залі та на абонементі ознайомитись з оновленим книжковим фондом та виставкою рідкісних і цінних видань, полистати свіжі газети та журнали, переглянути на екрані телевізора літературні відео програми та книжкову рекламу, відео інтерв’ю з сучасними письменниками, в літературно-мистецькій вітальні зустрітися з творчими людьми: письменниками, художниками, майстрами декоративно-прикладного мистецтва, відвідати інтелектуально-просвітницькі мультимедійні заходи для молоді, зустрітися з краєзнавцями і попрацювати в інформаційно-краєзнавчому центрі, знайомлячись з історією та сучасністю літературно-мистецького Приірпіння. Важливого значення надається вивченню та поширенню бібліотечних інновацій. Так після проведеного поточного ремонту відбувається впровадження автоматизації роботи бібліотеки.