Акадійський півострів

Акадійський півострів (фр. La Péninsule acadienne) — півострів на північному сході провінції Новий Брансвік (Канада). З півночі омивається затокою Шальор, зі сходу затокою Святого Лаврентія.

Акадійський півострів

Назва півострова пояснюється тим, що абсолютна більшість населення півострова — франкомовні акадійці. Півострів — один з найважливіших центрів акадійської культури. Саме тут, у містечку Каракет, проходить щорічний акадійський фестиваль, кульмінацією якого є урочисте святкування 15 серпня Національного свята акадійців (фр. Fête nationale de l'Acadie).

Раніше заняттям мешканців півострова була промислова рибна ловля. В останні десятиліття рибні запаси значно зменшилися. Чимала людей вимушені були стати заробітчанами, працюючи по кілька місяців на рік на заході Канади, особливо у багатій нафтою провінції Альберта. Значну роль у економіці півострова відіграє туризм. Туристів приваблюють морські пляжі із чистою теплою водою та акадійська культура.

Історія

Близько однієї тисячі років до нашої ери на півострові оселилися індіанці Мікмаки. З 1604 року ці землі належать Франції і входять до колонії Акаді. Там з'являється нечисленне акадійське населення. У XVIII столітті Акаді (як і вся Нова Франція) поступово переходить під англійський контроль. Після депортації акадійців 1755 року, деякі втікачі знаходять притулок на півострові, але в 1761 році Родерік Маккензі (англ. Roderick MacKenzie) депортує і їх. У 1763 році, після укладення Паризької мирної угоди з Францією, Увесь схід сучасної Канади остаточно опиняється під англійським контролем. Акадійцям дозволено повернутися з вигнання.

З кінця XIX століття акадійці активно борються за свої національні та мовні права. Ця боротьба ведеться виключно мирним шляхом. Єдиним виключенням стали трагічні події 27 січня 1875 у Каракеті: мешканці півострова протестували проти спроби уряду заборонити викладання французької у школах. Сутичка з поліцією перейшла у обмін пострілами, внаслідок чого загинув англомовний міліціант Джон Ґіффорд (англ. John Gifford) і молодий акадієць Луї Майу. Тепер Луї Майу вважається національним героєм і на його честь поставлено театральну п'єсу, яку щоліта грають у Каракеті.

Масові демонстрації 1960-х років сприяли тому, що Новий Брансвік став єдиною офіційно двомовною провінцією Канади (франкомовні складають коло третини населення), проте чимала англомовних мешканців ще й сьогодні не знають французької, тоді як більшість акадійців знає англійську.

Друкована преса

На півострові виходить газета L'Acadie nouvelle. Назва перекладається як Нова Акаді.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.