Ішкашимська мова

Ішкашимська мова індоєвропейська мова іранської групи.

Ішкашимська мова
škošmi zəvůk
Поширена в  Таджикистан
Регіон Памір
Носії 800[1]
Писемність неписемна
Класифікація

Індоєвропейські мови

Індоіранська гілка
Іранська група
Південно-східна підгрупа
Памірські мови
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-3 isk

На цій мові говорять ішкашимці, що компактно проживають у декількох кишлаках в районі Ішкашиму в Гірському Бадахшані. При цьому більшість населення ішкашимці становлять лише в кишлаках Рин і Верхній Рин, де сумарно проживає близько 400–500 носіїв мови. У цілому ж етнічно в районі переважають ваханці та гірські таджики, які часто називають ішкашимців ринцями, а їхню мовю, відповідно, ринською (вах. rani zik). Кілька ішкашимських сімей (150–200 осіб) також проживає в кішлаку Сумджін, решта ж носіїв розсіяні по різних містах Таджикистану та суміжних країн.[2] Згідно альтернативним даними, чисельність ішкашімцев на сьогоднішній день може досягати 1 500 осіб.

Лексика

Для лексичного складу характерно багато спільного з таджицькою лексикою, особливо серед іменних частин мови. Значна частина особистих займенників і ряд іменників також зустрічається і в інших памірських мовах, проте поряд з цим існує і широкий набір споконвічно ішкашимської лексики. У мові також існує відносно молодий пласт русизмів.

Примітки

  1. Демоскоп
  2. Назарова З. О., Назаров Н. О. Хатари азбайнравиӣ забони ишкошимӣ. Душанбе. 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.