Їздовий собака

Їздовий собака — собака певної породи (хаскі, маламут, самоїд), що використовується як тягова сила на снігу чи льоду, для буксирування човнів, для перевезення вантажів і людей на нартах.

Їздові собаки в упряжці

Історія

Найдавніші знахідки собачої упряжі, нарт і кісток собак були виявлені на Новосибірських островах і, згідно з радіовуглецевим аналізом, мають вік 7800-8000 років.

Обидва полюси Землі були підкорені на собачих упряжках. Північний полюс Роберт Пірі (1909 р.), Південний Руаль Амундсен (1911 р.).

Найтриваліший арктичний перехід на собачих упряжках склав 10 000 км, від Уелена до Мурманська, в ході полярної експедиції газети «Радянська Росія» в 1982–1983 роках.

Санний патруль «Сіріус» Збройних Сил Данії - єдиний в світі військовий підрозділ, що використовує їздових собак.

Породи їздових собак

Упряжка

Існують різні типи шикування собак в упряжці, найпопулярніші — шісткою, двійкою і «смужкою» («смужка» не застосовується в спорті). У упряжку можна включити будь-яку кількість собак. «Смужка» хороша тим, що в будь-якому випадку упряжка має вожака, незважаючи на кількість.

Спорт

У їздовому спорті є багато підвидів. Він ділиться на звичайний їздовий спорт і драйленд.

Драйленд

Драйленд (від англ. Dryland — «Суха земля»), як зрозуміло з назви, їздовий спорт на землі без снігу. Драйленд поділяється на кілька видів, найвідоміші канікрос (собака буксирує спортсмена, який біжить, тримаючись за повідок), байкджорінг (тварина буксирує велосипед) і класичний драйленд (собака буксирує спеціальне пристосування, зване картом).

Цікаві факти

Зовнішні відеофайли
1. Чому їздові собаки настільки витривалі // Канал «Цікава наука» на YouTube, 10 січня 2021.
  • Двоє їздових псів (Таро і Джиро), покинутих японською полярною експедицією, вижили без людей в Антарктиді і були підібрані через рік наступною вахтою.[1]

Примітки

  1. Diana (13 червня 2017). Famous Dogs in History: Taro and Jiro: Antarctica's Survivors. Famous Dogs in History. Процитовано 25 січня 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.