Акселерометр

Акселеро́метр (від лат. accelero — «прискорюю» і грец. μετρεω — «вимірюю») прилад, яким вимірюють прискорення або перевантаження, що виникають під час випробування різних машин та їхніх систем.[1]

Схема простого акселерометра. Вантаж закріплений на пружині. Демпфер пригнічує коливання вантажу. Чим більше повне прискорення, тим сильніше деформується пружина, змінюючи покази приладу.


Акселерометр — прилад для вимірювання сили реакції індукованої прискоренням або гравітацією. Одно- та багато-вісні моделі можуть визначати величину та напрям прискорення у вигляді векторної величини[2] і тому можуть бути використані для визначення орієнтації, вібрації й ударів.

Акселерометри присутні в багатьох портативних електронних пристроях й гральних консолях, включаючи iPhone[3] і Wii Remote від Nintendo.[4]

Акселерометр вимірює проєкцію повного прискорення. Повне прискорення є рівнодіючою сил негравітаційної природи, що діє на масу, віднесеної до величини цієї маси. Акселерометр можна застосовувати як для того, щоб вимірювати проєкції абсолютного лінійного прискорення, так і посередні[5] проєкції гравітаційного прискорення. Остання властивість використовується щоб створювати інклінометри. Акселерометр входить до складу інерціальних навігаційних систем, де отримані за їх допомогою виміри інтегрують, отримуючи інерційну швидкість і координати носія.

Застосування

Застосовується при випробуваннях та експлуатації кораблів, літаків, ракет, автомобілів тощо, а також як чутливий елемент автопілотів, гіровертикалей та ін.

Крім того, в зв'язку з розвитком автоматизованих систем числового програмного керування верстатів, акселерометри використовуються для контролю стану різального інструменту, що дозволяє в онлайн-режимі проводити корекцію законів керування та, відповідно, контролювати точність обробки виробу[6]. Акселерометри використовують в системах управління жорстких дисків комп'ютерів для активації механізму захисту від пошкоджень (які можуть бути отримані в результаті ударів і падінь).[7]

Інші застосування

Останнім часом завдяки поширенню знань акселерометри застосовують у манекенах для вимірювання навантаження на органи людини в екстремальних умовах.

Також широко застосовується в смартфонах. В першу чергу, саме завдяки акслерометрам зображення на екрані змінює своє положення в залежності від горизонтальної або вертикальної орієнтації гаджета. Як наслідок, його наявність забезпечує як яскравий ігровий процес, так і деякі службові функції: наприклад, деякі моделі дозволяють прийняти вхідний дзвінок, легко потрусивши апарат.

Класифікація

Розрізняють акселерометри[8]

  • за принципом будови:
    • механічні
    • електромеханічні
    • електричні
    • інші
  • за видом руху:
    • лінійні
    • кутові
  • за призначенням:
    • що вимірюють прискорення як функцію
    • максимальні, що вимірюють:
      • момент досягнення об'єктом заданого значення прискорення
      • максимальне значення прискорення в швидкоплинному процесі (наприклад, за удару)

Найчутливіші та найточніші (до мільйонних часток) акселерометри застосовують саме в інерціальній навігації.

Примітки

  1. Акселерометр // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. К. ; Ірпінь : Перун, 2005. ISBN 966-569-013-2.
  2. Проєктування та застосування акселерометра (англ.). Analog Devices. Процитовано 6 січня 2009.
  3. Акселерометр. Зроблений рухатись (англ.). Apple Inc. Архів оригіналу за 25 червня 2013. Процитовано 6 січня 2009.
  4. «Гіроскопи і акселерометри у порівнянні» (англ.) (Flash Video). InvenSense. Процитовано 2009-01-06. Подія відбулася 00:00:37.[недоступне посилання з лютого 2019]
  5. Через силу реакції опори
  6. Технологія використання акселерометрів[недоступне посилання з червня 2019]
  7. Застосування акселерометра.
  8. Акселерометр — Большая Советская энциклопедия (рос.)

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.