Автономна спілка трудящих
АСТ (Автономна Спілка Трудящих) — міжнародна політична організація, що стоїть на позиціях революційного синдикалізму, заснована в 2011 році в Києві. На момент заснування до неї ввійшли люди, що брали участь в інших анархістських, лівих і профспілкових ініціативах — зокрема, в студентській профспілці Пряма дія та в Медіа-профспілці. Згодом з організації вийшли носії нелібертарних марксистських поглядів, і наразі вона складається виключно з анархістів і лібертарних марксистів.
| |
Девіз | Ні бога, ні пана, ні націй, ні кордонів! |
---|---|
Дата заснування | 2011 |
Тип | синдикалістська спілка |
Голова | відсутній (рішення приймаються колективно) |
Офіційний сайт | avtonomia.net |
Станом на 2018 р. активна діяльність АСТ припинена.
Діяльність АСТ
Низка активістів АСТ ще до створення організації брали активну участь у багатьох соціальних кампаніях. Окремо слід відзначити кампанію проти нового Трудового Кодексу, яка триває починаючи з 2008 року. Схожі проекти реформи трудового законодавства подавалися при різних президентах і урядах, але всі вони критикувалися лівими активістами[1][2][3][4], і їх прийняття щоразу вдавалося заблокувати завдяки акціям протесту. Згідно з декларацією АСТ, цей досвід, разом із досвідом кампанії проти Закону «Про освіту», яку вела профспілка Пряма дія, і став стимулом для створення АСТ. На даний момент жоден із нових проектів Трудового Кодексу так і не був прийнятий.
АСТ брала участь у кампанії проти закону про мирні збори, який лобіювався адміністрацією Януковича і, в разі прийняття, міг би ускладнити проведення мирних акцій протесту. Організація співпрацювала зі Всеукраїнською коаліцією «За мирний протест!», яка вимагала відхилення відповідного «законопроекту Захарченка-Ставнійчук»[5][6][7]. Також АСТ брала участь і в інших акціях та кампаніях: кампанія проти приватизації залізниці[8], кампанія проти пенсійної реформи[9][10], кампанія проти підвищення цін на громадський транспорт, що згодом переросла в кампанію за безкоштовний проїзд. Організація брала участь у антиклерикальних[11][12][13][14] акціях, підтримувала феміністські[15] й антидискримінаційні[16] ініціативи. Студенти і студентки, що входять до АСТ, займаються протестною діяльністю в університетах.
Організація не раз влаштовувала акції солідарності з українськими[17], російськими[18], казахськими[19], британськими[20], польськими[21], турецькими[22], німецькими, білоруськими, грецькими товаришами по міжнародному лівому руху.
АСТ є традиційною співорганізаторкою та учасницею ліворадикальних першотравневих маршів у Києві та інших містах.[23] Вона бере участь і в менш радикальних вуличних протестах, присвячених захисту інтересів найманих працівників.[24]
Члени АСТ брали і продовжують брати участь у трудових конфліктах, надаючи інформаційну та юридичну допомогу колективам і найманим працівникам, які вступають у конфлікт із роботодавцем. При цьому АСТ не обмежуєтся стандартними методами, застосовуючи, зокрема, і тактику прямої дії.
Згідно з програмними документами організації, АСТ стоїть на позиціях класової боротьби, а кінцевою метою бачить ліквідацію капіталістичного ладу та побудову бездержавного безкласового суспільства.
АСТ під час і після Майдану
АСТ-Київ
АСТ-Київ спочатку не брала ніякої участі в подіях на Майдані, обґрунтовуючи це впливом ультраправих і парламентських політиків, наявністю ультраправого порядку денного. Однак АСТ засудила побиття студентів 30 листопада, різко виступила проти законів 16 січня. Саме після прийняття цих законів багато членів організації в індивідуальному порядку вирішили взяти участь у Майдані, переважно в гуманітарних ініціативах (таких, як чергування в лікарнях). Але дехто був і на передовій, під час боїв на вул. Грушевського та заключних зіткнень. Члени АСТ підтримали окупацію студентами Міністерства освіти, здійснену невдовзі після втечі Януковича.
