Ірпінь

Ірпíнь місто в Україні у передмісті Києва. Розташоване на річці Ірпінь. Центр Ірпінської міської громади Бучанського району Київської області.

Ірпінь
Герб Ірпеня Прапор Ірпеня
Міська рада
Основні дані
Країна  Україна
Регіон Київська область
Район Бучанський район
Громада Ірпінська міська громада
Засноване до 1648
Статус міста з 1956 року
Населення 69 962 (01.01.2021)
 - повне 69 962 (01.01.2021)
Агломерація Київська
Площа 125,83 км²
Густота населення понад 895,7 осіб/км²
Поштові індекси 08200 — 08289
Телефонний код +380-4597
Координати 50°31′10″ пн. ш. 30°14′41″ сх. д.
Водойма р. Ірпінь, Буча, Рокач
Назва мешканців ірпінчани
Міста-побратими Мілуокі, США
Борна, Німеччина
Піш, Польща
Алітус, Литва
Паневежис, Литва
Мцхета, Грузія
Молодечно, Білорусь
Сміла, Україна
День міста друга неділя вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Ірпінь
До обл./респ. центру
 - залізницею 13 км
 - автошляхами 8 км
До Києва
 - залізницею 13 км
 - автошляхами 8 км
Міська влада
Адреса 08205, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Шевченка, 2-а
Вебсторінка http://www.imr.gov.ua/
Міський голова Маркушин Олександр Григорович

 Ірпінь у Вікісховищі

Карта
Ірпінь
Ірпінь

Етимологія

Існує декілька легенд пов'язаних з виникненням назви Ірпінь. Зокрема, що після хрещення Русі князівська донька Ярина втекла і молилася до Дажбога біля великого дуба. Але дружинники зрубали дуба, тільки пень залишився. Нібито на цьому місці й постало місто Ірпінь. Ця «легенда» явно є пізньою вигадкою, оскільки відштовхується від російськомовної назви міста і річки — «Ирпень», тоді як річка Ірпінь, від якої пішла й назва міста, була відома ще до тих часів, як російська мова з'явилася у цьому регіоні. До того ж немає жодних джерел, які вказують, що до хрещення Русі в когось із князів була донька Ярина. Інші гіпотези прив'язані до назви річки, що протікає біля Ірпеня та походить від слов'янського слова рупа — яма. Річка — це довгаста яма, заповнена водою. Ірпінський краєзнавець О. Передерій записав від старожилів, що річка Ірпінь раніше називалася Єрепень, тому що «єрепенилася» під час повені. Біля верхів'я Ірпеня в Житомирській обл. розташоване с. Яроповичі. Можливо, назва походить від того, що річка, розливаючись, ярилася й пінилася.

Історія

Дачі Ірпінь і район Пилипів Потік, фрагмент мапи 1932

Недалеко від Ірпеня виявлені поселення лебедівської культури часів бронзової доби 11-9 століть до н. е., підгірцівської культури VI—III століть до н. е., давньоруської культури.

У часи Київської Русі у Приірпінні проходив кордон між двома східнослов'янськими союзами племен полянами і древлянами. Під час монгольської навали ці місця були спустошені. Їхнє нове заселення почалося в лише в XVI столітті.

Місцеве населення брало участь у національній революції 1648—1676, у народному повстанні під проводом Семена Палія.

У 16861793 роках річкою Ірпінь пролягав кордон між московськими та польськими володіннями в Україні.

1793 року, у зв'язку із другим поділом Речі Посполитої, Правобережна Україна, включаючи Приірпіння, входить до складу Російської імперії.

1803 року на місці північно-західного кута теперішнього Ірпеня згадується хутір Пилипів Потік.

У другій половині XIX століття на місці східного кута нинішнього Ірпеня виникла німецька колонія Северинівка.

Вільна пожежна дружина, організована товариством доброустрою дачного селища Ірпінь (1910)

У зв'язку з будівництвом у 1898 році залізниці Київ — Ковель біля залізничного мосту через річку Ірпінь виникло поселення станція Ірпінь. 1902 року у газеті «Києвлянин» згадується про роз'ї́зд Ірпі́нь[1], який поклав початок сучасному місту. Селища Ірпінь та Буча отримали свої назви від однойменних річок — відповідно Ірпінь та Буча, біля яких вони розташувалися.

Селище Ірпінь забудовувалося без чіткого архітектурного плану. У лісі прорубували просіки. Так виникали вулиці, які називали лініями. Сприятливий клімат, зелені лісові масиви, чисте повітря створили усі передумови для організації розгалуженої санаторно-курортної зони.

Ірпінь на час заснування мав кілька лісових складів, 2—3 дрібні крамниці, два базари. Для вирішення культурно-побутових проблем селища громадськість організувала товариство благоустрою Ірпеня. У 1909 році закладено і з 1911-го почали правити службу у Храмі Святої Трійці — найстарішому храмі Ірпеня[2].

У лютому 1918 року, коли Українська Центральна Рада поверталася до Києва, в Ірпені відбувалися бої Українських січових стрільців із більшовицькими загонами.

Зі встановленням радянської влади 1923 року Ірпінь увійшов до складу Гостомельського району Київської губернії, а від 1928 року — до складу Київської округи. Від 1932 року Ірпінь — у складі Київської області.

У роки Другої світової війни був окупований гітлерівцями з 24 серпня 1941 року по 6 листопада 1943 року. Під час окупації в районі Ірпеня діяв партизанський загін «Перемога або смерть». Ірпінь звільнений військами 74-ї стрілецької дивізії 38-ї армії Першого Українського фронту[3].

30 грудня 1956 року Ірпінь рішенням Київського облвиконкому було віднесено до категорії міст районного підпорядкування (у складі Києво-Святошинського району). Тоді в ньому жило 12 тисяч чоловік. Першим головою Ірпінського міськвиконкому був Іван Митрофанович Нужний. У місті здійснювалась газифікація і телефонізація.

Указом Президії Верховної Ради Української РСР 30 грудня 1962 року Ірпеню надається статус міста обласного підпорядкування. На 1967 рік йому були адміністративно підпорядковані селища міського типу Буча (до 1 січня 2007 року), Ворзель, Гостомель, Коцюбинське.

Населення Ірпеня зростало в той час переважно за рахунок мігрантів. Серед них — багато ветеранів Другої Світової, у тому числі Герої Радянського Союзу П. М. Тананаєв, полковник В. С. Лихотворик, капітан Є. А. Кривий, пілот бомбардувальника в роки війни Н. Н. Федутенко

1977 року завершено будівництво першого в Ірпені 9-поверхового будинку, 1986 року — споруджено перші в місті два 14-поверхові будинки. Обидва вони заселялися людьми, евакуйованими з району, що постраждав від аварії на Чорнобильській АЕС.

Погруддя В. П. Правика

Мешканці Ірпеня, зокрема пожежники, також брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У Ірпені споруджено пам'ятник Герою Радянського Союзу чорнобильському пожежникові Володимирові Правику.

6 грудня 2015 року отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав освятив у місті новоспоруджений храм Різдва Пресвятої Богородиці[4].

На виконання Закону України про декомунізацію рішенням 8-ї сесії Ірпінської міської ради від 20 лютого 2016 року перейменовано 26 вулиць міста[5].

Географія, розташування, клімат та екологія

Місто розташоване на півночі України, входить до складу Київської області. Розташоване в центральній частині області, на річці Ірпінь. Віддалене від Києва на 7 км. Має площу 110,83 км².

Клімат помірно континентальний, м'який, з достатнім зволоженням. Середня температура січня — 6°, липня +19,5°. Тривалість вегетаційного періоду 198—204 дні. Сума активних температур поступово збільшується з Півночі на Південь від 2480 до 2700°. За рік на території міста випадає 500—600 мм опадів, головним чином влітку[6].

Впродовж 20142016 років в Ірпені споруджено 5 парків та 5 скверів. Щороку висаджуються нові зелені насадження. Споруджується комплекс очистки питної води. Ведуться роботи по заміні каналізаційних труб.

Місцевості

Новобудови в Пилиповому Потоці

Ірпінь залізницею розділений на дві частини, кожна з яких має свої історичні кути.

