Алегро
Але́гро (італ. Allegro — весело, життєрадісно) — 1. позначення швидкого темпу, що відповідає швидкому кроку. 2. музична п'єса або її частина, яка виконується в темпі але́гро і не має спеціальної назви.
Існує також термін сонатне алегро - перша частина класичного сонатного циклу, яка пишеться, як правило, в сонатній форі та в темпі алегро. Тому цей термін іноді застосовують замість терміну «сонатна форма», навіть щодо п'єс, написаних в іншому темпі.
Сонатне алегро - музична форма, що побудована на протиставленні двох контрастних тем у різних тональностях. Основні розділи сонатної форми (сонатного алегро):
- експозиція — представлення головної, побічної (у домінантовій тональності) та зв'язуючої партій;
- розробка — розвиток представлених тем;
- реприза — побічна партія транспонується в основну тональність;
- кода.
Форма сонатного алегро також є першою частиною сонатної циклічної форми - симфонії, сонати, квартету. Класичний тип сонатної форми розвинувся і остаточно закріпився в творчості віденських класиків — Й. Гайдна, В. А. Моцарта, Л. ван Бетховена.
Див. також
Джерела
- Алегро // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Музичний словник. М., 1966.
- Ю. Є. Юцевич. Музика. Словник-довідник. Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2003.