Затока Святого Лаврентія

Зато́ка Свято́го Лавре́нтія (англ. Gulf of Saint Lawrence, фр. Golfe du Saint-Laurent) — найбільший естуарій на Землі,[1][2] через який поєднується басейн Великих озер через посередництво річки Святого Лаврентія з Атлантичним океаном. Води затоки омивають узбережжя Канади в провінціях Квебек, Нью-Брансвік, Нова Шотландія, Острів Принца Едварда та Ньюфаундленд і Лабрадор.

Затока Святого Лаврентія
англ. Gulf of Saint Lawrence
фр. Golfe du Saint-Laurent
Вигляд на затоку в національному парку Форійон
48°36′ пн. ш. 61°24′ зх. д.
Частина від Північна Атлантика
складники Шальор (затока)
Океан Атлантичний океан
Прибережні країни  Канада
Регіон Ньюфаундленд і Лабрадор
Нова Шотландія
Острів Принца Едварда
Нью-Брансвік
Квебек
Площа 263 000 км²
Максимальна глибина 572 м
Середня глибина 150 м
Об'єм 34 500 км³ км³
Вливаються
  • Св. Лаврентія, Міраміші, Наташкуан, Рістіґуш, Марґарі, Гамбер
  • Острови Кейп-Бретон, Принца Едварда, Ньюфаундленд, Антикості, о-ви Мадлен
    ідентифікатори і посилання
    P3006/ідентифікатор Marine Regions Geographic 4290
    GeoNames 3831546, 5962795, 5962794, 5962796
    У проєкті OpenStreetMap 391196 ·R (Ньюфаундленд і Лабрадор, Нова Шотландія, Острів Принца Едварда, Нью-Брансвік, Квебек)
    Затока Святого Лаврентія
    Затока Святого Лаврентія (Квебек (провінція))
     Затока Святого Лаврентія у Вікісховищі
    Мапа затоки Святого Лаврентія

    Площа затоки Св. Лаврентія — 263 тис. км², глибина — до 572 м нижче рівня моря.

    У затоку Св. Лаврентія вливаються річки Св. Лаврентія, Міраміші, Наташкуан, Рістіґуш, Марґарі та Гамбер.

    Із затокою Св. Лаврентія з'єднані такі затоки та протоки як Шальор, Міраміші, Бей-оф-Айлендс, Св. Георгія та протока Нортумбрії.

    У затоці знаходяться острови Кейп-Бретон, Принца Едварда, Ньюфаундленд, Антикості та о-ви Мадлен.

    З Атлантичним океаном затоку Св. Лаврентія з'єднують:

    З погляду геології затока є молодим утворенням. 19 тисяч років тому ця місцевість була під кригою Лаврентійського льодовикового щита завтовшки в 2 км. З часом крига розтанула, заповнивши затоку водою.

    До появи європейців у водах затоки ловили рибу представники корінних народів, в першу чергу мікмаки. Північний берег затоки був заселений інуїтами. Жак Картьє досліджував затоку 1534 року, але, ймовірно, першими в водах затоки побували баскські рибалки.

    У 16-му столітті на землі, що оточували затоку, багату рибою, почали прибувати європейські рибалки. Вони запустили процес індустріального масштабу. До кінця 17-го століття тонни тріски, китів, моржів, осетрів та інших тварин було виловлено тут та переправлено океаном до Європи. Їхня вартість перевищувала вартість золота і срібла, привезеного з Мексиканської затоки. Під таким тиском популяції почали скорочуватися.

    Останнім часом розробляються плани пробурити в затоці першу велику нафтову свердловину на ділянці під назвою Олд-Гаррі. Екологи вважають, що це матиме катастрофічні наслідки для екосистеми затоки Святого Лаврентія.

    Межі

    Межі затоки Святого Лаврентія різняться в різних джерелах.

    Міжнародна гідрографічна організація визначає межі затоки Святого Лаврентія наступним чином:[3]

    Гідрографія

    Акваторія затоки поповнюється водою не тільки за рахунок атмосферних опадів (близько 900 мм в рік на острові Кап-о-Мьоль островів Мадлен), але і через три великі «шлюзи». Перший «шлюз» — власне естуарій річки святого Лаврентія, приносить в затоку близько 14 000 м³/сек прохолодної, м'якої води. У протоці Белл-Айленд (другий «шлюз») океанографічна ситуація дуже складна. Там було виявлено не менше семи типів води, температура яких варіювалася від -2° C до 11° C і солоність коливалася від 27 до 34,5 . Третій «шлюз» (протока Кабот), безумовно є найважливішим; через нього надходять атлантичні і арктичні води і саме тут основна частина води і льоду залишає затоку.

    Клімат

    Акваторія затоки знаходиться в помірному кліматичному поясі[4]. Увесь рік панують помірні повітряні маси. Переважає західний перенос. Значні сезонні коливання температури повітря. Цілорічно переважає циклонічна діяльність, погода мінлива, часті шторми. Холодна штормова зима, морська крига й айсберги; літо прохолодне вологе, з частими туманами[5].

    Примітки

    1. . National Geographic Education http://education.nationalgeographic.com/education/encyclopedia/estuary/?ar_a=1. Процитовано 22 квітня 2014. Пропущений або порожній |title= (довідка)
    2. Архівована копія. MarineBio Conservation Society. Архів оригіналу за 3 березня 2014. Процитовано 22 квітня 2014.
    3. Limits of Oceans and Seas, 3rd edition. International Hydrographic Organization. 1953. Архів оригіналу за 22 червня 2013. Процитовано 6 лютого 2010.
    4. Атлас. 7 клас. Географія материків і океанів. / Укладач Скуратович О. Я. К. : ДНВП «Картографія», 2008.
    5. (рос.) Физико-географический атлас мира. М. : Академия наук СССР и главное управление геодезии и картографии ГГК СССР, 1964. — 298 с.

    Джерела

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.