Пилипів Потік — історичне урочище, північно-західний кут, розташований уздовж правого берега річки Буча від вул. Гайдамацької до вул. Університетської. Згадується як хутір у 1803 році.

Северинівка — історичний північно-східний кут Ірпеня. На початку ХХ сторіччя на території Северинівки уздовж річки Ірпінь і лінії залізниці Київ-Ковель залізничники побудували свою колонію. Будівництво велося без чіткого архітектурного плану. У лісі прорубували просіки, які перетворювалися на вулиці. Їх назвали лініями.[7] Згадкою про часи заснування міста є мікротопоніміка Ірпеня: вулиця Северинівська, Перша, Друга та інші лінії.

«Курортна» частина розташована на південному заході у сосновому лісі. Місцевість забудовували санаторіями, профілакторіями, оздоровчими дитячими таборами. Після Чорнобильської аварії деякі оздоровчі заклади закрили. На початку ХХІ століття сосновий ліс поступово вирубують, на місці якого ведеться будівництво нових житлових комплексів.[8]

Влада міста

Очільники міста

Місцеве самоврядування міста Ірпінь здійснюється Ірпінською міською радою.

Ірпінська міська рада Київської області шостого скликання складається з 36 депутатів, з них 15 депутатів обрані від політичної партії «Нові обличчя».

Благоустрій

2016 року Ірпінь потрапив до Національного реєстру рекордів України за найбільшу кількість реконструйованих та збудованих за два роки парків і скверів.[10][11]

Ірпінський міський парк імені Правика[12]

Ірпінський міський парк імені Правика

У парку встановлено погруддя Володимиру Правику, загиблому пожежнику, одному з перших, хто прибув на пожежу 4-го блоку Чорнобильської АЕС. Парк заснований на початку 80-х років. Наприкінці 2014 року було завершено реконструкцію. Він вражає природною красою і ландшафтними дизайнерськими рішеннями. Улюблене місце дозвілля ірпінців і гостей міста. Щовихідні тут проводяться безкоштовні творчі, спортивні, розважальні програми для дітей і дорослих. Розташований на вулиці Соборній.

Парк «Центральний»[13]

Створений та відкритий 2016 року. Розташований на перехресті вулиць Університетської та Чехова. Найбільший парк Ірпеня. У парку є бігові доріжки, дитячий і спортивний майданчики, вело- та ролепрокат, штучна водойма, зона барбекю, оригінальні скульптури, зелена алея та шезлонги.

Міський парк культури та відпочинку «Дубки»[14]

Велика вулична писанка на центральній площі м.Ірпінь
Парк Центральний в Ірпені

Розташований по вулиці Соборній. Парк заснований на початку 1970-х років. Тривалий час перебував у руїнах, частина території була приватизована. Оновлений парк відкрито і повернуто громаді у 2015 році. Тут розташоване літературне кафе, створені місця для сімейного відпочинку, прогулянок з дитячими візочками, занять велоспортом, окремі зони для барбекю і вигулу домашніх тварин.

Парк дерев'яних скульптур «Покровський»

Парк дерев'яних скульптур «Покровський»

Розташований на перехресті вулиць Покровської та Котляревського. Парк дерев'яних скульптур відкритий у 2016 році. Авторські дерев'яні скульптури виготовляли майстри з різних куточків України. Тут представлені фігури тварин, птахів, козаків, янголів, міфічних істот, героїв відомих казок і мультфільмів. Центральна фігура скульптурного ансамблю — янгол з дитиною на руках. За короткий час парк уподобали не лише ірпінці, а й гості міста.

Парк Перемоги

Найстаріший парк Приірпіння. Названий на честь перемоги в Великої Вітчизняної війни. Розташований між вулицями Соборна та Університетська, біля школи № 17. У парку встановлено пам'ятник танку Т-34. Тут розташований популярний мотузковий парк спортивного орієнтування для дітей і дорослих «Панда». До Дня міста Ірпінь у 2018 році за ініціативи Володимира Карплюка було проведено реконструкцію парку «Перемоги», частина з якого після відкриття отримала назву Парк Незнайки — на честь героя трилогії Миколи Носова, дитинство якого пройшло в Ірпені.

Парк імені Михайла Стельмаха

Розташований по вулиці Северинівській. Український письменник Михайло Стельмах в Ірпені мешкав деякий час, тут знаходилася його дача. Пам'ять про письменника закарбована у назвах вулиці Стельмаха та одного з міських парків. За словами місцевих мешканців, які знали письменника особисто, саме цей парк надихав його на творчість. Нині парк — місце сімейного відпочинку зі збереженим природним ландшафтом.

Парк Письменників

Розташований між вулицями Стельмаха та Підгірної на території Будинку творчості письменників Національної спілки письменників України. Будинок творчості письменників «Ірпінь» — місце народження численних літературних та художніх шедеврів. Створений у 1935 році на базі дачі київського фабриканта Чоколова. У Будинку творчості «Ірпінь» жили й творили Олександр Довженко, Остап Вишня, Павло Тичина, Микола Бажан, Михайло Стельмах, Максим Рильський, Олесь Гончар і багато інших поетів і прозаїків. Зокрема, Михайло Стельмах написав тут романи «Хліб і сіль», «Правда і кривда», «Кров людська — не водиця…». Натан Рибак писав історичний роман «Переяславська рада». Парк було створено на підставі договору про співпрацю між Національною спілкою письменників України та Ірпінською міською радою. Перед підписанням договору у травні 2017 року Національна спілка письменників України провела в Ірпені свій з'їзд, на якому Ірпінський міський голова презентував концепцію створення парку. Дана концепція була схвалена письменниками. Парк письменників було відкрито 30 жовтня 2017 року під час святкування Дня міста Ірпеня.

Парк Дружби імені академіка Заріфи Алієвої

Розташований по вулиці Заріфи Алієвої. Парк створений представниками азербайджанської діаспори. 2004 року тут встановлено пам'ятник академіку Заріфі Азіз кизи Алієвій, дружині президента Азербайджану Гейдара Алієва. Ім'ям академіка Заріфи Алієвої названо також одну з центральних вулиць Ірпеня.

Парк Героїв

Розташований на перехресті вулиць Натана Рибака та Героїв. Парк Героїв — це знак пам'яті ірпінської громади про Героїв, які навіки закарбували свої імена у боротьбі за мир. У 1943 році на цій території проходили запеклі бої, після закінчення яких місцеві жителі знесли в загальну братську могилу тіла 57 загиблих і поховали їх. Пізніше тут був встановлений пам'ятник загиблим воїнам. У парку збережено природний ландшафт, облаштовано квіткові клумби.

Набережна річки Ірпінь

Набережна з'єднує вулицю Підгірну та пляж біля річки Ірпінь по вулиці Стельмаха. Відкрито 19 серпня 2018 року, хоча не всім до вподоби надмірне втручання в природний ландшафт приірпінського узбережжя. Дозволів і відповідних погоджень для проведення такої роботи міська влада або підрядна організація не отримували.

Сквер імені Володимира Сидорука

Сквер, що названий на честь видатного художника Володимира Сидорука, який жив і творив в Ірпені, є улюбленим місцем відпочинку дітей. Тут варто покататися на роликах та велосипедах, побавитися на величезному ігровому кораблі, насолодитися велосипедними доріжками та зонами відпочинку.

Сквер Миру

Розташований на перетині вул. Миру та 8 Березня. Назва скверу походить від місця розташування: сквер знаходиться на розі вулиць Миру і 8 Березня (мікрорайон, відомий у місті під назвою БКЗ). Нині це — популярне місце зустрічей та відпочинку мешканців мікрорайону, особливо дітей, для яких тут регулярно організовуються тематичні свята. Особливістю скверу є бювет, за яким дбайливо доглядають місцеві мешканці.

Сквер «Пушкінський»

Молодий сквер зі старими соснами та особливою казковою атмосферою розташований на вулиці Пушкінській в Ірпені. Облаштований за мотивами дитячих казок всесвітньо відомого письменника Олександра Пушкіна. Тут можна цікаво і змістовно провести час із дітьми, занурившись у світ улюблених казкових героїв.[15][16]

Алея Героїв АТО

Розташована по вулиці Котляревського (навпроти парку «Покровський»).

