Адарнасе II

Адарнасе II (* ადარნასე II, д/н 923) цар Картлі у 888923 роках. Стосовно цього правителя існує деяка плутанина у зв'язку з нумерацією. З номер «II» він значиться як куропалат Тао-Кларджеті, як «IV» — ерісмтавар Іберії, як «I» — цар Картлі. Втім в подальшому з огляду на значущість Тао-Кларджеті йшла нумерація царів Картлі й Грузії, рахуючи Адарнасе під номер «II».

Адарнасе II
Народився 870
Помер 923
Національність грузин
Діяльність суверен
Титул цар Картлі
Термін 888—923 роки
Попередник відновлення царства
Наступник Давид II
Конфесія християнство
Рід Багратіоні
Батько Давид I
Діти 4 сина і 2 доньки

Життєпис

Походив з династії куропалатів Багратіоні. Син Давид I, ерісмтавара Тао-Кларджеті, куропалата. У 881 році його батько було вбито стрийком Адарнасе — Насром. Втім за допомогою візантійців владу отримав Гурген, стриєчний брат Адарнасе.

У 888 році за підтримки Ашота I, царя Вірменії, зумів зайняти трон Тао-Кларджеті. Водночас став претендувати на царський титул, який його надано в Мцхеті. Але це було суто символічним. Водночас почалася війна проти куропалата Гургена I, яка завершилося поразкою останнього. Але Візантія не визнала Адарнасе II царем, надавши тому титул куропалата. Разом з тим у 890 році допоміг Смбату I зміцнитися на троні Вірменії.

В союзі з вірменським царем успішно діяв проти арабських намісників та емірів. Зрештою у 899 році царський титул Адарнасе II було визнано Вірменією. У 904 році в союзі з Вірменією завдав поразки абхазькому цареві Костянтину III, завдяки чому було захоплено область Шида-Картлі. Але внаслідок того, що Смбат I відпустив полоненого Костянтина III, Адарнасе II виступив проти Вірменії. Це призвело до послаблення держави Адарнасе II, внаслідок чого було втрачено Шиду-Картлі, а володіння царя зменшилися до Тао-Кларджеті.

Протягом 910-х років боровся проти Саджидів. Помер у 923 році, йому спадкував син Давид II.

Родина

  • Давид II, цар у 923—937 ках
  • Ашот, еріставі Тао-Кларджеті у 923/937—954 оках
  • Сумбат, еріставі 954—958 років
  • Баграт
  • донька, дружина Костянтина III, царя Абхазії
  • донька, дружина спарапета Аббаса Вірменського

Джерела

  • Cyrille Toumanoff, Les dynasties de la Caucasie chrétienne de l'Antiquité jusqu'au xixe siècle: Tables généalogiques et chronologiques, Rome, 1990, p. 130.
  • Suny, Ronald Grigor (1994), The Making of the Georgian Nation, pp. 30-31. Indiana University Press, ISBN 0-253-20915-3
  • Thomson, Robert W. (1996), Rewriting Caucasian History, p. 247. Oxford University Press, ISBN 0-19-826373-2
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.