АСТ-Київ стала першою лівою орагінзацією, яка провела в Києві акцію протесту проти вже нової влади.
АСТ-Харків
АСТ-Харків брала активну участь у місцевому Майдані, маючи більше можливостей для інтеграції в його структури та озвучування своїх вимог. «Лібертарний десяток», створений АСТ, відігравав роль у забезпеченні безпеки місцевого Майдану. Влітку 2014 року активісти АСТ зайняли порожню муніципальну будівлю, перетворивши її на соціально-культурний центр «Автономія»[25], який використовували для надання тимчасового житла переселенцям із зони АТО та проведення освітніх і політичних заходів. Через розкол у колективі, що відбувся восени 2014 року, культурний центр функціонує окремо від місцевої АСТ.
Ставлення до ситуації на Донбасі та в Криму
Обидва осередки АСТ відмежувались від виступів на Сході України, визначивши їх як ультраправі та реакційні. Члени АСТ в своїх публікаціях вказували на російську агресію в Україні та характеризували передачу Криму як анексію. Організація виступила проти примусової мобілізації на території України, а також проти намагань влади прикривати війною закручування гайок у сфері політичних свобод і демонтаж елементів соціальної держави. Гасла «Проти знецінення життя» та «Війна нічого не спише» стали центральними на анархістському мітингу 1 травня 2015 року, який проводився за участі АСТ[26][27] .
Структура та принципи АСТ
Автономна Спілка Трудящих не має лідерів. Усі рішення приймаються колективно, голосуванням або консенсусом. Посади мають імперативний мандат: особи, що виконують ті чи інші обов'язки, обираються та відкликаються згідно з колективними рішеннями. В АСТ наявні регіональні та галузеві спілки. Регіональних на даний момент три: АСТ-Киів, АСТ-Харків, АСТ-Москва; галузева — АСТ-Думка, що об'єднує працівників нематеріальної праці.
Організація заявляє, що не сприймає будь-які форми націоналізму, шовінізму, расизму, дискримінації за ознаками статі, ґендеру, віку, статевих чи культурних смаків, підтримує феміністські ініціативи та боротьбу пригнічених меншин за свої права. АСТ відмовляється від співпраці з державою, роботодавцями, політичними партіями, релігійними конфесіями, правими та консервативними організаціями.
Зв'язані проекти
- Безпартшкола (БПШ) — відкритий самоосвітній проект, заснований АСТ, в рамках якого у 2014 р. проводилися лекції, семінари та дискусії на соціально-політичні й культурні теми для широкого кола слухачів.
- Спільно з незалежною студентською профспілкою Пряма дія в рамках Лібертарного кіноклубу проводилися щотижневі покази й обговорення художнього та документального політичного, гостросоціального і контркультурного кіно.
- Частина активу АСТ задіяна в редколегії контркультурного видання Нігіліст. [28]
- За участі членів АСТ в Києві було створено видавничий кооператив ВК17, що планував випускати анархістські книги.
- Члени АСТ співпрацювали із деякими спортивними ініціативами, об'єднаними під назвою «Пролетарська культурно-спортивна асоціація». Зокрема, проводилися тренування з регбі та бойових мистецтв.
Конфлікти та критика
Автономна Спілка Трудящих починаючи з 2012 року виступала за політичне відмежування анархістів від соціал-демократів та інших партійних лівих. Критиці піддавалися не лише сталіністські організації, але й інші продовжувачі більшовицької традиції, в тому числі троцькісти. Згодом багато російських лівих, зокрема КРАС і РСД, звинувачували АСТ в українському націоналізмі та русофобії за те, що низка членів організації в своїх публікаціях указували на Росію як головного винуватця війни на Донбасі й бажали їй поразки більшою мірою, ніж «своїй» державі.[29] .