Алея Героїв в Ірпені

Меморіальну алею освятив 17 жовтня 2015 року Святійший Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет. Центральна скульптура Алеї Героїв АТО — дерево незламності українського духу. Воно посічене кулями, розколоте снарядом, але міцно тримає листочки, на яких написані імена загиблих героїв. На гілках серед листочків — маленькі дзвіночки, їх дзвін символізує голоси померлих душ. Відкриває алею колона пам'яті, на горі якої розташований ангел із сурмою, що прославляє подвиг українських патріотів.

Природні пам'ятки Ірпеня

Дуб Прадуб
 • 600-річний Дуб Прадуб. Розташований на перехресті вулиць Лисенка та Мечникова. Ботанічна пам'ятка природи — 600-річне дерево. На висоті 1,3 м 30-метровий дуб має стовбур 5,9 м в охопленні. Обійнявши прадавнього дуба, людина наповнюється силами та енергією.
 • Гідрологічний заказник «Криничка». Розташований на вулиці Новооскольській.

Історичний центр Ірпеня

 • Центральна площа та вулиця Тараса Шевченка. У 2016 році відбулася масштабна реконструкція центру міста. Створено пішохідну зону, зони активного та спокійного відпочинку, сучасний фонтан, оригінальні скульптури, оновлено фасади будівель і меморіальний комплекс Воїнів-захисників. На площі встановлено пам'ятник Тарасу Шевченку. В 2021 році на пасху було розміщено великі вуличні писанки на центральній площі, а також на різних вулицях міста[17]

Архітектура

 • Пам'ятник академіку Заріфі Азіз кизи Алієвій, дружині азербайджанського президента Гейдара Алієва було встановлено в 2004 р. на прохання і коштом азербайджанської громади Приірпіння. Автори — скульптор Гурбанов Сейфаддін Алі огли, архітектори В. О. Рак і Б. М. Піаніда. Розташований на вулиці Заріфи Алієвої біля парку її імені. Окрема роль у спонсоруванні відновлення парку ім. З. Алієвій, дружині Президента Азербайджану Г. Алієва, належить Державній Нафтовій Компанії Азербайджанської Республіки (SOCAR).
 • Героям, що загинули за Батьківщину. Цей пам'ятник розташовано у парку Слави.
 • Правика Володимира. Погруддя ліквідатора аварії на ЧАЕС (1986) Героя Радянського Союзу В. П. Правика було відкрито 30 жовтня 1988 р. Автор — архітектор В. Є. Гуменюк. Розташований у парку Правика.
 • Танк Т-34, розташований у парку Перемоги.
 • Шевченка Тараса. Пам'ятник розташований на вулиці Шевченка.
 • Кричевського Ф. Г. Пам'ятник встановлено 1980 року на місці садиби, де у 1944—1947 рр. мешкав український художник і педагог, один із засновників і перший ректор української Академії образотворчого мистецтва Федір Григорович Кричевський. Представляє собою стелу з білого мармуру заввишки 2 метри, на якій викарбувані профіль художника та роки його життя. Автор — Б. М. Піаніда. Розташований вул. Павленка, 1.
 • Пам'ятник солдатам, які загиблі під час Другої світової війни. Розташований по вулиці Університетській.
Меморіал радянських воїнів Великої Вітчизняної війни

В Ірпені є наступні архітектурні споруди:

В Ірпені взірці дачної забудови 1-ї половини XX століття й перших повоєнних десятиліть мають історичне значення як місця перебування й діяльності багатьох представників творчих професій.

Охорона здоров'я

Ірпінська міська поліклініка

Ірпінь має широку мережу закладів охорони здоров'я і позиціонується як «Ірпінь — місто здоров'я».

Стратегія охорони здоров'я

Система охорони здоров'я в місті Ірпені динамічно розвивається як інфраструктурно, так і якісно. Впродовж 20142016 років рівень захворюваності в місті знизився на 9 %, рівень народжуваності збільшився, а рівень смертності знизився. Таким чином Ірпінь представляє один з найкращих результатів в області з позитивним приростом населення (+3 %). Такі позитивні показники мають значні передумови:

 • збудовано чотири нові медичні заклади з новітнім обладнанням,
 • оновлено матеріально-технічну базу відділень вторинної ланки, напр., реконструкція операційного блоку, стоматологічного відділення, жіночої консультації та ін.,
 • відбуваються постійні консультації з найкращими вітчизняними та зарубіжними фахівцями медичної галузі як постійно через заклади (наприклад, співпраця з Центром серця), так і широкими заходами (напр., Медичний Форум),
 • проведено навчальні поїздки лікарів Приірпіння до Австрії, Швейцарії, Польщі, а також міст України,
 • створено систему роботи зі скаргами та пропозиціями,
 • розпочато процес створення інноваційного Медичного центру в місті,
 • розпочато роботу Гарячої лінії, що спрямована на моніторинг та покращення надання якісної медичної допомоги населенню.

Лікування

В Ірпені представлено мережу 12 лікувальних закладів, що забезпечує громадянам комплексне лікування за потребою. 4 з яких є абсолютно новими з новітнім устаткуванням (дитяча поліклініка та амбулаторії загальної практики). Головним завданням медичної сфери міста Ірпінь є забезпечення населення Ірпеня необхідними лікувально-діагностичними установами, у відповідності до сучасних вимог та з метою надання цілодобової медичної допомоги (педіатричної, акушерсько-гінекологічної, терапевтичної, діагностичної, хірургічної, травматологічної, неврологічної, кардіологічної, анестезіологічної, реанімаційної, реабілітаційної) пацієнтам, які звертаються самостійно або доставляються каретами невідкладної допомоги чи за направленнями лікарів. До лікувальних закладів належить низка амбулаторій, що забезпечують первинну медичну допомогу, а також установи вторинної ланки допомоги:

 • Багатопрофільний стаціонар Ірпінської центральної міської лікарні — на 310 ліжок,
 • Ірпінська міська поліклініка (м. Ірпінь, вул. Садова, 38) — 600 відвідувань на добу,
 • Дитяча лікарня (стаціонар — м. Ірпінь, вул. Давидчука, 63) — на 40 ліжок,
 • Дитяча поліклініка (м. Ірпінь, вул. Садова, 29) — на 150 відвідувань на добу,
 • Пологовий будинок (смт Ворзель, вул. Кленова, 22) — на 60 ліжок,
 • Гінекологічне відділення (смт Ворзель, вул. Кленова, 22) — на 40 ліжок,
 • Жіноча Консультація (Ірпінь, вул. Садова, 38) — на 130 відвідувань на добу.

Профілактика

Значна увага в місті приділяється саме профілактиці та попередженню захворювань, а саме:

 • створено Антигіпертензивний центр, де кожен мешканець громади може отримати профілактичну діагностику та отримати амбулаторне лікування (для пацієнтів з артеріальною гіпертензією),
 • розроблено та проваджується низка медичних програм у боротьбі з туберкульозом, ВІЛ/СНІД, допомога хворим на цукровий діабет та інші,
 • відкрито Мамологічний центр, де жінки мають змогу отримати фахову консультацію та пройти відповідне обстеження,
 • проводяться тижневики здоров'я, направлені на профілактику захворюваності молочної залози, цукрового діабету, захворювань серця та ін.,
 • здійснюється програма популяризації здорового способу життя серед населення регіону.

Реабілітація

Проходження процесів реабілітації в місті Ірпені поділяється на три типи.

Перший варіант здійснюється у стаціонарних відділеннях медичних закладів регіону і стосується випадків післяопераційного втручання та інших важких станів пацієнтів.

Другий стосується саме кардіологічної реабілітації. Прописані спеціальні маршрути пацієнтів згідно з програмою з невідкладної кардіологічної допомоги. Кардіологічна реабілітація представлена комплексом закладів місцевого та обласного рівня: стаціонарне відділення Ірпінської міської лікарні, а також санаторій «Україна» (смт Ворзель) та санаторій «Ірпінь» (м. Ірпінь).

Третій тип реабілітації здійснюється шляхом нагляду на дому, завдяки патронажній системі сімейних лікарів та спеціалістів поліклініки за профілем. Для останнього варіанту пацієнтам рекомендується відвідування місцевих парків, які мають зонування для відпочинку, спокійного перебування та прогулянок, а також здійснення комплексу фізичних вправ для реабілітації та тренажерах та без.

