Альбом Тараса Шевченка 1858—1859 років

Альбом Тараса Шевченка 1858—1859 років, також відомий під назвою Корсунського (за місцем виконання окремих робіт) або Сулієвського (за прізвищем одного з колишніх власників) — рисунки 18581859 років, виконані Тарасом Григоровичем Шевченко в Україні. Це ескізи до офортів, над якими Шевченко почав працювати в Петербурзі з весни 1858 року, краєвиди, ескізи та етюди, виконані під час перебування Шевченка в Україні з червня до серпня 1859 року, та різні фольклорні записи. Повністю альбом не зберігся. Зараз відомо лише 13 розрізнених аркушів з 18 рисунками пером, тушшю, сепією та олівцем.

Вперше про альбом та його власника В. М. Лазаревського згадується в журналі «Киевская старина» [1], де сказано, що це

„Альбом рисунков пером, сепией и карандашом: виды в Мошнах, Черкасах, Межиричьи, Корсуни (хата, бережок, деревья), около Канева (низкий берег Днепра), этюды деревьев, два вида с подписью «в Лыхвыни» (Тульск. губ.). Рисунки пером: малороссиянки, идущие с водой от криницы, мулла перед раскрытой книгой“.

Згаданий тут пейзаж села Мошни не знайдений.

Другу згадку про фольклорні записи та рисунок «В Черкасах» з альбома Ф. Л. Сулієва опубліковано в журналі «Русский библиофил»[2]. В цьому ж році О. Новицький в книзі «Тарас Шевченко як маляр», посилаючись на відомості «Киевской старины», перераховує роботи з Корсунського альбома[3].

У «Повному виданні творів Т. Г. Шевченка»[4] зазначено, що залишки цього альбома в 1912 році були знайдені у Ф. Л. Сулієва, який купив його у Б. В. Лазаревського. В альбомі вже не було багатьох рисунків, які стали власністю інших осіб. Тут названо також ще один рисунок — «Стінка», який Шевченко виконав нібито під Сумами; відсутність репродукції з нього не дозволяє встановити, чи має на увазі автор однойменний рисунок Шевченка 1845 року, чи якусь іншу роботу.

Аркуші альбома, репродуковані у «Повному зібранні творів в десяти томах» під № 68, 70, 73, 75, 80, 83, мають рисунки на лицевій стороні і звороті. Всі малюнки альбома виконані на однаковому папері та мають однаковий розмір (з відхиленням в 2 — 3 мм). Дев'ять аркушів мають порядкову нумерацію (1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11).

Альбом, що належав В. М. Лазаревському, перейшов у власність його сина — Б. В. Лазаревського, від якого окремі аркуші були придбані різними особами: три аркуші стали власністю Є. Є. Рейтерна, два — С. С. Боткіна, сім малюнків та фольклорні записи — Ф. Л. Сулієва.

Твори, які належали Ф. Л. Сулієву, пізніше зберігались в Київському міському музеї, Всеукраїнському історичному музеї ім. Т. Г. Шевченка, Галереї картин Т. Г. Шевченка; інші, що зберігались у всіх останніх власників, належали Державному російському музеєю, Інституту Тараса Шевченка, Галереї картин Т. Г. Шевченка.

Зараз усі 18 малюнків належать Національному музею Тараса Шевченка.

Примітки

  1. 1888, кн. VI, стор. 83
  2.  1, 1914, стор. 17 — 18
  3. стор. 66
  4. Львів, 1935, т. VI, стор. 287

Література

  • Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857—1861

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.