Анілович Веніамін Якович

Анілович Веніамін Якович (нар. 12 травня 1930 пом. грудень 2001) професор, Заслужений діяч науки і техніки України; академік Інженерної Академії України і Російської Академії проблем якості, доктор технічних наук Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.

Анілович Веніамін Якович
Народився 12 травня 1930(1930-05-12)
Харків, Українська СРР, СРСР
Помер грудень 2001 (71 рік)
Харків, Україна
Поховання Міське кладовище № 9 (Харків)d
Країна  СРСР
 Україна
Діяльність фізик
Alma mater НТУ «ХПІ»
Заклад Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка
Звання професор
Ступінь доктор технічних наук
Нагороди

Біографія

Могила Аніловича Веніаміна Яковича на Дев'ятому міському кладовищі Харкова

Веніамін Якович народився 12 травня 1930 року в м. Харкові в сім'ї службовців.

У 1953 році закінчив інженерно-фізичний факультет Харківського політехнічного інституту за спеціальністю «Динаміка та міцність машин».

У 1960 році створення розрахунково-теоретичного бюро тракторного виробництва Харківського тракторного заводу.

У 1961 році Веніаміном Яковичем була організована перша лабораторія динаміки, яка проводила дослідження на високому науковому рівні.

До 1962 року працював на Харківському тракторному заводі на різних посадах — від інженера відділу головного конструктора до керівника організаційного бюро розрахунків та дослідів. За період роботи виконав і впровадив низку оригінальних дослідів у галузі динаміки та міцності тракторів, спрямованих на підвищення їх надійності.

У 1962 році його запросили керівником відділу надійності УкрНПСХОМа під назвою «Інженерні методи розрахунку».

З 1962 по 1917 роки продовжив наукову діяльність в Українському науково-дослідному інституті сільськогосподарського машинобудування, де він організував та очолив наукову лабораторію надійності сільськогосподарських машин, в якій проводилися і впроваджувалися в галузі сільськогосподарського машинобудування наукові розробки по підвищенню надійності цукрово- та кукурудзозбиральної техніки на основі статистичних методів динамічних розрахунків. Рівень та результативність цих розробок дали можливість в Українському науково-дослідному інституті сільськогосподарського машинобудування наукову школу і обґрунтувати головні шляхи і методи забезпечення надійності сільськогосподарської техніки.

У 1966 році разом з друзями-колегами написав і видав велику системотехнічну книгу «Конструювання і розрахунок сільськогосподарських тракторів».

У 1967 році Веніамін Анілович підготував і захистив докторську дисертацію «Статистична теорія підресорювання машинно-тракторних агрегатів» (у співавторстві з І. Б. Барським і Г. М. Кутьковим) монографія «Динаміка трактора».

У 1969 році за успішну науково-дослідницьку і викладацьку роботу, підготовку кандидатів наук Веніаміну Яковичу було присвоєно вчене звання професора.

У 1971 році Веніамін Анілович працює в Харківському інституті механізації та електрифікації сільського господарства, де організував та очолив кафедру «Надійністі, довговічності і опір матеріалів» — перша кафедра такого профілю серед сільськогосподарських вузів колишнього Радянського Союзу.

У 1972 році професором Веніаміном Аніловичем вперше на факультеті механізації для студентів та викладачів був прочитаний курс лекцій «Основи надійності сільськогосподарської техніки».

У 1973 році при кафедрі була організована галузева науково-дослідна лабораторія підвищення надійності тракторів для обслуговування заводів тракторного та сільськогосподарського машинобудування, яка розробляла і впроваджувала результати дослідів професора та його учнів, що сприяло подальшому розвитку наукової школи та галузевого центру з проблем надійності.

У 1974 році вийшла книга «Динаміка трактора»; разом зі своїмт учнями видав нову книгу «Експлуатаційна надійність сільськогосподарських машин»; завідувач кафедри "«Сопромата и надежности» Харківського інституту механізації та електрифікації сільського господарства.

У 1976 році доповнює і перевидає довідник «Конструювання і розрахунок сільськогосподарських тракторів».

У 1986 році видається нова книга «Прогнозування надійності тракторів».

У 1989 році видається нова книга «Забезпечення надійності сільськогосподарської техніки».

У 1990 році була опублікована стаття в «Вісник сільськогосподарських наук», видається ВАСГНІЛ спільно з Северневим М. М.

У 1993 році Веніамін Якович був обраний академіком Інженерної академії України.

У 1995 році Веніамін Якович член докторської Ради із захисту в Інституті проблем машинобудування, очолювана Подгорним А. Н.

У 1996 році виходить підручник «Міцність і надійність машин»; виходить автобіографічна книга «Мій шлях у галузеву науку».

У 1998 році опублікована фундаментальна оглядова стаття «Розвиток теорії забезпечення надійності сільськогосподарської техніки».

У 2000 році Веніамін Якович відсвяткував своє 70-річчя.

У 2001 році виходить прикладна проілюстрована книга «Надійність машин в завданнях і прикладах»: повчальна стаття в ювілейному збірнику НАУ «Проектування — основа забезпечення надійності машин»; виходить книга «Надійність машин».

У грудні 2001 року помер.

У 2004 році вийшла остання книга у співавторстві з Л. В. Погорілим «Испытания сельскохозяйственной техники: научно-методические основы оценки прогнозирования надежности сельскохозяйственных машин».

Праці

Неоцінимий внесок зробив Веніамін Якович в створенні наукової школи фахівців з надійності машин. Під його керівництвом були підготовлені теоретичний навчальний посібник «Міцність та надійність машин» і практичний посібник «Надійність машин в задачах і прикладах». Він залишив після себе фундаментальну наукову спадщину: сформував загальновизнану в СРСР і в Україні наукову школу з надійності, написав 14 монографій і книжок та 386 наукових праць, в тому числі 65 авторських свідоцтв на винаходи. Формування наукової школи здійснювалось на основі співпраці кафедри і відділу головного конструктора Харківського тракторного заводу ім. С. Орджонікідзе, яким керував Б. П. Кушуба з 1952 по 1982 роки.

Відзнаки та нагороди

«Заслужений діяч науки і техніки України» (1992)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.