Інфраструктура для людей з особливими потребами

Дитячо-юнацький клуб «Дивосвіт»

Дитячо-юнацький клуб «Дивосвіт» було відкрито в Ірпені у 2015 році. Розташований клуб за адресою: вул. Авіаконструктора Антонова, 4-а. Дитячо-юнацький клуб «Дивосвіт» з елементами соціалізації дітей і молоді з особливими потребами — перший і єдиний комунальний заклад такого спрямування в Ірпені та в Київській області. Тут працюють психологи, масажист, проводяться творчі заняття, організовано проєкт під назвою «Школа життя». Усі послуги для людей з обмеженими можливостями — безкоштовні, у тому числі й послуги сучасної сенсорної кімнати, яка обладнана сухим басейном, бульбашковою колоною, світлодинамічним пристроєм, світлодіодною пісочницею для арт-терапії тощо.

Економіка, промисловість та інвестиції

Станом на вересень 2016 року Ірпінському регіоні здійснюють діяльність 125 юридичних осіб, загальний фонд оплати праці яких складає 79,4 млн грн. Чисельність працюючих на підприємствах регіону 16203 особи. Виробництво промислової продукції здійснюють 28 промислових підприємств, внесених до основного кола статистичного обстеження, з різною формою власності. Переважає недержавний сектор, частка якого у загальному обсязі промислового виробництва становить близько 95 %. Обсяги реалізованої продукції за даними промислових підприємств основного кола за 1 півріччя 2016 року склали 1354518,6 тис. грн. Станом на 1 липня 2016 року у місті Ірпені та селищах Ворзель, Гостомель, Коцюбинське налічується 8920 зареєстрованих суб'єктів малого та середнього підприємництва — платників податків, у тому числі 4 одиниці — суб'єкти малого підприємництва та 8916 суб'єкти мікропідприємництва. Чисельність працюючих на малих підприємствах постійно змінюється і станом нам 1 липня 2016 року даний показник складає — 9200 осіб.

Вагомою складовою економіки регіону є будівельний бізнес. Основними компаніями будівельної галузі регіону на даний час є наступні компанії:

 • Товариство «Відважних» (група будівельних компаній, яка демонструє нові підходи та високий рівень соціальної відповідальності. З 2010 р. колектив «Відважних» побудував 16 житлових комплексів, у яких уже проживає 10 тисяч мешканців. Серед них — ЖК «Новатор», «Варшавський Двір», «Rich Tawn, Буча», «Буча Квартал», «Центральний», «Парковий», «Лісова Буча», «Полтавський», «CENTRAL HOUSE» та ін.)[18]. Засновниками Інвестиційної групи "Molodist" є Володимир Карплюк та Володимир Співак[19].
 • Інвестиційна група «Molodist» (наразі будуються житлові комлекси  — «Молодість», «Фаворист Premium», «Атмосфера», «Irpin City», «Олімп», «Chehov Парк Квартал»[20]; здані в експлуатацію житлові комлекси  — «Єсенін», «Фаворит», «Буча Квартал 2», «Буча Квартал 1», «Пушкінський квартал», «Дипломат», «Парковий 2», «Бучанський», «Аристократ», «Садовий», «Київський», «Родинний», «Парковий 1», «Варшавський Двір», «Новатор Буча» та інші[21]. Засновниками Інвестиційної групи "Molodist" є Володимир Карплюк та Антон Мирончук[22].
 • ТОВ «ІБІС» (ЖК «ІБІС», ЖК «ІБІС-2», ТЦ «Сова» та ін.).

Підприємства регіону:

 • ТОВ «Агрофарм» — це сучасне фармацевтичне підприємство, яке виробляє якісні лікарські засоби та здійснює їх реалізацію (16 найменувань лікарських засобів у формі таблеток та капсул). Це давно відомі в лікарській практиці лікарські препарати, що є життєво необхідними і базовими для лікування населення. Асортимент продукції охоплює такі фармакотерапевтичні групи, як антибіотики, протизапальні, сульфаніламідні та знеболюючі.
 • ТОВ «Натур+» — єдине в Україні фармацевтичне підприємство, основною діяльністю якого є виробництво і оптова реалізація лікарського засобу — Гематоген.
 • «Планета Пластик» — завод поліетиленових виробів, який представляє на українському і зарубіжному ринках поліетиленову продукцію найвищої якості — поліетиленові труби і плівку різного призначення, мішки для зберігання зерна та сигнальні стрічки.

У міському комунальному господарстві Ірпеня обслуговуванням житла займається КЖЕП «Ірпінь», водопостачанням — КП «Ірпіньводоканал», теплопостачанням — «Ірпіньтепломережа», «Теплокомунсерсвіс». Постачання електроенергії в місті здійснюється Ірпінським районним підрозділом ЗАТ «АЕС Київобленерго». Постачання природного газу в Ірпені здійснює ВАТ «Київоблгаз».

Транспорт та туризм

Вокзал залізничної станції Ірпінь

Зовнішні зв'язки Приірпіння з іншими пунктами України забезпечуються залізничним, автомобільним та повітряним транспортом. Через територію регіону проходить магістральна автомобільна дорога державного значення М07 (Київ-Ковель-Ягодин); на півночі регіону проходять міжнародні автомобільні транспортні коридори: Критський № 3, Європа-Азія. Зазначені транспортні коридори проходять у створі магістральної автодороги державного значення М06 (Київ-Чоп на Будапешт) та мають значення для налагоджених каналів автоперевезень між Україною і державами Західної Європи. Приірпінням пролягають залізничні колії магістральної лінії Київ-Коростень. На її перегоні в межах території регіону розташовані три залізничні станції (станції Біличі, Ірпінь, Ворзель).

Авіаційний науково-технічний комплекс ім. Антонова, розташований в регіоні (смт Гостомель) володіє злітно-посадковою смугою (3,5 км), здатний до прийому таких гігантів як АН-225 та АН-124-100.

Транспортне перевезення здійснюють Ірпінське АТП 13250, ТОВ «Транс Груп» та Ірпінська філія ТОВ «Фастів-автотранс».

Залізниця

У 1898 р. розпочалось будівництво Київо-Ковельської залізниці. Саме прокладання сприяло зростанню поселення. ВЎІрпені є залізнична станція, яка розміщується між залізничною станцією Біличі (7 км) та зупинною платформою Лісова Буча (3 км). Станція виникла близько 1904 р. у зв'язку із будівництвом залізниці Київ — Ковель. Збереглася будівля вокзалу станції, збудованого тоді ж за типовим проєктом (подібні будівлі збереглися на станціях Святошин, Біличі та Клавдієве). 1959 р. станцію було електрифіковано під час електрифікації лінії Київ — Ворзель і сюди вперше пішли електропоїзди. У середині 2000-х рр. станція зазнала реконструкції.

Автобуси

До Ірпеня можна дістатися наступними автобусними маршрутами[24]:

 •  392 (через Гостомель, Мостище) від ст. метро «Академмістечко» до залізничного вокзалу Ірпінь, інтервал руху — кожні 10-15 хв.
 •  379 (через с. Романівку та вулиці в м. Ірпінь: Технологічна, Мечникова, Садова, Степанівська, Університетська) від ст. метро «Академмістечко» до ЖК «Grand Life», інтервал руху — кожні 10-15 хв.
 •  420 (через с. Романівку та вулицю в м. Ірпінь Соборну) від ст. метро «Академмістечко» до БЦЗ (Бучанський цегельний завод), інтервал руху — кожні 10-15 хв.
 •  395 від ст. метро «Оболонь» через площу Тараса Шевченка, селище Гостомель до залізничного вокзалу Ірпінь і в зворотному напрямку, інтервал руху — приблизно кожні 15 хв.
 • «Ашан-Біличі» — «Ірпінь» — безкоштовний автобус, інтервал руху — 1 година.
 •  400 (через с. Стоянка) від ст. метро «Святошин» до залізничного вокзалу Ірпінь, інтервал руху — 30-83хв.

