Аби

Аби (дав.-гр. Ἄβαι), також Ави — невелике давньогрецьке місто на північному сході Фокіди в Середній Греції. Руїни міста, розкопані в 1894 році англійськими археологами, розташовані на вершині крутого пагорбу за 2,5 км на південь від сучасного села Екзархос в периферії Центральна Греція.

Історія

Аби розташовувалися на шляху з Орхомена в Беотії в Опунт, на схід від гори Парнас. Згідно із традицією давньогрецьких міфів, Аби заснував Абант, цар Аргоса та син Лінкея та Гіпермнестри. Місто було знамените святилищем з оракулом Аполлона Абського[1]. За свідченням античних джерел, по пораду до абського оракула звертались Крез, лідійський правитель[2][3] і Мардоній, перський полководець.[4]. Жителі міста, абанти, після розорення їх країни перським царем Ксерксом переселилися на острів Евбею. З цього часу острів почали називати Абантідою[5].

Впродовж Третьої Священної війни (355 — 346 роки до н. е.) між Фівами і Фокідою за владу над Дельфами під Абами відбулось зіткнення. Фіванці отримали підкріплення македонського царя Філіппа II і здобули перемогу 346 до н. е.[6] Хоча святилище Аполлона постраждало, саме місто залишилося недоторканим.

В римську добу Аби отримали автономію, а за наказом імператора Адріана святилище Аполлона відновлювили та спорудили новий, менший за прадавній, храм[7].

Примітки

  1. Schmitz, Leonhard (1867). Abaeus. У Smith, William. Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology 1. Boston. с. 1. Архів оригіналу|archiveurl= вимагає |url= (довідка) за 14 липня 2008. Процитовано 22 червня 2010.
  2. Геродот І.46
  3. Ісихій Александрійський. про Ави; Павсаній, «Опис Еллади» Х.35.1
  4. Bell, Robert E. (1989). Place-Names in Classical Mythology. ABC-CLIO. с. 1. ISBN 0-87436507-4.
  5. Большой Энциклопедический словарь
  6. Edward Monroe Harris. Aeschines and Athenian politics
  7. Павсаній. , «Опис Еллади». X.35.3

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.