Альберт Наматьїра

Альберт Наматьї́ра, Наматжира (англ. Albert Namatjira; уроджений Елеа Наматьїра (англ. Elea Namatjira); нар. 28 липня 1902(19020728), Германсберг пом. 8 серпня 1959, Аліс-Спрингс) австралійський живописець-абориген із племені аранда.

Альберт Наматьїра

Народження 28 липня 1902(1902-07-28)[1][2][3]
Hermannsburgd
Смерть 8 серпня 1959(1959-08-08)[4][1][…] (57 років)
  Аліс-Спрингс[4]
Поховання Alice Springs General Cemeteryd
Країна  Австралійський Союз
Релігія лютеранство
Жанр пейзаж
Діяльність художник
Напрямок акварель
Нагороди

 Альберт Наматьїра у Вікісховищі

Біографія

Народився 28 серпня 1902 року в Германсбезі, неподалік від міста Аліс-Спрингс. Працював погоничем верблюдів. Художник з Мельбурна Р. Баттербі став його навчати малювання. Картини став писати близько 1935 року. У 1938 році в Мельбурні, з великим успіхом пройшла перша виставка. Всі картини були продані. Не менший успіх супроводжував його акварелі в Сіднеї і Аделаїді. Наступні десять років багато працював, і його слава поширилася далеко за межі Австралії. Про нього заговорили в Англії та Америці. У 1953 році був в числі найбільш шанованих австралійців, яким було доручено зустрічати королеву Єлизавету II в Австралії. Ознайомившись з роботами талановитого аборигена королева нагородила його медаллю.

Незважаючи на багатство і визнання Альберт Наматьїра не був громадянином Австралії, а негромадянам заборонено було купувати землю і будувати будинки. Були звинувачення, в'язниця (два місяці). Художник пристрастився до алкоголю. Впав у депресію, перестав малювати і незабаром помер в Аліс-Спрингс 8 серпня 1959 року.

Творчість

Представник школи реалістичного акварельного пейзажу, створеної у племені аранда. Писав барвисті, піднесено-епічні види рідної землі. У подібному стилі почали писати і його сини, а також брати Парерултья та інші сімейства цього племені, у результаті чого народилася самобутня школа пейзажного живопису.

Акварельні пейзажі:

  • «Евкаліпт у Палм-Валлі» (1942, приватне зібрання);
  • «Старий евкаліпт» (1943, приватне зібрання).

Роботи художника зустрічаються в найбільших музеях світу.

Вшанування пам'яті

На честь художника названо астероїд 13298 Наматьїра.

Примітки

Література

  • Джойс Б., Наматжира, [пер. с англ.], М., 1973.
  • О. Прокофьев. Искусство Австралии. Всеобщая история искусств. Том 6. Книга первая. Искусство 20 века. — 1965.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.