Велосипедний рух

Велосипедний рух — частина транспортної інфраструктури міста Ірпінь. 24 серпня 2016 року в Ірпені відбувся велопробіг, присвячений 25 річниці Незалежності України[25]. 7 вересня 2016 року міський голова Володимир Карплюк виступив з ініціативою реалізації проєкту «Велосипедний маршрут Київ-Ірпінь» зі спорудженням велодоріжок та велопарковок на станції метро «Академмістечко» і повідомив, що Ірпінь розпочав розробку трасування веломаршруту та переговори з велоспільнотою Києва.

У рамках розвитку велоруху в Ірпені було ініційовано створення Громадської ради при Ірпінському міському голові з питань розвитку велоінфраструктури та введення посади радника голови з питань розвитку велоінфраструктури[26]. В Ірпені діє громадська ініціатива «Велосипедний Ірпінь». Одним із засновників велоруху Ірпені є Олександр Костюк.

Велосипедні доріжки облаштовані в парку Правика, парку Центральний, парку «Дубки», парку дерев'яних скульптур «Покровський», сквері імені Сидорука, а також у парку Перемоги.

Готелі

В Ірпені є 9 готелів на будь-який запит туристів та мандрівників:

 • Комплекс «Конференц Хол Ірпінь», м. Ірпінь, вул. Северинівська, 118А[27]
 • «Акорн», м. Ірпінь, вул. Університетська, 33[28]
 • «Ірпінь», м. Ірпінь, вул. Соборна, 105Б
 • «Злата», м. Ірпінь, вул. Тищенка, 27
 • Заміський комплекс «Grand Admiral Club», м. Ірпінь, вул. Варшавська, 116
 • «Guest house Stockholm Studios», м. Ірпінь, вулиця Чехова, 18А[29]
 • «Шкіпер: СПА, ресторан, бутік-готель», м. Ірпінь, вул. Університетська, 33[30]
 • «Шато Парадіз», м. Ірпінь, вулиця Миру, 16[31]
 • «Готель „Укртелеком“», м. Ірпінь, вулиця Северинівська, 120а[32]

Туристичний портал

В Ірпені створено та презентовано туристичний портал міста «Туристичний Ірпінь»[33]

Спорт

Ірпінський стадіон

Місто активно розвиває спорт та проводить спортивні заходи під гаслом «Місто Ірпінь — місто здоров'я». Гордістю міста є відкритий у 2016 році Центральний ірпінський стадіон «Чемпіон».

В Ірпені налічується 12 спортзалів, 40 спортмайданчиків, 4 стадіони, 3 футбольні поля зі штучним покриттям, 5 футбольних майданчиків зі штучним покриттям.

В місті працює 1 дитяча юнацька спортивна школа (Ірпінська) в яких займається 616 учнів та працює 17 тренерів. Школою підготовлено 36 вихованців — членів юнацьких молодіжних збірних команд України. Директор ДЮСШ Тарасов Володимир Зіновійович. На даний час 17 учнів ДЮСШ є кандидатами та членами збірних команд України.

У місті діють спортивні клуби «Біличанка», Регбійний клуб «Ірпінь», «Імператор», «Податковий Університет», «Санчін», Спорт за життя, Ірпінська міська громадська організація студія сучасного спортивного танцю «Жардін де ля данс», художня гімнастика «Еtoile» та ін. Створюються необхідні умови для навчання та підготовки до змагань спортсменів та студентів Національного Університету державної податкової служби України. За 2016 рік проведено 42 спортивних заходів, у яких взяли участь 3581 студент та курсант. В університеті працює 21 секцій, у яких займається 775 студента, з яких 199 — жіночої статі.

Щорічні спортивні заходи: міська Спартакіада школярів з 10 видів спорту.

2016 року команди учнів Ірпінських ЗОШ брали участь в обласних фізкультурно-оздоровчих патріотичного Фестивалю «Козацький гарт» і посіла 7 місце на Всеукраїнському Фестивалі у м. Ворохта. Команди шкіл м. Ірпеня брали активну участь в обласних етапах Всеукраїнських змагань «Козацький гарт», «Старти надій», «Шкіряний м'яч», «Олімпійське лелеченя» в змаганнях обласного фізкультурно-оздоровчого патріотичного фестивалю «Нащадки козацької слави», Всеукраїнської молодіжної військово-спортивної гри «Патріот». Щорічно традиційно проводиться змагання за програмою «Тато, мама, я — спортивна сім'я» та міська Спартакіада школярів з 9 видів спорту. 2016 року в Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро взяли участь жителі Ірпеня:

 • Андрійцев Валерій Олександрович — член збірної України з вільної боротьби, срібний призер Олімпійських ігор (2012), чемпіон світу, чемпіон та призер Європи, бронзовий призер Європейських ігор (2015), переможець багатьох міжнародних Гран-Прі (в 2016 році взяв участь в ХХ Міжнародному турнірі з вільної, греко-римської та жіночої боротьби присвячений видатним українським борцям і тренерам та зайняв 1 місце), багаторазовий чемпіон України та володар Кубків України (у 2015 році став в черговий раз володарем кубку України).
 • Хоцянівський Олександр Йосипович — діючий член збірної України з вільної боротьби, Чемпіон III літніх молодіжних спортивних ігор України в 2009 році. Бронзовий призер чемпіонату Європи серед юніорів 2010 року (Болгарія). Переможець міжнародного турніру «Чорне море», учасник ХХХ Олімпійських ігор 2012 року в м. Лондон, Велика Британія, дворазовий чемпіон України 2011, 2012 років, бронзовий призер Київського міжнародного турніру 2011, 2012 років, бронзовий призер Гран-прі «Іван Яригін» 2013 роки (м. Красноярськ, Росія), бронзовий призер чемпіонату Європи 2014 (м. Вантаа, Фінляндія), переможець Міжнародного турніру Голден Гран-Прі 2015 року, учасник чемпіонату світу в Лас-Вегасі (США) 2015 року, переможець III світового відбіркового турніру до Олімпійських ігор 2016 роки (м. Стамбул, Туреччина).
 • Пащинський Сергій Іванович
 • Пащинський Олександр Сергійович

2016 року вихованці школи взяли активну беруть участь Чемпіонатах України, Європи та Світу:

 • Ігор Поєдинок — МСМК, чемпіон України, переможець Європейських змагань з тхеквондо.
 • Владислав Адажинник — КМСУ чемпіон Європи з регбі серед молодіжних команд 2015 р., капітан збірної команди України.
 • Павло Мандаліна — чемпіон Європи з карате серед молоді.
 • Михайло Татарніков — чемпіон України, переможець міжнародних змагань зі спортивного орієнтування.

В Ірпені проходить близько 100 щорічних спортивних заходів, серед яких: Фінал Кубку України з мотокросу, Чемпіонат Ірпінського регіону з футзалу, Навчально-тренувальний збір, Першість Ірпінського регіону серед чоловічих команд, Відкрита першість Ірпінської ДЮСШ серед дівчат, Всеукраїнський турнір «Кубок Ірпеня», Міський турнір з волейболу серед ветеранів фізичної культури і спорту, Всеукраїнський турнір серед дівчат 2000—2001 р. н., Міське спортивне свято «Тато, мама, я — спортивна сім'я», Чемпіонат Київської області, Чемпіонат Ірпінського регіону з фут залу, Відкритий турнір з боротьби дзюдо серед юнаків на призи Ірпінського міського голови, Відкрита першість Ірпінської ДЮСШ серед юнаків 1999—2000 р. н., Всеукраїнський турнір Кубок (Фестиваль волейболу), Чемпіонат України « Дитяча ліга» серед юнаків 1999—2000 р. н., Фестиваль волейболу. Змагання серед чоловічих команд, VIІ фестиваль зі спортивного та сучасного танцю «MEGA STAR 2015», Міський турнір з волейболу на кубок тренера Г. М. Славінського, Відкрита першість Ірпінської ДЮСШ серед юнаків, Обласні змагання серед школярів (юнаки 2001 р. н. і мол.), Всеукраїнський турнір з футзалу серед команд дівчат, Фестивалю ранкової зарядки «Рух заради здоров'я», Дитячий міський турнір, Міський турнір, присвячений герою-чорнобильцю В. Правику, Легкоатлетичний пробіг, Відкрита першість Ірпінської ДЮСШ серед юнаків та дівчат 1995—19999 р. н. і мол. «Кубок А. Н. Літвинчука», Чемпіонат Київської області ДЮФЛКО, Міжнародний День танцю, Міжнародний турнір серед клубних команд на призи Ірпінського міського голови, VI Меморіальний турнір з футболу пам'яті Володимира Бруховецького, Відкритий Всеукраїнський турнір з хортингу, Міжнародний турнір з футболу серед студентських команд присвячених Героям Чорнобиля, Міжшкільна Факельна естафета «Біг заради гармонії», Відкритий турнір дивізіону «Еліта» субдивізіон «клас А» (розділ ММА), Відкрита першість клубу с/к «Санчін», Змагання з легкої атлетики на призи заслуженого тренера України Валерія Терещенка, Відкритий Всеукраїнський турнір з дзюдо пам'яті Героя України Дмитра Максимова, Відкритий турнір присвячений до Дня захисту дітей, Міський дитячий турнір, Турнір присвячений Дню Конституції та Дню молоді, Міський турнір серед населення, Чемпіонат м. Ірпінь з вуличного футболу, Навчальні семінари з карате, Першість Київської області з шашок-64, Обласний турнір пам'яті В. Мазура, Бліц турнір до Дня Незалежності України, Міський спортивний захід для населення «Свято дитини», Міські змагання з паркового волейболу присвячені до Дня міста, Футзальний «майстер клас» для дітей 1–4 класів за участі зірок світового футзалу, Кубок Приірпіння, Товариські зустрічі між збірними командами та працівниками Ірпінської міської ради, Відкритий Всеукраїнський турнір з армреслінгу, Спортивний захід «Моя спортивна родина», Турнір з шашок, Спортивно-масовий захід серед населення «Зимові веселі старти», Новорічний турнір Ірпінської ДЮСШ з міні-футболу серед дитячих команд.

