Історичне місто мечетей Багерхат

Історичне місто мечетей Багерхат (бенг. মসজিদের শহর বাগেরহাট) — місто, яке до недавнього часу вважалося загубленим, входить до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Бангладеш[2]. Відоме також під ім'ям Халіфатабад (місто називали «м'ятне городо Бенгальського Султанату»[3]). Розташоване за межами сучасного Багерхата, біля злиття річок Ганг і Брахмапутра.

Історичне місто мечетей Багерхат
Historic Mosque City of Bagerhat [1]
Світова спадщина
22°39′24″ пн. ш. 89°47′47″ сх. д.
Країна Бангладеш, Регіон Кхулна
Тип Культурний
Критерії iv
Об'єкт  321
Зареєстровано: 1985 (9 сесія)

 Історичне місто мечетей Багерхат у Вікісховищі

Історія

Місто засноване тюркським полководцем Улуг Хан Джаханом (відомим також як хан Джахан Алі) у XV столітті[4]. Його структура свідчить про значну технічну майстерність, безліч мечетей і древніх ісламських монументів побудовані з цегли. Це старовинне місто, створене протягом декількох років і в 1459 році поглинене джунглями після смерті свого засновника. Щільність ісламських релігійних пам'яток пояснюється набожністю хана Джахана.

Площа архітектурного комплексу становить понад 50 км², включає в себе 360 будівель мечетей, палаців, мавзолеїв, житлових і громадських об'єктів, резервуарів для прісної води, з'єднаних мережею мостів і мощених доріг, які пов'язують Багерхат з іншими містами.

Руїни міста Халіфатабад і його ісламських пам'яток об'єднують у собі безліч різних архітектурних стилів того часу. Нарівні з цим фактом виділяється свій оригінальний архітектурний стиль, який дістав назву Хан-е-Джахан і став унікальним виключно для цього міста.

Серед залишків мечетей можна виділити мечеть Шаіт Гумбад (Shait Gumbad), яка без архітектурних прикрас, але з безліччю куполів і просторою молитовною залою, розділеною на сім нефів. Мечеть відрізняється надзвичайно товстими стінами і десятками тонких колон, які поділяють внутрішні приміщення на ряд вузьких нефів. Це одна з найдавніших мечетей на території Бангладеш[5].

Своєрідною зоною зосередження архітектурних об'єктів є місцевість поблизу руїн мавзолею Улуг Хан Джахана, де зберігся великий палацовий зал прийомів. Гробниця хана Джахана Алі розташовується на високому штучному пагорбі, оточеному стінами.

Крім цих масштабних пам'яток середньовічної архітектури і культури ісламу, комплекс Халіфатабада включає в себе мечеті Singar, Bibi Begni та Chunakhola; мечеті Reza Khoda, Zindavir і Ranvijoypur. На території Багерхата ЮНЕСКО каталогізувало більше 50 пам'яток стародавньої культури і архітектури.

З 1973 року ЮНЕСКО розробило та фінансує різноманітні проекти по збереженню історичного міста мечетей Багерхат[6].

Галерея

Посилання

Примітки

  1. * Назва в офіційному англомовному списку
  2. Historic Mosque City of Bagerhat. whc.unesco.org. Процитовано 26 листопада 2016 року.(англ.)
  3. Мусульманский город, считавшийся утерянным до начала XIX века. islam-today.ru. Процитовано 26 листопада 2016 року.(рос.)
  4. Місто Багерхат. stranamira.com. Процитовано 26 листопада 2016 року.
  5. Багерхат - город среди джунглей. umma.ua. Архів оригіналу за 27 листопада 2016. Процитовано 26 листопада 2016 року.(рос.)
  6. Исторический город мечетей Багерхат: фото, описание. votpusk.ru. Процитовано 26 листопада 2016 року.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.