Історія освоєння мінеральних ресурсів Албанії

Перші свідоцтва про використання кременевих порід для виготовлення знарядь на території Албанії належать до палеоліту. З VI тис. до РХ., почався видобуток глини для будівництва й виготовлення посуду. Перші мідні знаряддя з'явилися в V—IV тисячоліттях до р. Х., однак рудні джерела цієї міді невідомі. В цей час почався широкий видобуток будівничого каменю, який досяг свого максимуму в ІІ-І тисячолітті до р. Х., коли територія сучасної Албанії ввійшла до складу римських провінцій Далмація і Македонія.

Біля морських берегів сучасної Албанії була зведена одна з найбільших підземних споруд давнього світу. В 41-51 рр. І ст. для постачання води кільком поселенням в гірському масиві було пройдено штольню довжиною 5,6 км з перерізом 2,7х5,8 м. Проведення виробки здійснювали кількома вибоями з проміжних допоміжних шахт. Близько 2 км штольні розташовано в міцних лавових породах. На спорудженні виробки було зайнято близько 30 тис. чоловік.

В часи Римської імперії розроблялося родовище природних бітумів Селениця. В подальшому спостерігається спорадичний видобуток населенням різних корисних копалин: будівельних, рудних тощо. Власне гірнича промисловість (нафтова, вугільна, рудна галузі) створена тільки у XX ст. Планомірний розвиток гірничої промисловості почався з 1944 р. У кінці 1980-х років на частку гірничорудної продукції припадало близько 5 % вартості промислової продукції і 35 % вартості експорту.

На початку XXI ст. розвивається нафтова, бітумна, вугільна, хромова, залізорудна, міднодобувна промисловість, крім того, виробляються фосфорні добрива, цемент, добувається кам’яна сіль, нерудні будівельні матеріали піски, гравій, щебінь.

Підготовку кадрів гірничо-геологічного профілю здійснюють на геологічному факультеті Тіранського державного університету (1957 р.).

Див. також

Джерела

  • Білецький В. С., Гайко Г. І. Хронологія гірництва в країнах світу. — Донецьк : Донецьке відділення НТШ : Редакція гірничої енциклопедії : УКЦентр, 2006. — 224 с.
  • Гайко Г.І., Білецький В.С. Історія гірництва: Підручник. - Київ-Алчевськ: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", видавництво "ЛАДО" ДонДТУ, 2013. - 542 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.