У відкритих парках ім. Правика, «Дубки», Центральний, Покровського, скверах створені бігові велодоріжки, тренажерні комплекси. Для популяризація спорту та фізкультури серед населення регіону з метою запровадження здорового способу життя у регіоні щовихідні у міських парках відпочинку проводяться заняття фітнесом, йогою, майстер класи з танців, майстер класи з театрального мистецтва та 46 дитячих спортивно-розважальних заходів.

В Ірпені працюють фітнес-клуби: Stimul, Тонус, Fitness Family Club, Champions Club, Grand Admiral Resort & SPA та MOTION sport&spa.

Шахово-шашковий клуб в Ірпені почав функціонувати ще на початку 80-х років. У новому приміщенні (м. Ірпінь, вул. Ярославська, 3) клуб відкрито 2016 року. Станом на 2016 рік клуб відвідує понад 150 дітей, працюють сім різновікових груп. Систематично проводяться турніри: турнір пам'яті Володимира Правика; кваліфікаційний турнір; турнір школярів; «Біла Тура».

В Ірпені у жовтні 2018 року проходив Фінал Кубку України з мотокросу-2018.

Освіта та наука

1909 року, за ініціативою товариства, в Ірпені відкрито першу школу. Кошти для неї зібрали самі жителі селища. При школі працювала читальня.

Ірпінська ЗОШ № 12 (з поглибленим вивченням іноземних мов)

Загалом у Приірпінні (тобто в Ірпені та населених пунктах Ірпінської міськради) функціонує 12 загальноосвітніх шкіл і гуманітарний ліцей.

Мережа приірпінських закладів дошкільної освіти нараховує 11 дитячих садочків. Позашкільні навчальні заклади Ірпеня — дитяча юнацька спортивна школа та музична школа.

Ірпінські виші:

 • Національний університет державної податкової служби України — історія університету бере початок у 1921 році з Українського торф'яного технікуму. У повоєнний час функціонував як Ірпінський гірничо-паливний технікум. Від 1999 року — Академія державної податкової служби України, від 2003-го — Національна академія, 2007-го — Національний університет;
 • Ірпінський економічний коледж Національного аграрного університету — бере початок від відкритого в 1956 році сільськогосподарського технікуму бухгалтерського обліку.
 • Ірпінська біблійна семінарія — вищий навчальний заклад євангельських християн-баптистів. Заснована у 1991 р., як духовно-просвітня семінарія, від 1997 — сучасна назва.
Ірпінський ліцей інноваційних технологій (ІЛІТ)

У 2018 році за ініціативи Ірпінського міського голови Володимира Карплюка в Ірпені відкрили Ірпінський Ліцей Інноваційних Технологій (ІЛІТ) — особливий навчальний заклад, якому немає аналогів в Україні. Тут особливе все — і технічне оснащення, і зміст навчання, і викладачі. Навчання проводиться за оксфордською методикою, якою з ірпінськими педагогами поділився батько найрозумнішої родини у Великій Британії професор Кріс Імафідон (його діти у 9-річному віці склали іспити на навчання до Оксфордського університету). Кожна аудиторія оснащена сучасними меблями, необхідною технікою за напрямками навчання, мультимедійними центрами, інтерактивними дошками"[34].

У липні 2018 року в Ірпені на вулиці Підгірна розпочали будівництво нової школи.[35]

Чисельність

Таблиця зміни чисельності населення[36]
192319391959197019791989200120172021
2226 6489 18 186 25 275 31 589 38 710 40 593 50 434 69962

Мова

Мовний склад населення (2001)[37]
українська моваросійськамолдовська
75,81 % 24,48 % 0,26 %

Культура

Центральний будинок культури

Історія культурного розвитку

Ірпінські доросла і дитяча бібліотеки

Розташоване в мальовничій природній зоні Приірпіння — традиційно край митців. З Приірпінським краєм пов'язане життя таких художників: Ф. Кричевський, М. Донцова, М. Мурашка, Б. Піаніда, М. Балясного, П. Сабадиша. Скульптора — В. Климова. Ще 1910 року виникло Ірпінське товариство аматорів сценічного мистецтва, яке піклувалось організацією «аматорських спектаклів, літературно-музичних і танцювальних вечорів, читань лекцій та рефератів з питань драми, сценічного мистецтва й літератури». Згодом в Ірпені було створено власний театр, який мав окреме приміщення. За часи СРСР в Ірпені, на колишній дачі київського фабриканта М. І. Чоколова, в 1936 році створено Будинок творчості Спілки письменників України. Відтоді Ірпінь та Приірпіння в цілому відомі як значний УРСРівський і радянський літературний осередок, престижне місце дачного поселення багатьох письменників-сучасних класиків української та радянської літератури. У 1966 році місто отримало сучасний кінотеатр «Ірпінь». Зацікавлення місцевих ентузіастів від краєзнавства вилилося в організацію в 1977 році місцевого краєзнавчого музею.

Музеї

Музей Будинку письменників (Будинок Чоколова)

Музика

В Ірпені функціонують народний чоловічий ансамбль «Ясени», хор ветеранів війни та праці «Пам'ять», народний жіночий ансамбль української пісні «Ірпінчанка», народний муніципальний хор «Благовіст», народний оркестр народних інструментів «Барви України», народний оркестр духових інструментів, народний ансамбль пісні і танцю «Сузір'я».

Бібліотеки

До складу Ірпінської бібліотечної системи входить 5 структурних підрозділів:[38]

 • Ірпінська центральна міська бібліотека
 • Ірпінська міська бібліотека для дітей
 • Ворзельська селищна бібліотека-філіал ім. Дмитра Бедзика
 • Гостомельська селищна бібліотека-філіал
 • Коцюбинська селищна бібліотека-філіал ім. Олександри Гайдай

Література

В Ірпені розташований Парк письменників, Будинок творчості письменників Національної спілки письменників України, Площа Творчого духу, пам'ятник письменнику та пам'ятник читачу.

Щорічно в Ірпені вручають Літературну премію Ірпеня.

Літературна премія Ірпеня — щорічна приватна[39] премія у галузі літератури для письменників-початківців[40]. Премія є приватною[39] та розрахована на участь саме письменників-початківців[40][41]. Вона має три номінації: «Література для дітей» (оскільки саме в Ірпені жив письменник, автор дитячих творів, Микола Носов), «Проза» та «Поезія»[42]. Премію засновано 2020 року інвестиційною радою Ірпеня, але у зв'язку з неочікуваною кількістю надісланих робіт її вручення було перенесено з серпня 2020 року на невизначений період[40]. Генеральним спонсором премії виступає «Товариство „Відважних“»[39] — група будівельних компаній[43][44][45]. 14 червня 2021 року Ірпінська міська рада Київської області повідомила, що влітку 2021 року вийде друком книга під назвою «Слова Відважних», до якої увійшли твори трьох перших лауреатів Літературної премії Ірпеня[46].

