Аборигени островів Торресової протоки

Аборигени островів Торресової протоки — корінне населення островів Торресової протоки. Хоча острови адміністративно віднесені до австралійського штату Квінсленд, їх аборигени культурно і генетично пов'язані в першу чергу не з австралійськими аборигенами, а з меланезійцями з Папуа — Нової Гвінеї. Також існують дві громади остров'ян Торресової протоки на прилеглому узбережжі австралійського континенту в містах Бамага і Сейша (обидва в штаті Квінсленд). Чисельність остров'ян становить 6 тис. осіб, а на материку — близько 42 тис. осіб[1].

Аборигени островів Торресової протоки
Прапор аборигенів островів Торресової протоки
Кількість 48 тис
Ареал  Австралія: 48 000
Близькі до: аборигени Австралії, папуаси, меланезійці
Мова кала-лагав-я, креольська мова Торресової протоки, меріам-мир
Релігія Християнство

Культура

Моряки корабля «Росаріо» звільняють аборигенів, що перевозяться на шхуні «Дафна» для примусових робіт на цукрових плантаціях
Маска аборигенів островів Торресової протоки

Культура остров'ян Торресової протоки має свої відмінні риси з невеликими варіаціями на різних островах протоки. Це культура мореплавців, які підтримували торгівлю з населенням Папуа — Нової Гвінеї. За своїм складом культура складна, включає австралійські, папуаські і австронезійські елементи. Такими ж різнорідними за походженням є мови остров'ян. Вплив культури остров'ян Торресової протоки, зокрема, в релігійних церемоніях, простежується у прибережних папуасів і австралійських аборигенів.

На відміну від континентальних австралійських аборигенів, остров'яни традиційно були землеробами, хоча і доповнювали свій раціон продуктами полювання і збирання. У недавній, постколоніальній історії остров'ян з'явилися нові тенденції, пов'язані з поширенням християнства (баптизм, англіканська церква), а також менш помітні сліди впливу полінезійців (зокрема, мисливців за перлами з острова Ротума), завезених для роботи на цукрових плантаціях в XIX столітті.

Мистецтво, традиційні ремесла, ігри

Плетена фігура (зображення наведено для прикладу і не відноситься безпосередньо до мистецтва островів Торресової протоки)

Однією з характерних рис мистецтва остров'ян є плетіння фігур на пальцях (відомих в британській культурі як «котяча колиска»)[2][3][4]. Піонером вивчення мистецтва остров'ян плетіння на пальцях був етнограф Альфред Корт Хеддон, дослідження якого продовжила одна з його доньок.

Мови

Мова кала-лагав-я складається з декількох діалектів. Вона поширена на більшості островів протоки і західних і центральних островах і відноситься до мов пама-ньюнга, поширених на більшій частині австралійського континенту. Мова меріам-мир відноситься до папуаських мов, на ній говорять на східних островах[5].

Примітки

  1. [http: //www.dfat.gov.au/facts/indg_overview.html Australia's Aboriginal and Torres Strait Islander peoples]. Australia Now. Australian Government Department of Foreign Affairs and Trade. Архів оригіналу за 15 листопада 2001. Процитовано 10 грудня 2006.
  2. Torres Strait string figure example.
  3. A string figure bibliography including examples from Torres Strait.
  4. 048620152x.html A popular and comprehensive book on string figures.
  5. [http: //www.atsia.gov.au/Facts/ docs / FS_series23.pdf Torres Strait Islanders]. Fact Sheets. Australian Government Department of Families, Community Services and Indigenous Affairs. Архів оригіналу за 18 травня 2006. Процитовано 10 грудня 2006.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.