Андре Браїк

Андре Браїк (фр. André Brahic, 30.11.1942, Париж — 15.05.2016, Париж) — французький астроном.

Андре Браїк
André Brahic
Андре Браїк у 2009 році
Андре Браїк у 2009 році
Народився 30 листопада 1942(1942-11-30)[1][2]
Париж, Франція
Помер 15 травня 2016(2016-05-15)[3][4][…] (73 роки)
Париж, Іль-де-Франс
·злоякісна пухлина
Країна  Франція
Діяльність астрофізик, викладач університету
Alma mater Lycée Voltaired, факультет природничих наук Паризького університетуd і Університет Париж VII
Галузь Астрофізика
Заклад Університет Париж VII,
Комісаріат атомної енергетики Франції
Звання Доктор астрофізики
Ступінь доктор філософії
Науковий керівник Michel Hénond
Аспіранти, докторанти Bruno Sicardyd і Sébastien Charnozd[5]
Членство Société Française d'Astronomie et d'Astrophysiqued
Відомий завдяки: відкриттю кілець Нептуна
Нагороди іменний астероїд 3488,
Орден Почесного легіону (2015)
Особ. сторінка brahic.fr

 Андре Браїк у Вікісховищі

Відомий відкриттям кілець Нептуна і його трьох дуг, які він назвав «Свобода», «Рівність», «Братерство». Також займався популяризацією науки.

Юність

Андре Бернар Браїк — єдиний син незаможних батьків із селища Петі-Браїк в Банні (Ардеш). Багато предків Андре були шахтарями та померли молодими від силікозу (хвороби типової для шахтарської професії). Батько Браїка швидко залишив шахту і пішов працювати на залізницю.

Освіта

Після навчання у школі-ліцеї Вольтера в Парижі, Андре вступає до університету за спеціальністю «Математика».

В університетські роки Браїк обирає факультативну дисципліну «Астрономію» і робить це з його слів тому, що «назва звучала захопливо і смішно».

Тема його кандидатської дисертації — «Роль зіткнення хмар у формуванні галактик». Результати цього дослідження допомогли краще зрозуміти характер кілець Сатурну та дозволили Андре працевлаштуватись в університет.

Кар'єра

Браїк був астрономом Комісаріату атомної енергетики Франції і викладачем університету Париж VII з 1978 по 2016 роки. Разом з іншими вченими він активно займався науковими дослідженнями і спеціалізувався на питаннях наднових, теорії хаосу, динаміки галактик, планетних кілець та формуванні Сонячної системи, в галузі останньої теми він був одним з найвидатніших світових спеціалістів.

Кільця Нептуна зі знімків Вояджера-2

Браїк вивчав сонячну систему за допомогою космічних зондів, ретельно слідкуючи за історією розвитку цих апаратів. Астроном особливо цікавився гігантськими планетами і розробив одну з головних моделей кілець Сатурна.

Андре Браїк відкриває кільця і дуги Нептуна за п'ять років до підтвердження факту їх існування фотографіями зонда Вояджер-2. Існує п'ять кілець Нептуна і (рухаючись з центру назовні) вони називаються: Галь, Вер'є, Ласель, Араго, Адамс. Останнє кільце — Адамс, складається з чотирьох дуг.

Спочатку Браїк відкриває лише три дуги і на честь 200-річчя французької революції називає їх «Свобода», «Рівність», «Братерство». Пізніше, колега Браїка, Сесіль Ферарі відкриє четверту дугу і назве її «Мужність», слово перша буква якого французькою мовою починається з літери «С» (courage-кураж), так само як і ім'я вченої — Сесіль.

З 1991 року Браїк працював над масштабним проектом космічних зображень із зонду Сатурну, запланованим до 2019 року.

Нагороди

У 1990 році астероїд 3488 був названий на честь Андре Браїка.[6]

Астроном також удостоївся багатьох наукових нагород США (медаль Карл-Саган) і Франції (нагорода Жана-Перена), остання безпосередньо за вклад у популяризацію науки.

14 липня 2015 року Браїк нагороджується Орденом Почесного Легіону.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.