У місті розташований Державний архів м. Ірпеня.

Релігія

Православна церква

Свято-Троїцька церква (УПЦ МП)

Храм Святого Миколая Чудотворця (УПЦ МП)

Свято-Георгіївська церква (УПЦ МП)

Католицька церква

Каплиця св. Терези від Немовляти Ісуса (РКЦ)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (УГКЦ)

Протестантизм

Церква "Прославлення" (ЄХБ)

Перша Ірпінська церква (ЄХБ)

Цікаві факти

Щорічно проходить фестиваль молодіжної пісні «Київщина» та Ірпінський кінофестиваль.

В Ірпені свого часу були М. В. Лисенко, Леся Українка, Панас Мирний, Іван Карпенко-Карий, О. Купрін, М. Садовський, П. Саксаганський, Остап Вишня, О. Довженко, А. Малишко, М. Стельмах, П. Тичина, В. Сосюра, Ю. Яновський.

До Ірпінського будинку творчості приїжджають працювати відомі діячі культури та літератури. Відомий український письменник Михайло Стельмах написав в Ірпені романи «Хліб і сіль», «Правда і кривда», «Кров людська — не водиця». Вадим Собко створив п'єси: «За другим фонтаном», «Капітан Коршун», «Пісня над зорями». Натан Рибак писав історичний роман «Переяславська Рада». У місті проживали Герої Радянського Союзу В. С. Лихотворик, П. М. Тананаєв, Н. Н. Федутенко, генерали у відставці Ф. І. Коновалов і Ф. Ю. Боков.

Уродженці міста

 • Поліщук Валерій Петрович, український вірусолог, доктор біологічних наук (2000), професор (2001).
 • Артеменко Людмила Михайлівна (* 1949), Заслужена артистка УРСР, естрадна співачка, учасниця ВІА «Смерічка».
 • Калінін Леонід Володимирович, артист балету, балетмейстер, Заслужений артист України, балетмейстер-постановник Ансамблю танцю України, Київського театру мініатюр, Українського народного хору імені Г. Верьовки, Закарпатського народного хору, ансамблю пісні і танцю Київського військового округу.
 • Скороход Костянтин Павлович, український композитор жанрів класичної та популярної музики, автор понад 150 пісень (зокрема, «Знову пісня лине» на слова В.Сосюри, «Твоя правда, Тарасе, із нами!» на слова О.Новицького, «Пісня про Гагаріна» на слова Д.Луценка, «Пісня про героя-партизана» на слова П.Воронька, «Київські весни» на слова І.Пучка та інші), обробки українських народних пісень. Пісні К. П. Скорохода виходили в світ і окремими виданнями, і збірками. Вони були популярними. Костянтин Павлович також написав гімн Ірпінської школи № 17.
 • Беспалий Борис Якович, український політик, Народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань.
 • Кукса Анатолій Павлович — відомий тренер з кульової стрільби, заслужений майстер спорту СРСР, заслужений тренер СРСР, заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури, нагороджений орденами «За Заслуги» ІІ та ІІІ ступенів.
 • Ворочинський К. К., відомий український лікар.
 • Марковецький В., український письменник.
 • Андрійцев В. О., член збірної України з вільної боротьби.
 • Коляденко Ірина Володимирівна (* 1998) — українська спортсменка-борчиня
 • Чигляєв Валерій Іванович (* 1957) — радянський і український актор театру та кіно, гуморист, шоумен, продюсер, режисер.

Видатні люди

Стела на місці садиби, де мешкав художник Федір Кричевський

В Ірпені та курортному Приірпінні як справжньому культурно-мистецькому і літературному осередку жили й творили художники Ф. Г. Кричевський (у будинку № 1 по вулиці Пролетарської революції з літа 1946 року і до своєї смерті[47]), М. О. Донцов, Б. М. Піаніда, М. М. Балясний, П. Є. Сабадиш, В. Г. Заболотний, скульптор В. В. Климов, художник Я. О. Калацюк. У безмежному океані мистецтва Ірпінь має велику спадщину, справжній острів скарбів нашого земляка Заслуженого художника України Володимира Федоровича Сидорука, який з 1953 року жив і працював в Ірпені — а це близько 2 тисяч шедеврів, якими могли би гордитися, маючи у своїй колекції найкращі музеї світу. Всього за життя створено художником понад сім тисяч творів, які знаходяться у різних музеях України, світу, державних установах та приватних колекціях.

До Ірпеня свого часу приїздили видатні українські та російські письменники і поети Шестаков Дмитро, Леся Українка, Панас Мирний, І. К. Карпенко-Карий, Юрій Яновський, Остап Вишня, Андрій Малишко, Михайло Стельмах, Павло Тичина, Володимир Сосюра, С. В. Васильченко, Леонід Первомайський, О. І. Купрін, Борис Пастернак, О. Т. Твардовський; композитори Микола Лисенко та Лев Ревуцький; корифеї театру М. К. Садовський, П. К. Саксаганський, М. К. Заньковецька; видатні українські перекладачі Григорій Кочур, Микола Лукаш і Дмитро Паламарчук; кінорежисер Олександр Довженко, літературознавець М. С. Шагінян та багато інших. В Ірпені минули ранні дитячі роки радянського письменника Миколи Носова; можливо, образ Квіткового міста у «Пригодах Незнайка і його товаришів» був навіяний враженнями його дитинства[48][49]. Мали дачі в місті М. Стельмах, З. Тулуб, В. Собко, Н. Рибак, П. Северов, В. Александров.

У Будинку творчості Спілки письменників України жили й творили Олександр Довженко, Остап Вишня, Павло Тичина, Микола Бажан, Михайло Стельмах, Олесь Гончар, Олесь Бердник, Максим Рильський, Павло Загребельний, Олександр Твардовський, Микола Ушаков,Олекса Новицький, Микола Асєєв, Григорій Кочур, Костянтин Паустовський, Ольга Форш і багато-багато інших. Тут у Володимира Сосюри гостював французький письменник П'єр Гамарра.

Ірпінь оспіваний у віршах Максима Рильського, Володимира Сосюри, Андрія Малишка, Дмитра Павличка, Тереня Масенка, Олекси Ющенка, Бориса Пастернака, Євгена Євтушенка.

В Ірпені народився видатний композитор, член Спілки композиторів України Скороход Костянтин Павлович (нар. 17 липня 1921, Ірпінь — пом. 22 лютого 1991 Ірпінь) — який створив низку творів, що належать до жанрів класичної та популярної музики. Він був наставником сучасного українського письменника, члена Національної Спілки письменників України, заслуженого діяча мистецтв України, Володимира Проценка, який в той час з 1969 по 1972 рік навчався в міському технікумі бухгалтерського обліку.

В Ірпені мешкав та творив Михайло Онисимович Катричко (народився 17 грудня 1943 року на Харківщині в селі Юрченкове) — професійний музикант, баяніст, диригент, композитор, педагог, музично-громадський діяч, Заслужений діяч мистецтв України, лауреат низки всеукраїнських фестивалів та конкурсів. Закінчив Харківський інститут мистецтв. У 1978–82 рр. викладав у Київському музичному училищі ім. Р. Ґлієра. Був керівником аматорських хорів та оркестрів народних інструментів. У 1993—2003 рр. — головний консультант з творчих питань Асоціації діячів естрадного мистецтва України (Київ). Автор понад 300 естрадних пісень, що увійшли до репертуару Р. Кириченко, М. Гнатюка, В. Шпортька, І. Поповича, О. Василенка, О. Дзюби, Н. Хоменко, а також військових ансамблів. Серед них — «Пливе туман» (сл. М. Сингаївського), «Подорож до села» (сл. Л. Полотило), «Небо очей твоїх» (сл. Р. Новаківського), «Ірпінський вальс» (сл. О. Макарової). Творчість Михайла Катричка — багатогранна і різноманітна. У творчому доробку композитора — з десяток авторських концертів, останній з яких відбувся в березні 2015 в Ірпені, у Центральному будинку культури, записав на Українському радіо авторські програми, зокрема для трансляції в Австралії, Америці, Середній Азії. Написав три збірки пісень: для дітей-дошкільнят («Даруймо дітям радість»), дітей шкільного віку («Шкільна моя пора») (обидві — 2001) та юнацтва («Юності пора», 2008). «Ірпінський вальс», який він написав на слова ірпінчанки Оксани Макарової, — це своєрідний гімн Ірпеня. Він одразу ж зазвучав на обласному радіо у виконанні Григорія Гаркуші. Творчість композитора співзвучна сьогоденню. Пісні із задоволенням співає вся Україна, вони звучать на радіо. У них є щось таке, що схвилює до глибини душі, зачепить за найсокровенніше.

