Аллен Ньюелл

Аллен Ньюелл
англ. Allen Newell
Народився 19 березня 1927(1927-03-19)[1][2][…]
Сан-Франциско, Каліфорнія, США[1]
Помер 19 липня 1992(1992-07-19)[1][2][…] (65 років)
Піттсбург, Пенсільванія, США[1]
·злоякісна пухлина
Країна  США
Діяльність психолог, інформатик, математик, викладач університету, фізик
Alma mater Стенфордський університет (1949)[1], Університет Карнегі-Меллон (1957)[1], Принстонський університет, Tepper School of Businessd і Lowell High Schoold
Галузь математика, логіка, філософія
Заклад Університет Карнегі-Меллон
Науковий керівник Герберт Саймон
Відомі учні Олівер Селфридж
Членство Національна академія наук США і Американська академія мистецтв і наук
Відомий завдяки: гіпотези Ньюелла-Саймона
Нагороди Премія Тюрінга (1975), Національна наукова медаль США

Аллен Ньюелл (англ. Allen Newell, 19 березня 1927, Сан-Франциско, США 19 липня 1992, Піттсбург, США) американський науковець у галузі когнітивної психології і штучного інтелекту.

Працював у дослідному центрі RAND та Університеті Карнегі — Меллон. Він брав участь у розробці мови програмування IPL і двох самих ранніх програм штучного інтелекту Logic Theory Machine (1956) і General Problem Solver (1957) (спільно з Гербертом Саймоном). У 1975 році спільно з Саймоном був нагороджений Премією Тюрінга за основоположні роботи в галузі штучного інтелекту і психології механізмів людського сприйняття.

Біографія

Отримав ступінь бакалавра в Стенфордському університеті в 1949 році. Був аспірантом в Принстонському університеті в 1949-1950, де викладав математику. Завдяки його ранньому знайомству з новою областю, відомою як теорія ігор, він був переконаний, що він волів би «поєднати експерименталі та теоретичні дослідження в чистій математиці», як казав його наставник Герберт Саймон. Незабаром після цього він покинув Принстон і вступив в RAND Corporation в Санта-Моніці, де він працював у групі, яка вивчає проблеми логістики Військово-повітряних сил.

Його робота з Йосипом Крускалом привела до створення двох теорій: моделі теорії організації і формулювання точних понять в теорії організації. Потім Ньюел звернувся до розробки та проведення лабораторних експериментів на прийняття рішень в малих групах. Він разом з іншими товаришами по команді RAND — Джонном Кеннеді, Бобом Чепменом та Біллом Бивом — працювали у Військово-повітряних силах раннього попередження у вивченні організаційних процесів льотних екіпажів. Вони отримали фінансування з ВВС в 1952 році на створення тренажеру, який дозволив би їм вивчати і аналізувати взаємодії в кабіні, пов'язані з прийняттям рішень і обробкою інформації. На підставі цих досліджень Ньюел прийшов до переконання, що обробка інформації є центральною ланкою у діяльності організації.

Помер від раку.

Штучний інтелект

У вересні 1954 р. Ньюел був на семінарі, де Олівер Селфрідж описував як працює комп'ютерна програма, яка може навчатися розпізнавати букви та інші візерунки. Це було у той час, коли Аллен прийшов до переконання, що система може бути створена і містити інтелект та здатність до адаптації. Маючи це на увазі, Аллен написав у 1955 році, через пару місяців, шахову машину: приклад роботи складної задачі з адаптації. Його роботи привернули увагу економістів (і майбутнього лауреата Нобелівської премії) Герберта Саймона, а разом з програмістом JC Shaw, вони розробили першу програму штучного інтелекту. Він представив програму на Дартмутської конференції 1956 року, неофіційному зборі дослідників, які були зацікавлені в моделюванні інтелекту з допомогою комп'ютерів.

Інші досягнення

Ньюел і Саймон сформували міцне партнерство. Вони заснували лабораторію штучного інтелекту Університету Карнегі-Меллона і підготувала ряд важливих програм і теоретичних уявлень протягом кінця п'ятдесятих і шістдесятих років.

Роботи Ньюела завершилися розвитком когнітивної архітектури, відомих як SOR і його єдина теорія пізнання, опублікованій в 1990 році, але їх покращення було метою його зусиль до самої смерті.

Нагороди

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.