Окрім цього, АСТ була піддана критиці з боку націоналістичних організацій України за анархістські погляди. Зокрема, українські ліві націоналісти звинувачували її в «національному нігілізмі» та українофобії за заперечення права націй на самовизначення та невизнання прогресивної ролі УПА.
Див. також
Примітки
- Трудовий кодекс спричинить нове протистояння біля парламенту. УНІАН. 13.11.2011.
- Автономный союз трудящихся сообщил о намерении пикетировать ВР. Корреспондент.net. 13.11.2011.
- Дмитро Десятерик (23.05.2012). Звична розкіш. День.
- Під офісом Партії регіонів пройшов пікет проти нового Трудового кодексу. Незалежне Бюро Новин. 22.06.2013. Архів оригіналу за 05.03.2016. Процитовано 23.05.2015.
- В Харькове протестовали против ограничения свободы собраний. АТН. 12.06.2013.
- Харків приєднався до протестів проти заборони мітингів (ФОТО). Харків.Коментарі. 12.06.2013. Архів оригіналу за 20.04.2014. Процитовано 23.05.2015.
- Под Радой протестовали против законопроектов об ограничении мирных собраний и пропаганды гомосексуализма (ВИДЕО). INTV. 18.06.2012.
- Наталия Бондарь (15.12.2012). Приватизация железной дороги – последний аккорд в разграблении Украины. Politica.Ua.
- Олександр Савицький (19.07.2011). Профспілки вимагають скасувати пенсійну реформу. Deutsche Welle.
- Депутатов под Радой встречали лежа">http://ubop.info/novosti-ukrainy/deputatov-pod-radoi-vstrechali-lezha.html. УБОП. 05.09.2011.
- За митинг против крещения Руси грозят вечные муки. Взгляд. 24.07.2013.
- Станіслав Козлюк (26.07.2013). Міліція затримала 8 учасників протесту під Мистецьким Арсеналом. Тиждень.ua.
- Акцію під Мистецьким арсеналом розігнали, активістів затримали. Радіо Свобода. 26.07.2013.
- Дмитро Десятерик (30.07.2013). Велике, величне і жалюгідне. День.
- Катерина Цибенко (19.05.2013). "Дитина має з'явитися в сім'ї, а не сім'я через дитину"- анархісти і феміністки вимагали не забороняти аборти. Gazeta.ua.
- Сергей Владыкин (18.06.2012). Под Радой выступали за равенство и свободу слова. ФОТО. MIGnews.
- Киевские активисты пикетировали российское консульство. LB.ua. 12.08.2013.
- Сергей Рулёв (06.10.2013). Участники акции в поддержку Pussy Riot прилепили свастику к зданию консульства РФ в Киеве (ФОТО, ВИДЕО). Новый Регион. Архів оригіналу за 18.05.2015. Процитовано 22.05.2015.
- Государство и капитал убивают! Акция анархистов у посольства Казахстана в Киеве. Социалистическое движение Казахстана. 19.12.2013.
- Під київським офісом Reuters пройшов пікет з вимогою підвищити зарплату лондонським прибиральникам (фото). Українські новини. 21.03.2012.
- Сергей Рулёв (03.07.2012). В Киеве левые активисты пикетировали офис LG Electronics. Новый Регион.
- Украинцы поддержат турецких демонстрантов. Багнет. 18.06.2013.
- У містах України пройшли першотравневі демонстрації. Дзеркало тижня. 01.05.2013.
- Члени профспілок виступили на Майдані проти бідності. Відомості-UA.com. 17.10.2011.
- Анастасия Голикова. Самозахват: как в Харькове возник сквот для переселенцев. Theinsider.
- В Киеве схлестнулись националисты и анархисты. BBC. 01.05.2015.
- Анархо-першотравень закінчився сутичкою з "автономними націоналістами". Громадське Телебачення. 01.05.2015.
- Нигилист.Ли. Нігіліст (ru-RU). Процитовано 15 листопада 2018.
- «Олигархический переворот»: как левые оценивают события на Украине.