Уродженцями Ірпеня є українські актор Валерій Чигляєв (*1957), звукорежисер Діна Ясникова (*1938), політик Борис Беспалий (*1953), український кінооператор, організатор кіновиробництва Крижанівський Микола Сергійович; у місті проживає громадський діяч, редактор сайту «Майдан» Михайло Свистович.

Серед військовиків Олександр Єрощенко, В'ячеслав Кірічек, Володимир Ринкун, Ігор Халазій.

Попов Дем'ян Володимирович (13 листопада 1899, Гапонівка, Лохвицький повіт 23 липня 1990, Київ) — відомий український, радянський, російський і козацький[1] лікар-гомеопат, засновник Київської гомеопатичної школи, довгий час мешкав в Ірпені. Одну з вулиць Ірпеня, де розташований будинок Д. В. Попова, рішенням виконкому Ірпеня Київської області в квітні 1993 року перейменовано на вулицю Дем'яна Попова. Нині в Ірпені мешкає його донька Тетяна Дем'янівна Попова — Заслужений лікар України, почесний член Асоціації гомеопатів України. У 1987 році Т. Д. Попова стала головним лікарем першої в Україні госпрозрахункової гомеопатичної поліклініки, а згодом очолила Центр Гомеопатії Міністерства охорони здоров'я України (1989-1995). Тетяна Попова — перший засновник та організатор Національних конгресів з гомеопатії в Україні та учасник міжнародних гомеопатичних форумів. У 1989 році їй присвоєне звання Заслужений лікар України. Т. Д. Попова разом із батьком, однодумцями та колегами чимало сприяла створенню класичного, разом з тим оригінального напрямку в гомеопатії, що отримало назву «Київська Гомеопатична Школа».

13 Героїв Приірпіння загинули під час бойових дій у зоні антитерористичної операції: Ігор Горбенко, Олександр Давидчук, Микола Личак, Олександр Гуменюк, Сергій Шкарівський, Владислав Стрюков, Олександр Старов, В'ячеслав Кірічек, Ільгар Багіров, Олександр Єрощенко, Максим Ридзанич, Володимир Ринкун, Василь Фіцкалинець.

Міста-побратими

В Ірпені встановлені побратимські стосунки з 11 містами, у тому числі трьома українськими:

Галерея

Див. також

Примітки

 1. ІРПІНЬ ЗАВЖДИ БУВ ІРПЕНЕМ
 2. Множинський Олег Столітній ювілей Свято-Троїцького храму святкуватимемо у 2011 році // Ірпінський вісник. — № 24. — 2009. — 12-18 червня. —C. 9.
 3. Денисенко Г. Г. Ірпінь // Енциклопедія історії України. К. : Наукова думка, 2005. — Т. 3 : Е  Й. — 672 с.. — С. 535
 4. Глава УГКЦ освятив в Ірпені новозбудований греко-католицький храм
 5. Рішення 8 сесії Ірпінської міської ради від 20.02.2016 «Про перейменування вулиць в м. Ірпінь Київської області», bucha.com.ua, 2016-02-20
 6. Київська область. Архів оригіналу за 19 вересня 2010. Процитовано 9 січня 2013.
 7. Scnjhsz Shgtyz. Архів оригіналу за 17 жовтня 2016. Процитовано 17 жовтня 2016.
 8. Більшість мешканців Ірпеня проти вирубки лісу біля парку «Центральний»
 9. http://politrada.com/dossier/Vladimir--Danilovich-Skarzhinskij/<Владимир Данилович Скаржинский. politrada.com (рос.). Процитовано 4 грудня 2020.
 10. Найбільша кількість парків та скверів збудованих та реконструйованих в районному центрі впродовж двох років
 11. Парки в Ірпені. Архів оригіналу за 25 серпня 2012. Процитовано 9 січня 2013.
 12. Ірпінський міський парк імені Володимира Правика – ІРПІНЬ – МІСТО ДЛЯ ЖИТТЯ (укр.). Процитовано 21 грудня 2020.
 13. Парк «Центральний» – ІРПІНЬ – МІСТО ДЛЯ ЖИТТЯ (укр.). Процитовано 21 грудня 2020.
 14. ІРПІНЬ - МІСТО ДЛЯ ЖИТТЯ Інформаційний сайт.
 15. В Ірпені відкрили сквер ім О Пушкіна
 16. В Ірпені відкрили ще один сквер. Архів оригіналу за 16 листопада 2016. Процитовано 16 листопада 2016.
 17. Великі вуличні писанки. Figuripark.com - дизайн і виробництво вуличних фігур, скейт - парків та декоративного прикрашення міст України (Українська). Процитовано 30.05.2021.
 18. 21 березня відбудеться нагородження перших лауреатів Літературної премії Ірпеня
 19. Засновники товариства "Відважних"
 20. Нові житлові комплекси інвестиційної групи "Molodist"
 21. Реалізовані житлові комплекси інвестиційної групи "Molodist"
 22. Засновники інвестиційної групи "Molodist"
 23. ЖК Синергія
 24. Транспорт на Ірпінь
 25. Ірпінський велопробіг на День незалежності
 26. Ірпінь — місто велоруху!. Архів оригіналу за 11 вересня 2016. Процитовано 8 вересня 2016.
 27. Конференц-хол «Ірпінь»
 28. Готель «Акорн»
 29. Де жити в Ірпені: топ-10 готелів міста та Приірпіння
 30. Готель Шкіпер: СПА, ресторан, бутік-готель
 31. Шато Парадіз
 32. Готель «Укртелеком»
 33. Туристичний портал Ірпеня
 34. В Ірпені відкрили Ірпінський Ліцей Інноваційних Технологій
 35. В Ірпені на Підгірній розпочали будівництво школи
 36. Cities & towns of Ukraine
 37. Розподіл населення за рідною мовою, Київська область — Перепис 2001
 38. Структура бібліотеки. Ірпінська центральна міська бібліотека. Процитовано 7 квітня 2017.
 39. Літературна премія Ірпеня увійшла в ТОП-3 літпремій України за грошовою нагородою. itvua.tv. 2021.02.20.
 40. У ПРИСТОЛИЧНОМУ ІРПЕНІ ПИСЬМЕННИКІВ ЗАОХОЧУЮТЬ ГРОШОВИМИ ПРЕМІЯМИ
 41. Літературна премія Ірпеня: у березні оголосять лауреатів. 04597.com.ua. 2021.03.01.
 42. Оргкомітет Літпремії Ірпеня почав приймати заявки учасників
 43. Оргкомітет Літпремії Ірпеня почав приймати заявки учасників
 44. Товариство Відважних вручає літературну премію
 45. Збірка творів перших лауреатів Літературної премії Ірпеня вийде цього літа
 46. Виповнилося 130 років від дня народження художника Федора Кричевського Архівовано 14 листопада 2016 у Wayback Machine. // інф. на Офіційний вебсайт Ірпінської міської ради Архівовано 26 липня 2009 у Wayback Machine.
 47. Незнайко став пенсіонером // «Україна молода»
 48. ЦЕ ІРПІНЬ: Батько Незнайки Микола Носов

Джерела

Література

 • На кордоні з мегаполісом: київське передмістя в антропологічній оптиці (кейс м. Ірпінь): кол. моногр. / [наук. ред., упоряд. О. Овсіюк]. — Київ: Дуліби, 2019. — 160 с. — ISBN 617-7310-30-2.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.